Ana səhifə

Yeniden Doğuş Karakterler


Yüklə 23.6 Kb.
tarix09.06.2016
ölçüsü23.6 Kb.
Yeniden Doğuş
Karakterler:

Araştırmacı 1 Nikodemus

Araştırmacı 2 Kadın

Beyaz önlükler içerisinde iki araştırmacı Nikodemus ve bir kadını karşılarına oturtmuş onlara sorular soruyor ve söylediklerini not alıyorlardı.
Araştırmacı 1: Evet, eğer “yeniden doğuş” kavramının tam olarak neyi ifade ettiğini anlamak istiyorsak onlara doğru sorular sormaya dikkat etmeliyiz.
Araştırmacı 2: Kesinlikle.Ben söylediklerini not alacağım. (yazar...) Yeniden doğuş... nedir?
Araştırmacı 1: Belki ilk olarak yeniden doğuşun kim için olduğunu sormalıyız.
Araştırmacı 2: Bu konudaki en popüler görüş yeniden doğuşun duygusal ve muhtaç olan kişiler için olduğudur.
Araştırmacı 1: Doğru, zaten bu görüşün doğru olup olmadığını anlamak için bu iki kişiyi buraya çağırttım. Nikodemus dindar bir önder ve Ferisilidir. Gelidiğiniz için teşekkürler. (Nikodemus başıyla selam verir.)
Araştırmacı 2: Ah ve bu kadın, bu kadının gayet kötü ve hatalarla dolu bir geçmişi var. (Kadına) Kızmayın lütfen! (kadın omuz silker)
Araştırmacı 1: Ama Nikodemus öyle değil. Nikodemus gayet eğitimli, mükemmel ve saygıdeğer bir bey. Bu beyin toplumda yüksek bir statüsü var.
Araştırmacı 2: Nikodemus İsa’yı ziyaret ettiğinde onu “Rabbi” diye çağırdı ki böyle demesi için hiçbir kanıt yoktu. Bu Nikodemusun gerçeği ararken ne kadar açık fikirli olduğunu gösteriyor.
Araştırmacı 1: Çok iyi...Hayır o tanıma uymuyor.
Nikodemus: Hal böyle iken (iki araştırmacıda Nikodemus’u duyunca ürkerler)
Araştırmacı 2: Vav... bu beni korkuttu.
Nikodemus: Burada iki salak gibi oturacağımızı mı düşünüyordunuz? Hal böyle iken dahi ben yeniden doğmadan cennetin krallığına giremeyecektim.
Araştırmacı 1: Bu durumda sen bir dini önderdin ama iyi biri değil miydin?
Nikodemus: Ben çok iyi biriydim ve bunla çok gurur duyuyordum.
Kadın: (Nikodemus’a) Onlarda herkesin düştüğü hataya düşüyorlar, yeniden doğuşun iyi bir insan olmakla alakalı olduğunu düşünüyorlar.

Nikodemus: (Başını eğerek onaylar ) Bilmelisiniz ki yeniden doğuş gelişmiş iyi davranışlara sahip olmaktan çok daha üstün birşey—bu Tanrı’nın hayatının size ekilmesidir.
Araştırmacı 1: Oh! Çabuk bu söylediğini yaz.
Araştırmacı 2: (Yazar)Tanrı’nın hayatının bize ekilmesi.
Araştırmacı 1: Bri dakikalığına baştan alalım. “Cennetin Krallığı” derken neyi kastediyorsunuz?
Nikodemus: Dünyanın sonunda gökle ve yeryüzü yeniden düzenlenecek ölümler, kötülükler ve acılar geçecek. Siz yeniden doğuşu aldığınızda bu dünyayı değiştiren güç sizin hayatınızda egemen oluyor ve sizi yenilemeye, şifa vermeye başlıyor.
Kadın: O şifa vermeye şimdiden başlıyor. Yani başka bir deyişle gelecekteki yeni yaşam şimdiden hayatımızda başlıyor. Tanrı’nın egemenliği şu an buradadır.
Araştırmacı 2: Hımm... yazar) Yeniden düzenleme şimdiden başlıyor.
Araştırmacı 1: Sarsıcı bir söz. Peki Nikodemus , İsa sana bu kadının ihtiyacı olduğu kadar seninde Tanrı’ya ihtiyacın olduğunu söylediğinde nasıl hissetin. (kadına döner) Kızmayın lütfen.
Kadın: Hey, bu durumda ben şanslı olanım! Ben kendi durumumda kendimikurtaramayacağımı biliyordum.
Nikodemus: Oysa ki ben kendimi kurtarabileceğimi düşünüyordum. Hayatımı ahlak kurallarına, geleneklere ve dinimin gereklerine göre yaşıyordum ama İsa tüm bunlara meydan okudu.
Araştırmacı 1: Peki, ama bu biraz kafa karıştırıcı. O zaman bu kavram daha dindar olmakla alakalı değil mi?
Nikodemus: Hayır. Bunu yazın lütfen . Bu kavram size tamamiyle yeni bir kimlik verdiği için “yeniden doğuş” olarak adlandırılıyor.
Araştırmacı 2: Bu da demek ki...
Kadın: Daha önce algılayamadığınız ruhsal olayları algılayabilmeye başlıyorsunuz. Bu sanki eskiden sahip olmadığınız iki çift yeni göze sahip olmak gibi birşey.
Araştırmacı 1: Peki şu an hayatınızda hissettiğiniz en belirgin değişim nedir?
Kadın: Bu sorunun cevabı çok basit. Ben Tanrı’nın bana olan sevgisini görebiliyorum. Artık O’nun sevgisi hayatımda o kadar gerçek ki bu hayatta başıma ne gelirse gelsin altından kalkabilirim.
Araştırmacı 2: Yani hala problemleriniz olduğunu itiraf ediyorsunuz. Hala herkes gibi problemlerle mi boğuşuyorsunuz?

Nikodemus: Tabiki. Ama biliyoruz ki bir savaşta savaşmadan önce zafer kazanamayız. Şimdi biz kaybedemeyeceğimiz bir savaşta savaşıyoruz. İsa’nın bana söylemeye çalıştığı şey buydu. İsa’yı acı şekerken ve ölürken gördüğümde anladım ki bunu bizim için yapıyordu, o bizim yerimize ölüyordu ki bizim yeni bir yaşamımız olabilsin. Onun bana söylemek istediği şey buydu... (Nikodemus İsa’yıhatırlayarak biraz duygusallaşır, izin ister ve sahneyi terk eder.Kadında gitmek için ayağa kalkar...)
Araştırmacı 1: Bir şey daha var. Siz sonradan çevrenizde hayli saygıdeğer bir yer edindiniz. Hayatınızdaki değişimler gayet belirgin ama peki onun hayatında (Nikodemusun hayatında) nasıl bir değişim oldu?
Kadın: Bunuda notlarınıza eklemelisiniz. Nikodemus ilk İsaya geldiğinde gece karanlığında geldi.
Araştırmacı 2: Evet, bunu biliyoruz.

Kadın: İsa öldükten sonra İsa’nın çevresindeki herkes korktu ve kaçtı ama Nikodemus b irkaç Ferisili ile birlikte cesaretle Pilatusa gidip İsa’nın ölü bedenini istediler.
Araştırmacı 2: Evet sanırım önce karanlıkta onla buluşmak istemesinden sonra bu büyük bir değişim.
Kadın: Evet ama dahasıda var. Nikodemus yanına baharatlar, bezler aldı ve İsa’nın bedenini gömülmesi için onu yıkadı ve hazırladı.
Araştırmacı 1: Ah evet ne demek istediğini anlıyorum.
Araştırmacı 2: Ben anlamadım. Bu ne anlama geliyor?
Araştırmacı 1: Normalde bu gibi bir işi ya köleler ya da kadınlar yapar- bu iş çok adi ve onur kırıcı olarak nitelendirilir, özellikle Nikodemus gibi biri için.
Araştırmacı 2: Oh.
Araştırmacı 1: Bunu yaz: O sadece cesaretle dolmadı, aynı zamanda erkeklik gururunu, kültürün ve toplumdaki yerini yok sayabildi. İsa Mesih ile olan ilişkisi sayesinde o çok cesur – ve çok da alçakgönüllü olabildi.
Araştırmacı 2: Vay, sanki tüm kimliği gitmiş ve yeniden başka bir kimlik ekilmiş gibi.
Kadın: O yeniden doğdu!!
Araştırmacı 1 ve 2: Aah!!!

(©) 2012 Taşta Baş Tiyatrosu. Montana Lattin, mtlattin@gmail.com


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət