Ana səhifə

Vážená paní zastupitelko, vážený pane zastupiteli !


Yüklə 12.33 Kb.
tarix23.06.2016
ölçüsü12.33 Kb.
Vážená paní zastupitelko, vážený pane zastupiteli !

Obracím se na Vás jako na jednoho ze svých zastupitelů s prosbou, abyste obrátili pozornost k tomu, co se nyní děje v situaci s Kovákem.

Tento objekt je příčinou již léta trvajícího zmaru našeho města, naprosto obrátil dřívě velmi přijatelný a perspektivní způsob života v Chrastavě. Samozřejmě, že se nejedná pouze o tento jediný dům, ale Kovák je symbolem toho, co se v Chrastavě děje. Vandalismus, špína, násilí, herny, ztráta pocitu bezpečí, zvýšené náklady na ochranu majetků, strach o vlastní děti a ženy, ztráta podnikatelských příležitostí vlivem ztráty přirozeného trhu - zejména v drobných, tolik potřebných službách, rabování v obchodech, krádeže páchané dětmi ve velkém a mnoho dalšího. Kovák se stal trychtýřem na přiliv indiviuí, které nikde jinde nenacházejí díky svému chování místo. Samozřejmě se to netýká všech jeho obyvatel, pro některé je to pouze dočasná stanice k obnově lepšího způsobu života a s popisovanou situací nemají, vyjma místa bydlení nic společného.

Majitel Kováku si zařídil luxusní živnost na nejvíce zranitelných lidech, kteří se neumějí bránit. Účtuje za odporné „bydlení“ nehorázné částky a paradoxem je, že mu je nejčastěji platí ostatní města, protože si dobře spočítají, že je lepší poslat každý měsíc za bydlení v Kováku nehoráznou sumu na nějaký účet, než nést náklady s devastační činností svých problémových občanů ve vlastním městě. Navíc, jak sami nejlépe víte, naprosto nerespektuje žádná pravidla podnikání, ubytovaným není schopen zajistit ani zákonný hygienický standard, porušuje stále a kupodivu bez obvyklých sankcí snad všechny předpisy, které se ubytovávání týkají a neuznává ani žádná pravidla vzájemného lidského soužití. Jeho jediným zájmem jsou vytěžené peníze.

Situace s Kovákem se po mnoho let vůbec neřešila. Až v poslední době, vlivem obrovské společenské poptávky se ledy mírně pohnuly. Vaším úsilím, které vyžadovalo jistě i mnoho osobní statečnosti, byl omezen provoz heren. Již dlouho předtím i díky mému návrhu na zavedení ubytovacích poplatků byl počet obyvatel Kováku zredukován na polovinu původního stavu ( lidé tehdy bydleli i v umývárnách... )
Vždy jsem zastával názor (a prosil o jeho vyslyšení !!), že systematická práce, skládající se z mnoha drobných, ale vytrvalých úkonů přinese své ovoce a postupně dojde k úpravě způsobu využívání tohoto domu a pak následně i k posunu k lepšímu žití v našem městě.

Když před koncem roku bylo oznámeno, že bylo dosaženo přivolení k vystěhování Kováku z důvodu naprosté ignorace hygienických požadavků jeho majitelem, považoval jsem to za výsledek profesionálního snažení povolaných na radnici.

Bohužel dobře připravená akce se díky špatnému načasování, naprostému zanedbání práce s médii řítí k obrovskému průseru, jiné slovo mě nenapadá.

Namísto toho, aby celá záležitost byla pečlivě připravena v pozitivní spolupráci s médii již týdny předem, médiím byl podán pravdivý obraz majitele Kováku, všem byla předem vysvětlena situace, doplněná mnoha snímky toho, jak nájemníci pana Urbana skutečně žijí a za co že vlastně platí nájemné, dochází zřejmě k nepochopitelnému, ukvapenému aktu přípravy vystěhování obyvatel


na začátku ledna.

Když jsem se dozvěděl o vánocích, co se chystá, chtěl jsem volat panu starostovi. Ale kolegové mě ubezpečovali, že situaci nenechá tímto způsobem vyhrotit. Pravý opak se stal bohužel pravdou ! Ukvapený, vzhledem k ročnímu období těžko odůvodnitelný krok, navíc i z pohledu povánočního fin. vyčerpání obyvatel Kováku se stává skutečností.


Reakce médií je jednoznačná, vykreslují radnici jako pojídače neviňátek, celý národ si čte ve všech médiích o tom, jak se u nás ubližuje nevinným. A pan Urban je na koni, pečlivě váží slova o nezištné pomoci těm nejpotřebnějším !!


Na tuto situaci se jistě nabalí organizace, které si často udělaly skvělý byznys na takzvané pomoci padlým. Stává se, že tato pomoc nemá hmatatelné výsledky, vyjma luxusních příjmů několika pohlavárů.
Skutečná pomoc totiž spočívá v hluboce lidském přístupu, v poskytnutí prac. příležitostí, v učení jak hospodařit, v zajištění vzdělání. V žádném případě však v pumpuvání peněz někam, kde jsou okamžitě projedeny, nejlépe v bufetech benzínových pump, prohrány v automatech nebo utraceny za luxusní a nepotřebné zboží.

Snad nejhorší na celém Kováku je, v jakém prostředí zde vyrůstají děti. Již od prvních krůčků jsou hromadně seznamovány s tím, jak se „obstarává“ živobytí. Tyto návyky si pak nesou jako samozřejmé po celý svůj život. Proč se někdo korektně nezabývá problémem ohrožování mravní výchovy těchto dětí ?

Obracím se na Vás s prosbou. Zasaďte se na poslední chvíli o změnu řešení tohoto problému. Celou akci je nutné lépe načasovat s ohledem na roční období, dát alespoň některým obyvatelům domu příležitost a určitý čas k tomu, aby si mohli sami najít bydlení někde jinde a hlavně celou záležitost důkladně připravit s ohledem na média. Z následků způsobu, jaký se chystá nyní, se můžeme vzpamatovavat několik let nebo už se z něj město nemusí vzpamatovat vůbec. Současný volený management radnice opustí svá místa za několi měsíců a celý problém spadne na bedra nových lidí a ztíží jim jejich práci. Je to zbytečné, ještě se tomu dá zabránit a dopady situace korigovat.

Celá široká mediální práce ze strany města by podle mého názoru měla vyznít v duchu :


Kam až to nechal současný majitel Kováku v honbě za zisky dojít, jak ze stránky lidské tak ze stránky porušování všech zákonných předpisů tohoto státu ? Proč se už dávno nezačal starat o to, aby jeho dům nedevastoval životní prostředí a složení obyvatelů domu nedevastovalo město ?

A naopak, v pozitivním slova smyslu, co všechno dělá město pro majitelem využívané obyvatele, jak jim pomáhá v jejich těžké situaci, kterou však nezavinilo !

Prosím, nenechte situaci dojít do stavu, kdy se o Chrastavě ( po kolikáté už za poslední roky ? ) opět bude mluvit v tom nejhorším světle.
Jako občan města bych se už chtěl dožít i nějaké pozitivní zprávy v hodnocení našeho města a hlavně perspektivy, že kvalita života ve městě půjde opět tím dobrým směrem.

Děkuji za Váš časing. Lambert Medřický jr.


V Chrastavě 10. ledna 2010


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət