Ana səhifə

Uygulama yeri : Balıkesir İli Altıeylül ve Karesi İlçeleri. Uygulama ve gözlemler : Hastaların Tespiti ve Planlama


Yüklə 17.04 Kb.
tarix15.06.2016
ölçüsü17.04 Kb.
BALIKESİR GRUBU PROJE UYGULAMA SONUÇ RAPORU

PROJENİN ADI : Gönüllü Refakatçiler
PROJE DANIŞMANI : Tuğrul KÖPRÜLÜ
GRUP ÜYELERİ : Aysun PEHLİVAN, Gürkan KESKİN, Hürmüz AVCI, Necla AST, Nevzat KAV, Türkan ÖZÇELİK.
BAŞLAMA VE BİTİŞ TARİHİ : 14.05.2014-27.05.2014
UYGULAMA YERİ : Balıkesir İli Altıeylül ve Karesi İlçeleri.
UYGULAMA VE GÖZLEMLER :
1. Hastaların Tespiti ve Planlama :

Balıkesir Devlet Hastanesi Ortopedi servisinde yatan, düşme sonucu kolunu kırmış ve vücudunda incinme meydana gelmiş 1955 doğumlu Abdullah AY isimli hastaya hastanede çalışan tanıdıklar vasıtasıyla ulaşılmıştır. Hastanın eşinin evde bakıma muhtaç ve şoför olan üç oğlunun da işleri gereği hastanede refakatçilik yapma olanaklarının kısıtlı olması nedeniyle hasta ve oğlu ile görüşülerek 19.05.2014 tarihinden itibaren refakatçilik yapmak üzere onayları alınmıştır.

İkinci hasta olarak Balıkesir Karesi ilçesinde ikamet eden 1932 doğumlu Alzheimer hastası ve yatalak olan Fatma KILIÇ’a bir parti üyemiz vasıtasıyla ulaşılmıştır. Hastaya evinde kızı ve yarım gün gelen bir bakıcı tarafından bakılmaktadır. Hastanın kızının Denizli’de bulunan kendi kızının yanına gitme ihtiyacı olduğu proje grubumuza bir parti üyemiz tarafından bildirilmiştir. Bunun üzerine hasta ve kızı ile görüşülerek 18-21 Mayıs tarihleri arasında gündüz saatlerinde yarım gün refakatçilik yapılması planlanmıştır.

2. Uygulama :

Balıkesir Devlet Hastanesinde Ortopedi servisinde yatan Abdullah AY isimli hastaya 19.05.2014’ten itibaren 24.05.2014 tarihine kadar beş gün süre ile refakatçilik yapılmıştır. Uygulamada ilk gün toplu olarak hastaneye gidilerek hasta ile tanışılmış ve hastaya grup üyelerinin hangi gün refakatçilik yapacağı bildirilmiştir. Refakatçilik proje uygulama takviminde planlandığı şekilde uygulanmıştır. Buna ilave olarak her grup üyesi kendi günü olmamasına rağmen her gün ortalama birer saat daha hastaneye giderek hem o gün refakatçilik yapan arkadaşa yardım etmiş hem de süreklilik sağlanarak dostluk ilişkisinin kurulması pekiştirilmiştir. Hastanın çocuklarının 24.05.2014’ten itibaren iş durumlarının müsait olması nedeniyle refakatçilik uygulaması 23.05.2014 akşamı sonuçlandırılmıştır.

Balıkesir Karesi ilçesinde ikamet eden Fatma KILIÇ’a ise grubumuzdan iki kadın üye tarafından (Hürmüz AVCI ve Türkan ÖZÇELİK) evinde 18-19 Mayıs 2014 tarihlerinde iki gün süre ile refakatçilik yapılmıştır. Uygulama hastanın kızı yerine yarım gün süre ile hastanın bakıcısına yardım şeklinde gerçekleşmiştir.

Ayrıca projenin uygulanması esnasında Balıkesir Devlet Hastanesi Ortopedi Servisinde yatan dizinden ameliyatlı Aynur AKBAŞ’ın yakını tarafından gelen talep üzerine 21 Mayıs 2014 tarihinde kendi refakatçisinin gün içinde özel işlerini görmesi maksadıyla birkaç saatliğine refakatçilik yapılarak hem bir ihtiyaç giderilmiş hem de dostluk ilişkisi kurulmuştur.


3. Sonuç :

İhtiyaç sahibi olan iki hasta ve yakınlarının önemli bir sorunu giderilmiştir.

Devlet hastanesinde yapılan faaliyet hasta, hasta yakınları, aynı odada kalan üç diğer hasta ve yakınları tarafından büyük beğeni toplamıştır. Aynı serviste çalışanlar ve kalan diğer hastalar ile birinci gün sonunda karşılıklı dostluk ilişkisi kurulmuştur. Özellikle grup üyelerinin hepsi kendi sırası olmamasına rağmen beş gün boyunca farklı saatlerde hastayı ziyaret ederek bu ilişkinin kurulmasını pekiştirmiştir. Üyeler ile hasta ve yakınları arasında güven, dayanışma, bağlılık ve dostluluk ilişkisi sağlanmıştır.

Evde bakımı yapılan hastanın yakınına iki günde olsa şehir dışında olan kendi kızını ziyaret imkânı sağlanmış olması büyük takdir toplamıştır.

Uygulama safhasında Ortopedi Servisinde yatan bir hastanın yakını tarafından gelen talebin karşılanması da bu konudaki samimiyetimizin ve duyarlılığımızın pekiştirilmesine katkı sağlamıştır.

Hasta bakımında cinsiyet farklılığı bir zafiyet yaratmamıştır.

Projede sağlanan başarı üyelerimizde yeni sosyal sorumluluk projeleri yapma isteğini arttırmış ve yoldaşlık kültürünü geliştirmiştir.
Parti üyelerimizin sorunlara karşı duyarlılığını ve çözüm üretme çabasını ortaya koymuştur.
Proje yerel basında da ilgi görmüş ve yerel gazetelerde çıkan haberlerle halkın proje ve sonuçlarından haberdar olması sağlanmıştır.
İl örgütünde ihtiyaç sahibi olacak diğer hastalar için “gönüllü refakatçiler” birimi kurma çalışmalarını başlatmıştır.
En önemli sonucu ise etkileşim içinde bulunan insanların üyelerimize ve partimize olumlu yönde ve samimiyetle baktıklarının gözlemlenmesidir.

EKİ :

Proje fotoğrafları ve Proje ile ilgili yerel basında yer alan haberler.


ORTEPEDİ SERVİSİNDE REFAKATÇİLİK YAPILAN HASTA

ORTEPEDİ SERVİSİNDE REFAKATÇİLİK YAPILAN HASTA
.EVİNDE REFAKATÇİLİK YAPILAN HASTA


TALEP ÜZERİNE KISA SÜRELİ HASTANEDE BAKILAN HASTA

YEREL MEDYADA YER ALAN HABERLER
Balıkesir Yeni Haber Gazetesinde 31.05.2014 tarihinde projemizle ilgili yer alan haber.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət