Ana səhifə

T. C. Kocaeli BÜYÜKŞEHİr belediyesi İsu genel müDÜRLÜĞÜ Özel Kalem Müdürlüğü Basın Bürosu


Yüklə 24.07 Kb.
tarix09.06.2016
ölçüsü24.07 Kb.

T.C.

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

İSU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Özel Kalem Müdürlüğü Basın Bürosu


Bülten No:21 15.02.2016
GENEL MÜDÜR İLHAN BAYRAM

TRTRADYO1’DE HAYATIN SESİ PROGRAMINA KATILDI
HAYATIN SESİ;Şimdi söz konusu Sapanca ile ilgili, Sapanca gölü ile ilgili konuşurken, özellikle vurguladık, bölgenin önemli içmesuyu kaynağı olduğunu söyledik, bu kaynak üzerinde ciddi tehditler tehlikeler mi vardı?
Şöyle söyleyeyim; Bu göl, Sapanca gölü, Kocaeli ile Sakarya’nın ortak bir gölü ve Marmara bölgesinin en önemli tatlı su kaynaklarından biridir. Biz, muhakkak, çevresinde değişik yerleşimler var; bu göl Sakarya’nın direkt içmesuyu kaynağı, Kocaeli’nin de acil durumlarda başvurduğu bir kaynak; dolayısıyla bu kaynağın korunarak, su kalitesini artarak, gelecek nesillere devredilmesi amacıyla yapılan bir çalışma oldu.
HAYATIN SESİ;Aslında çok önemli bir, milyonlarca liralık yatırımla ilgili çalışmalar zaten yapılıyordur değil mi yıllardır.?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi olarak biz şehrimizin bugün ve gelecekteki içme ve kullanma suyu ihtiyaçlarını karşılamak için, biliyorsunuz Yuvacık barajı,ana su kaynağımız, ikinci olarak Kandıra’ya yaptık, Namazgah barajı, bizim doğal kaynaklarımız var ve 2014’te bölgemizde, Marmara bölgesinde, özellikle bizim bölgemizde yoğun bir kuraklık yaşandı, Yalova falan bir miktar bir bölüm su veremedi vatandaşlara. Şimdi biz burda o dönemde aynı sıkıntıyı çektik,orda ilave derin kuyular açtık, yani şehre gelecekte su sıkıntısı çekilmemesi için ne gerekiyorsa o yatırımlar yaptık,aynı zamanda Sapanca’dan su aldık, biz Sapancadan su aldık, Sakarya su aldı, sanayi kuruluşları var onlar su aldı, Sapancanın çevresinde şişeleme tesisleri var onlar su aldı, dolayısıyla Sapanca da o o zaman hatırlarsanız önemli oranda, 3 metre civarında su seviyesi düştü. Bunun üzerine gölde su kalitesi bozulur mu, nereye kadar su alınabilir bu gölden, bu endişeler yaşandı ve Su ve Orman Bakanlığımız o zaman konuya el koydu: Denildi ki gölden şu kuruluşlar şu kadar su alabilirler, gölde de minimum su seviyesi bu seviyeye kadar iner, bundan sonra müsaade edilmez alınmasına, o çalışmalar devam etti, tabi gölden sadece su alıp almama değil burda esas konu; bu gölü nasıl koruruz, buraya giren çıkan su dengesini nasıl sağlar, gölün çevresinde yerleşimler var onlar ister istemez kirletici etkenler olabilir, bunlara ne önlemler alınabilir, bunlarla ilgili, ziraat yapılıyor çevrede var bunlar nelere dikkat etmesi lazım bu şeylere kadar, Bakanlıkla güzel bir çalışma yapıldı, bu çalışma son noktasına kadar geldi.


HAYATIN SESİ:İstişareler önemli, aslında söz konusu özellikle su kaynağı olduğunda gerçekten pek çok bölgemizin, ülkemizin pek çok bölgesinde bu sorunlar yaşanıyor.Ama mesela burası,Marmara bölgesi ciddi anlamda sanayinin çok geliştiği bir bölge; sanayi söz konusu olduğunda ne kadar arıtma tesisi var devrede ve arıtma tesislerinin olmadığı sanayi bölgeleri var mı, yine bu Sapanca gölünü suyunu kirleten, kirletici olarak ne kadar ciddiye alınması gerekiyor.Bütün bunları için herhalde çok önemli fizibilite çalışmaları var elinizde?

Tabi ki tabi ki, bu konuda geçmişte bu yana yapılan güzel çalışmalar var. Buradan hem Kocaeli Büyükşehir Belediyesi hem Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanal İdareleri, gölün çevresinde zaten kuşaklama kollektörleri yapıldı.Yani, göle sanayi çevresinde izin verilmiyor dolayısıyla gölü kirleten bir unsur yok; biz atıksuları yerleşimlerden alıyoruz arıtma tesislerimize götürüyoruz,Sakarya’da alıp arıtma tesisine götürüp arıtıyor. Aslında burda önemli bir hat da Tüpraş var biliyorsunuz gölden önemli miktarda su alan bir kurum; Tüpraş ile ilgili Kocaeli tarafında biz şöyle bir, güzel bir çözüm ürettik. Bizim Tüpraş sanayi kuruluşunun yanında, rafinerisinin yanında Körfez Atıksu Arıtma Tesisimiz var. Bu arıtma tesisinden çıkan suyu bir ileri arıtmadan geçirip Tüpraş’a veriyoruz ve şuanda günde 45 bin m3 suyu onlar alıyorlar, atıksu arıtmadan çıkan suyu, geri dönüşüm suyunu sanayide soğutma suyu olarak proses suyu olarak kullanıyorlar. Dolayısıyla artık Sapanca’dan aldıkları suyu almamış oluyorlar.Yani Sapanca’nın korunması anlamında sadece gölün çevresinde kanalizasyon önlemleri veya gölün kirletici unsurları ortadan kaldırma önlemleri alınmıyor onlar tamamlandı zaten, o konuda zaten problem yok, ayrıca gölde insanı amaçlı su kullanan kuruluşların dışında sanayinin su kullanmasını biz Kocaeli tarafından bu şekilde önlemiş olduk.


HAYATIN SESİ: Aslında tabi coğrafi olarak özellikle rölyef çalışmalarından bunu görmek herhalde, Kocaeli platosu ciddi anlamda önemli, Çatalca platosunun devamı niteliğinde ve akarsular anlamında da nasıl bir yerdedir özellikle?
Şimdi bizim bölgemizde bu Sakarya Irmağı var,onun dışında öyle çok büyük potansiyeli olan büyük ırmaklar maalesef yok. Dolayısıyla biriktirme yapıları ile yanı barajlar ile biz ileriye dönük özellikle yaz ve güz aylarındaki ihtiyaçları karşılıyoruz, tabi burda Bakanlık ile paralel yaptığımız çalışmalar var, Bakanlığımız ile Devlet Su İşleri Karamürsel tarafından yeni baraj yapımına başladı, suyu kullanımı yoğunluğun çok fazla olması dolayısıyla aynı zamanda sanayi bölgesi olması dolayısıyla bizim bölgemizde su tüketimi diğer anadolunun diğer taraflarına göre daha fazla, su kaynakları o kadar fazla değil, dolayısıyla entegre bir su yönetimi yapmak durumundasın, bunların yönetimini bilimsel usullerle yapmak durumundasınız. Biz Su Kanal İdaresi olarak artık bunları yapıyoruz;yani ,düşünün, suyumuzu, içmesuyu arıtma tesislerinden geçiriliyor, çok kaliteli şehir şebeke suyumuz var. Buralardaki şebekeye verdiğimiz suyu kayıp kaçağı kaç senedir yatırım yapıyoruz onu önemli oranda düşürdük,; ordan tasarruf sağladık, aynı zamanda atıksudan da geri dönüşüm suyu, grisu, bunları temin edip sadece Tüpraş’a değil Köseköy bölgesinde önemli sanayi kuruluşlarına da bu sudan veriyoruz, daha fazla suyu kullanmaya çalışıyoruz, rantabl kullanmaya çalışıyoruz.
HAYATIN SESİ: Ne kadar önemli değil mi aslında günümüzde özellikle kuraklık ile karşı karşıya kalınca suyun değeri biraz daha ortaya çıkıyor. Tabi ki su yönetimi çok önemli, çok disiplinli, kullanıcılar açısından baktığımızda birden fazla kullanıcı faktör var,elbette, ama bunları besleyen bir de mesela yağış rejimi var; özellikle meteorolojik veriler ışığında baktığımızda Sapanca gölüne düşen yağış miktarı yağış etkisi açısından ne söylersiniz.

Şöyle söyleyeyim, Sapanca gölünün yıllık değişen miktarı, yanı yıllık beslenme ile yıllık gölden kullanılan su miktarı yaklaşık 100 milyon 120 milyon m3 civarında yıllık, şimdi bu geçen sene bu sene 2 sene gayet kış yağışları iyi oldu, kar yağışı iyi oldu, yağmurları iyi oldu,dolayısıyla 2 yıldır problem yok. Ama 8 ila 10 yılda da bir bizim bölgemizde kuraklık yaşanıyor, yanı o kuraklıkta gölden çekilen su miktarını göl sağlayamıyor, o zaman geriye biraz düşüyor, buralarda Adapazarı tarafı da Sakarya tarafı da Kocaeli tarafı da başka ellerinden ne kaynaklar varsa onları değerlendiriyorlar, değerlendirmeye bakıyorlar, gölün su kalitesini bozmayacak şekilde faydalanmaya çalışıyorlar, biz bunu geliştirmeye çalışıyoruz,Bizim ana su kaynağımız değildir Sapanca; biz 8-10 senede bir olan kuraklık zamanlarında biz göle müracaat ediyoruz, ama o zaman da istiyoruz ki ihtiyaç kadar suyu alabilecek durumda olalım Sapanca’dan, onun içinde ileriye dönük göl ile ilgili koruma, muhafaza, kaynak geliştirme çalışmalarını yapıyoruz, yapmaya da devam ediyoruz.


HAYATIN SESİ;Tabi aslında havzanın potansiyelini de verimli su kaynaklarıyla hatta belki verimli alüvyon topraklarıyla gür bitki örtüsü ile oluşturulmuş olan bu havzayı korumak gelecek nesiller için de bir görev niteliğinde,sadece günümüzü kurtarmak için değil mi?
Muhakkak, bizim yaptığımız çalışmalarda, bugün için değil gelecek 2040’lar için

en aşağı yaptığımız projeksiyon o şekilde oluyor, ileriyi düşünmek durumundasınız, su yönetiminde eğer bugünden yeterli önlemleri almazsanız problem karşımıza geldiğiniz anda ona cevap veremiyorsunuz. Çünkü yapılacak barajlar, tesisler ve diğer koruma tesisleri bir sene de iki sene de zor yapılıyor.


HAYATIN SESİ:Çark deresi ile Sapanca gölü arasında nasıl bir bağlantı yapıyorsunuz?
Şöyle ki Çark deresi Sapanca gölünün tahliye hattıdır. Sapanca gölünden fazla olunca SASKİ o kapakları açar oraya tahliye eder,suyu, fazla suyu.
HAYATIN SESİ:Aslında özellikle son derece kontrollü sulak alanlarımızın kullanımı,ama biz galibe en çok ne özledik biliyor musunuz, pek çok büyükşehirin de büyük sıkıntısıdır bu, çeşmeyi açtığımız zaman evlerimizde,su bardağımızı çeşmeden doldurmayı ben çok özledim,pek çok yerde bazılarımız bunu yapamıyor gönül rahatlığı ile ne kadar aslında bu konuda yetkililer bizi içimiz rahat olsun diye uyarsa öyle bir alışkanlığımız oldu, artık çeşmeden suyumuzu içemiyoruz, özellikle söz konusu bu sizin bölgenizin suyu olduğunda ne dersiniz, temizlik ve mineral açısından?

Şöyle söyleyeyim, biz bu konuda çok iddialıyız. Biz, onu söylüyoruz, “Kocaeli ‘de çeşmeden akan suyu için” diye. Bizim Büyükşehir Başkanımız da o da kendisi evinde çeşmesinden içiyor, ben de Su Kanal İdaresi Genel Müdürü olarak içiyorum. Kocaeli de aslında yaygındır, bizim Marmara bölgesinde Bursa’da Kocaeli’de, Sakarya’da çeşmeden akan su içilir. Biz o anlamda geniş yelpaze şehir şebeke suyunu kullanır. Ve biz abonelerimize, vatandaşlarımıza özellikle bunu da tavsiye ediyoruz.Şu anlamda tavsiye ediyoruz, hem mineral bakımından bizim ki Avrupa standartlarındadır, hem damak tadı bakımından öyledir,hem de şu var , Su Kanal İdarelerin özellikle Büyükşehirlerin olduğu yerde Su Kanal İdareleri sürekli vatandaşa verdikleri suyu analizlerini yaparlar, sürekli takip ederler, yani garantili sudur bizim suyumuz.


HAYATIN SESİ:Ne kadar güzel, bu kadar iddialıyız diyorsunuz değil mi?

Evet su konusunda iddialıyız.


HAYATIN SESİ:İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi de özellikle Sapanca gölünde su kalitesiyle ilgili çalışmalar yapıyordu eskiden, hala devam ediyor mu bu çalışmalar?

Devam ediyor, onlar devam ediyor, biz takip ediyoruz, gerekli destekleri veriyoruz, hem Sakarya olarak hem Kocaeli olarak, ortak çalışmamız bir var o konularda.


HAYATIN SESİ:Ne güzel, aslında sadece su değil, suyun içindeki varlıklar açısından da önemli bu çalışmalar?

Muhakkak ki muhakkak ki;Yani su hayat, su hem insanlara hayat veriyor hem içinde olan, yaşayan canlılara hayat veriyor.


HAYATIN SESİ:Ne güzel, dünyada sadece bizlerin olmadığını bilmek, sadece dünyanın bizim ile var olup bizden sonra yok olacağı duygusuyla, bencilce hareket etmemek çok anlamlı, o nedenle, bu çalışmalarınızın başkalarınca da duyurulmasını çok istedik, duyurulmasını paylaşalım istedik.Çok teşekkür ederim.

Özellikle biz de teşekkür ediyoruz, nezaketinize, ilginize, çok sağolun.


HAYATIN SESİ:İyi çalışmalar diliyoruz.

Sağolun iyi yayınlar diliyorum.


HAYATIN SESİ:Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü sayın İlhan Bayram’la konuştuk,sevgili dinleyiciler, “Sapanca Gölü Havzası Özel Hükümleri Belirleme Toplantısı” sonrasında ne gibi kararlar alındı ve bu kararlar aslında Sapanca gölü havzası için ne anlam taşıyordu, bunlar üzerine bilgilenmeye çalıştık, Sayın Bayram’ın verdiği bilgiler doğrultusunda.

Fikri KAYA/Basın Büro Sorumlusu

D-100 Karayolu Üzeri Sekapark No:59 İzmit/KOCAELİ

Tel: 0.262.317 30 00 Faks: 0.262.317 30 46 Web: www.isu.gov.trVerilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət