Ana səhifə

Sigara Kullanımı ile Mücadele, Terörle Mücadele Kadar Önemli Hale Gelmiştir


Yüklə 68.5 Kb.
tarix10.06.2016
ölçüsü68.5 Kb.

Başbakan Erdoğan: "Sigara Kullanımı ile Mücadele, Terörle Mücadele Kadar Önemli Hale Gelmiştir"

http://www.haberler.com/basbakan-erdogan-sigara-kullanimi-ile-mucadele-haberi/

CHA, 12.12.2007

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de her yıl 100 bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklardan öldüğünü ve yıllık 20 milyar doların sigaraya harcandığını belirterek, "Karşımızdaki tablo şunu göstermektedir ki sigara kullanımı ile mücadele, bizim için daima gündemimizde olan terörle mücadele kadar önemli hale gelmiştir" dedi.
Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Tütün Mamülleri ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK)'nun ortak yürüttüğü 'Ulusal Tütün Kontrol Programı 2008-2012 Eylem Planı' Ankara Sheraton Otel'de düzenlenen toplantıyla açıklandı. Toplantıya Başbakan Erdoğan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, DSÖ Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Bölüm Başkanı Agis Tsouros katıldı. Toplantıda Sağlık Bakanı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, bir sunum ile eylem planını açıkladı.

Programda konuşan Başbakan Erdoğan, dünyada yılda 5 milyon, Türkiye'de ise 100 bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklardan öldüğünü belirterek, "Araştırmalara göre 18 yaş ve üzerindeki her üç kişiden birinin sigara içtiği ülkemizde sigaraya bağlı ölüm sayısı gerçekten ürkütücüdür. Türk milleti tarihinde destanlara konu pek çok mücadelesinde bu kadar büyük kayıplar vermemiştir" dedi.

Sigara içme yaşının hergeçen gün düştüğünü ve okullarda artık sadece sigara ile uyuşturucu maddelere karşıda büyük mücadele verildiğini ifade eden Erdoğan, çocukları uyuşturuya götürmenin bir yolununda sigara olduğuna işaret etti. Erdoğan, büyüklerin ise aileleri geçim harcayacakları paraları havaya üflemek için harcadıklarını belirtti.

Sigara içmenin Türkiye'ye maliyetinin yılda 20 milyar dolar olduğunu ifade eden Erdoğan, bu rakamın sağlık bakanlığının bütçesinin dört katı büyüklüğünde olduğuna dikkat çekti. Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Sanıyorum bu örneklerden durumun vahamiyetini anlatma konusunda yeterlidir. Karşımızdaki tablo şunu göstermektedirki sigara kullanımı ile mücadele, bizim için daima gündemimizde olan terörle mücadele kadar önemli hale gelmiştir. Çünkü geleceğimiz katlediliyor...Terör nedeniyle kaybettiğimiz insan sayısı bu çerçevede heba edilen insan sayısıyla değerlendirildiğinde sigaradan ölen insamız çok daha büyük. Aslında tehlike sinsi ve çok yaygın. Terörde yine bir açıklık var zaman zaman sindir ama bu tamamen sinsi. Kaba ifadeyle insanımızı çaktırmadan götürüyor. En önemlisi gençliğimi ve gelecek kuşaklarımızı etkisi altını alıp götürmesi. Acımasızca, yavaş yavaş alıp götürmesi. Bu nedenle bu eylem planına çok önem veriyoruz ve destekliyoruz"

Sigara içilmesine karşı olan hassasiyetinin herkesçe iyi bilindiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, bu nedenle Bakanlar Kurulu'nda sigara içilmediğini, dolaştığı yerlerde sigara içeni gördüğünde sigara paketini alarak, paket üzerine "bıraktım" sözü yazdırdığını anlattı.

Başbakan Erdoğan, 1934 yılında çıkarılan Beslenme Yasası'nda doktorun hastasına tütün kullanımının teşvik edildiğini belirterek, "Bu kanın geçen kasım ayına kadar yürürlülükteydi. Türkiye'de böyle tuhaflıklarda var" dedi.TBMM'de sigara içilmemesi konusunda karar alınmasına karşın hala kulislerde sigara içildiğini belirten Erdoğan, "içilecekse gidip Meclis bahçesinde içsinler. 'kaldırdık' demekle bitmiyor. Bunu uygularsak çözülür" dedi. Erdoğan, kapalı mekanlarda sigara içmeyi engelleyen yasayı 2008 yılının başında çıkarmayı düşündüklerini söyledi.

"YEŞİLAY DA KIZILAY GİBİ DAHA ETKİN OLACAK"

Başbakan, uygulamaya geçirdikleri eylem planıyla 2010 yılına kadar 15 yaşın altındaki nüfusun yüzde 100'ünü 15 yaş üzerindeki nüfusun ise yüzde 80'inin sigara kullanmamasını hedeflediklerini belirterek, bunun için kamu kadar, sivil toplum ve medyaya da büyük görev düştüğünü ifade etti. Yeşilay'ında Kızılay gibi ayağı kaldıracaklarını ve bu konuda çok daha etkin çalışacağını anlatan Erdoğan, Yeşilay'a gereken desteğin verileceğini vurgulayarak, şöyle devam etti: "Bu eylem planının uygulamasında TBMM'nin, hükümetin ve Başbakan olarak benim kararlılığı tamdır. Tütün kullanımının kontrol altına alınması için kaynaksa kaynak, kanunsa kanun, hertürlü destek verilecektir"

Kapalı mekanlarda sigara yasağının uçakla başladığını, ardından otobüslere kadar yayıldığını anlatan Erdoğan, ilgili yasanın çıkmasıyla bu yasağın kapalı ortamlarıda kapsayacağını, bu yasağından kağıt üzerinde kalmasını engeleyeceklerini belirtti. Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Genel olarak konuyla ilglii resmi ve özel tüm kiyi ve kuruluşların uygulamayı çok sıkı takip etmeleri gerekir. Aksi takdirde uygulamaya geçmeyen kural ve düzenlemeler getirmiş oluruz ki, her yıl onbirlerce insanımızın hayatını kaybetmesi devam eder. Bizde tribünden bunlara seyirci kalırız. Bu çerçevede görevini yerine getirmeyen, aksatan, ihmal eden herkes ve her kurumun takipçisi kamuda muhatabı direkt olarak başbakanı bulacaktır ve bu işlerin hesabıda hukuk nezdinde yürütülecek. Bu çalışmayı yapan arkadaşların arkasında böyle bir destek olduğunu bilmelerini istiyorum."AKDAĞ: "SİGARAYA KARŞI EN BÜYÜK POLİTİK DESTEĞİMİZ BAŞBAKAN"

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sigara kullanımına karşı öteden beri sembol olmuş Başbakanın, bu eylem planını için desteklemesi, kendileri için en büyük destek olduğunu belirterek, "Arkamızda sağlam ve kararlı politik destek olmazsa sadece sağlık bakanının desteği cılız kalabilirdi. Bu nedenle sayın Başabakana teşekkür ediyoruz" dedi.

Sigaranın ne delikanlılık ne de sosyal statü göstergesi olmadığını vurgulayan Akdağ, gelişmiş ülkelerde artık kapalı ortamlarda sigara içmenin imkansız hale geldiğini, bu ülkelerde sigara içenlerin ikinci sınıf vatandaş durumuna düştüklerine dikkat çekti. Akdağ, eylem planına tüm sivil toplum örgütüleri ile medyayının destek vermesini beklediklerini söyledi.


Tiryakilerin gözünü korkuttu: Sigara, terörden daha tehlikeli

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=624241

Zaman, 12.12.2007

NOT: Verilen linkte haberin VİDEO görüntüleri var.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sigarayla mücadelenin en az terörle mücadele kadar önemli olduğunu söyleyerek, "Çok sinsi, terörde bazı açıklar var. Çaktırmadan insanımızı alıp götürüyor" dedi.

Erdoğan, Sheraton Otel'de düzenlenen Ulusal Tütün Kontrol Programı 2008-2012 Eylem Planı'nın tanıtımı için düzenlenen toplantıya katıldı.

Bütün dünyada yılda 5 milyon, Türkiye'de ise 100 bin insanın sigara kullanımı ve buna bağlı hastalıklardan hayatını kaybettiğini belirten Başbakan Erdoğan, tütünün bütün dünyayı tehdit ettiğini söyledi.

Araştırmalara göre, 18 yaş ve üzerindeki her 3 kişiden birinin sigara içtiği Türkiye'de, sigaraya bağlı ölüm rakamlarının gerçekten ürkütücü ve üzüntü verici boyutlarda olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, ''Türk Milleti, tarihinde destanlara konu pek çok mücadelesinde bu kadar büyük kayıplar vermemiştir' dedi.

Tablonun daha ürkütücü yanının, sigaraya başlama yaşının her geçen yıl daha da aşağıya düşmesi olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, artık ilköğretim çağındaki öğrenciler arasında bile sigara içme alışkanlığının yüzde 10'ları bulduğunu ifade etti.

Sadece bu işin sigara ile kalmadığını, son zamanlarda yoğun mücadele başlatarak madde bağımlılığı konusunda olumlu gelişme yakaladıklarını belirten Başbakan Erdoğan, ''Özellikle 3 yıl öncesine kadar ortaöğretim, hatta ilköğretim okullarının yakın çevrelerinde biliyorsunuz, esrar, eroin satışları yapılıyordu. Bu bir şeyi daha gösteriyor. Bunlar birbiriyle bağlantılı yürüyen hadise ve süreçler'' dedi.

Tütünün, yüksek düzeyde bağımlılık yapıcı özelliği bulunduğu için küçük yaşta başlayanların daha sonraki dönemde bırakmalarının zor olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Çocuklarımız harçlıklarını veriyor. O yeterli olmadığı zaman farklı suçlara da teşvik edilen bir özellik halini aldı. İcabında evden çalıyor, farklı yerlerde satıyor. Bunlar da emniyetten aldığımız suçlar arasında yer alıyor.

Büyükler de ailelerinin geçimi için harcamaları gereken parayı sigaraya vererek havaya üflüyor. Sigara kullanımının ülkemizde maliyeti yılda 20 milyar dolar olarak ifade ediliyor. Bu rakam, ulusal tütün kontrol programının koordinasyonunu yürüten Sağlık Bakanlığı'nın bütçesinin 4 katıdır. Bu bile durumun vahametini anlatmakta yeterlidir.

Tablo şunu göstermektedir; sigara kullanımı ile mücadele bizim için daima gündemimizde olan terörle mücadele kadar önemli bir hale gelmiştir. Çünkü geleceğimiz katlediliyor aslında.

Bundan bir kaç ay önce doktor arkadaşım hastane ziyaretimde beni bir ameliyata soktu. Bir bayanın ameliyatı idi. Sigara içen bir bayandı. Akciğerinin halini gösterdi. Görünce çok üzüldüm. Ciğerin tamamiyle noktalarla işgal halinde olduğunu gördüm. Nedir bunlar dedim. Tamamiyle ciğer bunun işgali altına girmiş.

Sigara yüzünden kaybedilen insan sayısı, bu çerçevede heba edilen, kaybettiğimiz insan sayısıyla değerlendirildiğinde, bu kaynağın miktarının da terörle mücadeledeki kayıplarımızdan daha büyük olduğunu görüyoruz.

Aslında tehlike çok daha sinsi, çok daha yaygın. Terörde yine bir açıklık var, zaman zaman sinsi. Ama bu tamamen sinsi. Kaba ifadeyle, çaktırmadan insanımızı alıp götürüyor. En önemlisi de gençliğimiz ve ülkemizi, gelecek kuşakları etkisi altına alarak bitiriyor. Acımasızca, zulmederek yavaş yavaş alıp götürüyor.''

-''BEN KÖTÜ BİR ŞEY YAPMIYORUM''-

Bunun için ulusal tütün kontrol programına büyük önem verdiklerini belirten Başbakan Erdoğan, kişisel olarak da bu konudaki hassasiyetini herkesin bildiğin zannettiğini söyledi.

''Kusura bakmasınlar, medyanın bazı köşe yazarları, 'kendisi içmiyor diye bunu yasaklama yoluna gidiyor' diyorlar. Ben kötü bir şey yaptığımı zannetmiyorum. İyi bir şey yaptığıma inanıyorum'' diyen Başbakan Erdoğan, ''Aktif içici olmadığım gibi, pasif içici de olmak istemiyorum. Dolayısıyla gittiğim herhangi bir yerde yanımda kim sigara içse rahatsız oluyorum. Bakanlar Kurulu'nda kimse sigara içemez'' dedi.

Bulunduğu yerlerde, sigara içen birini gördüğünde, hemen sigara paketini alarak içen kişiyi bırakması için iknaya çalıştığını anlatan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Paketi elinden alırım, 'Bugün burada bu işi bitirelim' derim. 'Bırakıyorum' demeyeceksin, 'Bıraktım' diyeceksin. Bunun üzerine adını, tarihi yazalım. Ben evde bunları depoluyorum. Ne zaman sigarayı bırakmış, orada imzasıyla tarihiyle belli. Niye? Ben seni seviyorum. Senin sağlığını istiyorum. Senin sağlığının, geleceğinin çok daha iyi olmasını istemek suç mu? Bunu bir vatandaş olarak da bir görev olarak telakki ediyorum, hele hele bir başbakan olarak bu benim zaten asli görevim olmalıdır diyorum.

Yasal düzenleme yapıyoruz. Bunu niçin yapıyoruz? Bizim en önemli görevimiz vatandaşlarımızın sağlığı değil mi? Biz, 1. sıraya eğitimi, 2. sıraya sağlığı koyduk. Bunları bir ülke halledememişse o ülkenin medeni ülkeler arasında yerini alması da mümkün değil.''-''MİLLETVEKİLLERİNİ UYARDIM''-

Kasım ayı içinde askeri yasalardan olan Beslenme Yasası ile ilgili bir düzenleme yapıldığını, eski yasada ''doktorların hasta askerin reçetesine sigara yazabildiğini'' söyleyen Başbakan Erdoğan, düzenleme ile bunun artık yasadan çıkarıldığını anlattı.

Kızılcahamam'da geçen ay partisinin istişare toplantısında da milletvekillerine kuliste sigara içmemeleri için uyarıda bulunduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, buna rağmen kuliste sigara içildiğini belirtti ve ''İlla içecekseniz bahçede için'' dedi.

Eğer yasa koyucu bunu halletmezse, şahsında bunu vurgulamazsa, ''Bal bal demekle ağız tatlanmayacağını'' ifade eden Başbakan Erdoğan, ''Tütünü kaldırdık demekle bu işin bitmeyeceğini uygulama ile bu işin biteceğini'' söyledi.

Kapalı mekanlarda sigara içilmesini yasaklayan yasa üzerinden mutabakatın sağlandığını belirten Başbakan Erdoğan, tasarının 2008'in başlarında yasalaşacağını bildirdi.

-YEŞİLAY-

Türkiye'nin, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Cenevre'de kabul edilen tütün kontrolü Çerçeve Sözleşmesi'ne 2004 yılında dahil olduğunu ve 2005 yılında da sözleşmeyi yürürlüğe soktuğunu belirten Başbakan Erdoğan, Türkiye olarak hazırlanan Ulusal Tütün Kontrolü Programını da 2006 yılında yayınladıkları Başbakanlık genelgesi ile ilan ettiklerini anımsattı.

Buna göre amaçlarının, 2010 yılına kadar sigara içmeyenlerin oranını, 15 yaşın altında düşürmek, 15 yaşın üstünde de yüzde 80'e ulaştırmak olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, burada bütün kurum ve kuruluşlara düşen görevler bulunduğunu ve Yeşilay'ı da aktif hale taşımak istediklerini bildirdi.

Bu amaç için kurulan Yeşilay'ın adeta unutulduğunu, ama artık yeniden sahiplenildiğini belirten Başbakan Erdoğan, ''Kızılay nasıl yangında selde afette nasıl bir numaralı müracaat kapısı ise sigara ve uyuşturucu ile mücadelede Yeşilay da bu noktada tarihi bir görevini yeniden başlatacak'' dedi.

Sivil toplum örgütleri ile yazılı ve görsel medyanın desteklerinin de önemli olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Sigara paketlerinin üzerine 'sigara öldürür, sağlığa zararlıdır' yazmak da yeterli olmuyor. Birileri bizimle dalga geçiyor, ama biz yazmaya devam edeceğiz o ayrı mesele. Bu noktadaki adımımızı kararlı şekilde sürdüreceğiz. Pek çok kurul, bu doğrultuda çeşitli çalışmalar yaptılar. Çeşitli düzenlemeler de yaptılar.

Tütün ve tütün mamullerinin kullanımı ile ilgili mücadelenin şüphesiz ki zorlu bir mücadele olduğu ve siyasi kararlılık gerektirdiğine inanıyorum. Buradan şunu samimiyetle belirtmek istiyorum ki TBMM'nin de hükümetin de ülkenin başbakanı olarak da şahsımın da bu konudaki kararlılığı tamdır.

Tütün kullanımı ile mücadele konusunda uluslararası anlaşmalara göre ne yapılması gerekiyorsa o yapılacaktır. Kanun çıkıyor. Başka herhangi bir mevzuata ihtiyaç varsa derhal yürürlüğe sokulacaktır. Kaynak gerekiyorsa kaynak, insan gücü gerekiyorsa insan gücü sağlanacaktır. Bunların hiçbirinde şüpheniz olmasın. Hükümet olarak en çok üzerinde durduğumuz konulardan biri bu olmuştur.''-İNSANA SAYGI-

Önceki dönemlerde uçaklarda, otobüslerde seyahat ederken sigara içildiğini anlatan Başbakan Erdoğan, ''Uçaklarda bu işe bir yasak getirildi. O dönemlerde İstanbul'dan Ankara'ya gelene kadar duman oluyorsun'' dedi.

Bunun yasak olmaktan öte, insana saygı bağlamında değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Başbakan Erdoğan, ''Bizim şimdi kapalı alanlarda tamamiyle uygular hale getirmemiz lazım. Bunu çok açık ifade ile söylüyorum. insanın insana saygısı olarak görüyorum. İlla bir ikaz gerekmez. Siz bir odada içiyorsanız, karşınızdaki insana saygısızlık yapıyorsunuz, sağlığını tehdit ediyorsunuz. Kimsenin de benim veya içmeyen bir başka arkadaşımın sağlığını tehdit etmeye hakkı yok'' dedi.

Bu yasal düzenlemenin çok büyük bir önemi olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, sigara içmeyenleri, tütünün olumsuz etkilerinden korumak için insanların toplu olarak bulunduğu her yerde sigara kullanımını sınırlayacaklarını dile getirdi.

Sigara kullanımı ile ilgili alınmış kararların, kağıt üzerinde kaldığı dönemlerin kapanacağını'' kaydeden Başbakan Erdoğan, bu konunun üzerine kararlılıkla yürüyeceklerini dile getirdi.

Uygulamaya geçmeyen, neticesi olmayan düzenlemelerle bir yere varılamayacağını kaydeden Başbakan Erdoğan, paradan çok, insanın sağlığının önemli olduğunu kaydetti.

Bu düzenlemenin takipçisinin, kamuda direkt kendisi olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, ''Bu işlerin hesabı da hukuk nezdinde sorulacaktır'' dedi.

Eylem planını yürütenlerden, arkalarında böyle bir desteğin var olduğunu bilerek çalışmalarını isteyen Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

''Bu çalışmada öncelikle amacımız, insanlarımızın hiç mi hiç sigaraya başlamamalarıdır. Ancak sigara içenlerin de bu alışkanlığından kurtulmaları için kendileri, aileleri ve ülkemizin iyiliği için onlara her türlü desteği vermeliyiz. Dünya Sağlık Örgütünün desteği ile yürütülen çalışmaların başarıya ulaşması en büyük temennimizdir. Bu çalışmada yer alan tüm kuruluşlara, temsilcilerine, vatandaşlarımızın ve ülkemizin daha mutlu ve sağlıklı geleceğe katkıları için teşekkür ediyorum.''

Öte yandan, Başbakan Erdoğan, sigara içen AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık'ın elindeki sigara paketini alarak, üzerine tarih attı ve bu alışkanlığından vazgeçmesi telkininde bulundu. Bunun üzerine Malatya Milletvekili Çalık da Başbakan Erdoğan'a sigarayı bırakacağına dair söz verdi.


Ulusal Tütün Programı Eylem Planı Tanıtım Toplantısı

http://www.haberler.com/ulusal-tutun-programi-eylem-plani-tanitim-haberi/

İHA, 12.12.2007


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sigaranın terör kadar tehlikeli hale geldiğine dikkat çekerek, "Türk milleti destanlar yazdığı ve büyük kahramanlıklar gösterdiği Kurtuluş Savaşı'nda bile bu kadar kayıp vermemiştir" dedi. TBMM kulislerinde sigara içen milletvekillerini de eleştiren Erdoğan, geçtiğimiz günlerde partisinin Kızılcahamam'da düzenlediği istişare toplantısında, "Kimse kulislerde sigara içmesin, içen varsa da çıkıp dışarıda içsin" sözleriyle milletvekillerini uyardığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen Tütün Kontrol Programı Eylem Planı Tanıtım Toplantısı, Sheraton Otel'de yapıldı. Toplantıya Başbakan Erdoğan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Bölüm Başkanı Dr. Agis Tsouros ve bürokratlar katıldı. Toplantının açılışında konuşan Bakan Akdağ, tanıtılan bu eylem planıyla bebekleri, gençleri, bireyleri ve geleceği korumaya çalıştıklarını belirterek, "Gençlerin havalı görünmek arzusuyla sigara içmediği günlere kavuşmak istiyoruz" diye konuştu. Türkiye'de sigara kullanımının tehlikeli boyutlara ulaştığını belirten Akdağ, sağlık çalışanlarının bile yarısından fazlasının sigara kullandığının altını çizdi. Sigara içmenin ne delikanlılık ne de statü gösterisi olmadığını ifade eden Akdağ, birçok ülkede kapalı mekanlarda sigara içilmediğini, sigara içenlerin adeta 'ikinci sınıf' vatandaş muamelesi gördüğünü vurguladı.

Başbakan Erdoğan ise toplantıda yaptığı konuşmada, dünyada 5 milyon, Türkiye'de ise yılda 100 kişinin sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini hatırlatarak, 18 yaş üzeri her üç kişiden birinin sigara içtiği Türkiye'de sigaranın ciddi bir tehdit haline geldiğini söyledi. "Türk milleti destanlar yazdığı ve büyük kahramanlıklar gösterdiği Kurtuluş Savaşı'nda bile bu kadar kayıp vermemiştir" diyen Başbakan Erdoğan, çocukların harçlıklarını sigaraya yatırdığını hatta bazen de harçlıkları yetmediği zaman çeşitli suçlar işleyerek bu parayı temin ettiğini kaydetti. Aile büyüklerinin ise ailesinin geçimi için harcaması gereken parayı sigaraya yatırarak parayı havaya üflediğine dikkati çeken Başbakan Erdoğan, "Sigarayla mücadele gündemdeki terörle mücadele kadar önemli hale gelmiştir. Çünkü sigara geleceğimizi yok ediyor" şeklinde konuştu.

Erdoğan, geçtiğimiz günlerde bir doktor arkadaşıyla ameliyathaneye giderek operasyon yapılan bayan hastanın ciğerlerini yakından görme imkanı bulduğunu ifade ederek, sigara kullanan hastanın akciğerinin adeta zehir işgali altında olduğunu görünce çok üzüldüğünü anlattı. Sigara yüzünden hayatını kaybeden insan sayısının terörle mücadelede verilen kayıplardan daha fazla olduğuna dikkati çeken Başbakan Erdoğan, terörle sigarayı kıyasladı ve "Terör zaman zaman sinsi ama sigara her zaman sinsidir" yorumunu yaptı.

Sigaranın insanları zulmederek yavaş yavaş öldürdüğünü belirten Erdoğan, bu nedenle Tütün Kontrol Programı'na büyük önem verdiklerini, 2008 yılı başında ise bu konuya ilişkin yeni yasal düzenlemenin Meclis'ten geçeceğini söyledi. Kendisinin sigara içmediğini hatırlatan Erdoğan, sigara içen dostlarına sigarayı bırakmaları için uyguladığı ilginç yöntemden de söz etti:

"Bazı köşe yazarları 'Kendisi sigara içmiyor diye bize de sigarayı yasaklıyor' diye beni eleştirdi. Ben kötü bir şey yaptığımı sanmıyorum. Aktif içici olmadığım gibi pasif içici de olmak istemiyorum. Bakanlar Kurulu'nda kimse sigara içemez. Benim bir alışkanlığım var sigara içen dostlarımı ikna ederim. Sigara paketini elinden alırım, 'Bırakacağım' değil, 'bıraktım' demesini isterim. Sonra sigara paketine adını, soyadını ve o günün tarihini yazarım. Bu paketleri evde depoluyorum. Ben seni seviyorum, sağlığının bozulmasını istemiyorum. Bu suç mu?"

Erdoğan, TBMM kulislerinde sigara içen milletvekillerini de eleştirerek, "Sigarayla mücadelede attığımız bu kadar adıma rağmen Meclis'te sigara içiyorlar. Kızılcahamam'da söyledim: 'Kimse sigara içmesin, içen varsa da çıkıp dışarıda içsin.' İnsanların sağlığını bozmamalarını söyledim" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, 1934 yılından beri uygulanan bir yasada, doktorun hasta askerin reçetesine sigara yazabildiğine ilişkin hüküm bulunduğunu hatırlatarak, geçtiğimiz Kasım ayında bu yasayı değiştirdiklerini vurguladı.

Erdoğan, Yeşilay Derneği'nin yeniden canlandırılması için çalışmalar yaptıklarını, bu örgütün sigara ve uyuşturucuyla mücadelede büyük işler yapacağına inandıklarını söyledi. Sigara paketlerinin üzerine, 'Öldürür' gibi yazılar yazdıkları için bazı kesimlerin kendileriyle dalga geçtiğini anlatan Erdoğan, "Şahsım ve hükümetimizin bu konudaki kararlılığı tamdır. Kaynak gerekiyorsa kaynak, insan gücü gerekiyorsa insan gücüyle gereken her şey yapılacak" diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye'de önümüzdeki süreçte kapalı tüm mekanlarda sigara tüketiminin engelleneceğini, böylece sigara içmeyenlerin sağlığının korunacağını kaydetti. Erdoğan, "Amacımız sigaraya hiç başlanılmaması ve sigara içenleri sigaradan kurtarmaktır" dedi.

Başbakan Erdoğan, toplantı sonunda salondan ayrılırken sigara içtiğini öğrendiği bir arkadaşını ikna ederek sigara bıraktırdı.
Başbakan Erdoğan: "Sigara Terörden Beter"

http://www.haberler.com/basbakan-erdogan-sigara-terorden-beter-haberi/

ANKA, 12.12.2007


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sigara kullanımıyla mücadelenin terörle mücadele kadar önemli olduğunu belirterek, Terörde yine bir açıklık var, zaman zaman sinsi. Ama bu tamamen sinsi ve kaba ifadeyle çaktırmadan insanımızı alıp götürüyor" dedi.

Ulusal Tütün Kontrol Programı 2008-2012 Eylem Planı Tanıtım Toplantısı, Sheraton Oteli'nde yapıldı. Toplantıda konuşan Başbakan Erdoğan, dünyada yılda 5 milyon, Türkiye'de ise 100 bin insanını sigara kullanmaya bağlı hastalıklar yüzünden yaşamını yitirdiğini ve bu rakamın sürekli arttığını anımsattı. Türkiye'de 18 yaş ve üzerindeki her 3 kişiden birinin sigara kullandığını belirten ve sigaraya bağlı ölüm rakamlarının ürkütücü ve üzüntü verici olduğunu söyleyen Erdoğan, "Türk milleti tarihinde destanlara konulu pek çok mücadelesinde bu kadar çok kayıp vermemiştir" dedi.-YILDA 20 MİLYAR DOLAR HARCANIYOR-

Başbakan Erdoğan, sigaraya bırakma yaşının düştüğünü, ortaöğretim hatta ilköğretim öğrencilerinde bile sigara içme oranının yüzde 10'lara kadar çıktığını ifade ederek, birkaç yıl öncesine kadar okulların çevrelerinde esrar ve eroin satışlarının yapıldığını söyledi. Küçük yaşlarda sigaraya başlayanların bırakmasının daha zor olduğuna işaret eden Erdoğan, küçük yaşlarda sigaraya başlamanın suç işleme oranlarını da artırdığını belirtti.

Erdoğan, sigaraya yılda 20 milyar dolar para harcandığını söyleyerek, "Bu rakam Ulusal Tütün kontrol programını yürütün Sağlık Bakanlığı bütçesinin 4 katıdır" dedi.-TERÖR ZAMAN ZAMAN SİGARA HER ZAMAN SİNSİ-

Konuşmasını "Karşımızdaki tablo şunu göstermektedir ki bizim için daima gündemimizde olan terörle mücadele kadar önemli bir hale gelmiştir. Çünkü geleceğimiz katlediliyor aslında" diye sürdüren Erdoğan, birkaç ay evvel bir hastanede bir akciğer hastasının ameliyatını izlediğini ve ameliyat olan kişinin akciğerlerinin delik delik olduğunu söyledi. Sigaradan kaybedilen insan sayısının terörle mücadelede kaybedilen insan sayısından daha fazla olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Aslında tehlike çok sinsi. Terörde yine bir açıklık var, zaman zaman sinsi. Ama bu tamamıyla sinsi ve kaba ifadeyle çaktırmadan insanımızı alıp götürüyor" dedi.
-BAKANLAR KURULU'NDA KİMSE SİGARA İÇEMEZ-

Başbakan Erdoğan, kendisinin de sigara konusunda hassasiyetinin bilindiğini ifade ederek şöyle konuştu:

"Kusura bakmasınlar medyanın bazı köşe yazarları 'kendisi içmiyor diye bize de bunu yasaklama yoluna gidiyor' diyor. Ben kötü bir şey yaptığımı zannetmiyorum. Ben iyi bir şey yaptığıma inanıyorum. Yani aktif içici olmadığım gibi de pasif içici de olmak istemiyorum. Gittiğim yerde yanımda bir kişi bile sigara içse rahatsız oluyorum. Dolayısıyla bizim Bakanlar Kurulu'nda kimse sigara içemez. Benim bir de huyum vardı, gördüğüm yerde hemen ikna etmeye başlarım. Paketi elinden alırım ve 'bırakıyorum demeyeceksin, bıraktım diyeceksin' derim ve onun üzerine adını yazarım, tarihini yazarım. Benim evde bunları depoluyorum. Filanca ne zaman sigarayı bırakmış orada imzasıyla, tarihi belli. Niye, ben seni seviyorum, sağlığı istiyorum. Senin sağlığını istemek suç mu?"-YASA SÜRATLE ÇIKACAK-

Eğitim ve sağlık konularına özel önem verdiklerini belirten Erdoğan, bu iki konuda başarılı olamayanların medeni bir ülke olamayacağını söyledi. Partisinin Kızılcahamam kampında milletvekillerine meclisin kulislerinde sigara içilmemesi uyarısında bulunduğunu söyleyen Erdoğan, "Yasa koyucu bunu halletmezse şahsında bunu uygulamazsaÂ… 'Bal, bal' demekle ağız tatlanmaz, bal yersen ağız tatlanır" dedi. Kapalı alanlarda sigara içilmesini yasaklayan yasayı süratle çıkaracaklarını belirten Erdoğan, 2010 yılına kadar 15 yaşın altında sigara içmeyenlerin oranını yüzde 100'e üstündekilerin oranını ise yüzde 80'e çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

Yeşilay'la ve sivil toplum örgütleri ve medya ile da ciddi bir dayanışma içinde olarak bunu yürüteceklerini belirten Erdoğan şöyle dedi:

"Tütünle mücadele siyasi kararlılık gerektiriyor. Buradan şunu samimiyetle belirtmek istiyorum ki TBMM'nin de hükümetin de, şahsımın da bu konuda kararlılığı vardı. Tütün kullanımıyla mücadelede uluslararası anlaşmalara göre ne yapılması gerekiyorsa o yapılacaktır. Kanun çıkıyor, başka ne tür mevzuata ihtiyaç duyuluyorsa yürürlüğe sokulacaktır." (ANKA)

Ameliyata girdim sigarayı gördüm
http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=7860144

Hürriyet, 13.12.2007
Başbakan Erdoğan sigaranın terörden beter olduğunu söyledi. Dün Ulusal Tütün Kontrol Programı toplantısına katılan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bir doktor arkadaşımın isteğiyle bir bayanın ameliyatına girdim. Ciğerinin tamamıyla noktalarla işgal altında olduğunu gördüm. Sigaranın etkisiymiş. Çok üzüldüm. Aktif içici olmadığım gibi pasif içici de olmak istemiyorum. Bakanlar Kurulu’nda kimse sigara içemez. Yasal düzenleme yapıyoruz. İlla içilecekse Meclis’in bahçesinde içilsin." Erdoğan Malatya Milletvekili Öznur Çelik’e sigarayı bıraktırıp, pakete imza attırıp, aldı.
Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep AKDAĞ’ın

Ulusal Tütün Kontrol Programı (2008–2012) Eylem Planı Tanıtım Toplantısı’nda

Yaptığı Konuşma

12.12.2007http://www.saglik.gov.tr/TR/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFF8FE9074FF19B000525881B305C3223FF

Saygıdeğer Başbakanım,

Değerli katılımcılar, hanımefendiler ve beyefendiler,

Bugün çok önemli bir günde birlikteyiz. Bizim için, sağlık camiası için gerçekten çok önemli bir gün. Ulusal Tütün Kontrol Programımızın kamuoyuna tanıtım toplantısını gerçekleştiriyoruz. Aralık’ın 12’si. Yani 12. ayın 12. günü; inşallah 12’den vururuz.

Sayın Başbakanımızın sigara ile mücadelemizde, sigarayla kavgamızda yanımızda bulunması ve öteden beri çok önemli bir sembol olarak sigarayı karşısına almış olması gerçekten belki de bizim bu ülkede sigara ile yapacağımız mücadelede en büyük gücümüz. Çünkü çok iyi biliyoruz ki sağlıkla ilgili bütün çalışmalar, koruyucu çalışmalar ve diğer çalışmalarda güçlü ve kararlı bir politik destek olmadıkça ileriye gitmesi imkânsız. Bu politik kararlılık ve destek aslında sadece Sağlık Bakanlarından gelirse bunun cılız kalacağı açıktır. Dolayısıyla huzurunuzda Sayın Başbakanımıza bir kere daha bu kıymetli desteğinden dolayı teşekkür etmek istiyorum.

 

Değerli katılımcılar, bugüne gerçekten uzun çalışmalarla geldik. 130’un üzerinde katılımcı, kamu kuruluşundan, üniversiteden, sivil toplumdan katılımcıyla çok yoğun çalışmalar yaptık. Sivil toplumumuzun bu hususta bize büyük desteği oldu. Ve bugün arkamızda çok kuvvetli bir toplum ve kamuoyu desteği gördüğümüz için doğrusu hem kararlılığımız artıyor hem de azmimiz artıyor. Bizler bugünleri belki yaşamadık ama bugünkü nesiller olarak kanunla sigara dağıtılan günlerden bugünlere gelmiş durumdayız. Bu konunun bilim dünyasında yeterince farkında olunmadığı günlerde Türkiye’mizde de maalesef kanunla sigara dağıttığımız günler olmuş 50’li yıllardan önce. Bunun için hüküm getirmişiz, sigara dağıtmışız. Devlet eliyle sigara dağıtmışız. Bugün devletin geldiği nokta bütün kurumlarıyla, olanca gücüyle sigaranın toplumdan yok edilmesine, sigarasız bir toplum oluşturulmasına doğru gidiyor.Evet, bu ulusal eylem planımızda bebeklerimizi ve çocuklarımızı koruyacağız, gençlerimizi koruyacağız, kendimizi koruyacağız, geleceğimizi muhafaza edeceğiz.

Bugün Yeşilay da bizlerle birlikte Sayın Başbakanımızın talimatlarıyla. Aslında biliyorsunuz bizim böyle iki tane ayımız var. Kızılay ve Yeşilay. Dönemimizde, AK Parti iktidarları döneminde gerçekten Kızılay o geçmişte bulunduğu itibarlı konuma yeniden yükseldi. Bizim de her anlamda hem boynumuzun borcudur, hem de en büyük destekçilerimizden birisi olacağını biliyoruz. Sayın Başbakanımızın talimatıyla Yeşilay’ımızla da bundan böyle daha kuvvetli bir ilişki kuracağız. Yeşilay’ımızı da bundan sonra sivil toplumun öncüsü haline bir kere daha getireceğiz. Bizim çocukluğumuzda yaşadığımız Yeşilay’ı bir kere daha yaşamak ve yaşatmak istiyoruz, kendileriyle beraber bu çalışmalarımıza devam edeceğiz.


Sayın Başbakanım

Artık gençlerin -beni bağışlayın ifadem için- havalı görünmek arzusuyla sigara içmediği günlere ulaşmak istiyoruz. Bütün iletişim çabalarımızı bu husustaki bilgilendirme, eğitim ve farkındalık çabalarımızı bu anlamda yoğunlaştıracağız.

 

Hepimiz biliyoruz ki Türkiye’de sigara kullanımı maalesef oldukça yüksek. Her 3 kişiden 1 kişi sigara kullanıyor. Dahası 15 yaş altındaki her 100 çocuktan 10 tanesi12 tanesi sigara kullanıyor. Özellikle 15 yaş altı çocuklarımız için çok özel programlar geliştirdik. Bunları önümüzdeki 5 yıl içersinde çok yoğun biçimde uygulayacağız.

 

Kuşkusuz ki bu uygulamalar sırasında en büyük desteği de medyadan bekliyoruz Sayın Başbakanım. Çünkü yine hepimiz biliyoruz ki iletişim yoluyla bilgilendirme ve farkındalık oluşturma konusunda bütün ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de medyanın rolü önemli. Özellikle televizyon ülkemizde çok fazla seyrediliyor. Dolayısıyla bütün basınımızın bu arada televizyonlarımızın da bu programın yayınında kuvvetli bir biçimde yer almasını arzu ediyoruz. 

Ulusal Tütün Kontrol Programı, bir yol haritası ve bir taahhüt belgesidir. Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesine biz de imza koymuş hem de oldukça erken dönemde imza koymuş bir ülkeyiz. Ve buna ilişkin faaliyetler bütün ülkelerde sağlık bakanlıkları tarafından yürütülmektedir. Ülkemizde bu sözleşmeye atılan imza ve bundan sonra yaptığımız program Ulusal Program ve Eylem Planı 4250 sayılı kanundan sonra sigarayla mücadele konusundaki en önemli adımları oluşturmaktadır.

 

Ülkemiz 1998 yılından itibaren Sağlık Bakanlığı başkanlığındaki heyetlerle Dünyadaki sigarayla mücadele toplantılarına aktif olarak katılmıştır. Ve en son Bangkok’ta Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi Avrupa Bölgesi Koordinatörlüğü’ne seçilmiş durumdayız.


Saygıdeğer Başbakanım,

Sağlıkta Dönüşüm Programımızı yürütürken anne – çocuk sağlığı, aşılama faaliyetleri, bulaşıcı hastalıklarla mücadele gibi konularda çok önemli mesafeler kaydettik. Yeni dönemde Sağlıkta Dönüşüm Programının 2.5 yıllık Eylem Planı Döneminde sağlıklı bir hayatın sürdürülmesi için teşvik çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz. Burada bilgilendirme kadar bilinçlendirme, farkındalık oluşturma ve davranış değişikliği oluşturmak önemli. Bir örnekle izah etmem gerekirse herhalde sağlık çalışanları kadar, doktorlar kadar, hemşireler ve diğer sağlık çalışanları kadar sigaranın zararlarını bilen hiç kimse olmaz. Ama üzülerek ifade etmeliyim ki Türkiye’de sağlık çalışanlarının % 50’ye yakını maalesef sigara kullanıyor. Dolayısıyla sade bilginin yetmediği bu anlamda bir farkındalığın ve davranış değişikliğinin oluşması için ciddi mücadele gerektiğini biliyoruz.

 

Mücadelede asıl çıkış noktamız da öncelikle sigara içmeyenlerin ve çocukların korunmasıdır. Kuşkusuz bütün toplumun korunması ama öncelikle çocuklarımız ve sigara içmeyenlerin haklarının korunmasıdır. 

Meclis Genel Kurulu Gündeminde olan yasa değişikliğimiz Meclis Sağlık Komisyonu Başkanımızın bir gurup arkadaşımızla birlikte meclisimize sunduğu bu teklifi birlikte çalıştık. Belli bir olgunluğa geldi talimatlarınızla. Bu teklifin en kısa sürede yasalaşacağına ve mücadelemize katkı vereceğine eminim. 

Sigara içmek ne bir delikanlılık göstergesi ne de bir sosyal statüyü artırma göstergesidir. Bile bile para vererek zehir solumanın da, başkalarına zarar vermenin de gerçekten kabul edilebilir bir iş olmadığını bilmemiz gerekiyor. 

Değerli katılımcılar Dünyadaki gidişat sigara içenlerin hayatının biraz zorlaşacağını gösteriyor. Sadece bireysel sağlıkları açısından değil. Bugün birçok ülkede kapalı alanda sigara içmek imkânsız hale gelmiştir. Ve gerçekten sigara içenler – belki ifade çok yakışık almıyor ama – neredeyse ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmeye başlamıştır. Tabii ülkemizde katılımcılıkla, gönüllülüğü esas alan bir program yürüteceğiz. Ve bu programı yürütürken bu güne kadar bize destek olan ve bundan sonra da destek olacak bütün paydaşlara huzurlarınızda tekrar teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət