Ana səhifə

Scenariusz lekcji – Pulpit systemu operacyjnego Windows Cele lekcji


Yüklə 14.01 Kb.
tarix22.06.2016
ölçüsü14.01 Kb.

Scenariusz lekcji – Pulpit systemu operacyjnego Windows

 1. Cele lekcji

  1. Wiadomości


Uczeń wie, co to jest Pulpit Windows.

Uczeń wie, do czego służy Pulpit w systemie Windows.

Uczeń wie, co znajduje się na Pulpicie w systemach operacyjnych Windows.

  1. Umiejętności


Za pomocą pulpitu potrafi usprawnić swoją prace z komputerem.

Uczeń potrafi posługiwać się pulpitem oraz elementami które on zawiera.

Uczeń umie wykonać polecenia, wykorzystując Pulpit Windows.

Uczeń potrafi wykorzystać poznane wiadomości w prostych ćwiczeniach.


 1. Metoda i forma pracy


praktyczno – ćwiczeniowa

pogadanka poszukująca

indywidualna

zbiorowa

 1. Środki dydaktyczne


Stanowisko komputerowe.

System operacyjny Windows.

Tablica, kreda.

 1. Przebieg lekcji

  1. Faza przygotowawcza


Przywitanie uczniów. Sprawdzenie listy obecności. Przypomnienie wiadomości z poprzednich zajęć. Nauczyciel zadaje uczniom pytania:

Co to jest system operacyjny?

Jakie znacie systemy operacyjne?

Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Podają definicję systemu operacyjnego oraz mówią, że znają system operacyjny DOS, Windows 98, Milenium, XP, 2000, NT.

Podanie oraz zapisanie tematu lekcji na tablicy - temat: Pulpit systemu operacyjnego Windows. Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszytach przedmiotowych.

  1. Faza realizacyjna


Nauczyciel uświadamia uczniom cele lekcji.

Zadaję pytanie: co to jest pulpit w systemach operacyjnych Windows?

Uczniowie razem z nauczycielem tworzą definicje Pulpitu Windows.

Pulpit Windows widzimy zaraz po uruchomieniu komputera z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows. Pulpit ten pozwala nam w łatwy sposób pracować z komputerem. Pulpit Windows zawiera takie elementy, jak ikony, przycisk „start”, pasek zadań, tło pulpitu.

Ikony – są to symbole graficzne, oznaczające poszczególne programy, dokumenty, foldery. Są również ikony reprezentujące skróty do programów. Nazwy ikon możemy zmieniać, klikając w ikonę prawym klawiszem myszki i wybierając zmień nazwę.Jednymi z najważniejszych ikon znajdujących się na pulpicie są: „Mój komputer”, „Moje dokumenty”, „Internet Explorer” oraz „Kosz”.

Ikona „Mój komputer” umożliwia szybki dostęp do zasobów naszego komputera. Po kliknięciu w nią otwiera się okno, w którym widzimy wszystkie dyski i napędy naszego komputera. Możemy również przeglądać ich zawartość. Mamy także dostęp do innych miejsc, takich jak np. Panel sterowania, Moje miejsce sieciowe. Możemy również z tego miejsca wyświetlić informacje o naszym systemie.

Nauczyciel prosi uczniów o otworzenie okna Mój komputer i sprawdzenie, jakie dyski i napędy mamy w naszym komputerze.

Ikona „Internet Explorer” symbolizuje przeglądarkę internetową i umożliwia do niej dostęp. Przeglądarka Internet Explorer jest standardowo instalowana z systemem Windows.

Ikona „Moje dokumenty” reprezentuje miejsca służące do zapisywania wszystkich naszych dokumentów. Oczywiście możemy nasze prace zapisywać również w innych miejscach na naszych dyskach, np. bezpośrednio na pulpicie.

Ikona „Kosz” reprezentuje miejsce, do którego wrzucamy zbędne pliki i foldery przed całkowitym usunięciem ich z naszego komputera.

Nauczyciel zadaje ćwiczenie uczniom: utwórzcie nowy folder na pulpicie i umieśćcie go w koszu.

Przycisk „Start” znajduje się w dolnym lewym rogu naszego pulpitu. Po kliknięciu w niego zobaczymy rozwijane menu, które zawiera odnośniki do elementów umożliwiających konfiguracje komputera, odnośniki do zainstalowanych programów oraz wyświetla nazwę użytkownika komputera.

Zawiera również polecenie „Wyloguj” oraz „Wyłącz komputer”.

Nauczyciel wydaje polecenie uczniom, aby korzystając z przycisku start i rozwijalnego menu, otworzyli notatnik systemu Windows.

Pasek zadań jest to pasek, na którym wyświetlane są ikony uruchomionych programów, otwartych folderów. Program aktywny pokazany jest na tym pasku w postaci wciśniętego przycisku. Paska zadań możemy użyć do przełączania się miedzy oknami uruchomionych programów. Gdy na Pasku zadań zaczyna brakować miejsca, okna tego samego programu zostają zgrupowane.

Nauczyciel zadaje uczniom ćwiczenie, aby otworzyli kilka programów i zobaczyli, czy będą one pokazane na pasku zadań.

Tło pulpitu – tłem Pulpitu Windows może być nasze zdjęcie lub dowolny obrazek, rysunek zapisany na naszym komputerze. System Windows posiada kilka plików graficznych mogących być tłem naszego pulpitu. Najłatwiej dostać się do nich klikając w wolnym miejscu, właśnie na pulpicie, prawym klawiszem myszki i wybierając właściwości. Po tym wyborze otwiera się okno z kilkoma zakładkami. Wybieramy zakładkę pulpit i zmieniamy tło naszego pulpitu.

Nauczyciel zadaje uczniom ćwiczenie, aby zmienili istniejące tło pulpitu.

  1. Faza podsumowująca


Podsumowanie zajęć. Nauczyciel zadaję pytania:

Do czego służy Pulpit Windows?Wymień jakie elementy zawiera Pulpit Windows?

Jak zmieniamy tło pulpitu?

Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Pożegnanie uczniów. Podanie tematu lekcji na następne zajęcia.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət