Ana səhifə

Reformace a její DŮsledky


Yüklə 16.08 Kb.
tarix15.06.2016
ölçüsü16.08 Kb.
REFORMACE A JEJÍ DŮSLEDKY

  1. Německá reformace: doplň chybějící část textu

Největším kritikem církve byl německý mnich ……………………., který přibil na vrata kostela ve Wittenbergu list s …………………………., v kterém kritizoval …………………………………….. a ………………..…………………….

Poddaní neměli právo bouřit se proti ……………………… Představitelé této církve se nazývali ………………………., přijímali …………………a v kostelech se kázalo v ………………............... V německých zemích vypukly náboženské války. Císař Karel V. proto vydal tzv. augsburský mír, kterým bylo ……………

………………………………………………………………………………………...... Mír stanovil zásadu „ čí vláda, toho náboženství.“


  1. Reformace ve Francii a Švýcarsku: doplň chybějící část textu

Ve Švýcarsku působil další reformátor církve ……………………………………..

Schvaloval vzpouru proti ……………………., pokud porušuje křesťanské zásady. Hlavní úkol lidského života byl ……………………………, člověk má žít skromně a nemá zbytečně utrácet. Příznivci se nazývali ……………………, ale ve Francii se jim říkalo …………………………. Po sňatku katolické princezny Markéty z Valois a hugenota …………………………. došlo k …………………..

noci, kdy katolíci povraždili hugenoti. Aby Jindřich uklidnil náboženskou situaci ve Francii, vydal v roce………………. Edikt nantský, kterým zaručil svobodu vyznání.


  1. Reformace v Anglii: doplň chybějící část textu

Od roku 1485 vládla v Anglii nová dynastie …………………… Novou církev založil král …………………………….., který se chtěl rozvést se svojí první manželkou, ale papež mu rozvod neumožnil. Nově vzniklou církev nazval …………………………… a sám stál v jejím čele.

  1. Důsledky reformace:

Hlavní důsledkem reformace byl vznik nových církví. Těmto církvím říkáme protestanské nebo evangelické.

Podtrhni body, které měly tyto církve společné:

Přijímání pod obojí

Uznávaly jako hlavu církví anglického krále

Kladly důraz na Bibli

Bohoslužby v národním jazyce

Koho náboženství, toho víra

Odmítají výzdobu kostelů

Neuznávají papeže jako hlavu církve

REFORMACE A JEJÍ DŮSLEDKY – správné řešení


  1. Německá reformace

Největším kritikem církve byl německý mnich Martin Luther, který přibil na vrata kostela ve Wittenbergu list s 95 články, v kterém kritizoval prodávání odpustků a způsob života církve. Poddaní neměli právo bouřit se proti vrchnosti. Představitelé této církve se nazývali lutheráni, přijímali pod obojí způsobu a v kostelech se kázalo v mateřském jazyce- německy. V německých zemích vypukly náboženské války. Císař Karel V. proto vydal tzv. augsburský mír, kterým bylo luteránství zrovnoprávněno s katolickým náboženstvím.

Mír stanovil zásadu „ čí vláda, toho náboženství.“  1. Reformace ve Francii a Švýcarsku

Ve Švýcarsku působil další reformátor církve Jan Kalvín. Schvaloval vzpouru proti vrchnosti, pokud porušuje křesťanské zásady. Hlavní úkol lidského života byl práce a boj , člověk má žít skromně a nemá zbytečně utrácet. Příznivci se nazývali kalvinisté, ale ve Francii se jim říkalo hugenoti. Po sňatku katolické princezny Markéty z Valois a hugenota Jindřicha Navarrského došlo k bartolomějské noci, kdy katolíci povraždili hugenoti. Aby Jindřich uklidnil náboženskou situaci ve Francii, vydal v roce 1598 Edikt nantský, kterým zaručil svobodu vyznání.

  1. Reformace v Anglii: doplň chybějící část textu

Od roku 1485 vládla v Anglii nová dynastie Tudorů. Novou církev založil král Jindřich VIII., který se chtěl rozvést se svojí první manželkou, ale papež mu rozvod neumožnil. Nově vzniklou církev nazval anglikánskou a sám stál v jejím čele.

  1. Důsledky reformace:

Podtrhni body, které měly tyto církve společné:

Přijímání pod obojí

Uznávaly jako hlavu církví anglického králeKladly důraz na Bibli

Bohoslužby v národním jazyce

Koho náboženství, toho víraOdmítají výzdobu kostelů

Neuznávají papeže jako hlavu církve

Zdroj: Veronika Válková, Dějepis 7 pro základní školy, středověk a raný novověk, Praha 2007, vydalo SPN, 124 – 128 s.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət