Ana səhifə

Pas çalişmasi ve alan yaratma 1


Yüklə 184.2 Kb.
tarix15.06.2016
ölçüsü184.2 Kb.
ORTALAR

1.Çalışma: Driplingden sonra arkadaşıyla pas alış verişi yapar ve belirlenen noktaya orta yapar. 3 oyuncu, 2 si forvet olmak üzere ve 1 kaleci çalışmaya katılır.


2. Çalışma: Driplingden sonra arkadaşıyla pas alış verişi yapar ve belirlenen noktaya orta yapar. Forvet oyuncuları çapraz koşu yaptıktan sonra gelen ortayı kaleye gol yapmaya çalışır ve akabinde arkadan gelen forvet oyuncularının karşısında pasif olarak savunma yapar.
3. Çalışma: 8V6 oyun oynanır. 8 kişilik takım kenar bölgeleri kullanarak ortayla gol atmaya, 6 kişilik takım ise topu kaptığında orta sahadaki iki minyatür kaleye gol atmaya çalışır. 1 nolu alandan gelen ortayla atılan goller 1 puan, 2 nolu alandan gelen ortayla atılan goller 2 puandır. Kaleciler ilk altı pasa gelen toplara müdahale edebilirler ikinci altı pasa gelen toplara ise müdahale edemezler.


PAS ÇALIŞMASI VE ALAN YARATMA 11.Çalışma: Mavi takımın oyuncularından kenarlarda olanlar sağa-sola doğru sürekli hareket ederek orta bölümde kırmızılı oyuncuyla 1V1 oynayan takım arkadaşlarıyla pas alış verişi yaparlar. Orta bölümdeki oyuncu pas alış verişinin yanı sıra vücut aldatmasıyla dönüş yaparak topu ters taraftaki takım arkadaşıyla oynayabilir. İlerleyen safhalarda savunmacı

daha aktif rol alır ve hücum oyuncusuna da aldığı topları karşı alana taşıması söylenir.


PAS ÇALIŞMASI VE ALAN YARATMA 21. Çalışma: Aynı alanda iki grupta 1V1 oynar. Kenarlardaki pasörler kendi arasında pas yapabilirler. Bir topla oynanır, orta alanda 1V1 oynayan grup kendi alanlarından çıkamazlar. Amaç boşa kaçma ve topla buluşarak alan değiştirmedir. Ayrıca pasörler her iki alandaki takım arkadaşlarına da pas atabilirler. Bu çalışmada dikkat edilecek nokta yayılarak alan yaratma ve ilk kontroldür. İlerleyen aşamalarda pasörlere sınır getirilir. Çaprazdaki takım arkadaşına yaklaştığı anda pas atabilir. Diğer sahadaki hücum oyuncusu da topu alan oyuncuya yaklaşarak attığı pası alır ve karşı alana geçer. İlerleyen aşamalarda iki hücum oyuncusunun da takım arkadaşlarına yaklaşarak top alması istenir. Daha sonra hücum oyuncularının her iki sahada da oynamalarına izin verilir. Burada dikkat edilecek önemli bir noktada hareketlenerek savunma oyuncularının değişik bölgelere taşınmasıdır.


2. Çalışma: Aynı çalışma 3V3 olarak devam ettirilir. Ortadaki alanı ikiye bölen çizgi kaldırılır.

DÖNÜŞLER

1.Çalışma: Pasör oyuncular kendi aralarında pas yaparken 1V1 deki hücum oyuncusu boşa kaçtığında ona pas atarak topla buluşturur. Hücum oyuncusu da dönüş yaparak savunma oyuncusunu ekarte eder ve kaleye gol vuruşu yapar.


2.Çalışma: Pasörler kendi arasında pas yaparken hücum oyuncusu dönüş hareketini yapar ve o anda pasörleri sesle veya hareketle yönlendirerek topla buluşur ve kaleye gol vuruşu yapar. 1V1 çalışan oyuncular belirli sürelerde değiştirilir.
3.Çalışma: Bir forvet ve bir hücum oyuncusu oyuna dahil edilerek 2V2 oynanır. 1V1 oynayanlardan bir takım pasörlere yakın diğer takım ise pasörlere uzak mesafede pozisyon alır. Oyuncuların sürekli konuşarak birbirlerini uyarmaları gerekmektedir.

DRİPLİNG 1

1. Çalışma: Lacivert takım oyuncusu mavi takım oyuncusuna ayak içi ve üstü ile sert bir şekilde pas atar. Kırmızı takım oyuncusu bu sırada hücum yapacak oyuncunun karşısına savunmacı olarak geçer. Hücum oyuncusu savunmacı oyuncuyu driplingle ekarte ederek kaleye gol vuruşu yapar. Savunma oyuncusu ceza sahası içine giremez.


2. Çalışma: Aynı çalışmaya devam edilir. Fakat hücum oyuncularının çeşitli yönlere kısa alanda hareket ettikten sonra topla buluşması söylenir. Çalışmalardaki önemli nokta topun ikinci harekete uygun bir şekilde kontrol edilmesidir.
Ayrıca hücum oyuncusunun savunma oyuncusunun aksiyon alanına girmeden karar vererek rakibini ekarte etmesi gerekir. Bu çalışmada önemli noktalardan biri de boş alanları ve rakibin durumunu görmek amacıyla çevre kontrolü yapmaktır. Boş alanlardan önemli olanı da rakibin arkasındaki ve yanlarındaki ( sağ-sol ) alanlarıdır. Ayrıca hücum oyuncusunun pozitif düşünmesi ve agresif olması istenir.

DRİPLİNG 2

Çalışma: Aynı formda oyuncularının yerleri değiştirilerek 2V2 oyuna geçilir. Oyunculardan aynı hareketleri uygulamaları istenir. Burada oyunculardan beklenen topsuz hücum oyuncusunun rakibini boş alana götürerek toplu hücum oyuncusunu 1V1 bırakmasıdır.DRİPLİNG 3

Çalışma: 3V3 olarak oynanır. Pasör oyunu başlatır ve serbest bir şekilde uygulandıktan sonra ilerleyen aşamalarda topu alan oyuncunun topu driplingle rakip eksiltmeden takım arkadaşına pas vermemesi kuralı uygulanır.
ÇAPRAZ KOŞULAR

1. Çalışma: Orta sahanın gerisinden oyuncu top sürerek gelir. Sınırlı alana girmeden çapraz koşu yapan oyunculardan birisine pas atar, o oyuncu da dönerek kaleye gol vuruşu yapar. Oyuncu topu sürmeye başladığı anda oyuncular çapraz koşuya başlamalıdır.


2.Çalışma: Top sürerek pas veren oyuncu destek olarak oyuna dahil olur ve 3V2 oynayarak kaleye gol atmaya çalışırlar.

TOP DEĞİŞTİRME – TOPA BASMA


Top Değiştirme


Çalışma: Orta sahadaki oyuncu forvetlerden birisine pas atar. İki forvet oyuncusu kenarlardan içeriye doğru hareketlenirler. Birbirlerine yaklaştıkların da orta noktada topu değiştirirler. Topsuz hücum oyuncusu topu alır ve kaleye şut atar. Toplu hücum oyuncusu liderdir onun verdiği direktife göre top değişimi yapılır veya yapılmaz. Pas atan ve değişim sonunda topu arkadaşına veren oyuncu dönen topları tamamlamak için desteğe gider.
Topa Basma
Çalışma: Aynı çalışmada toplu oyuncu orta noktada diğer hücum oyuncusuyla karşılaştıkları noktada topa basar ve diğer oyuncu topu alarak kaleye gol vuruşu yapar. Bu çalışmada yönlendirici oyuncu topsuz olan oyuncudur. Kaleye şut atan oyuncunun dışındaki oyuncular destek yapmak için kaleye yönlenir.

ORTA VE KAFAYLA SONUÇLANDIRMA


Çalışma: Orta sahadan, içeriye doğru kat eden oyuncuya pas atılır. Bu sırada kontrollü bir şekilde diğer oyuncu arkadan bindirmeye başlar. Toplu oyuncu bindirme yapan takım arkadaşına pası aktarır. Bu oyuncu topu sürdükten sonra belirlenen alandan çapraz koşu yaparak gelen forvet oyuncularına doğru orta yapar. Forvet oyuncuları da kaleye gol vuruşu yapar. Orta yapılan oyuncunun önüne bir engel koyularak topu onun üzerinden ortalaması sağlanır. Ayrıca savunma oyuncuları da forvetlerle mücadele etmek üzere dirile dahil edilerek oyun zorlaştırılabilir.1V1 SAVUNMA 1


1.Çalışma: Savunma oyuncusu kaleciye doğru hareketlenir. Kaleci mavi takım oyuncularına elle yere topu çarptırarak attığı anda savunma oyuncusu ani dönüş yaparak hücum oyuncusuna doğru hareketlenir ve o bölgeye geldiğinde hareketini tamamlamış olur.


2.Çalışma: Aynı formda kaleci topu hücum oyuncusuna atar ve savunma oyuncusu anahtar faktörlere dikkat ederek 1V1 mücadele eder. Savunmacı rakibi oyalarken ve yönlendirirken topa konsantre olmalıdır.

1V1 SAVUNMA 2


Çalışma: Orta saha oyuncusu 2 nolu sahada bulunan ve hareketlenerek kendine doğru yaklaşan forvet oyuncusuna pas atar. Bu sırada savunma oyuncusu da 2 nolu sahaya doğru hareketlenerek 1V1 mücadele ederler.
1V1 SAVUNMA 3


Çalışma: Aynı formda savunma oyuncusu 3 nolu bölgenin ortasından çalışmaya katılır ve savunma prensiplerini uygular. Forvet oyuncusu savunmacıyı ekarte ettiğinde kaleye şut atar. Savunma oyuncusu baskı ve rakibi döndürmeme üzerine çalışır. Önemli olan nokta topu görmek, vücudu küçülterek beklemek ve rakibe faul yapmamaktır. Oyuncuları dengeli olmaya ve sakin hareket ettirmeye sevk etmek gerekir. Ayakların üzerinde dur, engelle, oyala ve faul yapma.2V2 – 3V3 SAVUNMA


Çalışma: Orta sahadaki oyuncu topa iki dokunuş yapar ve 1. bölgeden, 2. bölge içerisindeki hareketli forvet oyuncularına pas atar. Bu sırada 3. Bölgedeki savunma oyuncuları hızlı bir şekilde 2. bölgeye hareketlenerek savunma prensiplerini uygularlar ve 2V2 oynarlar. Burada dikkat edilecek noktalar 1. savunmacının baskısı, rakibi engellemesi, rakibi döndürmemesi - 2. savunmacının ise duruş yeri, iletişimi ve savunmadaki balence sağlaması olmalıdır. İlerleyen aşamalarda forvet ve savunma oyuncularına birer oyuncu daha eklenir ve çalışmaya 3V3 olarak devam edilir.2V2 SAVUNMA 1


1. Çalışma: Mavi takım oyuncuları kontrol pas ile aralarında pas alış-verişi yaparlar. Savunma oyuncuları da 2. bölgeden çıkarak 1. adamın ve 2. adamın duruş pozisyonunu alarak savunma tekniğini uygularlar.2V2 SAVUNMA 2

1. Çalışma: Top kalecidedir, kaleci topu atarken savunma oyuncuları 3. bölgeye doğru koşu yaparlar. Kaleci topu attığı anda 1. bölgeye doğru hareketlenerek hücum oyuncularının karşısında pozisyon alarak balence hareketini uygularlar.


2. Çalışma: Aynı kurallar dahilinde savunmacılar hücum oyuncularının karşısına gider ve onları istedikleri tarafa doğru yönlendirirler. Bu çalışmada 2. adamlar sürekli içeride olduklarından dolayı yönlendirme merkeze doğru yapılmalıdır. Oyuncular konuşmaları ve iletişim kurmaları konusunda uyarılmalıdır.
3. Çalışma: Aynı çalışmada hücum oyuncularına top geldiğinde gerçek oyuna geçilir. 2V2 mücadele edilir. Bir hücum oyuncusu ani koşu yaparak diğer takım arkadaşı tarafından uzun topla buluşturulmaya çalışılır. Bu gerçekleşmezse diğer oyuncular 1V1 kalmış olur ve bu şekilde mücadele ederler.


FONKSİYONEL SAVUNMA ÇALIŞMASI

Çalışma: Top orta sahadaki oyuncudayken savunma oyuncularının durumu ve oyun esnasında alacakları pozisyonlar çalışılır. Savunma oyuncuları topu kazandığında orta sahanın ilerisindeki takım arkadaşlarıyla topu buluşturmaya çalışırlar. Önemli noktalar oyuncuların birbirleriyle iletişim kurmaları, konuşmaları ve topla kale arasında yer almalarıdır. Ayrıca savunma oyuncuları topu kazandığında çabuk bir şekilde bulundukları alanı boşaltmalıdırlar.5V5 BASKI – KADEME

1.Çalışma: Oyuncular saha içinde dağınık dizilişten oyun alanı yaratmak için şekilde görüldüğü gibi dizilirler. 5V5 oyunda mavi takım savunma prensiplerini uygular. İlk topa en yakındaki oyuncu baskı yapar ve rakibi takım olarak içeriye doğru yönlendirir. Oyuncular aldıkları pozisyondan başka pozisyon alamazlar ve yerlerini kaybetmeden oynarlar. Her başlangıçta aynı pozisyona gelirler.


2.Çalışma: Hücum yapan takım koşularla alan yaratması ve uzun paslar kullanması bakımından cesaretlendirilir. Savunmacı takımın topu kapması halinde 4 pas sonrası şut atması veya 4 pas sonrası serbest vuruş verilmesi kural olarak uygulanabilir.

3V3 – 4V4 PAS VE DESTEK

1.Çalışma: Sınırlı alanda 3V3 oynanır. Kenarlardaki pasörler kaleci gibi hareket ederler ve gelen topları oyun alanına elle yönlendirirler. Mavi takım topun kendisinde kalmasına çalışır. Kırmızı takım ise topu kazandığında kenardaki kalelere gol atmaya çalışır. Kenardaki pasörler sadece mavi takıma pas atabilirler. Top kırmızı takımdan da gelse topu mavi takıma atarlar.


2. Çalışma: Pasörleden ikisi elle ikisi ayakla gelen topları oyun alanına yönlendirirler. Bu çalışmada önemeli noktalar topa sahip olma - yayılma - hareketlilik, destek ve ilk topla buluşmadır.
3. Çalışma: Takımlara birer oyuncu daha ilave edilerek çalışmaya 4V4 olarak devam edilir.


2V2 – 3V3 HAREKETLİLİK VE DOĞAÇLAMA1.Çalışma: Alan içinde 2V2 oynanır. Mavi takımın amacı topun mümkün olduğunca kendilerinde kalmalarını sağlamaktır. Bunu yaparken alan yaratma, hareketlilik ve doğaçlama konularına dikkat ederler. Kırmızı takım ise topu kazandığında kenarlardaki kalelere gol atmaya çalışır. Oyuncuların sakin bir şekilde oynamaları ve enerjilerini ekonomik bir şekilde kullanmaları istenir. İlerleyen aşamada oyuncuların dönüşlerle ve doğaçlama hareketlerle çalışmaya katkı sağlaması üzerinde durulur. Joker oyuncular sadece mavi takım oyuncularıyla paslaşabilirler.


2. Çalışma: İlerleyen safhalarda birer oyuncu daha eklenerek çalışmaya 3v3 olarak devam edilir. Oyuncuların dönüş yaptıktan ve rakipten kurtulduktan sonra geriye pas atması engellenir. Sürekli öne doğru pozitif düşünmeleri konusunda kendileri bilgilendirilir.


5V5 HÜCUM ÇALIŞMASI


Çalışma: Sınırlı alanda 5V5 oynarlar. Alan yaratma, hareketlilik, topa sahip olma, dönüşler ve destek konularına dikkat edilir. Hücum yapıldığı için toplar kaleciden başlar ve ilk hedef en ilerideki oyuncu daha sonra sırasıyla yanlardaki oyuncular ve en gerideki oyuncudur.
BİNDİRME – ORTA – BİTİRİŞ


Çalışma: Orta sahadaki oyuncu kaleye yakın çizgideki oyuncuya sert ve isabetli pas atar. Bu sırada orta sahada kenara yakın pozisyonda bekleyen oyuncu hareketlenerek koşuya başlar. Topu alan oyuncu içeriye doğru kat ederek kanatta boş alan yaratır. Arkadan hareketlenen oyuncu bu boş alanı değerlendirerek bindirmesini yapar ve arkadaşından gelen topu çapraz koşu sonrası pozisyon alan forvet oyuncularıyla buluşturur. Forvet oyuncuları da kaleye gol vuruşu yaparlar. Her iki kanattan da uygulanabilecek çalışmada ofsayt pozisyonlarına dikkat edilmelidir.
5V5 BASKI – KADEME – MARKAJ – DESTEK

Çalışma: Orta saha oyuncusu sağ kenardaki oyuncuya topu atar. Topun bulunduğu noktaya göre savunma pozisyonu alınır. İlk önce top ile yapılan hatalar daha sonra topun etrafındaki hatalar en son olarak ta uzaktaki hatalar tespit edilerek düzeltilir. Kanat oyuncusunun karşısındaki savunmacı rakibini içeriye doğru yönlendirir. Diğer oyuncular da takım olarak toparlanmayı yaparak çalışmaya katkı sağlarlar. Orta sahadan ara pasların atılmaması için pozisyonların iyi ayarlanması gerekmektedir.6V6 TAKIM SAVUNMASI

Çalışma: 2 dk. serbest oyun oynatılır. Oyuncular sahada mevkilerine göre yerleştirilir. Herkes kendi alanında olacak şekilde başlangıç pozisyonu alınır. 2-1-2 şeklinde dizilme yapılır. Mavi takım savunmacı takımdır ve çalışacak gruptur. Bu yüzden oyunu orta sahadaki mavi takımın oyuncusu başlatır ve topu rakip kaleciye atar. Gelen topu kalecinin eliyle tutması ve top kaleciye giderken savunmacı takımın forvetlerinin kaleciye doğru yönlenmesi iyi bir başlangıç pozisyonudur. Kaleci topu takım arkadaşına attığında ilk oyuncunun ( forvet oyuncusunun ) pozisyon almasını, diğer forvet oyuncusu , orta saha oyuncusu ve stoperlerin duracağı yerler tek tek gösterilir. İlerleyen safhada kalecinin sağ ve sol beke top atması kuralını uygulayabiliriz. Bu kural içinde forvetlerin kaleciye atılan pası takip etmeleri bize yardımcı olur. Bu hareketi tamamladıktan sonra sağ ve sol beke baskıya giderler. Oyuna her yeni başlangıçta ilk pozisyon alınır.


* Kaleci topu orta saha oyuncusuna atarak oyunu başlatır ve bu bölgedeki yanlışlıklar düzeltilir. Savunmacılar topu kazandığında topla fazla oynuyorsa 4 pas sonrası şut atma kuralı getirilebilir.

* Kaleci forvetlere topu atarak oyunu başlatır ve bu bölgedeki hatalar düzeltilir. Bu arada orta sahadaki oyuncunun kenarlara açılarak alanı boşaltması sağlanır.


3V2 LİBEROLU OYUNU GÖZLEME 1


1. Çalışma: Libero serbest adamdır. Pasörler kendi aralarında pas yaptıktan sonra kendisini gösteren takım arkadaşlarına pas atarlar. Bu sırada libero olan oyuncuda topun durumuna göre topla kale arasına girerek pozisyon alır. Savunma oyuncuları topu kazandığında önlerindeki hedef kalelere gol atmaya çalışırlar.


2.Çalışma: İlerleyen aşamada pasör oyuncular ileriye doğru koşu yaptığı anda uzun pasla takım arkadaşlarını topla buluştururlar.


3V2 LİBEROLU OYUNU GÖZLEME 2

1.Çalışma: Pasörler kendi aralarında paslaşırlar ve forvet oyuncularını attıkları toplarla buluşturmaya çalışırlar. Libero arkada serbest olarak oynar ve topun olduğu bölgeye göre kaymaları gösterir. Aynı zamanda stoperlerden sekebilecek toplara da hazırlıklı olmalıdır. Topların uzaklaştırılmasından sonra da takım olarak öne doğru çıkmayı sağlamalıdır.


2. Çalışma: Pasörlerden biri daha arka bölgeye geçerek buradan forvet oyuncuların pas atar. Libero yine topun olduğu bölgeye göre kaymaları yapar ve savunmanın dengeli bir şekilde hareket etmesini sağlar.
3. Çalışma: Pasörlerden biri top sürerek tahditli alana girer ve 3V3 oynanır.

PERDELEME – SCREEN

1. Çalışma: Pasörler kendi aralarında pas yaparlar. Libero pasörlerden 8-10 mt. mesafededir. Sağa ve sola doğru pasörlerin paslaşma yönlerine doğru hareketlenir ve pasörlerin forvetlere atacağı topları engellemeye çalışır. Top kazanıldığı anda savunmacı takım grup halinde öne doğru çıkış yapar.


2.Çalışma: Aynı çalışmada liberoya bir görev daha verilir. Pasörler forvet oyuncularıyla topu buluşturduğunda ani bir dönüşle 1V1 mücadeleye dahil olarak forveti sıkıştırarak 2V1 pozisyon alınır.


6V6 LİBEROLU OYUN


Çalışma: Kırmızı takım hücum eden takımdır. Orta sahadaki savunmacı takımın oyuncusu topu rakip kaleciye atar. Kalecinin topu oyuna yönlendirmesiyle başlangıç yapılır. Hücum eden takım serbest oynar, savunmacı takım ise 4 pas yaptıktan sonra kaleye şut atmak zorundadır. Burada önemli olan nokta libero oyuncusunun topun olduğu bölgeye göre pozisyon alması ve topu aldığında da rizikoya girmeden garanti oynamasıdır.


1,2,3,4 numaraları verilerek libero ve savunma oyuncularının alacağı pozisyonlar gösterilmiştir. Bunlara göre forvet oyuncusunun ve orta saha oyuncusunun da alacağı pozisyonlar çalıştırılmalıdır.

FONKSİYONEL ÇALIŞMA


Açıklama: Sahanın bir tarafı iptal edilmiştir. Sahanın geliştirilmesini istediğimiz bölge ve özelliklerine göre yapılan çalışmadır. Bütün pozisyonlar servisçiden başlatılır.
PHASE OF PLAY

Çalışma: Oyunun bir bölümü olarak yapılan çalışmadır. Fonksiyonel çalışmalarla geliştirdiğimiz özelliklerin oyunsal formda gerçekleştirilmesini içerir. Sahada iki takımında bulunması gereklidir. Fakat antrenörlük yine tek takıma yapılacaktır.5V5 SMALL SİDED GAMES

Açıklama: Mutlaka başlangıç pozisyonu olmalıdır. Oyuncuların başlangıç pozisyonlarında duracakları yerler belli olmalıdır. Bu tür çalışmalarda defans ( 1. bölge ), orta saha ( 2. bölge )

forvet ( 3. bölge ) alanları ayrılarak işaretlenmelidir. Her pozisyon başlarken oyuncular başlangıçtaki yerlerini almalıdırlar.

WHOLE PART WHOLE ( FONKSİYONEL )


Açıklama: Forvetleri topla buluşturarak gol attırmak . Değişik servisçilerden gelen farklı açılardaki topları dönüş sonrası kaleye gol yapmaya çalışırlar. Değişik açılardan topların atılması unutulmaması gereken konudur.LUIS VANGAAL


Açıklama: Çalışmalarının tamamını bu alanda yaptırarak savunma oyuncularının ve takımının oyunu önde kabul etmelerini sağlayarak böyle bir felsefe ortaya çıkarmıştır.5V5 S.S.G. DÖNÜŞ BAŞLANGIÇ


Açıklama: Savunma yapan takımın orta saha oyuncusu hücum yapacak takımın kalecisine topu atar. Kalecide en uzaktaki forvet oyuncumuza topu atarak alternatifli dönüş hareketlerini çalıştırmaya başlar.5V5 S.S.G. DRİPLİNG BAŞLANGIÇ

Açıklama: Savunma yapan oyuncunun en gerideki oyuncusu topu hücum yapacak takımın orta saha oyuncusuna atar. Forvet oyuncusu o bölgenin ters tarafına doğru koşu yapar ve orta sahadaki oyuncuyu 1V1 bırakırlar. Orta saha oyuncusu da driplingle rakibini ekarte etmeye çalışır.3V3 DÖNÜŞ – DRİPLİNG - ŞUT


Açıklama: Sol kenardaki servisçi orta sahadaki servisçiye pas atar ve onun tarafından top hareketlenerek boşa kaçan forvet oyuncularıyla buluşturulur. Topla buluşan forvet oyuncuları iyi kontrolden sonra karar vererek dönüş veya dripling yapmaya çalışırlar. Bu sırada orta sahadaki servisçiyle veya kendi aralarında pas yapabilirler. Fakat bizim onlardan ilk isteğimiz dönüş veya dripling yapmalarıdır. Rakibin üzerine giderek dripling yapmaları veya sırtları dönükse dönüş yapmaları konusunda uyarılar yapılır. Ancak enerjisi kalmadığında pas vermesi ve kendisini tekrar toparladığında pas alarak teknikleri uygulaması konusunda cesaretlendirilirler. Bundan sonra oyuncuların bitiriş vuruşları ve dönen topları takip etmesi konularında dikkatli olmamız gerekiyor. Ayrıca oyuncunun rakibini geçtikten sonra geriye döndüğünde uyarı yapmamız ve onun kuvvetli yönlerini ortaya çıkarmasına da yardımcı olmamız gerekiyor.6V6 DÖNÜŞLERİN NE ZAMAN – NEREDE – NASIL YAPILACAĞI

Açıklama: 2 dk. serbest oyun oynanır. Başlangıç pozisyonunda mavi takımın orta saha oyuncusu rakip kaleciden gelen topla sağa küçük bir dripling yaparak sağ forveti birkaç tekrardan sonra sola küçük bir dripling yaparak sol forveti buluşturur. Bu pozisyonda forvet oyuncularının dönüş yapması ve son vuruş çalışmaları uygulanır.Daha sonra orta saha oyuncusu dönüş yaparak boş koşu ile kalecisine yaklaşır ve ondan aldığı topla da rakibini eksilterek hücuma katılır. Burada forvet oyuncusuyla yaptığı duvar pası sonrası kaleye şut atar. 1 ve 2 numarayla belirtilen çizimler başlangıç pozisyonlarıdır ve sırayla uygulanır. Mavi takımın savunma oyuncusu atağa çıkarsa orta saha oyuncusunun geride kalarak defansta güvenliği elden bırakmamasını sağlamalısın. Ayrıca oyuncuların alan yarattıktan sonra ve rakipten kurtulduktan sonra top almaya gelmesi konusunda uyarılar yapmalısın.
6V6 DRİPLİNGİN NE ZAMAN – NEREDE – NASIL YAPILACAĞI


Açıklama: Mavi takımın sağ bek ve sol beki önlerindeki rakiplerini iki dokunuşla ekarte eder ve topu orta sahadaki kırmızı takımın oyuncusuna atar. Bu başlangıç pozisyonu sağ ve sol taraftan eşit sayıda kullanılmaya dikkat edilmelidir. Burada oyuncuyu 1V1 bırakıyoruz ve dripling yapmaya teşvik ediyoruz. Mavi takıma da topu kazandığında 4 pas sonrası şut atma kuralı uyguluyoruz. Çalışmanın başlangıcında 2 dk. serbest oyun oynatılabilir ayrıca oyuncuları tehlikeli bölgenin dışında driplinge teşvik etmemiz gerekmektedir.SAVUNMACILARIN POZİSYON ALMASI

Açıklama: Servisçi topu orta sahadaki kırmızı takımın oyuncusuna atar. Bu oyuncuda topu oyuna yönlendirerek değişik şekillerde savunma takımının oyuncularının pozisyonları tek tek öğretilir. Savunma oyuncularına topu kaptıklarında 4 pas yaptıklarında hedef kalelere gol atma kuralı getirilir. Savunma oyuncularının topu ileri vurulduğunda takım olarak ileriye doğru çıkmaları sağlanır. Bunun yanı sıra orta sahadaki diğer oyuncuda top varken veya topu oyuna yönlendirdiğinde bütün oyuncuların pozisyonları da gözden geçirilmelidir.
6V6 S.S.G. DEFANCE


Açıklama: Mavi takımın orta saha oyuncusu topu rakip sağ bek ve sol beke eşit sayılarda atarak oyunu başlatır. Forvet oyuncusu ilk baskıyı yapar ve hatalarını ortadan kaldırırsın ve diğer forvetin savunma görevlerini öğretirsin. Daha sonra orta saha, stoper ve kalecinin pozisyon almasını sağlarsın. Topun bulunduğu bölgeye göre yakından uzağa doğru bütün oyuncuların alacakları pozisyonları öğretirsin. İlk anahtar faktör top rakibe gelmeden topa sahip olmaktır. Eğer topu alamıyorsan oyalayarak dönüşü engelliyorsun ve yere yakın bir şekilde vücut kompozisyonunu küçülterek sabırla topu izliyorsun. İlk müdahalede topu kazanmak için forvetin topu kötü kontrol etmesinden faydalanabilirsin. Bu şekilde topu her bölgeye taşıyarak senaryoyu uygulayabilirsin.

İleriye oynanmasını engelle, topu önde tut, ileride defance kur. Çalışmanın diğer isimleri olarak karşımıza gelebilir.

FONKSİYONEL ÇALIŞMA ORTALAR 1


1.Çalışma: Ortalarda ilk önce kontrol etmeden direkt topların ceza sahasına yönlendirilmesi istenir. Servisçi topu orta saha oyuncusuna atar oda kendisine yaklaşan diğer orta saha oyuncusuyla top değiştirir ve topu kanattaki oyuncunun önüne atar. Kanat oyuncusu gelen topu kontrol etmeden tekte ortalamaya çalışır.


2.Çalışma: Aynı şekilde orta saha oyuncuları top değiştirirler. Topu devralan oyuncu geriye doğru koşu yaparak kendini gösteren kanat oyuncusuna servis yapar. Kanat oyuncusu gelen topu bir dokunuşla rakibin arakasına doğru atar ve koşarak ikinci dokunuşta içeriye orta yapar.
3.Çalışma: Aynı çalışmada kanat oyuncusunun kafasını kaldırarak karar vermesi istenir. Kanat oyuncusu da verdiği karar doğrultusunda savunma oyuncusunu driplingle ekarte ederek ceza sahasına orta yapar.
Altı pastaki 1,2,3 numaraları forvetlerin kullanacağı koşu yollarıdır.


FONKSİYONEL ÇALIŞMA ORTALAR 2

1.Çalışma: Orta saha oyuncuları top değiştirdikten sonra topu kanat oyuncusuna atar. Kanat oyuncusu gelen topu kendisine yaklaşan forvet oyuncusuna aktarır ve 2V1 sonrası topla buluşur ve daha sonra orta yapar.


2.Çalışma: Aynı şekilde top kanat oyuncusuna geldiğinde kanattaki oyuncu orta sahadaki sağ beke pas atarak onunla 2V1 yapar ve gelen topu içeriye ortalar.
3.Çalışma: Bu öğretimden sonra ortanın kalitesi ve oyuncuların koşu yolları ile gidiş zamanlamaları üzerinde eğitim verilir. Oyuncuların ortayı bekleyerek ceza sahasına girmeleri böyle olunca da tek ayakla koşarak sıçramanın, durarak çift ayak sıçramadan daha fazla yükseklik kazandırılacağı üzerinde durulur. Forvetler çapraz koşu yaparak ön ve arka direk yaparlar. Topu devreden oyuncu 1 nolu alandan bitiriş yapmaya topu devralıp kanata oynayan oyuncu da ceza sahasının dışına destek yapmaya ve dönen topları değerlendirmeye teşvik edilir.

FONKSİYONEL BİNDİRME ÇALIŞMASI 1

Açıklama: En dıştaki tabaklar nerede ne zaman orta yapılması gerektiğini gösterir. Servisçi topu sağ beke atar. Oda hareketli bir şekilde kanat oyuncusuna doğru yaklaşan forvet oyuncusuna topu aktarır. Bu sırada kanat oyuncusu içeri doğru hareketlenerek rakibini o bölgeye çeker ve kanadı boşaltır. Bu alana sağ bek bindirme yaparak forvetin atacağı ara pasıyla buluşur ve orta yapar. İlk önce bunu tek vuruşla gerçekleştirmeye çalışır. Gelen ortanın sonuçlandırılması için forvetlerin ve orta saha oyuncularının koşu yollarına gitmeleri sağlanır. İlerleyen safhalarda orta yapacak oyuncunun önüne tek vuruşla topu attıktan sonra ikinci vuruşta orta yapması istenir. Ayrıca hangi bölgeden hangi bölgeye orta yapacağı konusunda oyuncu bilgilendirilir.FONKSİYONEL BİNDİRME ÇALIŞMASI 2


Açıklama: Servisçi sağ beke pas atar. O topu kendisine yaklaşan kanat oyuncusuna aktarır. Bu sırada kanat oyuncusuna doğru yaklaşan forvet oyuncusu kanat oyuncusundan aldığı pası bindirme yapan sağ beke ara pas olarak gönderir. Sağ bek topla buluştuğunda etkili bir ortayla forvet oyuncularını topla buluşturur.

Öğretim basamakları diğer bindirme örnekleriyle aynı şekilde uygulanır.


FONKSİYONEL BİNDİRME ÇALIŞMASI 3


Açıklama: Servisçi sağ beke pas atar. Oda kendisine yaklaşan kanat oyuncusuna topu aktarır. Kanat oyuncusu içeriye doğru top sürer ve rakibi de içeriye doğru çekerek arkadaki alanı boşaltır. Bu arada bütün oyuncular hareketlidir. Kanat oyuncusu içeriye doğru yaptığı top sürmenin sonunda top sürmede kullandığı ayakla boşalttığı bölgeye bindirme yapan sağ beke pas atar. Bindirme yapan oyuncu da tek vuruşla ve iki dokunuşla orta yaparak topu forvetlerle buluşturur. Koşu yolları, bitiriş ve dönen toplara dikkat edilir.PHASE OF PLAY BİNDİRME - ORTA

Açıklama: Fonksiyonel çalışmada uygulanan diriller tekrarlanmaya çalışılır.


1.Çalışma: Servisçi forvete pas atar, forvet oyuncusu hareketlenen kanat oyuncusuyla topu buluşturur. Kanat oyuncusu da içeriye doğru top sürerek rakibi içeriye doğru götürür. Kendisinin boşalttığı alana bindirme yapan sağ beke kanat oyuncusu top sürdüğü ayakla pas atarak sağ bek tarafından etkili ortanın yapılmasını sağlar. Orta saha oyuncuları forvetlere fazla yaklaştığında oyunu durdurarak herkesin yerine yerleşmesini sağlayarak forvetlere fazla yaklaşmamaları konusunda onları uyarmalısın. Böylelikle alan yaratmış olursun.
2.Çalışma: Servisçi sol beke pas atar, oda direkt olarak hareketlenerek rakipten kurtulan forvete topu aktarır. Bu sırada kanat oyuncusu içeriye doğru koşu yaparak rakibi de içeri yönlendirir ve kanatta boş alan yaratır. Forvet oyuncusu da bu boş alana bindirme yapan sol bekle topu buluşturur ve sonunda etkili bir orta yapılır. Diğer oyuncular orta saha ve forvet oyuncuları koşu yollarına göre gol vuruşu yapmaya çalışırlar ve destek olurlar. Top sağ kanattan ortalandığında sol açık oyuncusu ve orta saha oyuncularından bir tanesi ceza sahası üzerinde destekçi, forvet oyuncuları ve diğer orta saha oyuncusu da gol vuruşu yapmaya gider. Sol taraftan orta yapıldığında farklı olarak sağ açık oyuncusu ceza sahası üzerinde destekçidir.


SAVUNMA DERİNLİĞİNDE ORTALARI ENGELLEME 1

Açıklama: Hücum takımının sayısını fazla tutarak ortaların fazla olmasını sağlamalıyız. Savunmada kaleci, sağ bek ve özellikle stoperlerin üzerinde durmalıyız. İlk önemli nokta topun nerede olduğudur ve top servisçide olduğu için savunma takımı öne doğru çıkarılır. Daha sonra top sağ tarafa doğru atılarak takım o tarafa doğru hareketlendirilir. Bundan sonra servisçinin topu sağ beke atmasıyla çalışma başlar, sağ bek gelen topu savunmanın merkezine doğru ortalar, savunma oyuncuları da topu uzaklaştırdıktan sonra takım olarak ileriye doğru çıkış yaparlar. Her atak uzaklaştırıldığında takım olarak aynı uygulama çalışılır. Ayrıca topun bulunduğu yere doğru takımı hareketlendirdiğinde oyuncuların mesafelerinin ve hareketin blok olarak yapılmasının gerektiği üzerinde durulmalıdır.SAVUNMA DERİNLİĞİNDE ORTALARI ENGELLEME 2


Açıklama: Bu çalışmada yapılacak ortada sağ bek ve iki stoperin duruş yerleri öğretilir. Topun yüksekliğini ve topun geleceği bölgeyi tahmin ederek topa doğru hamle yapmak gereklidir. Top havadayken savunma oyuncuları sadece topu düşünmelidir. Orta yapıldıktan sonra savunma oyuncularının pozisyonları, topu uzaklaştırmaları ve takım halinde öne doğru çıkış yapmaları sağlanmalıdır.
SAVUNMA DERİNLİĞİNDE ORTALARI ENGELLEME 3Açıklama: Gelen ortalarda sağ bek, kaleci ve stoperleri iyi ilişkilendirmek gereklidir. Oyuncuların konuşarak ( bende, benim vb. ) topu paylaşmalarını sağlamalıyız. Bu pozisyonda sağ bekin ters kademesi özellikle vurgulanmalıdır, sağ bekin referans göstergesinin kale direği olduğu etkin bir şekilde ifade edilmelidir. Top rakipteyken bunların eğitiminin tek tek yapılmalı ve kalecinin her topu kontrol ettiğinde degaj yaparak takımı öne doğru çıkarması sağlanmalıdır. Ayrıca ceza sahası içindeki ikili mücadelelerde savunma oyuncularının rakiplerini arkadan şarj etmesine izin verilmemelidir.SAVUNMAYI GERİDE KURARAK KONTRATAK GELİŞTİRME


Açıklama: Mavi takım çalıştırılır. Oyun kırmızı takımın kalecisinden başlar. Mavi takım geriye doğru çekilir. Rakip takım orta sahaya geldiğinde ilk adamın topun bulunduğu bölgeye baskısı ve diğer takım oyuncularının savunma pozisyonlarının öğretilmesiyle çalışmaya devam edilir. Savunmada topu kazandığımızda uzun topla direkt olarak iki forvetimizi buluşturmaya çalışırız. Her pozisyonda çalışma rakip kaleciden başlatılarak aynı uygulama tekrarlanır. İlk baskı yapan oyuncu rakibi içeriye doğru yönlendirir. Daha sonra arkadaki oyuncuların ve stoperlerin pozisyonları çalışılır.6V6 BİREYSEL VE TAKIM OLARAK ALAN YARATMA

Açıklama: 2 dk. serbest oyun oynatılır. Daha sonra başlangıç pozisyonu belirlenmelidir. Savunmacı orta saha oyuncusunun sağa ve sola doğru kısa bir top sürmesinden sonra kaleciye topu atmasıyla oyun başlar. Top kaleciye geldiğinde mavi takımın sağ bek ve sol beki çizgilere kadar açılarak iki forveti de o bölgeye taşır ve aynı zamanda geniş bir alan yaratır. Kalecinin sağ bek veya sol beke topu atmasıyla mavi takım çalışmaya başlar. Oyuncular yarattıkları alanı daraltmadan ve topu rakibe kaptırmadan pas yapmaya çalışırlar. Kırmızı takıma 4 pas veya öncesinde kaleye şut atma kuralı getirilebilir. Her yeni başlayan pozisyonda çalışmaya başlangıç pozisyonundan başlamalısın. Topun önünde destek veren oyuncu topu sürekli takip ederek sırtını rakip kaleye tam olarak dönmeden yarı dönüş pozisyonunda her tarafı kontrol altında tutarak koşularını yapmalıdır. Mavi takım oynarken 3. bölge dışında risk alan oyuncular uyarılmalıdır. Savunmadan bir oyuncu hücuma çıktığında orta saha oyuncusunun savunmayı garantide tutmak amacıyla geride kalması gereklidir. Alan yaratıldıktan sonra mavi takımın sürekli pas yapması ve bu sırada ortaya çıkan kontrol hataları da ortadan kaldırılmalıdır. Pas yaparken kaleciye de oynanması üzerinde durulur ve ileriye oynamaya çalışılır. Bunu başardıktan sonra destek konularında çalışmalar yapılarak desteğin açı ve mesafesinin kavranması sağlanır. Bu konular işlendikten sonra 5 dk . serbest oyun oynatılır. Mavi takımın öğrendiklerini sahada uygulanması kırmızı takımında 4 pasta kaleye şut atması istenir.
6V6 ALAN DEĞİŞTİRME – PENETRASYON – DOĞAÇLAMA 1

Açıklama: Geride oyunu kabul eden takımlar penetrasyonu engellemek isteyen takımlardır. Rakibe fazla alan bırakmazlar. Penetrasyon olması için ileride rakip savunmanın üzerine atak yapacak oyuncular olması gerekmektedir. Penetrasyon pas ve dripling penetrasyonu olmak üzere ikiye ayrılır. İleriye rakip defansın üzerine oynanan bütün toplar penetrasyona girer. Pas-Pas-Pas-Penetrasyon.


1.Çalışma: Rakip orta saha oyuncusunun kısa bir top sürmeden sonra çalışmayı yapan takımın sağ bekine pas atmasıyla organizasyon başlar. Sağ bek topu oyalanmadan sağ forvete atar ve forvet oyuncusu dönüş yaparak kaleye şut atar.
2.Çalışma: Başlangıç pozisyonundan rakip orta saha oyuncusu topu sol beke atar. Sol bek topu sol forvete gönderir ve öne doğru çıkış yaparak ona yaklaşır, sol forvetten aldığı iade pası da tek vuruşla yada iki dokunuş sonrası rakibinden kurtularak içeriye doğru koşu yapan sağ forvet oyuncusuyla buluşturur. Bu oyuncu da atağı sonuçlandırmaya çalışır.

6V6 ALAN DEĞİŞTİRME – PENETRASYON – DOĞAÇLAMA 2Açıklama: Başlangıç pozisyonunda rakip orta saha oyuncusu topu sağ beke atar. Bu sırada sağ forvet oyuncusu sağ bek doğru yaklaşarak arkasında boş bir alan yaratır. Bu alana orta saha oyuncusu koşu yapar ve sağ kekin attığı pasla kaleye şut atar. Çalışma iki taraftan da aynı şekilde uygulanır.6V6 ALAN DEĞİŞTİRME – PENETRASYON – DOĞAÇLAMA 3


Açıklama: Sol bek topu sürer, kendisine doğru yaklaşan sol forvet oyuncusuna pas atar. Forvet oyuncusunun iki alternatifi vardır. 1- Bacaklarını açarak topun buradan geçmesini sağlayarak diğer forvet oyuncusunun topla buluşmasını sağlar. 2- Topu tek pasla diğer forvet oyuncusuna atar. İki uygulamanın sonunda da diğer forvet oyuncusu atağı sonlandırma çalışması yapar.6V6 ALAN DEĞİŞTİRME – PENETRASYON – DOĞAÇLAMA 4


Açıklama: Savunmacılar serbest olarak karşılıklı paslaşırlar, bu arada kaleciyi de kullanarak forvetlere karşılık 3V2 oynamalıdırlar. Sağ bek boşluk bulduğu anda driplingle alan kat ederek öne doğru çıkar, bu sırada kendisine doğru yaklaşan sağ forvetle topu buluşturur.

1- Forvet oyuncusu dönüş yaparak kaleye şut atabilir. 2- Orta sahadan öne çıkış yapan oyuncuya pas atarak onun şut atamasını sağlayabilir. Çalışma her iki taraftan da uygulanabilir.

6V6 SAVUNMA TEKNİKLERİ ( PRES – OYUNU FORSE ETME )


Açıklama: Rakibin vücut hareketinden ne yapacağı tahmin ederek önceden tedbir almamız gerekmektedir. Rakip orta saha oyuncusunun kendi kalecisine geri pası ve takımımızın orta saha oyuncusunun küçük bir driplingten sonra rakip kaleciye attığı pasla oyun başlar. Bu sırada forvet oyuncuları içeriye doğru girerek kalecinin topu beklere atmasını sağlar. Sol beke top atıldığında sağ forvet oyuncusu ilk markajcıdır. Sol forvet ise diğer forvetin diogoneline geçerek pozisyon alır. Orta sahadaki oyuncumuz destek oyuncusudur. Stoperlerimiz ve kalecimiz de öne doğru çıkarak alan daraltırlar. Aynı zamanda içeriye doğru giriş yaparlar. Beklere top atıldığında tekrar kaleciye pas atmamaları kuralı konunun ortaya çıkmasında bize yardımcı olur. Kaleci belli sayıda beklere attığı toplardan sonra topu istediği bölgeye atabilir ve bölgesel olarak pozisyonlar oyunculara öğretilir.ANAEROBİK EŞİK ÇALIŞMASI 1

Açıklama: Sınırlı alanda 5V5 oynarlar. 1. bölgede 5 pas yaptıktan sonra 2. bölgeye geçerler. Bu yapılan ilk çalışmadan sonra oyunculara 3 pastan sonra, üçüncü çalışmada da 2 pastan sonra karşı alana geçme kuralı getirilir.


Çalışma süresi: 5 dk.

Dinlenme: 2 dk.

3x5 dk. uygulanır.


ANAEROBİK EŞİK ÇALIŞMASI 2


Açıklama: Her bölgede 2V2 oynanır. Alanlarda pası önündeki bölgeye atan oyuncu o bölgeye dahil olur ve 3V2 oynarlar. 4 dk. oynadıktan sonra alanlar değiştirirler.


Çalışma süresi: 4 dk.

Dinlenme: 30 sn.

3x4 dk. uygulanır.

BEKLERİN HÜCUM BÖLGESİNE ATTIĞI PASLAR 1

Açıklama: Servisçi rakibinden kurtularak kendisine doğru yaklaşan orta saha oyuncusuna pas atar. Topu alan oyuncu sol tarafa dönüş yaparak öne doğru hareketlenen sağ bekle topu buluşturur. Bu sırada forvetler ve kanat oyuncusu hareket halindedirler. Sağ beke uzak olan forvet ilk çapraz koşuyu yaparak arkasında boş alan yaratır. Bu alana da sağbeke yakın olan forvet çapraz koşu yapar. Sağ bek kısa bir süre topu sürdükten sonra zamanlamayı iyi bir şekilde ayarlayarak forvet arkadaşına uzun pas atar ve onun gol vuruşu yapmasını sağlar. Orta sahada pozisyona aktif katkı sağlamayan oyuncu, diğer forvet oyuncusu ve kanat oyuncusu dönen topları kontrol etmek için desteğe giderler.BEKLERİN HÜCUM BÖLGESİNE ATTIĞI PASLAR 2Açıklama: Servisçi rakibinden kurtularak kendisine yaklaşan orta saha oyuncusuyla topu buluşturur. Bu sırada kanat oyuncusu içeriye doğru hareketlenir, orta saha oyuncusu dönüş yaparak kanat oyuncusuna pas atar. Kanat oyuncusu içeriye doğru küçük bir top sürme yapar ve sağ bekin kendisine doğru yaklaşmasını sağlar. Topu sağ beke atarak savunma oyuncusunun arkasındaki boş alana koşu yapar. Sağ bek topu tek vuruşla yada kontrol pas olarak boş alana aktarır. Kanat oyuncusu topla buluştuktan sonra etkili bir ortayla forvetlere gol pozisyonu hazırlar. Pozisyonun dışında kalan forvet oyuncusu ve orta sahadan bir oyuncu dönen topları takip etmek amacıyla destek olur.
BEKLERİN HÜCUM BÖLGESİNE ATTIĞI PASLAR 3


Açıklama: Servisçi rakibinden kurtulan orta saha oyuncusuna pas atar. Bu sırada sağ bek öne doğru hareketlenir ve orta saha oyuncusunun dönüş yaparak attığı topla buluşur. Kanat oyuncusu içeriye doğru, sağ beke yakın olan forvet çizgiye doğru hareketlenerek boş alan yaratırlar. Boş alana da diğer forvet çapraz koşu sonrası hareketlenerek sağ bekin attığı pasla buluşur ve kaleye gol vuruşu yapar. Kanat oyuncusu, diğer forvet ve çalışmaya aktif katılmayan orta saha oyuncusu dönen topları takip etmek amacıyla ileriye doğru destek verirler.6V6 S.S.G. DÖNÜŞ TEKNİKLERİ 1


Açıklama: Rakip kalecinin kırmızı takımın orta saha oyuncusuna attığı hatalı pas sonucu topu kaptırmasıyla oyun başlar. Bu sırada sol forvet oyuncumuz rakip kaleye koşu yapmak üzere hareketlenir daha sonra sol forvet oyuncusu ani bir dönüş yaparak çizgiye doğru gelerek sol tarafa doğru kısa bir top sürme yapan orta saha oyuncusuna destek olur. Orta saha oyuncusu topu sol forvet oyuncusuna atar ve çapraz koşu yaparak arakasında alan boşaltan sağ forvet oyuncusunun başlangıç pozisyonundaki yerine doğru koşu yapar. Sol forvet oyuncusu 1. Tek vuruşla boş alana gönderir. 2. Kısa bir top sürmeden sonra orta saha oyuncusunu topla buluşturur. Hücum bölgesindeki diğer oyuncular dönen topları takibe giderler. Savunma bölgesindeki oyuncular ve kaleci de öne doğru çıkış yaparlar.


Not: Oyuncu geniş dönüş yaparak rakiple yüz yüze kaldıktan sonra içeriye doğru top sürer ve orta saha oyuncusuyla topu buluşturur. Çalışma her iki taraftan da uygulanır.

6V6 S.S.G. DÖNÜŞ TEKNİKLERİ 2


Açıklama: Rakip kalecinin kırmızı takımın orta saha oyuncusuna hatalı pası sonucu topu kaptırmasıyla oyun başlar. Bu sırada forvet oyuncuları çapraz koşu için hareketlenirler. Çapraz koşu sonrası sol forvet oyuncusu orta saha oyuncusundan aldığı pas sonucu topu kısa bir top sürmeyle çizgiye doğru yaklaştırır. Daha sonra vücudunu kullanarak rakibine feyk atar ve dıştan dönüş yapar. Bu sırada diğer forvet oyuncusu çapraz koşudan sonra dönüş yaparak içeriye doğru hareketlenmiştir. Sol forvet oyuncusu diğer forvet arkadaşına pas atar ve gol vuruşu yapmasını sağlar.


Not: Çalışma her iki taraftan da uygulanır.

6V6 S.S.G. DÖNÜŞ TEKNİKLERİ 3


Açıklama: Bek oyuncusu taç atışını kullanırken forvet oyuncuları dioganel koşuyla birbirlerine paralel bir şekilde bek oyuncusuna doğru yaklaşırlar. İlk forvet oyuncusu beke daha yakın ikinci forvet oyuncusu ise daha uzaktadır. Bek taç atışını kullandığında yakın olan forvet oyuncusu topa müdahale etmez topu arkadaki oyuncuya bırakır ve dönüş yaparak

savunmanın arkasına doğru süratli bir şekilde hareketlenir. Uzaktaki forvet oyuncusu da topla buluştuğunda tek pasla savunmanın arkasına koşu yapan arkadaşıyla topu buluşturur ve dönen top için desteğe gider. Bek taç atacağı sırada pas almak için ona doğru yaklaşan ve alan yaratan orta saha oyuncusu taç atıldıktan sonra ileriye destek verir. Sağ bek oyuncusu da savunmadaki yerini alarak kademe yapar.
Not: Çalışma her iki taraftan da uygulanır.

6V6 S.S.G. DÖNÜŞ TEKNİKLERİ 4

Açıklama: Rakip orta saha oyuncusunun kısa bir top sürmeden sonra kalecimize atmasıyla oyun başlar. Orta saha oyuncumuz sağa ve sola doğru hareketlenerek yaptığı dönüşler sonrası rakipten kurtularak kaleciden pas alır. Bu sırada topa sahip olduğu bölgedeki forvet oyuncusu topa doğru yaklaşır ve ani bir dönüşle rakibinden kurtularak kaleye doğru yönlenir. Orta saha oyuncusu da topu forvet oyuncusuyla buluşturarak gol vuruşu yapmasını sağlar. Diğer forvet oyuncusu ve orta saha oyuncusu dönen topu takip etmek amacıyla destek olurlar. Kaleci ve savunma oyuncuları da hücum bölgesine doğru hareketlenirler.


Not: Çalışmada iki forvet oyuncusu da sırayla çalıştırılır.

PHASE OF PLAY KENAR ATAKLARI 1

Açıklama: Servisçi oyuncu orta saha oyuncusuna pas atarak oyunu başlatır. Diğer orta saha oyuncusu arkadaşına yaklaşarak top değiştirme sonucu topu sağ beke aktarır. Sağ bek kısa bir top sürmeden sonra içeriye doğru hareketlenen kanat oyuncusuna pas atar. ( Burada dikkat edilecek nokta rakip sol bekin kanat oyuncusunu takip etmeyi bırakıp sağ bekin karşısına gelmesini sağlamaktır ). Bu bölgede sağ bek ve kanat oyuncusu 2V1 yaparak orta yapılacak pozisyonu hazırlarlar. Forvet oyuncularımız ve orta sahada topu devreden oyuncu 1,2,3 nolu kulvarlara koşu yaparak atağı sonuçlandırmaya, kanat oyuncuları da dönen topları değerlendirmeye çalışırlar.


Not: Çalışmalar bir sağ ve bir sol taraftan olmak üzere uygulanır. Kanatta yapılacak organizasyon belirlenmelidir. 1. Bindirme, 2. 2V1, 3. Dripling yapılabilir.

Orta bölgelerine göre eğitim yapılmalıdır.

1. Bölge: a) Arka direğe sert düz orta, b) Öne sert şut, c) çizgiye kadar indiyse arkadan desteğe gelen ceza sahası ile penaltı noktası arasına top ortalanır.

2. Bölge: a) İç üst kesme orta, b) Ön direği geçecek şekilde düz orta

3. Bölge: Kaleciyle - defans arasına pas - orta yapılır.

Oyuncular orta yapılmadan içeriye girmemeleri konusunda uyarılmalıdır.PHASE OF PLAY KENAR ATAKLARI 2

Açıklama: Servisçi oyuncu orta saha oyuncusuna pas atarak oyunu başlatır. Diğer orta saha oyuncusu arkadaşına yaklaşarak top değiştirme sonucu topu sol beke aktarır. Sol bek içeriye doğru hareketlenen kanat oyuncusuna pas atar. Kanat oyuncusu topu içeriye doğru sürerek arkasında boş alan yaratır. Bu bölgeye sol bek oyuncusu bindirme yapar ve kanat oyuncusunun attığı pas sonucu orta yapılacak pozisyon hazırlanmış olur. Forvet oyuncularımız ve orta sahada topu devreden oyuncu 1,2,3 nolu kulvarlara koşu yaparak atağı sonuçlandırmaya, kanat oyuncuları da dönen topları değerlendirmeye çalışırlar.


Not: Çalışmalar bir sağ ve bir sol taraftan olmak üzere uygulanır. Kanatta yapılacak organizasyon belirlenmelidir. 1. Bindirme, 2. 2V1, 3. Dripling yapılabilir.

Orta bölgelerine göre eğitim yapılmalıdır.

1. Bölge: a) Arka direğe sert düz orta, b) Öne sert şut, c) çizgiye kadar indiyse arkadan desteğe gelen ceza sahası ile penaltı noktası arasına top ortalanır.

2. Bölge: a) İç üst kesme orta, b) Ön direği geçecek şekilde düz orta3. Bölge: Kaleciyle - defans arasına pas - orta yapılır.

Oyuncular orta yapılmadan içeriye girmemeleri konusunda uyarılmalıdır.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət