Ana səhifə

Operadaki Hayalet The Phantom Of The Opera


Yüklə 17.26 Kb.
tarix09.06.2016
ölçüsü17.26 Kb.
Operadaki Hayalet - The Phantom Of The Opera
Gösterim Tarihi: 07 Nisan 2006. Dağıtım: Özen Film.

Yönetmen: Joel Schumacher

Görüntü Yönetmeni: John Mathieson

Senaryo: Gaston Leroux

Müzik: Andrew Lloyd Webber

Yapımcı: Jeff Abberley, Julia Blackman, Keith Cousins

Oyuncular: Gerard Butler, Emmy Rossum, Patrick Wilson, Miranda Richardson, Minnie Driver

Yapım: 2004, Amerika,


Ünlü İngiliz besteci Andrew Lloyd Webber`in “The Phantom of the Opera” “Operadaki Hayalet” adlı müzikali, ilk defa sahneye konuluşundan yaklaşık 20 yıl sonra beyazperdeye uyarlandı. Film 77`inci Oscar Sinema Ödüllerine 3 dalda aday gösterildi...

Andrew Lloyd Webber`in Operadaki Hayalet adlı müzikali, New York`ta Broadway ve Londra`da West End`de en uzun süre sahnelenen müzikallerden birisi olma ünvanını taşıyor. Tüm dünyada milyonlarca kişinin sahnede seyrettiği Operadaki Hayalet, şimdi de beyazperdede sinemaseverlerle buluşuyor.


Yönetmenliğini Joel Schumacher`in (Batman & Robin, A Time to Kill, Batman Forever, St. Elmo`s Fire) yaptığı film, ülkemizde önümüzdeki günlerde gösterime girecek.

Filmin en büyük süprizi başrol oyuncuları. Daha önce “Lara Croft: Cradle of Life ve Reign of Fire” gibi filmlerde izlediğimiz “Gerard Butler`ın Phantom`u canlandırdığı filmde, Christine rolünü ise; 18 yaşındaki genç oyuncu “Emmy Rossum” (Day After Tomorrow, Mystic River) canlandırıyor. Yardımcı rollerde ise; “Patrick Wilson”, “Miranda Richardson”, “Minnie Driver” ve “Simon Callow” gibi önemli isimler yeralıyor.


Müzikalin New York prodüksiyonu bugüne kadar 10 milyon fazla kişi tarafından izlendi ve 530 milyon dolar hasılat elde etti. Filmin de aynı başarıyı tekrarlayarak, hasılat rekorları kırması bekleniyor.
Sesi onu çağırıyordu, masum bir korist olan Christine Daae (EMMY ROSSUM) muhteşem sesine hayran operanın gölgesi onu her yerde izliyordu. Yalnızca Madame Giry (MIRANDA RICHARDSON) Christine`in bu gizemli “Müzik Meleğinin” sırrını yani Hayaleti (GERARD BUTLER) biliyordu...

Tiyaronun divası La Carlotta (MINNIE DRIVER) kostüm provaları sırasında prodüksiyonu terk edince yeni yöneticilerin (SIMON CALLOW ve CIARAN HINDS) Chirsitine`e rolü verip ona güvenmekten başka şansları kalmaz.

Açılış gecesindeki büyüleyici performansı hem izleyicileri hem de tiyatronun hayaletini çok etkiler. Operanın Hayaleti kendisini bu yıldızı korumaya adamıştır. Fakat bu genç sopranoya sahip çıkmak isteyen tek güçlü erkek o değildir. Opera`nın sahibi Vicompte Raoul de Chagny (PATRICK WILSON) nin de gözü Chiristine`dedir.
Bu çok karizmatik adam Christine`i etkisi altına kolayca almıştır. Hayalet ise tutkuları ve yakıcı kıskançlığı ile başbaşa kalmıştır. Bu genç kadın onun için bir takıntı haline gelmiş, ve aşkı büyük bir nefret haline gelince öcünü almaya karar vermiştir.

Warner Bros. Pictures sunar, Odyssey Entertainment, Really Useful Films / Scion Films yapımı ... Bir Joel Schumacher filmi... The Phantom of the Opera... Başrollerini GERARD BUTLER, EMMY ROSSUM, PATRICK WILSON, MIRANDA RICHARDSON ve MINNIE DRIVER paylaşıyorlar.


Yönetmen JOEL SCHUMACHER, senaryo ANDREW LLOYD WEBBER & JOEL SCHUMACHER, yapımcı ANDREW LLOYD WEBBER. Yapım ortağı ELI RICHBOURG.

Görüntü Yönetmeni JOHN MATHIESON; yapım tasarımı ANTHONY PRATT; kurgu TERRY RAWLINGS, A.C.E.; kostüm tasarımı ALEXANDRA BYRNE; görsel efektler NATHAN MCGUINNESS; koreograf PETER DARLING.


Müzik ANDREW LLOYD WEBBER, şarkı sözleri CHARLES HART, GASTON LEROUX `nun “Le Fantôme De L`Opéra” adlı eserinden uyarlanmıştır.
* * *
Gaston Leroux`nun romanı The Phantom of the Opera, Lloyd Webber`in müzikal dehası ile bir fenomen olarak dünya üzerindeki en büyük ve en uzun soluklu prodüksiyon olarak tarihe geçmiştir. Dünya çapında yaptığı hasılat 3.2 milyon doları buldu.

1986 yılında ilk kez Londra`da Kraliyet Tiyatrosunda başlayan macera dünya çapında tahmini 80 milyon izleyici ile buluştu. Toplam 65,000 performans ile Phantom dünyada toplam 18 ülkede tiyatro seyircisinin karşısına çıktı. 2003 yılı Ağustosunda esewr 7000inci kez sergilendi ve toplam 50 önemli ödüle layık görüldü. Bunların arasında 3 Olivier Ödülü, 7 Tony Ödülü, 7 Drama Desk Ödülü ve 3 Outer Critic`s Circle Ödülü sayılabilir.


Phantom`un ilk Broadway prodüksiyonu New York`s Majestic Tiyatrosunda 1988 yılında gösterime çıktı. O günden bu güne Broadway tarihindeki en uzun soluklu müzikal yapımlardan ikincisi oldu. İlki ise yine Weber`in Cats müzikaliydi. Phantom`u Broadway`de 10.3 milyon izleyici seyretti.

1987 yılında müzikalin orijinal ses kaydı Michael Crawford`un Phantom ve Sarah Brightman`ın Christine`i canlandırdığı hali ile gelşmiş geçmiş en çok satan albümler arasına tam 40 milyon gibi bir rakamla girmeyi başardı. Altın ve Platin Plak ile ödüllendirilen albüm oyuncularının seslendirdiği ilk müsikal albüm olma özelliğini de taşıyordu.


Müzikal`in esinlendiği Leroux`nun kitabı 1911 yılında basılmıştır. Bir çok kez TV yapımı, tiyatro oyununa ilham veren eser Weber`in ellerinde çok daha romantik ve tutkulu bir aşk hikayesine dönüşmüştür. Orijinal hikayede ise Phantom daha çok korkulası bir varlık olarak resmedilmiştir.
“Phantom kariyerimde oldukça kişisel bir karakter olarak göze çarpar,” diyor efsanevi kompozitör Lloyd Webber. Jesus Christ Superstar, Evita, Cats, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Starlight Express, Aspects of Love ve Sunset Boulevard gibi eserleri ile tanıdığımız deha 7 kez Tony, 3 kez Grammy, ve bir kez Altın Küre ve Oscar ile ödüllendirilmiştir.
1988 yılında Phantom `u Broadway`e taşıyan Lloyd Webber müzikalin film versiyonu ise Schumacher ile görüşmeye başlar.Yönetmenin bir vampir gerilim filmi olan The Lost Boys adlı yapımından çok etkilenmiştir. “ Onunla çalışmanın en güzel yanı muhteşem bir kulağa ve müziği filmde nasıl kullanacağına ait olan inanılmaz bilgisiydi. Hikayeyi müzik ile anlatmayı çok çok iyi biliyordu.”diyor Lloyd Webber..
OYUNCULAR HAKKINDA
GERARD BUTLER (Phantom)

Oliver, Krull, Coriolanus, Trainspotting, Mrs. Brown, Fast Food, Little White Lies, The Cherry Orchard, A Young Person`s Guide to Becoming a Rock Star, One More Kiss, Snatch, Suddenly Last Summer, Harrison`s Flowers, Shooters, Dracula 2000. Attila the Hun, The Mummy, The Jackal, Reign of Fire, The Jury, Lara Croft Tomb Raider: Cradle of Life, Timeline, The Game of Their Lives, Dear Frankie.


EMMY ROSSUM (Christine Daae)

Songcatcher,The Day After Tomorrow, Mystic River.


PATRICK WILSON (Raoul de Chagny)

Angels in America, The Alamo, Oklahoma!, The Full Monty, Hard Candy .


MIRANDA RICHARDSON (Madame Giry)

Dance with a Stranger, The Crying Game, Enchanted April, Damage, Tom and Viv, The Hours, Spider, Sleepy Hollow, The Actors, Falling Angels, The Rage In Placid Lake, Churchill: The Hollywood Years,Chicken Run, The Apostle, The Designated Mourner,Kansas City, Empire of the Sun.


MINNIE DRIVER (Carlotta)

Circle of Friends, Good Will Hunting, Virgin of Juarez, Owning Mahowny, Grosse Pointe Blank; Return To Me; An Ideal Husband; Tarzan, High Heels and Low Lifes, The Governess, Beautiful, Big Night, Hope Springs, Ella Enchanted, Sleepers, Goldeneye.


YAPIMCILAR
ANDREW LLOYD WEBBER (Kompozitör/Yapımcı/Senarist)

Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Jesus Christ Superstar, By Jeeves, Evita, Variations and Tell Me On A Sunday, Song & Dance, Cats, Starlight Express, The Phantom of the Opera, Aspects of Love, Sunset Boulevard, Whistle Down the Wind, The Beautiful Game, Gumshoe, The Odessa File, Evita, Requiem, The Woman in White.


JOEL SCHUMACHER (Yönetmen/Senarist)

Batman Forever, Batman and Robin, The Client, A Time to Kill, St. Elmo`s Fire, The Lost Boys, Cousins, Flatliners, Dying Young, Falling Down, Flawless, Tigerland, Phone Booth; Bad Company Veronica Guerin, Sleeper, Interiors, The Last of Sheila, Blume In Love, Sparkle, Car Wash.


AUSTIN SHAW (Yapımcı)

Cats, Celebration, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Jesus Christ Superstar, By Jeeves and Masterpiece - Live in Beijing.


PAUL HITCHCOCK (Yapımcı)

Batman, Gorillas in the Mist, Empire of the Sun, Full Metal Jacket, The Shining, A Clockwork Orange, First Knight, Mission: Impossible, Mission: Impossible II, The Saint, The Man in the Iron Mask, And Now…Ladies & Gentleman .


JOHN MATHIESON, BSC (Görüntü Yönetmeni)

Gladiator, American Pie, Hannibal, Matchstick Men, K-Pax,, Kingdom of Heaven, Twin Town, Love is the Devil, Pigalle, Vigo: A Passion for Life, Bye Bye.


ANTHONY PRATT (Yapım Tasarımı)

The Good Thief, The End of the Affair, Grey Owl, The Man in the Iron Mask, Butcher Boy Michael Collins, Beyond Rangoon, Year of the Comet, Excalibur and Not Without My Daughter.


TERRY RAWLINGS(Kurgu)

Chariots of Fire, Blade Runner, Alien, The Core, The Musketeer, Entrapment, U.S. Marshalls, The Saint, Alien 3, Not Without My Daughter, The Awakening.


ALEXANDRA BYRNE (Kostüm)

Neverland, Captain Correlli`s Mandolin, Hamlet, Elizabeth


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət