Ana səhifə

Öğretmen Adı : amaçlar ve kazanimlar psikomotor Alan Sosyal Duygusal Alan


Yüklə 1.09 Mb.
səhifə1/14
tarix22.06.2016
ölçüsü1.09 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14
GÜNLÜK PLAN (90)

Okul Adı :………….. Tarih : 12.02.2007

Yaş Grubu :…………..

Öğretmen Adı :…………..


AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
Psikomotor Alan Sosyal - Duygusal Alan Dil Alanı Bilişsel Alan Özbakım Becerileri
Amaç 2 : K 7,13,14 Amaç 2 : K 1,2 Amaç 2 : K 1 Amaç 2 : K 1,2 Amaç 1 : K 1,2

Amaç 5 : K 5 Amaç 9 : K 1,2 Amaç 5 : K 3 Amaç 3 : K 2,3

Amaç 11 : K 2 Amaç 8 : K 1,3,5 Amaç 7 : K 7

Amaç 13 : K 1,3 Amaç 14 : K 1



Amaç 17 : K 1,2

SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ : SDA A2 : K1,2; SDA A9 : K2

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Çocuklar karşılanır, istedikleri ilgi köşelerine yönelip, serbest oyunlar oynamaları sağlanır.

  • Tatil dönüşü olması nedeniyle çocukların birbirleri ile selamlaşarak sohbet etmeleri sağlanır.



SANAT ETKİNLİĞİ : PMA A2: K7,13,14; SDA A9: K1; SDA A13: K1,3; BA A14: K1; ÖB A1: K1,2

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Wc kağıdı ruloları ile birlikte renkli fon kartonları, makas, yapıştırıcı, pastel boyalar masaya yerleştirilir.

  • Artık materyal biriktirmenin ve bunları değerlendirmenin önemi hatırlatılır.

  • Pastel boyalarla rulolar, çocuklar tarafından boyanır.

  • Fon kartonlarından kulak, kuyruk, ayak, burun vb. kesilerek ruloya yapıştırılır ve “köpek” oluşturulur.

  • Çocuklarla birlikte ilgi köşeleri ve etkinlik masaları düzenlenir.

  • İlgi köşeleri düzenlenirken, köşelerde değişiklik yapabilecekleri hatırlatılır.

  • Eller yıkanıp, hazırlanan yiyeceklerle kahvaltı yapılır.


TÜRKÇE ETKİNLİĞİ : SDA A11: K2; DA A8: K1,3,5; BA A3: K2,3; BA A7: K7; BA A17: K1,2

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Çocuklar bildikleri parmak oyunlarından birkaç tanesini arkadaşlarına oynatır.

  • Bilmeceler oluşturmaya teşvik edilip, arkadaşlarına bilmeceler sormaları sağlanır.

  • Diğer günlerde kullanmak için bilmeceler bir deftere not edilir.

  • Seçilen hikaye, resimleri gösterilerek anlatılır.

  • Çocuklara olay sıralaması ile ilgili resimler karışık olarak gösterilir.

  • Resimleri inceleyip, aralarında bağlantı kurarak, sıralama yapmaları sağlanır.

  • Çocuklar, yaptıkları sıralamada geçen olayları sözel olarak ifade ederler.



DRAMA ETKİNLİĞİ : PMA A5: K5; DA A5: K3

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Çocuklara “ayakkabınızın birini kaybetmişsiniz, onu ararken yağmur yağmaya başladı. Hemen eve gitmeniz gerekiyor, nasıl gidersiniz?” diye sorulur.

  • Alınan cevaplar doğrultusunda, tek ayakla sıçrayarak belli bir mesafeyi gitmeleri sağlanır.

  • “Takma Kol” oyunu için, çocuklardan biri arkadaşının arkasına geçer ve kendi kollarını uzatarak, arkadaşının kolları yerine hareketler yapar.

  • Oyun ikili gruplar halinde oynanabilir ve öndeki çocuğa kollarının görünmemesi için, hırka ters olarak giydirilebilir.



MÜZİK ETKİNLİĞİ : DA A2: K1

ÖĞRENME SÜRECİ

  • “Küçük Kız” şarkısı öğretmen rehberliğinde, çocuklarca söylenir.



OKUMA – YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI: BA A2: K1,2; BA A3: K2,3

ÖĞRENME SÜRECİ

  • “Acı-Tatlı, Tuzlu-Ekşi” kavramları duyular yardımı ile anlatılır.

  • Şeker, karabiber, tuz ve limonun tadına bakılır.

  • Bu kavramlarla ilgili hazırlanan çalışma sayfaları, yönergeler doğrultusunda çocuklar tarafından yapılır.



DEĞERLENDİRME :


GÜNLÜK PLAN (91)

Okul Adı :………….. Tarih : 13.02.2007

Yaş Grubu :…………..

Öğretmen Adı :…………..

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
Psikomotor Alan Sosyal - Duygusal Alan Dil Alanı Bilişsel Alan Özbakım Becerileri
Amaç 2 : K 7,13,14 Amaç 2 : K 4 Amaç 1 : K 3,4 Amaç 5 : K 7 Amaç 3 : K 2,4

Amaç 3 : K 2 Amaç 3 : K 2 Amaç 2 : K 2 Amaç 6 : K 6

Amaç 4 : K 1,2 Amaç 4 : K 1,2

Amaç 11 : K 5 Amaç 5 : K 3



Amaç 7 : K 2


SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ : SDA A3: K2

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Öğretmen çocukları karşılar.

  • Çocuklar istedikleri ilgi köşesinde arkadaşları ile serbest oyunlar oynarlar.



SANAT ETKİNLİĞİ : PMA A2: K7,13,14; SDA A4: K1,2; ÖB A3: K2,4

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Masaya sulu boya, fırça, su dolu kaplar, toz şeker ve çam ağacı resmi konulur.

  • Çocukların ağacı suluboya ile biraz sulu bir şekilde boyamalarına ve üzerine toz şeker serpmelerine rehberlik edilir.

  • Başka bir masaya renkli kağıtlar, makas ve yapıştırıcı yerleştirilerek, kesme-yapıştırma yoluyla “güneş” yapılır.

  • Güneşin enerji kaynağı olduğu, canlılara ısı ve ışık enerjisi verdiği anlatılır.

  • Etkinlik bitiminde çocukların aralarında işbölümü yaparak, sınıfı düzenlemelerine rehberlik edilir.

  • Eller yıkanarak, yiyeceklerden yeterli miktarlarda yemeleri sağlanır.

  • Sağlığımıza zarar verebilecek yiyeceklerin neler olduğu, bu yiyeceklerden yiyip- yemedikleri sorulur.



TÜRKÇE ETKİNLİĞİ : DA A4: K1,2; DA A5: K3

ÖĞRENME SÜRECİ

  • “Bir-iki” tekerlemesi ve sevilen parmak oyunları öğretmen rehberliğinde söylenir.

  • Sınıf kitaplığından seçilen hikaye, resimleri gösterilerek çocuklara anlatılır.

  • Hikayenin ismi anlatımdan önce söylenmez, onlardan hikayeye yeni isimler bulmaları istenir.



OYUN ETKİNLİĞİ : PMA A3: K2; DA A2: K2; DA A7: K2

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Çocuklar ikili eş yapılır ve eşlerin oyun için karşılıklı yere oturmaları, ayaklarını uzatmaları istenir.

  • Eşler birbirinin ellerinden tutup, itme ve çekme ile “Fış Fış Kayıkçı” oyununu oynarlar.

  • Diğer oyun için çocuklar sandalyelere otururlar.

  • Öğretmen basit bir kelime söyler. Çocuklar aynı sesle başlayan yeni kelimeler bulmaya çalışırlar.

  • En çok aynı sesle başlayan kelime bulan, oyunun galibi olur (Örn: ıslak, ıslık, ıspanak, ısırmak, vb.) .



MÜZİK ETKİNLİĞİ : SDA A2: K4; SDA A11: K5; DA A1: K3,4

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Çocuklarla halıya halka olunarak oturulur.

  • Ortaya ses çıkaran bazı nesneler (düğmeler, metal kaşıklar, legolar vb.) konulur.

  • Çocuklarla birlikte, bu nesneler incelenir.

  • İçlerinden istediklerini seçerek, ses çıkarma çalışmaları yapılır.

  • Teypten hayvan sesleri dinlenir ve benzer sesler çıkarmaları istenir.

  • Kızgın, üzgün, mutlu, korkmuş, şaşırmış vb. durumlarda çocukların seslerini, uygun biçimde kullanmalarına yönelik çalışmalara yer verilir.



OKUMA - YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI : BA A5: K7; BA A6: K6

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Masaya önceden hazırlanmış resimli kartlar yerleştirilir. Bu kartlar kullanılarak, nesnelerin kullanım amaçlarına yönelik, eşleştirme ve gruplama çalışmaları (ısınmada kullandığımız, yemek yerken kullandığımız, temizlikte kullandığımız araçlar vb.) yapılır.



DEĞERLENDİRME :


GÜNLÜK PLAN (92)

Okul Adı :………….. Tarih : 14.02.2007

Yaş Grubu :…………..

Öğretmen Adı :…………..

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
Psikomotor Alan Sosyal - Duygusal Alan Dil Alanı Bilişsel Alan Özbakım Becerileri
Amaç 1 : K 1 Amaç 6 : K 1,2,5,6,9 Amaç 3 : K 2 Amaç 4 : K 8 Amaç 5 : K 1,2

Amaç 2 : K 7,13,15 Amaç 11 : K 1,2 Amaç 4 : K 4,5 Amaç 9 : K 3,4

Amaç 11 : K 1,2,3

Amaç 18 : K 2,3,4,5,6



SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ : SDA A6: K1,2

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Çocuklar karşılanır, seçtikleri ilgi köşelerinde serbest oyunlar oynamalarına rehberlik edilir.



SANAT ETKİNLİĞİ : PMA A2: K7,13,15; SDA A6: K9

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Masaya balık şekli çizilmiş fon kartonları, makas, renkli ipler, çengelli iğne ve delgeç konulur.

  • Çocuklar fon kartonundaki şekli keserler.

  • Öğretmen kesilen balıkların kenarlarına delgeç yardımıyla delikler açar.

  • İplerin ucuna çengelli iğne ile takılıp deliklerden geçirilerek, basit dikiş tekniği ile iki balık şekli birleştirilir.

  • Çocuklarla beraber işbölümü yapılarak, etkinlik masaları ve ilgi köşeleri düzenlenir.

  • Eller yıkanıp, kahvaltı masalara hazırlanır.

  • Yemek kurallarına dikkat edilerek kahvaltı yapılır.


TÜRKÇE ETKİNLİĞİ : SDA A11: K2; DA A3: K2; DA A4: K4,5; BA A18: K2,3,4,5,6

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Çocuklar tekerleme oluşturmaya teşvik edilir.

  • Oluşturulan tekerleme hep birlikte söylenir.

  • “Parmaklarım” adlı parmak oyunu oynanır.

  • Öğretmen seçtiği hikayeyi, pazen tahta tekniği ile anlatır.

  • Çocukların önüne bir beslenme çantası ve evcilik köşesinden alınan oyuncaklar (bardak, tabak, tencere vb.) konulur.

  • Çocuklardan bu oyuncakları çantaya yerleştirmeleri istenir.

  • Hepsini çantaya sığdırmak için öneriler getirmeleri ve bunları denemeleri sağlanır.

  • Çocukların bardakları, tencereleri iç içe yerleştirip, çantaya koymaları beklenir.



OYUN ETKİNLİĞİ : PMA A1: K1; SDA A6: K5,6; BA A4: K8; ÖB A5: K1,2

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Çocuklar oyun için sıra olurlar.

  • Bir süre ısınma hareketleri yapılır.

  • Daha sonra yan yana dizilen minder üzerinde takla atılır.

  • Taklayı atmakta güçlük çekenlere, öğretmen yardım eder.

  • Tehlikeli davranışlardan kaçınmaları hatırlatılır.

  • “Ne Kayıp, Ne İlave Edildi?” oyununda çocuklar saklanan ya da ilave edilen nesneyi bulmaya çalışırlar.



MÜZİK ETKİNLİĞİ : SDA A11: K1

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Çocuklara çeşitli müzikler dinletilir.

  • Müzik eşliğinde eşli ya da tek olarak dans etmeleri sağlanır.


OKUMA - YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI : BA A9: K3,4; BA 11: K1,2,3

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Rakamları tanıma, sayılar ve nesneler arasında ilişki kurma ile ilgili yönergeler çocuklara verilerek, çalışma sayfaları üzerinde yapmaları sağlanır.



DEĞERLENDİRME :


GÜNLÜK PLAN (93)

Okul Adı :………….. Tarih : 15.02.2007

Yaş Grubu :…………..

Öğretmen Adı :…………..
AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
Psikomotor Alan Sosyal - Duygusal Alan Dil Alanı Bilişsel Alan Özbakım Becerileri
Amaç 1 : K 4,15 Amaç 1 : K 2 Amaç 2 : K 1,2 Amaç 3 : K 4 Amaç 1 : K 5,7

Amaç 2 : K 8,9,13,14 Amaç 3 : K 3 Amaç 5 : K 3,4 Amaç 4 : K 7,9

Amaç 6 : K 7,8,10 Amaç 5 : K 6

Amaç 11 : K 4 Amaç 6 : K 5

Amaç 12 : K 3

Amaç 16 : K 1,2


SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ : SDA A6: K7,8

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Öğretmen çocukları karşılar.

  • Çocuklar istekleri doğrultusunda ilgi köşelerine yönelip, arkadaşları ile serbest oyunlar oynarlar.

  • Öğretmen kurulan grupları ve oyunları gözlemler.


SANAT ETKİNLİĞİ : PMA A2: K8,9,13,14; SDA A1: K2; SDA A3: K3; SDA A11: K4; ÖB A1: K5,7

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Kağıt işlerinde kullanılacak materyaller (makas, yapıştırıcı, geometrik şekiller çizilmiş renkli kağıtlar ve resim kağıdı) halı üzerine düzenli bir şekilde yerleştirilir.

  • Etrafına minderler konulur.

  • Bugün etkinliğin masada değil, halıda yapılacağı belirtilir.

  • Çocukların bu yeni duruma uyum sağlayıp, kesme-yapıştırma ile özgün kompozisyon oluşturmalarına rehberlik edilir.

  • Çocukların etkinlik hakkındaki düşünceleri dinlenir.

  • Masaya pastel boyalar ve ¼ oranında renkli kartonlar konulur.

  • Çocuklar pastel boyaları kullanarak, serbest resim çalışması yaparlar.

  • Tüm sanat etkinliği süresince kaset ile klasik müzik dinlenir.

  • Çocuklar üzerindeki etkileri gözlemlenir.

  • Etkinlik sonrası düzenleme, hep birlikte yapıldıktan sonra eller yıkanır, kahvaltı yapılır.

TÜRKÇE ETKİNLİĞİ : DA A5: K3,4; BA A3: K4; BA A4: K9; BA A16: K1,2

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Çocukların önceki günlerde özgün olarak oluşturduğu tekerlemeler, öğretmen eşliğinde söylenir.

  • Masa, mutfak, kaşık, ekmek, çorba vb. bilmeceler sorulur.

  • Öğretmenin daha önceden hazırlamış olduğu hikaye kartları, resimleri gösterilerek anlatılır.

  • Çocuklara “ Hikayemizde neler olmuş?” sorusu sorulur.

  • Çocukların sebep-sonuç ilişkisi kurarak, hikayeyi anlaşılır şekilde açıklamalarına rehberlik edilir.


OYUN ETKİNLİĞİ : PMA A1: K4,15; SDA A6: K10; BA A12: K3

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Çocuklar oyun için sıra olurlar. “Labut Devirme” oyunu için çocuklara top verilir ve labutlar dizilir.

  • Çocuklar sıra ile topu labutlara doğru atarlar.

  • En çok labut düşüren, oyunu kazanır.

  • Diğer oyunda çocuklar halka olurlar ve oyunun kuralları hatırlatılır.

  • “ Bir Gün Okula Giderken” oyunu şarkılı sözleri eşliğinde, hareketleri yapılarak oynanır.


MÜZİK ETKİNLİĞİ : DA A2: K1,2

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Kasetten “Do-Re-Mi” isimli şarkı dinletilerek, sözlerine eşlik edilmeye çalışılır.


OKUMA - YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI : BA A4: K7; BA A5: K6; BA A6: K5

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Çocuklar şarkı dinlerken, öğretmen masa üzerine ahşap, kağıt, kumaş, plastik vb. malzemelerden yapılmış oyuncakları yerleştirir.

  • Çocukların, bu oyuncakların nelerden yapılmış olduğunu söylemeleri beklenir.

  • Diğer aşamada ise, oyuncaklar dokunsal özelliklerine göre eşleştirilir ve gruplanır.

  • Her çocuğun etkinlikte yer alması sağlanır.

  • Ayrıca bu konuda hazırlanan çalışma sayfaları verilerek, uygulama tamamlanır.


AİLE KATILIMI:

  • Çocukların eve gidince ailelerinden ( anne, baba, abla, teyze, dede, hala vb. ) bir şarkı öğrenmeleri ve bir gün sonra

öğrendikleri bu şarkıyı arkadaşlarına söylemeleri istenir.


DEĞERLENDİRME


GÜNLÜK PLAN (94)

Okul Adı :………….. Tarih : 16.02.2007

Yaş Grubu :…………..

Öğretmen Adı :…………..

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
Psikomotor Alan Sosyal - Duygusal Alan Dil Alanı Bilişsel Alan Özbakım Becerileri
Amaç 2 : K 1,4,5,14,15 Amaç 6 : K 3,4 Amaç 2 : K 3 Amaç 3 : K 2 Amaç 3 : K 3

Amaç 5 : K 6 Amaç 7 : K 1,2,4,5 Amaç 3 : K 1 Amaç 4 : K 5,9

Amaç 12 : K 3 Amaç 9 : K 5

Amaç 13 : K 1,3 Amaç 15 : K 1,2,3,4




SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ : SDA A6: K3,4

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Öğretmen çocukları karşılar.

  • Çocuklar ilgileri doğrultusunda, istedikleri alanlara yönelirler.

  • İlgi köşelerinde serbest oyunlar oynarlar.

  • Öğretmen onların ne tür oyunlar oynadıklarını gözlemler.



SANAT ETKİNLİĞİ : PMA A2: K1,14; SDA A12: K3; SDA A13: K1,3; DA A3: K1; ÖB A3: K3

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Masaya fıstık kabukları, yün parçaları, boya kalemleri ve ördek resmi yerleştirilir.

  • Çocukların bu malzemeleri kullanarak, tutkal ile yapıştırmalarına ve ördeği tamamlamalarına rehberlik edilir.

  • Çocukların arkadaşlarının yaptığı çalışmalarla ilgili düşüncelerini anlatmalarına fırsat verilir.

  • Etkinlik bitiminde çocukların bir araya toplanarak sınıfa bakmaları istenir.

  • Onların sınıftaki dağınıklığı fark etmeleri ve bunu ifade etmeleri sağlanır.

  • Birlikte ilgi köşeleri düzenlenir, etkinlik masaları toplanır.

  • Eller yıkanır, birlikte kahvaltı yapmaları sağlanır.

  • Kahvaltı kurallarına uyarak ve yiyecekleri yere dökmeden yemeye özen gösterilmesi hatırlatılır.


TÜRKÇE ETKİNLİĞİ : BA A3: K2

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Çocuklardan minderlere oturmaları istenir.

  • Öğretmen de aralarına oturur.

  • Birlikte “Çal Kapıyı” parmak oyunu oynanır. “Tavşan” tekerlemesi söylenir.

  • Öğretmenin seçtiği bir çizgi film izlenir.

  • Çocuklar izledikleri filme uygun, isimler bulurlar.

  • Belirlenen isimler arasından en uygun olanı seçilir.


OYUN ETKİNLİĞİ : PMA A2: K4,5,15; PMA A5: K6; SDA A7: K1,2,4,5

ÖĞRENME SÜRECİ

  • “Canlı Top” oyunu için çocuklar ikili eş yapılır.

  • Biri top olarak çömelir, ellerini dizlerinin üstüne koyar.

  • Diğer eş, elini çömelen arkadaşının başının üstüne koyup, elini yukarı aşağı hareket ettirir, topla oynama taklidi yapar.

  • Bu sırada çömelen çocuk, top gibi zıplama-sıçrama hareketleri yapar.

  • Eşler yer değiştirerek, oyuna devam edilir.

  • “Kedi Kuyruğu” oyununda, kuyruğu olmayan bir kedi resmi duvara asılır.

  • Gözleri kapalı olan ebe, eline verilen kuyruğu kediye takmaya çalışır.

  • Arkadaşları sözel yönergelerle ebeye yardımcı olurlar.

  • Yeni ebenin gözlerini eşarpla arkadaşları bağlayarak, oyuna devam edilir.


MÜZİK ETKİNLİĞİ : DA A2: K3; BA A4: K9

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Çocukların ailelerinden yeni öğrendikleri şarkılar ferdi olarak dinlenir.

  • Şarkıyı kimden öğrendiği hakkında bilgi alınır.


OKUMA - YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI : BA A4: K5; BA A9: K5; BA A15: K1,2,3,4

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Sınıftaki oyuncaklar kullanılarak, 1-5 arası sayılara yönelik artırma-eksiltme çalışmaları yapılır. (Üç legonun yanına iki lego koyarsak, kaç lego olur?, Dört bloktan ikisini dolaba kaldırırsak, kaç blok kalır? vb.).

  • Tüm çocukların çalışmaya katılmaları, uygulamalar yapmaları sağlanır.


DEĞERLENDİRME

GÜNLÜK PLAN (95)

Okul Adı :………….. Tarih : 19.02.2007

Yaş Grubu :…………..

Öğretmen Adı :…………..

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
Psikomotor Alan Sosyal - Duygusal Alan Dil Alanı Bilişsel Alan Özbakım Becerileri
Amaç 1 : K 5 Amaç 6 : K 3,4,10 Amaç 2 : K 1 Amaç 2 : K 2 Amaç 1 : K 4,6

Amaç 2 : K 4,5,7,13,14 Amaç 11 : K 2 Amaç 4 : K 8 Amaç 3 : K 1,2,3



Amaç 6 : K 1,2,3,4 Amaç 4 : K 8

SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ : PMA A2: K4,5

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Çocuklar karşılanır, istedikleri ilgi köşelerine yönelip serbest oyunlar oynamaları sağlanır.

  • Eğitici oyuncak köşesine büyük ve küçük parçalı puzzle ilave edilir.

  • Çocukların bu oyuncaklarla oynamaları sağlanır.



SANAT ETKİNLİĞİ : PMA A2: K7,13,14; ÖB A1: K4,6

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Öğretmen hazırladığı resimleri (fon kartonuna çocuk, anne, hayvan figürleri çizilir), mum boyaları, makas ve yapıştırıcı masaya yerleştirir.

  • Çocuklar seçtikleri resimleri boyayarak, kenar çizgilerinden keserler.

  • Resimler yuvarlanarak, yapıştırılır ve parmak kuklası oluşturulur.

  • Çocuklar oluşturdukları parmak kuklalarla, bir süre oynarlar.

  • İlgi köşeleri ve etkinlik masaları hep birlikte toplanır, eller yıkanarak kahvaltı yapılır.

  • Beslenme için gerekli araç-gereçleri özenle kullanmaya teşvik edilirler.


TÜRKÇE ETKİNLİĞİ : SDA A11: K2; DA A4: K8; DA A6: K1,2,3,4

ÖĞRENME SÜRECİ

  • “İletişim” şiiri çocuklarla birlikte söylenir.

  • “Sağ El, Sol El” parmak oyunu oynanır.

  • Öğretmen çocuklara iletişim hakkında açıklamalar yapar.

  • Onlara bu konuda sorular yönelterek, sohbete katılımlarını sağlar.

  • Sabah yapılan parmak kuklalarını kullanarak, çocuklar bir hikaye oluşturmaya teşvik edilirler.

  • Oluşturulan hikayeye, çocuklar tarafından uygun isimler bulunur.


OYUN ETKİNLİĞİ : PMA A1: K5; SDA A6: K3,4,10; BA A4: K8

ÖĞRENME SÜRECİ

  • “Mektup Var” oyununda her çocuk kendisine bir şehir ismi seçer. Yere çocuk sayısından bir eksik daireler çizilir.

  • Çocuklar “Oyun başladı” komutu ile birer daire kapmaya çalışır.

  • Açıkta kalan, ebe olur. Öğretmen “Mektup var” dediğinde çocuklar “Nereden?” diye sorarlar.

  • Öğretmen iki şehir adı söyler.

  • Adı söylenen çocuklar karşılıklı yer değiştirirken, ebe de onların yerlerini kapmaya çalışır.

  • Öğretmen bazen bütün şehirlerden mektup olduğunu söyleyerek, her çocuğun yer değiştirmesini sağlar.

  • “Kim Yok?” oyununda, çocuklar yan yana otururlar.

  • Seçilen ebenin gözleri kapatılır.

  • Bu sırada arkadaşlarından biri saklanır.

  • Ebe saklanan arkadaşının kim olduğunu bulmaya çalışır.


MÜZİK ETKİNLİĞİ : DA A2: K1

ÖĞRENME SÜRECİ

  • “Postacı Amca” şarkısı kaset ile dinlenir. Şarkının sözleri çocuklarla birlikte tekrar edilir.


OKUMA - YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI : BA A2: K2; BA A3: K1,2,3

ÖĞRENME SÜRECİ

  • Oyuncaklardan yararlanılarak, oyuncakların benzer ve farklı yönleri karşılaştırılır.

  • Hazırlanan çalışma sayfaları verilerek, yönergeler doğrultusunda benzerlik ve farklılığa ait çalışmalar yapılır.


DEĞERLENDİRME
GÜNLÜK PLAN (96)

Okul Adı :………….. Tarih : 20.02.2007

Yaş Grubu :…………..

Öğretmen Adı :…………..

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
Psikomotor Alan Sosyal - Duygusal Alan Dil Alanı Bilişsel Alan Özbakım Becerileri
Amaç 1 : K 4,5,11 Amaç 6 : K 11 Amaç 1 : K 1,2 Amaç 9 : K 1 Amaç 1 : K 3

Amaç 2 : K 8,10,13,14 Amaç 7 : K 3 Amaç 2 : K 4 Amaç 12 : K 2

Amaç 4 : K 3 Amaç 11 : K 8 Amaç 4 : K 3

Amaç 5 : K 3


  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət