Ana səhifə

Martin Linhart Kateřina Nováčková


Yüklə 18.04 Kb.
tarix12.06.2016
ölçüsü18.04 Kb.Tisková zpráva
Kontakty:

Martin Linhart

Kateřina Nováčková

Nikola Kirschová

tel./fax:

+420 234 650 180 /

+420 234 650 147


tel./fax:

+420 234 124 112 /

+420 234 124 120


tel./fax:

+420 234 650 123 /

+420 234 650 147


mlinhart@ford.com

katerina.novackova@amic.cz

nkirscho@ford.com/

nikola.kirschova@amic.czPro okamžité použitíFord GT se pyšní lehkým a pevným čelním oknem z materiálu Gorilla Glass od společnosti Corning


  • Hybridní technologie Corning® Gorilla® Glass© ušetří více než pět kilogramů hmotnosti, a přispěje tak ke zlepšení akcelerace, spotřeby i brzdného výkonu nového Fordu GT
  • Třívrstvé hybridní okno je inspirované technologiemi používanými při výrobě spotřební elektroniky; tvoří ho sklo Corning® Gorilla® Glass®, termoplast a temperované sklo
  • Hybridní čelní okno Gorilla Glass je tenčí než tradiční laminované sklo


/V Praze, 16. prosince 2015/ – K významným technickým inovacím nového supersportovního automobilu Ford GT patří i hybridní čelní okno z materiálu Corning® Gorilla® Glass©. Je odolné proti poškrábání a přibližně o 30 procent lehčí než tradiční sklo.
Na vývoji skla pracovaly společnosti Ford a Corning společně. Stejný materiál nalezl uplatnění nejen na čelním okně, ale také na průhledném krytu motorového prostoru. Inovativní sklo přispěje ke snížení hmotnosti vozu i jeho těžiště, což se pozitivně promítne do jízdních vlastností i nižší spotřeby. Další předností je snížené riziko poškození skel.
Tým, který pracoval na vývoji Fordu GT, měl za cíl mimo jiné aplikovat moderní lehké materiály. Odborníci z Fordu proto oslovili společnost Corning, která je uznávaným lídrem v této oblasti a která v roce 2007 uvedla do světa spotřební elektroniky lehké a odolné sklo Gorilla Glass.
Hybridní sklo Gorilla Glass

Tradiční automobilová laminovaná skla jsou tvořena dvěma vrstvami temperovaného skla, proloženými pojicí mezivrstvou z čirého termoplastu. Technologie, kterou původně zavedl v Americe Henry Ford, se v automobilovém průmyslu používá už bezmála jedno století.


Nové hybridní sklo je poskládané jinak. Jako pevná vnitřní vrstva slouží tvrzené sklo Gorilla Glass; uprostřed je vrstva z termoplastu, která pohlcuje hluk; a jako vnější vrstva slouží temperované sklo. Výsledkem je čelní okno a kryt motorového prostoru asi o 32 procent lehčí než odpovídající díly u konkurenčních modelů.
„Během vývoje jsme vyzkoušeli různé varianty, než jsme nalezli kombinaci, která přinesla jak úsporu hmotnosti, tak odolnost nezbytnou pro automobilová skla,“ řekl Paul Linden, konstruktér vnějších karosářských dílů ve Fordu.
Nové hybridní laminované okno Gorilla Glass je o 25 až 50 procent tenčí. Zatímco běžná laminovaná okna mívají tloušťku čtyři až šest milimetrů, v případě hybridního skla Gorilla Glass jsou to jen tři až čtyři milimetry. Díky tomu jsou nová okna výrazně lehčí. Přitom si zachovávají pevnost tradičního laminovaného okna nebo ji dokonce předčí.
Ford zkoušel odolnost nového skla na kamenitých cestách, ale podrobil ji také speciální projektilové zkoušce, ověřil její chování při převrácení vozu a testoval její vlastnosti v aerodynamickém tunelu.
Nižší hmotnost čelního okna, krytu motoru a přepážky se pozitivně odráží v akceleraci, hospodárnosti i brzdném výkonu Fordu GT. Snad nejvýznamnější je ale dopad na ovladatelnost – skla jsou na automobilu umístěna vysoko, takže jejich nižší hmotnost se projeví snížením těžiště vozu. Tím tato pokročilá technologie přispívá k vynikající agilitě Fordu GT.
Použití nového hybridního skla je důkazem, že Ford naplňuje svoje cíle v zavádění nových technických řešení, z nichž budou jednou těžit všichni zákazníci Fordu.

Internet: www.ford.cz; www.media.ford.com; http://fordmedia.cz; http://www.fordmedia.eu

Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət