Ana səhifə

Kim Ki Duk’un 12. Filmi yay hwal


Yüklə 13.84 Kb.
tarix22.06.2016
ölçüsü13.84 Kb.
Kim Ki Duk’un 12. Filmi

YAY

HWAL
Gösterim Tarihi: 02 Aralık 2005. Dağıtım: Bir Film.

Yönetmen: Kim Ki-duk

Senaryo: Kim Ki-duk

Oyuncular: Han Yeo-reum,

Seo Si-jeok,

Seong-hwang Jeon,

Gook-hwan Jeon.

Görüntü Yönetmeni : Seong-back Jang

Kurgu : Kim Ki-duk

Müzik: Eun-il Kang

Yapımcı : Kim Ki-duk

Michiko Suzuki

Yong-gyu Kang

Yapım : 2005 – Kore / Japonya

Süre : 88 dk.

Tür : Dram


Boş Ev”, “Fedakar Kız”ve “İlkbahar Yaz Sonbahar Kış ve İlkbahar” filmleriyle ülkemizde büyük bir hayran topluluğu oluşturan Güney Koreli yönetmen Kim Ki-Duk’un yeni filmi “YAY - Hwal” 2 Aralık’ta vizyona giriyor. YAY filminin başrol oyuncusu Han Yeo-rum ile birlikte geçtiğimiz ay Antalya’daki 1. Avrasya Film Festivali’ne katılan Kim Ki-Duk, Antalya’dan onur ödülü ile ayrılmıştı.

 

KONU:


Yay Kore açıklarında bir gemide yaşlı bir adam ve bir kızın hikayesi.
Yaşlı adam 7 yaşından beri baktığı kızın reşit olmasını beklemektedir. Kız 18 yaşına girdiğinde onunla evlenmeyi düşlemektedir. Denizin açıklarında karaya hiç çıkmadan yaşayan ikili geçimlerini açıkta balık tutmak isteyen misafirlerden sağlamaktadırlar. Yaşlı adam ve genç kız bu misafirlere kendi yöntemleriyle fal da bakarlar. Yaşlı adamın yıllardır düşlediği düğüne bir kaç ay kala, balık tutmak için gelen genç bir misafirle kızın arasında bir yakınlaşma yaşanır. Yaşlı adam iki genç arasında yaşanan yakınlaşmayı bir tehdit olarak algılarken, genç kız hayatında ilk kez minik dünyasını sorgular ve dış dünyayı merak eder. Yaşlı adam iki genç arasındaki yakınlaşmaya engel olmaya çalışırsa da başarılı olamaz. Genç kız, bütün hayatını geçirdiği gemi ve yaşlı adamla, hiç bilmediği dünya ve genç arasında bir seçim yapmak zorunda kalır.

 

Uluslararası eleştirmenler birliği FIPRESCI'nin yılın En İyi Filmi'ni belirlemek için düzenlediği oylamada 2005'in En İyi Filmi seçilen Boş Ev'in yönetmeni Kim Ki Duk, Boş Ev'den sadece bir kaç ay sonra bir başka çarpıcı yapımla sinemaseverlerle buluşuyor. 6 - 7 yaşlarındayken bulup, 10 yıl boyunca büyüttüğü bir kız çocuğu ile evlenmeyi planlayan yaşlı bir adamın hikayesini anlatan film büyük tartışmalara yol açmıştı. Duru ve çarpıcı bir sinema diliyle perdeye yansıyan "YAY" Kim Ki-Duk sinemasının belirleyici öğeleri olan tek mekan ve sınırlı diyalog kullanımı gibi unsurlara da ev sahipliği yapıyor. Tüm sadeliğine karşın sinema tarihine geçecek nitelikte sahneler barındıran "YAY"ı, bir aileden kopuş hikayesi olarak görmek de mümkün.

 

Kim Ki-Duk ile YAY üzerine

 

Festivaller için yurdışına gittiğimde dilini bilmediğim pek çok ülkenin filmini severek seyrettim ve farkettim ki aslında diyalog hikaye anlatımı için olmazsa olmaz bir öğe değil. Filmlerimdeki karakterler aptal filan değiller sadece sözcüklerle iletişim kurmaya inanmıyorlar. Kimbilir belki de sözcük yüzünden çok incinmişlerdir. Bazen filmin dokusunu ve görsel gerilimin altını çizmek için yazdığım diyalogların bazılarını senaryodan tamamen çıkarıyorum. Çevirilerde filmin anlamını yitirmemesi için kimi zaman diyaloğu olabildiğince mimimumda tutmaya çalışıyorum. Genellikle filmlerimin gösterimlerinden sonra salondaki seyircilere, karakterlerin konuşmasını tercih edecekleri sahnelerin olup olmadığını sorarım. Çoğu zaman diyaloğun eksikliğine rağmen filmi tam da benim istediğim gibi anlamış olduklarını görüyorum. Bence kahkaha ve gözyaşı kullanılabilecek en iyi diyalog malzemeleri. Ama yine de bir gün yoğun şekilde diyalog içeren bir film yapmak istiyorum. İnsan yaşadıkça kelimelere olan güvenini yitiriyor. Konuşmak çoğu zaman en kolay çözüm. Ben insan doğasını ve davranışını sözcüklerle anlatmak yerine göstermeyi tercih ederim. İnsanların davranışları yalan içermez. Davranışlar ister iyi, ister kötü olsun hakikate sözcüklerden daha yakındır.


Yaşlı bir adamın genç bir kıza duyduğu bencil bir sevgiye odaklanarak, yaşlanmanın insan hayatında neleri bitirdiğini düşünmek istedim. Artık yeterince genç olmadığımızı düşündüğümüz için pek çok şeyi yapmaktan vazgeçeriz. Yaşlı adamın, genç kıza karşı duyduğu bencil ama yoğun arzu ile bir insanın ölüm anına kadar güzel kalabileceğini göstermek istedim.Yaşlı adamın genç kıza hissettikleri basit bir cinsel arzudan ibaret değil. Yaşamının son anına kadar bir şeyi böylesine sevmek, bir şeyi böyle sonsuz bir güçle özlemek çok güzel. Özellikle de bu şey, başka bir insansa.
Filmlerimi bu kadar kısa sürede nasıl bitirebildiğim hep merak konusu oldu. “YAY”ın çekimleri üç haftadan daha kısa sürede tamamlandı. Sanırım teknik ve kamera kullanımı açısında hala amatör sayılırım. Ama içten ve sade bir görsel yapıyı tercih ettiğim için bu pek sorun oluşturmuyor. Bir sahneyi şık bir kamera hareketi ya da hummalı bir ışıkla kotarma konusunda iyi değilim. Oyuncuların haraketlerini vurgulamakta ve görkemli sahneler kurma konusunda yetenekli değilim. Ben sadece kameranın ve ses ekipmanın basit özelliklerini kullanıyorum. Prodüksiyon takvimi oluşturduğumda bütçenin kısıtlamalarına bağlı kalmaya çalışırım. Ben sadece filmin temasını vurgulamaya odaklanıyorum. Bazen teknik ekibe tavrımı anlatmakta güçlük çekiyorum ancak sonunda ortak bir dil tutturuyoruz. Filmi senaryodaki kronolojik sıraya göre çekmeyi seviyorum. Çekim günü yağmur mu yağıyor, o zaman öyküyü değiştirip olayları yağmur yağan bir günde geçecek şekilde değiştiriyorum ve çekime devam ediyorum.
Filmle ilgili görsel malzemeye

http://www.birfilm.com/basin/oda.htm

adresinden ulaşılabilir.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət