Ana səhifə

Heliport iŞletme ruhsati temdiDİ İÇİn başvuru formu


Yüklə 82.6 Kb.
tarix14.06.2016
ölçüsü82.6 Kb.
HELİPORT İŞLETME RUHSATI TEMDİDİ İÇİN BAŞVURU FORMUHeliportun Adı
Ruhsat No
Bulunduğu İl / İlçe
Ruhsat Veriliş Tarihi
İşletmeci
Ruhsat Yenileme TarihiYETKİLİ KİŞİYE AİT BİLGİLER

ADI-SOYADI

TELEFONU

FAKSI

E-POSTA ADRESİ

ADRESİ

 

 

 

 
 

HELİPORTA AİT FİZİKSEL BİLGİLER

COĞRAFİ KOORDİNATLARI

(WGS-84 SİSTEMİNE GÖRE)3 DERECELİK UTM KOORDİNATLARI

(ED 50 Sistemine göre)DENİZ SEVİYESİNE GÖRE YÜKSEKLİĞİ (MSL)

TİPİ (Yer, Yükseltilmiş, Helidek)

Gökdelen üzerinde mi? (E/H)

FATO EBADI

(m)


TAŞIMA KAPASİTESİ (ton/m²)

YANGIN KATEGORİSİ (H1, H2, H3)

UÇUŞ KURALLARI (VFR / IFR)

KULLANIM AMACI (Kamuya Ait, Özel, Ticari)

ENLEM (N)

BOYLAM (E)

X (YUKARI)

Y

(SAĞA)


(m)

(ft)

DERECE

DAKİKA

SANİYE

DERECE

DAKİKA

SANİYE

(m)

(m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşağıda belirtilen hususlar sağlanıyor ise karşılarında yer alan kutucuğu işaretleyiniz. Farklı bir uygulama yapılıyor veya belirtilen hususlar sağlanamıyor ise “AÇIKLAMALAR” kısmında yer alan kutucuk içerisine neden sağlanamadığını açıkça belirtiniz.
 AÇIKLAMALAR

1

Yaklaşma – tırmanma yüzeylerinde ruhsat veriliş tarihinden sonra uçuş can ve mal güvenliğini teminen maniaların oluşmaması gerekmektedir. Heliport yaklaşma ve tırmanma yüzeylerinde manialar oluşması durumunda manialara ait koordinat ve yükseklik bilgileri en kısa sürede SHGM’ye bildirilmesi gerekmektedir.

 

 

 


2

Son yaklaşma ve kalkış alanının (FATO) manialardan arındırılmış olması gerekmektedir.

3

FATO üzerinde fiziksel deformasyonlar oluşması halinde SHGM’ye bilgi verilmesi gerekmektedir.
 

 

 


4

Emniyet alanında, bulunması gereken kırılabilir cisimler haricinde sabit cisim bulunmamalıdır. Emniyet alanında, kırılabilir cisimler mevcut ise bunların uygun yükseklikte olması gerekmektedir.(FATO’dan itibaren maksimum %4 eğimi aşmayan)
 

 

 


5

Emniyet alanının yüzeyi, rotor aşağı akımının sebep olduğu uçan kalıntıları (FOD) önleyecek olmalıdır.
 

 

 


6

Rüzgar yönü göstergesi mevcut ve işler durumda olmalıdır.
 

 

 


7

Heliportta, Heliport Yapım ve İşletim Esaslarına İlişkin Talimat (SHT-14B.01) Tablo 6-2’de yer alan minimum söndürücü malzeme miktarı hazır bulundurulmalıdır. 

 

 


8

Heliportta, Heliport Yapım ve İşletim Esaslarına İlişkin Talimat (SHT-14B.01) Tablo 6-5’te yer alan kurtarma ekipmanı mevcut olmalıdır. 

 

 


9

Kurtarma ve yangınla mücadele servisi uygun müdahale süresini sağlayacak şekilde hazır bulundurulmalıdır.


10

Yangın söndürme malzeme ve sistemlerinin kontrolleri düzenli olarak yapılarak kayıt altına alınmalıdır.


11

Heliportta görev yapan personel, SHGM tarafından yayımlanan SHT-EĞİTİM talimatının EK-2 Heliport İşletimi Eğitim Tablosunda yer alan heliport işletmecilerinin alması gereken eğitimleri SHGM tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlardan alınarak belgelendirilmelidir. 

 

 


12

Heliport işaretlemelerinin kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır.
 

 

 


13

Heliportta ışıklandırma sistemi var ise kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır.
 

 

 


14

Heliporttaki helikopter operasyonları esnasında çevre güvenliği tam olarak alınmalıdır. 

 

 


15

Heliportta, Heliport İşletme Talimatında belirtilen hususlar çerçevesinde işletim faaliyetinin sürdürülmesi, işletim süresi dahilinde heliportun işletimine yönelik bir değişiklik olduğu takdirde bu değişikliklerin söz konusu talimata işlenerek revize edilmiş halinin SHGM'ye sunulması gerekmektedir. 

 

 


16

Heliportta, Heliport Kurtarma ve Yangınla Mücadele Talimatında belirtilen hususlar çerçevesinde işletim faaliyetinin sürdürülmesi heliportun işletimine yönelik bir değişiklik olduğu takdirde bu değişikliklerin söz konusu talimata işlenerek revize edilmiş halinin SHGM'ye sunulması gerekmektedir.

17

Heliportta, Heliport Güvenlik Planıda belirtilen hususlar çerçevesinde işletim faaliyetinin sürdürülmesi, heliportun işletimine yönelik bir değişiklik olduğu takdirde bu değişikliklerin söz konusu plana işlenerek revize edilmiş halinin SHGM'ye sunulması gerekmektedir.

18

Heliportta,Heliport Acil Durum Planında belirtilen hususlar çerçevesinde işletim faaliyetinin sürdürülmesi, heliportun işletimine yönelik bir değişiklik olduğu takdirde bu değişikliğin söz konusu plana işlenerek revize edilmiş halinin SHGM'ye sunulması gerekmektedir.

19

Heliportun, görerek uçuş kuralları (VFR) dahilinde uluslararası ve ulusal mevzuatta belirtilen kriterlere uygun tip, ağırlık ve performanstaki helikopterlerce kullanılması hususunun takibi yapılmalıdır.

 

 

 


20

Heliporttaki tüm iniş ve kalkış operasyonlarına ilişkin olarak, yetkili yönetici tarafından gün, saat, operatör, helikopter tescil işareti, helikopter tipi gibi bilgilerin kayıt altına alınmasını teminen detaylı bir kayıt defteri tutulması, onaylanması ve SHGM tarafından yapılacak denetimlerde ibraz edilmesi gerekmektedir. 

 

 


21

Heliport ticari olarak işletiliyor ise Heliporta ait Hizmet Tarifesinin Ulaştırma Bakanlığınca onaylı ve güncel olması gerekmektedir. 

 

 


Aşağıda bilgileri yazılı heliportun, Heliport Yapım ve İşletim Yönetmeliği (SHY-14B) ve ilgili diğer mevzuat ile işletmeci tarafından hazırlanan Heliport İşletme Talimatı, Heliport Kurtarma ve Yangınla Mücadele Talimatı, Heliport Güvenlik Planı ve Heliport Acil Durum Planı kapsamında işletildiğini ve aşağıda yer alan bilgilerin doğruluğunu taahhüt ederim.Yetkili Kişinin

Adı Soyadı :


…………………………..


Unvanı :

…………………………..

İmzası :

…………………………..

Tarih :…………………………..Yetkili Kişinin Parafı

Doküman No: 10.01.F.20 Revizyon No/Tarihi: 01 / 07.09.2011 Sayfa No:Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət