Ana səhifə

Harput ekrem uzel ilkokulunun tariHÇESİ: 1 a İLİ : elaziğ b okulun adi : harput ekrem uzel ilkokulu


Yüklə 8.23 Kb.
tarix13.06.2016
ölçüsü8.23 Kb.
 

HARPUT EKREM UZEL İLKOKULUNUN TARİHÇESİ:

1-

a) İLİ : ELAZIĞ

b) OKULUN ADI : HARPUT EKREM UZEL İLKOKULU

c) ADRESİ : HARPUT MAHALLESİ ENVER DEMİRBAĞ SOKAK NO: 11

d) AMAÇLAR :

1. Türk Milli Eğitiminin de ilkeleri olan ilkelerimiz doğrultusunda çalışmalarımızı uygulama boyutundaki iyileştirmeye açık alanları kuvvetli yöne dönüştürerek sürdürmek,

2.Toplam Kalite Yönetimi çalışmaları ile; Çalışanların ve Kurumdan hizmet bekleyenlerin memnuniyetinin ölçülebilir ve sürdürülebilir şekilde arttırmak.

3.Ülke genelinde örnek olacak uygulamalar gerçekleştirmek.

e) SEVİYESİ – DERECESİ : İLKOKUL

f) ÖĞRETİM ŞEKLİ : NORMAL

g) OKUTULAN YABANCI DİLLER : İNGİLİZCE

2- OKULUN TARİHÇESİ :

Eski Harput ilkokulunun yapım tarihi bilinmemekle birlikte okulun çok eski olduğu halk arasında söylenmektedir. Harput’un kaymakamlık olduğu dönemlerde hükümet konağı olarak kullanılan bina üç katlı,ahşap ve dönemin mimari özelliklerini yansıtan bir tarzda imar edilmiştir.

Harput’un kaymakamlık dönemi son bulunca boş kalan bina yetiştirme yurdu ve okul olarak kullanılmaya başlanmıştır (1934-1935). Bu durum 1972 yılına kadar devam etmiş, şubat 1972’de okuldaki elektrik kontağından çıkan yangın sonucu okul yıkılmıştır.

Bu elim yangın olayından sonra şimdiki okul binamızın biraz uzağında Harput İlköğretim Okulu kurulmuş eğitim-öğretime tek katlı,beş derslikli ve sobalı olarak inşa edilen bu binada devam edilmiştir. 1980-1981 eğitim-öğretim yılında ise ortaokul şubelerinin devreye girmesiyle aynı binada farklı müdürlere tabi olarak eğitim-öğretim sürdürülmüştür.

1999 yılındaki güneş tutulması olayının en iyi gözlendiği merkez olarak Harput’un adının zikredilmesi dikkatleri Harput’a çekmiştir. Bu olay yetkilileri harekete geçirmiş ve dönemin ihtiyaçlarına cevap veremeyen eski okul binası yıkılarak yerine şimdiki okul binası (Harput Mahallesi Enver Demirbağ Sokak No: 11’de 1999 yılında Elazığlı hayırsever işadamı Ekrem Uzel’in vasiyeti üzerine, manevi oğlu Süleyman Sırrı Turhan tarafından gündeme alınmış fakat ömrü vefa etmeyen Süleyman Sırrı Turhan bu ulvi görevi oğlu Armağan TURHAN’a devretmiştir. Okul binası 2254 metre karelik alan üzerine, her katı 470 metre kare olmak üzere üç katlı) yapılarak Armağan Turhan tarafından eğitim ve öğretime kazandırılmıştır.

Sekiz derslikten oluşan okulumuzda, zemin katta oluşturulan iki sınıfın da eklenmesiyle on derslikte eğitim öğretime devam edilmektedir. Okulumuzda Fen ve Teknoloji laboratuarı, on beş bilgisayardan oluşan bir Bilgi Teknolojileri sınıfı, öğrencilerimizin her zaman faydalanacakları bir kütüphane de bulunmaktadır. Ayrıca okul binamızda öğretmenler odası, özel alt sınıf,kantin,hizmetliler odası,kalorifer dairesi,çok amaçlı salon,kız ve erkek öğrenci tuvaletleri ile müdür ve müdür yardımcısı odaları da yer almaktadır. Sınıflarımızda bilgisayar, internet erişimi ve projeksiyon cihazları bulunmaktadır.

1999 öğretim yılında hizmete giren okulumuzun ilk müdürü (1999 -2005) yılları arasında görev yapan Erhan SAYIS’tır. (04/01/2006 – 05/02/2010) yılları arasında Hanefi DEMİRTAŞ okul müdürü olarak görev yapmıştır. 08/02/2010’dan itibaren ise Kazim ATICI okul müdürü olarak görev yapmaktadır.

Eğitim faaliyetlerini; 1 Müdür, 1 Müdür Yardımcısı, 4 Sınıf Öğretmeni1 Ana Sınıfı, 1 memur, 2 personel toplam 10 çalışanla gerçekleştirmektedir.Etrafı mazı ile çevrili olan okulumuzun bahçesinde farklı türde ağaçlar ve güller de mevcuttur. Öğrencilerimizin ve çevre sakinlerinin hizmetinde olan basketbol, voleybol,futbol sahaları, kütüphane, internet salonu,satranç odası  tatillerde de kullanılmaktadır. Okulumuz Harput Mahallesi öğrencilerine  Toplam Kalite anlayışı ile hizmet etmektedir.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət