Ana səhifə

Hamilelikte antiBİyotik kullanilabiLİR mi?


Yüklə 22.41 Kb.
tarix04.06.2016
ölçüsü22.41 Kb.
HAMİLELİKTE ANTİBİYOTİK KULLANILABİLİR Mİ?

Diş hekiminizin kullanmanız için önerdiği bütün ilaçları (antibiyotik, ağrı kesici v.s ) güvenle kullanabilirsiniz.

Riskli hamilelik durumlarında tavsiye edilen ilaçlar kadın hastalıkları ve doğum uzmanı kontrolünde alınmalıdır.

HAMİLELİKTE DENTAL ANESTEZİ KULLANILABİLİR Mİ?

Hamilelik esnasında bir çok ilacın kullanılmaması ya da kontrollü kullanılması önerilmesine karşın diş tedavilerinde kullanılan lokal anesteziklerin herhangi bir yan etkisi rapor edilmemiştir.

Anestezi altında yapılan tedavide hasta ağrı duymayacak ve daha az stres yapacaktır.


ANNE ADAYLARI HAMİLELİK ÖNCESİ AĞIZ DİŞ KONTROLLERİNİZİ YAPTIRMAYI UNUTMAYINIZ!

HAMİLELİKTE DİŞ RÖNTGENİ ÇEKİLEBİLİR Mİ?


Diş hekimliğinde kullanılan röntgen cihazlarında radyasyon çok düşük seviyede olmasına rağmen hamilelerde röntgen çekiminden kaçınılmalıdır. Zorunluluk yoksa bu işlem doğum sonrasına ertelenmelidir.

Eğer acil bir tedavi için kesinlikle röntgen filmi çekilmesi gerekiyorsa; anneye özel koruyucu önlük giydirilmeli ve çekim bu şekilde yapılmalıdır.


T.C.

SAĞLIK BAKANLIĞI

RİZE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ

HAMİLELİK

VE

AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI

BİLGİLENDİRME BRÖŞÜRÜ


İRTİBAT İÇİN

TEL: (0464) 214 88 21

WEB: rizeagizdissagligi.gov.tr

E-mail: rize_adsm@hotmail.comHAMİLELİK VE AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI

Ağız ve diş sağlığınızın devamını sağlamak için yaşam boyu etkili ve yeterli bakım gereklidir.

Hamilelik tüm vücudun fiziksel ve psikolojik yönden pek çok değişikliklere uğradığı dönemdir. Ağzımız ise vücudun bu tür değişikliklere karşı çok hassas olan bir bölgesidir. Hamile olmayı düşünen veya hamile olan her kadın mutlaka bir diş hekimi kontrolünden geçmeli ağız sağlığı için neler yapması gerektiğini öğrenmeli ve gereken tedavilerini yaptırmalıdır. Bu hem annenin hem bebeğinin sağlığı için önemlidir.

HAMİLELİK AĞIZ SAĞLIĞINI NASIL ETKİLER?

Hamilelik sırasında anne dişlerinden kalsiyum kaybı ve her hamilelikte bir dişini kaybedeceği yanlış bir inançtır. Fakat hamilelik sırasında ağız sağlığınızda bazı değişikliklerin olacağı da bir gerçektir. Hamilelik esnasında değişen hormon seviyeleri yüzünden dişlerde plak oluşumda artış görülebilir. Bu plaklar diş eti iltihabına sebep olurlar. Diş eti kırmızı, hacim olarak artmış, hassas ve kanamalıdır.( Buna hamilelik gingivitisi denir.) Eğer gingivitis zaten mevcutsa hamilelik sırasında şiddeti artabilir ve gerekli tedavisi yapılmaz ise dişin kaybına sebep olur.BU PROBLEMLER NASIL ÖNLENEBİLİR?

Dişeti iltihabı dişlerin etkin olarak bakımı ve temizlenmesi ile önlenebilir. Her gün en az iki kez, mümkün olan durumlarda yemeklerden sonra dişler fırçalanmalıdır. Her gün tüm dişlere diş ipi ile temizlik işlemi yapılmalıdır. Sabah diş fırçalamak rahatsızlık veriyorsa ağız su ile ya da Floridli gargara ile çalkalanmalıdır.

Dengeli beslenme ile birlikte C ve B12 vitamin destekleri de ağız sağlığının sürdürülmesi açısından önemlidir. Diş hekimine daha sıklıkla gidilmesi de etkin plak kontrolünü sağlayarak gingivitis gelişimini engeller.

HER DOĞUMDA BİR DİŞ KAYBEDİLİR DÜŞÜNCESİ DOĞRUMUDUR?

Hamilelik sırasında bebeğin kendisi için gerekli olan kalsiyumu annenin dişlerinden alarak annesinin dişlerinin çabuk çürümesine yol açtığı bu nedenle hamile annelerin diş kaybına uğradığı düşüncesi tamamen yanlıştır. Hamilelik döneminde kadın; süt ve süt ürünleri ile yeşil yapraklı sebzeler gibi kalsiyumdan zengin gıdalar alarak kalsiyum gereksinimini karşılamalıdır


HAMİLELİK SIRASINDA DİŞ TEDAVİSİ YAPILABİLİR Mİ?

Hamileliğin ilk üç ayında (bebeğin organ gelişim evresi olan dönem) dental tedaviden kaçınılmalıdır. Tedaviler ikinci üç aya ertelenmelidir.Diş ya da dişeti iltihabı gibi acil durumlarda var olan enfeksiyonun bebeğin gelişimini dental tedavinin olumsuzluklarından daha fazla etkileyebileceği düşüncesi ön plana alınmalı ve bir jinekologun önerileri doğrultusunda dental tedavi yapılmalıdır.

HAMİLELİK ÜÇ AYRI DÖNEMDE İNCELENİR.


Bu dönem bebeğin çok hassas olduğu dönemdir. Gereksiz müdahaleler düşüğe sebep olabilir. Fakat ağrıya sebep olmuş ve müdahale edilmediğinde daha çok zarara sebep olabilecek durumdaki dişlerin çekim, kanal tedavisi gibi acil olarak tedavi edilmesi gereken durumlarında çekinmeden diş hekimine gidilmelidir. Diş hekimi bebeğe zarar vermeyen ilaçlarla tedaviyi sağlayacaktır.


  • İKİNCİ ÜÇ AYLIK DÖNEM

Bu dönem hamilelik sonuna kadar ertelenmesi uygun olmayan diş çekimi, dolgular, kanal tedavileri vb. pek çok tedavinin yapılması için en uygun olan dönemdir.


  • ÜÇÜNCÜ ÜÇ AYLIK DÖNEM

Bu dönemde bebek anne karnında oldukça büyümüştür. Aynen ilk üç aylık dönemde olduğu gibi acil tedaviler dışında diş hekimi müdahale etmeyecektir.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət