Ana səhifə

Elektrik tesisati özel tekniK Şartnamesi tablolar : a genel


Yüklə 468.94 Kb.
səhifə9/12
tarix17.06.2016
ölçüsü468.94 Kb.
1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   12

KABLO TAŞIYICILARI :A- KABLO MERDİVENLERİ :
1) Bu tür kablo merdivenleri tablo şaftlarındaki dikey kablo çıkışları için kullanılacaktır.

2) Kablo merdivenleri yan taşıyıcı kirişleri 40 cm genişliğindeki kablo merdivenlerinde 1.5mm, daha geniş olanlarda 2mm saçtan yapılacaktır.

3) Kablo merdiveni basamakları 1.5 mm sactan imal edilecek ve her 1 metrede üç adet olacaktır.

4) Kablo merdivenleri iki metrelik boylar halinde üretilecektir.

5) Merdivenin yükseklik ve yön değiştirdiği yerlerde özel parçalar kullanılacaktır.

6) Kablo merdiveni imalatında TS 822, DIN 17162 - 55928 standartlarına uyulacaktır.

7) Merdivenlerin birbirine eklemeleri kadmiyum kaplı cıvata, pul ve rondela ile yapılacaktır.
B- SAÇ KABLO TAŞIYICILAR :
1) Projede belirtilen yerlerde, kabloların yatay dağıtımı için delikli saçtan yapılmış kablo taşıyıcıları kullanılacaktır.

2) Genişliği 15 cm.’ye kadar olanlar 1,2 mm, 25 cm.’ye kadar olanlar 1,5 mm, daha geniş olanlar 2 mm saçtan yapılacak, kenar yüksekliği 25 cm ye kadar 40 mm, daha genişleri 50 mm olacaktır.

3) Saç kablo taşıyıcıları eş uzunlukta üniteler halinde üretilecek, boyları 2 m’den küçük olmayacaktır.

4) Taşıyıcıların içi ve kenarlarında havalandırmayı sağlamak, tozu önlemek ve ekleme elemanlarını bağlamak için 1/3 oranında delikler açılmış olacaktır. Delik ebatları 7.5x25 mm olacaktır.

5) Kablo taşıyıcı içine döşenecek zayıf akım tesisat kabloları mutlaka ayrı bir bölme içinde olacak veya ayrı kablo taşıyıcı içinde bulunacaktır. Kablolar taşıyıcıya plastik kablo bağı ile tesbit edilecektir.

6) Kablo taşıyıcı imalatında TS 822, DIN 17162 - 55928 standartlarına uyulacaktır. Kullanılan malzeme yüksek kaliteli pregalvaniz olacak, delme-kesme işlemi uygulanan saç malzemenin her iki tarafındaki çinko katmanının katodik etkisi ile paslanmaya karşı korunmalıdır.

7) Taşıyıcının yükseklik ve yön değiştirdiği yerlerde özel parçalar kullanılacak, tesbit konsol ve tijlerle yapılacaktır.

8) Taşıyıcıların birbirleri ve ek parçaları ile eklenmesinde bağlantılar kadmiyum kaplı cıvata, pul, randela v.b. ile yapılacaktır.9) Saç kablo taşıyıcısı üzerine döşenen kablolardan ek almak gerektiğinde, özel buatlar kullanılacaktır.Buatlar mutlaka buat köprüsü üzerine monte edilecektir.Bu köprü alttan kabloların rahatça geçebileceği bir yüksekliğe konulacaktır.Buatın taşıyıcı üstüne konulamaması halinde,buatlar taşıyıcı yanına bağlanacak kulak üzerine konulacaktır.
 1. YILDIRIMDAN KORUNMA TESİSATI :A - GENEL :


  1. Yıldırımdan korunma tesisatı, Bayındırlık Bakanlığı ve Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığının ilgili yönetmelik ve şartnamelerinde belirtildiği talimatlara göre yapılacaktır.

  2. Çatıda bahsi geçen yönetmeliklere uygun olarak seçilen aktif yakalama elemanı, yönetmelik gereği boydaki galvaniz direğe monte edilecek ve altına mutlaka tehlike levhası konulacaktır.

  3. Yakalama elemanından toprağa kadar 2 adet 50 mm2 bakır çekilecek, toprağa gömülü elektrodtan gelen hatlar yine 3 metrelik 3/4” galvaniz boru içine PVC boru konularak ve iki hattın birleşmesi test klemensinde olacaktır.

  4. Bakırın dikey inişinde sisteme uygun ikili bakır kroşesi kullanılacaktır.


 1. YANGIN İHBAR VE ALARM TESİSATI:A-SİSTEM TANIMI:
İnteraktif Algoritmalar; problemleri çözmek için kullanılan mantıksal matematik prosedürleridir. Özellikle istenmeyen yangın alarmlarını azaltmak ve sistemin hassasiyetini doğru yangın fenomenleri doğrultusunda artırmak için bulanık mantık fuzzy logic` protokolü kullanılmıştır.
Dedektörler, her yangın sensöründen gelen bilgiyi değerlendirir ve bu bilgiden ortamı öğrenme yeteneğine sahiptir. Sensörler kirlenmeye başladığında veya kirli bir ortamda bulunduğunda otomatik olarak alarm seviyesini arka plandaki seviyesine göre kompanze etmektedir (Eşik kompanzasyonu). Daha karmaşık fonksiyonlar, gerçek yangın hadisesi ve yangın olmayan durumları birbirinden çok kolay ayırt edebilmekle birlikte, olası çevresel etkileri filtreler veya hassasiyetini artırabilir.
Dedektörlerin interaktif karar verme mekanizması; yüksek performans, yanlış alarmlara bağışıklık ve daha hassas yangın algılama olarak ortaya çıkar.
Satın alınacak sistem bu çalışma mantığı ve interaktif sistem prensipleri üzerine dayalı olarak şeçilecektir. Eski Anolog Adresli sistemler ile hassasiyet ayarı prensibine dayalı Intelligent sistemler tercih edilmeyecektir.
B-GENEL:


    1. Yangın algılama ve alarm sisteminin tasarımında, en son teknolojinin uygulanması, yüksek kalitede malzemenin kullanılması, basit işletme ve kolay bakım olanaklarının sağlanması, ileride sistemin kolaylıkla genişletilmesinin ekonomik olması prensipleri göz önünde bulundurulmalıdır.

    2. Sistem uluslararası standartlara uygun olarak tesis edilecektir.

    3. Malzemeler UL (Underwriters Laboratories), FM (Factory Mutual), LPCB ve BS (British Standards) onay ve garanti belgelerinden en az birisine haiz güvenilir yüksek kaliteli imalatlar olacak, yüklenici kontrol mühendisinin malzemeler için onayını muhakkak alacaktır.

    4. Sistemde kontrol paneli ile algılama elemanları interaktif veri alışverişi prensibi ile haberleşecektir. Kontrol paneli ve dedektörler böyle bir sistemin tüm gereklerini karşılayacak şekilde mikroişlemci kontrollü ve modüler yapıda olacaktır. Sistem kendisini sürekli denetleme özelliğine sahip olacaktır. Tüm malzemeler tek bir üreticinin imalatı olacaktır.

    5. Sistem kendi başına çalışacak ve aynı zamanda network bağlantısına ve iletişimine elverişli olacaktır. Kompleksin farklı birimlerinde kurulacak en az 99 adet yangın algılama paneli veya terminali ile network bağlantısı kurulabilecektir.

    6. Kontrol paneli birden fazla operatör terminali ile haberleşebilecektir. Operatör terminalleri, yalnız bulundukları bölgeye veya bazı/bütün bölgelere ait alarm, hata, ve izolasyon şartları ile ilgili bilgileri sesli ve göstergesinde yazılı olarak bildirecektir.

    7. Sistemde interaktif ile konvansiyonel algılama elemanları birlikte kullanılabilecektir. Konvansiyonel algılama elemanları loop modülleri ile aynı kontrol paneli çevrim hattına bağlanabilecektir.

    8. İnteraktif algılama elemanları binanın mimari özelliklerine ve kullanım şartlarına uygun olarak yerleştirilip gruplandırılabileceklerdir. Kontrol paneli bu yapılanmaya uygun veri tabanı ile her fiziksel adresi (bir hat üzerindeki algılama elemanı) bir lojik adrese (bulunduğu mahaldeki konumunun tarifine) çevirecektir. Her elemanın bina içindeki yeri operatör terminalinde yazılı olarak tam tarif edilecektir.

    9. İnteraktif algılama elemanları bulundukları ortamların çevresel ve kullanım şartlarına uygun reaksiyon verecek şekilde ayrı ayrı programlanabileceklerdir. Bu interaktif parametreler kontrol ünitesi tarafından izlenecek, denetlenecek ve çevre koşullarına göre en uygun algılama karakteristiği seçilecektir. Dedektörün hassasiyeti ile oynanarak çevreye uydurma işlevi kabul edilmeyecektir.

    10. Dedektörler algılama işlevlerinin yanı sıra bu verilerle gerçek bir yangın tehlikesinin olup olmadığı yönünde değerlendirme yapabilebilecek yeteneğe de sahip olacaklardır. Sistem programı, değerlendirmede yanılan bir dedektörün olması durumunu ve yanılgıya neden olan hatalı parametreler ile programlanmış olduğunu derhal farkedip bildirecek ve sistemin yanlış alarm vermesine kesinlikle izin vermeyecektir.

    11. Dedektörlerin kontrol paneline ilettikleri alarm sinyallerinde tehlike derecesine ait bilgiler de bulunacaktır. Bu derecelendirmede dedektörler, tehlike ortamının insanlı ya da insansız olması ve benzer faktörleri değerlendireceklerdir. Merkezi kontrol paneli mikroişlemcisi, dedektörlerden gelen bu sinyalleri, önceden programlanmış kullanıcı verilerine göre değerlendirecektir.

    12. Otomatik sistemin tamamlayıcısı olan yangın ihbar butonları, kaçış yolları, koridorlar ve ana giriş kapıları yakınına yerleştirilecek ve otomatik dedektörler ile aynı hatta bağlanacaklardır.

    13. İnteraktif algılama elemanlarının her biri fabrikada programlanmış olan tek bir seri numarası ile üretilmiş olacaktır. Cihazın üzerinde üretim seri numarasını barındıran barkodlu gösterge bulunacaktır. Bunlardan bir tanesi, programlama amacı ile çıkartılıp, devreye alma manueline yapıştırılacaktır. Dedektörlerin altında veya tabanında, adresleme için kullanılan eski teknoloji DIL anahtar ve adres kartları kesinlikle olmayacaktır. Dedektörlere kontrol panelinden bir elektronik adres verilecektir.

    14. Kontrol paneli, dedektörlerin adres onaylaması için Uzaktan Görsel Adres Tanımlama protokolünü gerçekleştirebilecektir. Dedektörler bir kez adreslendiğinde cihazın doğru adresini onaylamak için, cihaz üzerinde bulunan LED indikatör adres numarasını göstermek için bu protokolü kullanır. Dedektör ve diğer yarımcı cihazlar, üzerindeki LED ile anlaşılması çabuk ve kolay olan basit kodlu darbe mekanizmasına sahip olacaktır. LED, cihazın adresini darbe bazlı yanıp sönerek gösterecektir. Kontrol paneli tüm cihazlara Uzaktan Görsel Adres Tanımlama sinyali gönderdiğinde, bu protokol, cihazların doğru adreslendiğini ve doğru haberleştiğini teyit edecektir.

    15. Gelecekte sistemin genişletilmesi durumunda interaktif dedektör hattına her noktasından dedektör eklenmesi mümkün olacak, bunun için mevcut adresleme ve kullanıcı veri bilgilerinde bir değişiklik yapılmasına gerek olmayacaktır.

    16. İnteraktif dedektörler algılamanın yanısıra değerlendirme işlevini gerçekleştirebileceklerdir. Merkezi kontrol paneli interaktif algılama elemanlarından gelen sinyalleri önceden programlanmış kullanıcı verileri doğrultusunda, diğer algılama elemanlarından gelen sinyalleri de değerlendirerek tehlikenin boyutu konusunda karar verecektir.

    17. Bir bölgede yangın başlangıcı durumunun tesbitinden sonra binada bu bölgeye ait havalandırma santrallarının durdurulması, dönüş hava yangın damperlerinin kapatılması, alarm klaksonlarının ve duman emici tesisatın devreye alınması, çeşitli yangın bölgeleri arasındaki koruyucu kapıların kapatılması, gaz algılama sisteminin kontrolu ve kumandası, çekirdek merdiven holündeki ve yangın merdivenlerindeki fanların devreye alınması ile en yakın itfaiye merkezine mevcut telefon kablo bağlantısı üzerinden alarm sinyalinin gönderilmesi gibi fonksiyonlar sistem tarafından hatasız ve eksiksiz olarak gerçekleştirilecektir.

    18. Sistemde panel ve dedektörler, seri - veri işlem tekniği ile değil, çift - yönlü interaktif iletişim tekniği ile karşılıklı ve sürekli bilgi alışverişinde bulunacaklardır.

    19. Her interaktif hat modülü bağımsız çalışabilecek ve bir hat modülüne ait mikroişlemcinin görev yapmaması durumunda diğer dedektör hat modülleri bundan etkilenmeyecektir. İnteraktif hat modülü, kontrol panelinde olabilecek bir arıza durumunda dedektörlerin birinden alarm sinyali geldiğinde operatör terminalini alarm durumuna geçirebilecektir.

    20. İnteraktif hat kapasitesi 127 interaktif dedektöre izin verecektir.

    21. Kontrol paneli ile algılama elemanları arasındaki iletişim bükümlü iki damarlı kablo ile yapılacaktır.

    22. İnteraktif dedektör hattı T - bağlantılarına müsait olacaktır.

    23. Kontrol panelinden interaktif hattaki bir dedektörün tipi, seri numarası ve üretim bilgileri ve anolog sinyal seviyelerini öğrenmek mümkün olacaktır. Anolog değerler sınırlar dışına çıktığında kontrol paneli arıza sinyali verecektir.

    24. Yangın ihbar ve alarm sistemi uluslararası standartlara uygun olarak tesis edilecektir.

    25. Standartlara uygun olarak, konulacak mahalin özelliklerine göre, her 50-75 m2'de bir iyonizasyon etkili duman dedektörü veya optik dedektör ile 25 m2 de bir ısı dedektörleri kullanılacaktır. Otomatik sistemin tamamlayıcısı olan yangın ihbar butonları, kaçış yolları, koridorlar ve ana giriş kapıları yakınına yerleştirilecektir.

    26. Tesisatta flexsıbl tipte NHXMH tipte veya JH(St)H (kırmızı renk) kablolar kullanılacaktır.

    27. Teklif verecek firmalar, imalatçının bu konudaki referanslarını da tekliflerine ekleyeceklerdir. Ayrıca teklif edilen sistem ile ilgili üniteler hakkında Türkçe ve İngilizce tamamlayıcı bilgiler verilecek, sistemin çalışması açıklanacaktır.


C-İNTERAKTİF KONTROL PANELİ:


    1. Panel modüler yapıda olacaktır. Sistem bünyesindeki modüller birbirleri ve kullanıcı terminalleri ile bir çevrim hattı (loop) üzerinden haberleşeceklerdir. Ana kontrol merkezi şu elemanlardan oluşacaktır; Merkezi bilgi işlem ünitesi (CPU), Yazıcı ünite için çıkış, Güç kaynağı ve akü.

    2. Kontrol paneli anti korozif boyalı iç aksesuarları ile birlikte orijinal fabrika imalatı olacaktır. Kontrol paneli tümüyle (iç ekipman ve saç imalatı olarak) modüler yapıda olacaktır.

    3. Kendi iç devrelerini izleyecek ve arıza durumunda sesli ve ışıklı ikaz verecektir. Sesli ikaz susturulabilecek, ışıklı ikaz nedeni ortadan kalkmadıkça reset edilemeyecektir.

    4. Kontrol paneli, sistem olaylarını saat ve tarihleriyle birlikte belleğinde saklayacak, bunları sisteme bağlanacak bir PC'nin belleğine nakledebilecektir.

    5. Bütün algılama devreleri açık/kısa devre ve topraklama hatlarını izleyecektir. Herhangi bir devrede oluşacak bir arıza durumunda, o devrede arıza olduğu gözükecek, ancak diğer bütün devreler normal çalışmalarına devam edecektir.

    6. Yangın ihbar paneli kendi kendini otomatik ve çok detaylı bir şekilde inceleyebilecek şekilde dizayn edilmiş ve programlanmış olacaktır. Panel bir arıza tespit ettiği taktirde bunu bir LED ile arıza durumu olarak belirtecek, böylece arızanın hangi kısım veya işlerde olduğunu belirleme imkanı olacaktır.

    7. Güç kaynağının gerilim regülasyonu bulunacak ve aküler devrede olmadığı zamanda dahi sistem normal beslenecektir. Tüm güç kaynağı ve şarj merkezi devreleri sigortalar da dahil olmak üzere arıza izlemeli olacak, oluşacak bir arıza veya atan sigorta panel üzerinden arıza olarak belirlenecektir.

    8. Kontrol paneli, elektrik kesilmesi halinde tüm faaliyetlerini normalde 24 saat, alarm durumunda 30 dakika süreyle yerine getirebilecek kapasitede kurşun asitli bakım gerektirmeyen aküleri içerecektir. Aküler tampon şarjda bulunacaktır. Akü gerilimi önceden belirlenmiş bir voltajın altına düştüğünde bu bir besleme arızası olarak belirlenecektir. Aküler devreye girdiğinde bu durum ana kontrol merkezi üzerinde sesli ve ışıklı olarak belirlenecektir.

    9. Bilgi iletim hatları çift - yönlü iletişimi sağlayacak, dedektörler ve panel arasında, alarm ve arıza bilgilerini, programlama komutlarını anında iletebilecek özellikte olacaktır. İletişim hattı üzerindeki cihazlardan birinin arızalanması halinde sistemin geri kalan kısmı normal çalışmasına devam edebilecektir.

    10. Sıvı kristal ekran en az 14x40 karakterlik göstergeye ve Quarter VGA özelliğine sahip olacaktır. Herhangi bir alanın seçimi otomatik veya manuel olabilecektir. Panel üzerinde yangın zonlarının tanımlayan en az 100 adet gizli LED gösterge olacaktır. Ekranda dedektör sinyal seviyeleri grafiksel olarak izlenebilecektir.

    11. Sistem arka arkaya gelen sinyalleri kaybetmeden, öncelikli sinyalleri ve mahalleri de dikkate alarak, sırasıyla görüntüleyecektir. Alarm sinyallerine öncelik verilecek, aynı anda birden fazla alarm sinyalinin gelmesi durumunda programın öngördüğü önem sırasına bağlı kalınacaktır. Operatörün müdahale imkanı korunacaktır. Operatör terminalinin göstergesinde alarm, hata, bilgi ve izolasyon şartları ile ilgili bilgiler birbirine karışmadan açık olarak izlenecektir.

    12. Sistem, çevresel ve kullanım şartlarına uygun kendine özel yazılımına sahip olacaktır. Gelecekte şartların değişmesi veya sistemin büyümesi durumunda programlama yoluyla yazılımda gerekli düzeltmelerin yapılabilmesi imkanına sahip olacaktır. Güvenlik açısından bu yazılım programı (işletim sistemi ve veri dosyası) silinmeyen türde bellek ünitelerinde (nonvolatile memory) saklanacaktır. Sistem, (yalnız) yetkili kişilerin programda değişiklik yapmasını mümkün kılacaktır.

    13. Program fiziksel ve lojik yapılanmaya müsait olacaktır. Her fiziksel adres bir lojik adrese dönüştürülecek, lojik adresler ve bulundukları yerler kullanıcının anlayacağı gibi tariflenecektir.

    14. Dedektörlerin ve kontrol elemanlarının fiziksel adresleri kontrol paneli tarafından otomatik olarak tanınacaktır. Bu adres dedektör hat numarası ile bu hat üzerindeki pozisyon numarasını içerecektir. Lojik adres kullanıcının anlayacağı dilde tanımlanacaktır.

    15. Sistemin, uygulama şartlarına göre seçilmiş parametrelere sahip, kendine özel programı kontrol ünitesine bir PC ile yüklenecektir. Veri hazırlanması yine PC ile kontrol ünitesinden yapılabildiği gibi, önceden hazırlanıp kontrol ünitesine yüklenmesi şeklinde de olabilecektir. Kullanıcı özel verileri, alarm organizasyonu, otomatik kontrollar, lojik yapılanma ve algılama elemanlarının parametreleri ile ilgili bilgileri kapsayacaktır.

    16. Panel üzerinde printer olacak ve harici printerl ile sistem entegrasyonu sağlayan paneller kabul edilmeyecektir. Panel üzerinde QWERTY “Q” klavye olacaktır. Q klavye olmayan paneller kabul edilmeyecektir.


C.1-Teknik özellikler :
Ana besleme 230VAC ±10%, 50Hz

Acil durum besleme süresi

- standart 12 - 24 saat

- yedekli 72 saate kadar

Çalışma sıcaklığı 0°C ….. +50°C

Depolama sıcaklığı -20°C ….. +60°C

Bağıl nem oranı < %85

Koruma sınıfı IP 40D-DEDEKTÖRLER VE YARDIMCI CİHAZLAR:


    1. Dedektörlerin her türü, aşağıda geçen tanımlamalara bire bir uyacaktır. Dedektörler İnteraktif olacak, eski Anolog Adresli sistemler ile hassasiyet ayarı prensibine dayalı Intelligent sistemler tercih edilmeyecektir. Dedektörün hassasiyeti ile oynanarak çevreye uydurma işlevi kabul edilmeyecektir.

    2. Çevre şartlarını ve gelen sinyalleri değerlendirecek ve kontrol ünitesine başvurmaya gerek olmadan alarm şartlarının oluşup oluşmadığına karar verecektir.

    3. Dedektör mikroişlemci kontrollu olacaktır.

    4. Dedektörün alarm karakteristiği her dedektör başlığına yüklenecek olan, lojik parametreleri içeren bir program seti ile belirlenecektir. Algılama elemanı mahaldeki aldatıcı veya geçici etkileri gerçek yangından ayırt edebilecektir. Bu ayırımı algılama yeteneğine hiçbir zarar vermeden yapacaktır. Eşik kompanzasyonunu gerçekleyecektir.

    5. İnteraktif algılama elemanlarının her biri fabrikada programlanmış olan tek bir seri numarası ile üretilmiş olacaktır. Cihazın üzerinde üretim seri numarasını barındıran barkodlu gösterge bulunacaktır.

    6. Dedektör bir alarm indikatörüne sahip olacağı gibi, uzaktaki bir indikatöre de kumanda edebilecektir.

    7. Bağlantıda karmaşıklık, hatalı montaj ve ters bağlantı olmaması amacı ile dedektör kablo bağlantıları, girişler aynı klemenste ve çıkışlar da aynı klemenste olacaktır.

    8. Her dedektör, kontrol panelinden, dedektör tipi, parametre ayarları ve bulundukları yer özellikleriyle tek tek tanınacaktır.

    9. Dedektörlerin birkaç tanesinin geçici de olsa sistemden çıkarılması durumunda sistem derhal yeniden organize olabilecektir.

    10. Elektronik devreler dedektör başlığında olacak, dedektör tabanında hiç bir elektronik aksam bulunmayacaktır.

    11. Dedektör ile kontrol ünitesinin bağlantısı iki-telli,class B veya dört-telli, class A sınıfından olacaktır.

    12. Sistemde dedektörler T-tipi bağlanabilecekler ve panelle olan bilgi transferinde hiç bir sorun söz konusu olmayacaktır.

    13. Dedektörlerin altında veya tabanında, adresleme için kullanılan eski teknoloji DIL anahtar ve adres kartları kesinlikle olmayacaktır. Dedektörlere kontrol panelinden bir elektronik adres verilecektir.

    14. Dedektörler adres onaylaması için Uzaktan Görsel Adres Tanımlama protokolünü gerçekleştirebilecektir. Dedektör,üzerindeki LED ile anlaşılması çabuk ve kolay olan basit kodlu darbe mekanizmasına sahip olacaktır. LED, cihazın adresini darbe bazlı yanıp sönerek gösterecektir.


E-İNTERAKTİF ADRESLİ KOMBİNE OPTİK DUMAN & ISI DEDEKTÖRÜ:


    1. Dedektör çok-kriterli tip olacaktır; Duman yoğunluğu, duman yoğunluğunun zaman içinde değişimi, ısı artış hızı ve maksimum ısı kriterlerini değerlendirecektir.

    2. Dedektör, alet kullanılmaksızın dedektör tabanına monte edilecektir. Dedektör tabanın içine yerleşecektir. Dedektör, periyodik bakım sırasında temizlenmeye izin verecek şekilde, sökülebilen parçalardan oluşacaktır.

    3. Dedektör tabanı, hatta kopukluğa neden olmadan sökülebilecektir. Yetkili olmayan kişilerin dedektörü sökmelerinin engellenmesi programlanabilecektir.

Çalışma sıcaklığı -25° C +70° C

Bağıl nem oranı max. %85

Çalışma gerilimi 21.2 V - 31.2 V

Nominal çalışma akımı 580 µA

Koruma sınıfı IP43

Renk RAL9010

F-İNTERAKTİF ADRESLİ OPTİK DUMAN DEDEKTÖRÜ:


    1. Dedektör duman çıkaran alevi ve için için yanan ateşi aynı hassasiyet ve hızda algılayacak özellikte olacaktır.

    2. Dedektör, alet kullanılmaksızın dedektör tabanına monte edilecektir. Dedektör tabanın içine yerleşecektir. Dedektör, periyodik bakım sırasında temizlenmeye izin verecek şekilde, sökülebilen parçalardan oluşacaktır.

    3. Dedektör tabanı, hatta kopukluğa neden olmadan sökülebilecektir. Yetkili olmayan kişilerin dedektörü sökmelerinin engellenmesi programlanabilecektir.

Çalışma sıcaklığı -25° C +70° C

Bağıl nem oranı max. %85

Çalışma gerilimi 21.2 V - 31.2 V

Nominal çalışma akımı 550 µA

Koruma sınıfı IP43

Renk RAL9010
G-İNTERAKTİF ADRESLİ İYONİZASYON DUMAN DEDEKTÖRÜ:


    1. Dedektör duman çıkaran alevi ve için için yanan ateşi aynı hassasiyet ve hızda algılayacak özellikte olacaktır.

    2. Dedektör, alet kullanılmaksızın dedektör tabanına monte edilecektir. Dedektör tabanın içine yerleşecektir. Dedektör, periyodik bakım sırasında temizlenmeye izin verecek şekilde, sökülebilen parçalardan oluşacaktır.

    3. Dedektör tabanı, hatta kopukluğa neden olmadan sökülebilecektir. Yetkili olmayan kişilerin dedektörü sökmelerinin engellenmesi programlanabilecektir.

Çalışma sıcaklığı -25° C +70° C

Bağıl nem oranı max. %85

Çalışma gerilimi 21.2 V - 31.2 V

Nominal çalışma akımı 520 µA

Koruma sınıfı IP43

Renk RAL9010H-İNTERAKTİF ADRESLİ ISI DEDEKTÖRÜ:


    1. Birbirinden bağımsız NTC-termistörler ile ısı artış ve sabit ısı prensiplerine göre çalışacaktır.

    2. Dedektör, alet kullanılmaksızın dedektör tabanına monte edilecektir. Dedektör tabanın içine yerleşecektir. Dedektör, periyodik bakım sırasında temizlenmeye izin verecek şekilde, sökülebilen parçalardan oluşacaktır.

    3. Dedektör tabanı, hatta kopukluğa neden olmadan sökülebilecektir. Yetkili olmayan kişilerin dedektörü sökmelerinin engellenmesi programlanabilecektir.

Çalışma sıcaklığı -25° C +70° C

Bağıl nem oranı max. %85

Çalışma gerilimi 21.2 V - 31.2 V

Nominal çalışma akımı 480 µA

Koruma sınıfı IP43

Renk RAL9010

I-İNTERAKTİF ADRESLİ LİNEER DUMAN DEDEKTÖRÜ:


    1. Dedektör Motorize tip, kendini ayarlayabilen otomatik hizalama mekanizmasına-motoruna sahip olacaktır. Lineer duman dedektörünün alıcı ve verici üniteleri aynı dedektör muhafazasına monte edilecektir. Verici ünitenin gönderdiği odaklanmış bir IR ışını, reflektörden yansıyarak alıcı üniteye ulaşacaktır. Alıcı, kendisine ulaşan sinyal belli bir değerin altına düştüğünde durumun yarattığı tehlikenin derecesini bildiren uyarı sinyalini merkeze iletecektir. Panel tehlikenin derecesine göre eyleme geçecektir.

    2. Alıcı üniteye ulaşan ışının duman, hava kirliliği veya ortamdaki benzer değişiklikler nedeniyle zayıflaması durumunda bu bir dijital devre ile telafi edilecektir. Dedektör sinyalin tamamen yok olması durumunu alarm olarak değil hata olarak bildirecektir.

    3. Dedektöre ek olarak yer seviyesinde 2x16 karakter LCD göstergeli Keypad takımı olacak ve dedektörü programlanması ve devreye alınması bu gösterge tarafından yapılacaktır. LCD üzerinde sürekli ortamdaki hava kalitesi ve sistemin normal-yangın-arıza konumlarını belirten uyarıları gösterecektir.

    4. Dedektör ve LCD gösterge nem-su-toz girişine müsaade etmeyecek yapıda olacaktır.

    5. Dedektör harici bir güç kaynağı gerektirmeksizin, kontrol panelinin ZONE çıkışlarından besleme alabilecektir.

    6. Dedektör adresli loop üzerine adresleme modülü vasıtası ile bağlanacaktır.

Terminaller 0.2.....1.5 mm2 / AWG 24......15

Çalışma sıcaklığı -15° C +60° C

Depolama sıcaklığı -20° C +75° C

Bağıl nem oranı max. 30° C / max. %85 relatif

Nominal çalışma akımı 3 mA

Koruma sınıfı IP65

Renk RAL9010J-İNTERAKTİF ADRESLİ KANAL TİPİ OPTİK DUMAN DEDEKTÖRÜ:


    1. Dedektör duman çıkaran alevi ve için için yanan ateşi aynı hassasiyet ve hızda algılayacak özellikte olacaktır.

    2. Dedektor ve tabanı, havanın içersinde dolaşacağı muhafaza ve örnekleme kutusunun içine monte edilcektir.

    3. Havalandırma kanalının içine uzatılacak olan örnekleme borusu aluminyum yapıda ve uzunluğu 60cm ile 1.5mt arasında seçilebilir değerlerde olacaktır.

    4. Dedektör, alet kullanılmaksızın dedektör tabanına monte edilecektir. Dedektör tabanın içine yerleşecektir. Dedektör, periyodik bakım sırasında temizlenmeye izin verecek şekilde, sökülebilen parçalardan oluşacaktır.

    5. Dedektör tabanı, hatta kopukluğa neden olmadan sökülebilecektir. Yetkili olmayan kişilerin dedektörü sökmelerinin engellenmesi programlanabilecektir.

Çalışma sıcaklığı -25° C +70° C

Bağıl nem oranı max. %85

Çalışma gerilimi 21.2 V - 31.2 V

Nominal çalışma akımı 550 µA

Koruma sınıfı IP43

Renk RAL9010
K-İNTERAKTİF ADRESLİ KOMBİNE KARBONMONOKSİT & OPTİK DUMAN & ISI DEDEKTÖRÜ:


    1. Dedektör çok-kriterli tip olacaktır; Duman yoğunluğu, CO ppm miktarı, duman ve CO yoğunluğunun zaman içinde değişimi, ısı artış hızı ve maksimum ısı kriterlerini değerlendirecektir.

    2. Dedektör, alet kullanılmaksızın dedektör tabanına monte edilecektir. Dedektör tabanın içine yerleşecektir. Dedektör, periyodik bakım sırasında temizlenmeye izin verecek şekilde, sökülebilen parçalardan oluşacaktır.

    3. Dedektör tabanı, hatta kopukluğa neden olmadan sökülebilecektir. Yetkili olmayan kişilerin dedektörü sökmelerinin engellenmesi programlanabilecektir.

Çalışma sıcaklığı -25° C +70° C

Bağıl nem oranı max. %85

Çalışma gerilimi 21.2 V - 31.2 V

Nominal çalışma akımı 580 µA

Koruma sınıfı IP43

Renk RAL9010

L-İNTERAKTİF ADRESLİ MANUEL ALARM BUTONU:


    1. Plastik göstergenin elle bastırılarak içeri yönlenmesi yöntemi ile çalışacaktır. Camlı butonlar kesinlikle kabul edilmeyecektir. Buton, kırıldığında ele zarar vermeyecek yapıda olacaktır.

    2. Diğer interaktif dedektörlerle birlikte aynı hatta bağlanabilecektir.

    3. Manuel alarm butonu algılama hattındaki kısa devreleri izole ederek diğer algılama elemanlarının çalışmalarının sürekliliğini sağlayacaktır.

    4. Butonun testi ön camı kırılmadan yapılacaktır.

    5. Butonların izinsiz olarak sökülmesi durumu alarma neden olacaktır.

Çalışma sıcaklığı -25° C +70° C

Bağıl nem oranı max. %85

Çalışma gerilimi 21.2 V - 31.2V

Nominal çalışma akımı 500 µA

Koruma sınıfı IP24 D

Renk RAL3000
M-İNTERAKTİF ADRESLİ GİRİŞ MODÜLÜ :


    1. Diğer interaktif elemanlarla birlikte hat (loop) üzerine monte edilecektir. Kuru kontakların interaktif hatta bağlanabilmesi için ara ünite olarak görev yapacaktır.

    2. İnteraktif giriş modülü çift-telli interaktif hattan beslenecektir; ayrı bir güç kaynağına gerek duyulmayacaktır.

    3. İnteraktif giriş modülü mikroişlemci kontrollu olacaktır.

    4. Modül LED 'e sahip olacaktır.

    5. Kablo terminal kutusu ve elektronik ünite ayrı parçalar halinde olacaktır. Kablolama elektronik ünite yerleştirilmeden yapılabilecektir.

Çalışma sıcaklığı -25° C +70° C

Bağıl nem oranı max. %85

Çalışma gerilimi 21.2 V - 31.2V

Nominal çalışma akımı 500 µAN-İNTERAKTİF ADRESLİ GİRİŞ MODÜLÜ :


    1. Diğer interaktif elemanlarla birlikte hat (loop) üzerine monte edilecektir. Yangın alarm panelinden yangın kapıları, duman perdeleri gibi ekipmanların aktive edilebilmesi için gerekli çıkış kontrollarını gerçekleştirecek olan ara ünite olarak görev yapacaktır.

    2. Modül çıkış kontağı değeri 240VAC/5A olacaktır.

    3. Modül aynı kontrol ünitesine bağlı her dedektör tarafından kontrol edilebilecektir.

    4. Röle çıkışını aktive edebilmek için ayrı bir beslemeye gerek duyulmayacaktır.

    5. Çıkış modülü kontrol ünitesine 2-telli interaktif hat üzerinden bağlanacaktır.

    6. Modül LED 'e sahip olacaktır.

    7. Kablo terminal kutusu ve elektronik ünite ayrı parçalar halinde olacaktır. Kablolama elektronik ünite yerleştirilmeden yapılabilecektir.

Çalışma sıcaklığı -25° C +70° C

Bağıl nem oranı max. %85

Çalışma gerilimi 21.2 V - 31.2V

Nominal çalışma akımı 500 µA
O-İZOLATÖR MODÜLÜ :


    1. Diğer interaktif elemanlarla birlikte hat (loop) üzerine monte edilecektir.

    2. İnteraktif giriş modülü çift-telli interaktif hattan beslenecektir; ayrı bir güç kaynağına gerek duyulmayacaktır.

    3. İzolatör modülü hat ayırıcı/izolatörü işlevini yerine getirecektir. Hatta kısa devre olması durumunda kontrol paneli ile bulunduğu sıraya kadar olan tüm cihazların çalışmasına olanak sağlayacaktır.

    4. Kablo terminal kutusu ve elektronik ünite ayrı parçalar halinde olacaktır. Kablolama elektronik ünite yerleştirilmeden yapılabilecektir.

Çalışma sıcaklığı -25° C +70° C

Bağıl nem oranı max. %85

Çalışma gerilimi 21.2 V - 31.2V

Nominal çalışma akımı 120 µA
P-İNTERAKTİF ADRESLİ ALARM SİRENİ:


    1. Kontrol paneli üzerinden seçilebilen üç değişik frekansa ayarlanabilir ve elektronik yapıda olacaktır.

    2. Beslemesi hem dedektör çevrim hattından hem de ayrı bir güç kaynağından yapılabilmelidir.

    3. Kontrol paneli üzerinden ses çıkış gücü ayarlanabilmelidir.

    4. İç ve dış kullanıma uygun olmalıdır. Plastikten imal edilmiş soket adaptörü, istendiği gibi kablo girişi yapılmasına imkan vermelidir.

Çalışma sıcaklığı - 40° C +80° C

Çalışma gerilimi 20 V - 32 VDC

Çalışma akımı 500 mA (alarm anında 5 mA)

Koruma sınıfı IP 65

Ses gücü (1 m. mesafede) 100 dBR-ALARM SİRENİ:


    1. Üç değişik frekansa ayarlanabilir ve elektronik yapıda olacaktır.

    2. İç ve dış kullanıma uygun olmalıdır. Plastikten imal edilmiş soket adaptörü, istendiği gibi kablo girişi yapılmasına imkan vermelidir.

Çalışma sıcaklığı - 40° C +80° C

Çalışma gerilimi 20 V - 32 VDC

Çalışma akımı 20 mA (alarm anında 5 mA)

Koruma sınıfı IP 65

Ses gücü (1 m. mesafede) 100 dB


S-ALARM FLAŞÖRLÜ SİRENİ:


    1. Üç değişik frekansa ayarlanabilir ve elektronik yapıda olacaktır. Çakan tip flaşöre sahip olacaktır.

    2. İç ve dış kullanıma uygun olmalıdır. Plastikten imal edilmiş soket adaptörü, istendiği gibi kablo girişi yapılmasına imkan vermelidir.

Çalışma sıcaklığı - 40° C +80° C

Çalışma gerilimi 20 V - 32 VDC

Çalışma akımı 20 mA (alarm anında 5 mA)

Koruma sınıfı IP 65

Ses gücü (1 m. mesafede) 100 dBT-EĞİTİM VE DÖKÜMANTASYON ;
Dökümantasyon ve projeler, elektronik ortamda ve basılı olarak kullanıcıya teslim edilecektir. Kullanıcı kitapçıkları verilecektir. Bir gün süre ile sahada kullanıcıların eğitimi sistem fiyatına dahil edilecektir.

1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   12


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət