Ana səhifə

Elektrik tesisati özel tekniK Şartnamesi tablolar : a genel


Yüklə 468.94 Kb.
səhifə6/12
tarix17.06.2016
ölçüsü468.94 Kb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12

BİNA İÇİ TESİSAT :A - GENEL :

1) Tesisat, resmi gazetenin 4.11.1984 tarih ve 18565 sayılı ve daha sonra yürürlüğe giren güncel “Elektrik İç Tesisat Yönetmeliği” hükümlerine göre yapılacaktır. Burada sözü geçmeyen hususlar için TSE + VDE veya benzeri standartlar geçerli olacaktır.

2) Tesisat trafo merkezi çıkışından başlayıp alıcılara kadar devam edecek, kullanılacak malzemeler ilgili bölümlerde anlatılan nitelikte olacaktır.

3) Tesisatta kullanılacak bütün iletkenler imalat boyunda ve tek parçalı olacak hiçbir suretle ekli iletken kullanılmayacaktır.

4) Her türlü alıcılara ait besleme ve kumanda hatlarının döşenmesi ve uçlarının alıcıya bağlanması elektrik yüklenicisi tarafından yapılacak, ancak yüklenici tarafından temin edilmeyen alıcılara ait şalt şemaları, mal sahibi tarafından temin edilecektir. Elektrik yüklenicisi tarafından temin edilen tablo, armatür ve cihazlar için montaj ve bağlantı ücreti ödenmeyecektir.

5) Binada her türlü delik için tedbir alınmış olmasına rağmen ileride uygulama sırasında delik delmek gerekirse her türlü delme işi elmas uçlu matkaplarla yapılacak, kesinlikle keski kullanılmayacaktır.

6) İmalat süresince diğer yüklenicilere iş birliği yapılarak lüzumlu tedbir önceden alınacak, döşeme ve duvarlarda lazım olacak delik ve kanalları elektrik yüklenicisi açacaktır.

7) Tesisatta yanmaz plastik veya porselen klemens kullanılacaktır. Eriyen ve yanan cins klemens kesin olarak kullanılmayacaktır.

8) Tesisatta ışık ve priz devreleri ayrı olacak ve sigortalardan beslenecektir.

9) Tesisatta kullanılan tablolarda tam yük altında çektiği akımın fazlara göre dengelenmesi sağlanacaktır.


B- SIVA ALTI TESİSAT :

1) Bu tür tesisat, estetik güzellik aranılan yerlerde, inşaat şekil ve durumunun müsaade etmesi halinde yapılacaktır. Yüklenici inşaatın devamınca, kendisinden önce beton içine döşenmiş boruların kontrolunu yapacak, çalışmayan borular varsa bunları içinden kablo çekilir hale getirecektir. Bu iş için ayrıca bir ücret ödenmeyecektir.

2) Tesisatta, yerine göre galvaniz çelik veya PVC boru kullanılacak, boruların ancak üç tanesi yanyana döşenebilecektir. Daha fazla borunun yanyana döşenmesi halinde, aralarında 4 cm mesafe bulunan üçlü gruplar teşkil edilecektir. Aksi halde, boru grubu sıva teli ile örtülecek ve sıva tali için ücret ödenmeyecektir.

3) Buatların aynı seviyede ve düzgün bir şekilde olmalarına dikkat edilecek, aksi halde çarpık, çukurda kalmış veya farklı seviyede olan buatlar, masrafı elektrik yüklenicisine ait olmak üzere düzeltilecektir.

4) İletkenler, tesisat ve sıva işleri tamamlandıktan sonra çekilecek ve iletken renk kodları, kablolar bölümünde belirtilen renklerde olacaktır.

5) Tesisatta kullanılan yuvarlak buatlara 4’den fazla boru girişi yapılmayacak, daha fazla sayıda boru girişinin yapılması gerekli olan yerlerde, 10x10 cm veya 12x12 cm’lik kare buatlar kullanılacaktır.

6) Beton dökülmesi sırasında, yeterli sayıda elektrikçi iş başında bulunacak ve döşenen boruların hasara uğramamasına dikkat edilecektir.

7) Sıva altı kare buatları gövde ve kapakları, sert plastik olacaktır. Kapak gövdeye 4 vida ile tesbit edilecek ve kenarlarda 5 mm taşacaktır. Sıva altı kare buatlar, yanmaz sert plastik malzemeden üretilmiş olabilir. Ancak bu konuda kontrolluğun mütalası alınacaktır.C - SIVA ÜSTÜ TESİSAT :

1) Bu tür tesisat garaj, santral hacimleri, kazan dairesi ve benzeri rutubetli yerlerle, asma

tavan olan yerlerde uygulanacaktır.

2) Asma tavan olmayan hacimlerde, kablolar duvar üzerinde veya kablo taşıyıcı içinden döşenecektir. Her iki halde de kablolar duvar veya kablo taşıyıcısına kroşe ile tesbit edilecektir.

3) Asma tavan bulunan mahallerdeki kablolar ray kroşe ile tavana tesbit edilecektir. Ancak, anahtar, priz, buton, kontrol cihazları vb. inişlerin duvarda sıva altı olması gerekli yerlerde, asma tavan içinde geçiş buatları kullanılacaktır. Bu buat ile cihaz arasında sıva altı PVC boru kullanılacaktır.

4) Kroşeler 4x10 mm2 kesitindeki kabloya kadar bakalit, daha büyükler için metal olacaktır. Kroşe ve tesbit malzemeleri paslanmaz cinsten olacak veya galvaniz kaplanacaktır.

5) Kroşeler ait oldukları kabloların ağırlığını taşıyacak sağlamlıkta olacak,

kroşeler arası 30 cm’yi geçmeyecektir. İkiden fazla kablonun yanyana gelmesi halinde tesbit için özel ray kroşe ve ray kullanılacaktır.

6) Linye ve kolon hatlarına, kablolar bölümünde bahsedildiği gibi metal etiketler takılacaktır.

7) Etanş tesisatta kulanılacak malzemeler, rutubetli yerler için imal edilmiş olacak, etanş armatür ve buatlarda güvenlik ( topraklama ) hatlarının tesbiti için paslanmaz malzemeden yapılmış civata bulunacaktır.

8) Estetik güzelliği sağlamak gayesiyle tavan veya buatlardan itibaren duvarlarda yapılacak anahtar veya priz işleri, kablo kesitine uygun sert PVC boru ile yapılacak borular antigron veya ray kroşe vasıtasıyla duvarlara tesbit edilecektir.Borular için ayrıca bir bedel ödenmeyecektir.

9) Kabloların döşendikleri her yerde çaplarının 12 katından daha küçük yarı çaplı kavisler yapılmayacaktır.

10) Tesisatta takoz olarak dübel kullanılacak ve bunlar taşıyacakları yüke göre plastik veya metal olacak
D - AYDINLATMA SORTİLERİ :

1) Linye hatları için, 2,5 mm2, sorti hatları için 1,5 mm2 olmak üzere plastik izoleli 07Z1-U veya NHXMH tipi kablolar, gerektiğinde ateşe dayanaklı kablolar kullanılacaktır.

2) Linyeler, bina içinde belirli bir yerin veya yerlerin sortilerini besleyen hatlardır.

Aynı yerde linyelerden alınmış kollar üzerinde bulunan bir tek sorti, ister vaviyen olsun, ister normal olsun, keşifte normal sorti olarak kabul edilmiştir. Komütatör anahtarla sortilerde aynı yerde bulunan (aynı anahtarla kumanda edilen) 2 sorti normal komitatör, diğerleri paralel sorti olarak kabul edilmiştir.

3) Tesis edilecek çeşitli sortilerin tanımları ayrıca verilmiştir. Bütün değerlendirme bu esaslara göre yapılacaktır. Keşifte sorti fiatlarına linye hatları da dahil edilmiş olup birim fiat listesinde açıklanan ölçüler dışında bir bedel ödenmeyecektir.

4) Güvenlik hattı sortilerde güvenlik hatları tali tablodan armatüre kadar devam edecek, rutubetli yerlerdeki tesisat etanş malzeme ile yapılacak, anahtar ve buatlar rakorlu olacaktır.

5) Üç fazlı sortilerde faz sırası ve dengelenmesine bilhassa dikkat edilecektir.
E - PRİZ SORTİLERİ :

1) Linye ve sorti hatları en az 2,5 mm2 olmak üzere plastik izoleli 07Z1-U veya NHXMH tipi kablolar, gerektiğinde ateşe dayanıklı kablolar ile yapılacaktır.

2) Aynı linye üzerinde bulunan priz sortilerinin her biri keşifte normal priz sortisi olarak kabul edilmiştir

3) Güvenlik hatlı sortilerde, güvenlik hatları tali tablodan prizlere kadar devam edecek, etanş priz sortilerinde tesisat tamamen antigron malzeme ile yapılacak, priz ve buatlara kablo girişlerinde rakor kullanılacak, prizler ile ilgili bölümlerde anlatılan nitelikte ve 16 A’lik olacaktır.1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət