Ana səhifə

Elektrik tesisati özel tekniK Şartnamesi tablolar : a genel


Yüklə 468.94 Kb.
səhifə1/12
tarix17.06.2016
ölçüsü468.94 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


…………………….. ELEKTRİK TESİSATIÖZEL TEKNİK ŞARTNAMESİ

TABLOLAR :
A - GENEL :

 1. Tüm tablolar, doğru akımda nominal gerilimi 500 V’ u geçmeyecek ve nominal frekansı 50 Hz’ e kadar imal edilmiş olacaktır.

 2. Alçak gerilim tabloları bu şartname ve eklerinde belirtilen elektriki ve mekaniki yapısal özelliklere uygun bina içinde kullanılan, duvara montajlı ve/veya dikili tip olarak prefabrik standart fonksiyonel parçaların montajı ile oluşturulan hücre ve/veya hücrelerden oluşacak ve kolon şemasına-tablo açılımlarına göre hücre içerisinde kullanılan tüm devre elemanlarının elektriki ve mekaniki bağlantıları yapılmış ve rutin testleri yapıldıktan sonra kullanıcıya komple ekipman olarak ambalaj içersinde teslim edilecektir.

 3. Bu şartname kapsamındaki alçak gerilim elektrik tabloları, tip-testli ve kısmi tip-testli montajlı olarak IEC 439-1’e göre ve hücrelerin koruma dereceleri IEC 529’a uygun olarak tasarlanacak, imal edilecek, montajı ve rutin testleri yapılacaktır.

 4. Alçak gerilim elektrik tablolarının LCIE, ASEFA, KEMA, ASTA gibi laboratuarlardan onaylanmış tip-test raporları istenildiğinde teklif eklerinde verilecektir.

 5. Şartname kapsamındaki imali yapılmış alçak gerilim elektrik tabloları 4.11.1984 tarih ve 18565 sayılı ve daha sonra yürürlüğe giren güncel “Elektrik İç Tesisat Yönetmeliği” ve 21.8.2001 tarih ve 24500 sayılı ve daha sonra yürürlüğe giren güncel “Elektrik Tesislerinde Topraklamalar” yönetmeliklerine uyumlu olacaktır.

 6. İmalatı yapılacak alçak gerilim elektrik tablolarının hücre koruma dereceleri ; birinci rakam katı maddelere, ikinci rakam sıvı maddelere karşı (IP) uluslararası koruma derecesini ve üçüncü rakam dış mekanik darbelere karşı koruma kodu (IK) belirten değeri sağlayacaktır.


B - ÖNDEN KONTROLLU ANA DAĞITIM TABLOLARI :

 1. Şartname eklerinde aksi belirtilmedikçe, teklif edilen tablolar aşağıda belirtilen çalışma koşullarında kullanılmaya uygun olacaktır.

Kullanım yüksekliği (en fazla) : 2000 m

Ortam sıcaklığı (en çok) : 40 Cº

24 saat içerisinde ortalama : 35 Cº

En az : - 5 Cº

Ortam kirliliği : 3 (hücre içindeki derecesi)
Bağıl nem : + 40Cº’da % 50

+ 20Cº’da % 90

Nominal frekans : 50/60 Hz

Nominal gerilim : 231/400 VAC veya 500 VDC

Topraklama sistemi :  TT Yıldız noktası doğrudan topraklanmış 3p+N, dört iletkenli


 • TN Birden fazla topraklanmış nötre bağlı

 TNC 4 3p+PEN, dört iletkenli

 TNS 5 3p+N+PE, beş iletkenli

 IT Yıldız noktası yalıtılmış düzenleme 3p+N, dört iletkenli

Nominal yalıtım gerilimi : 1000 VAC etkin değer ve 1000VDC

Nominal darbe dayanım gerilimi : 12 kV tepe değer

Yalıtım test gerilimi : 2500 V etkin değerYalıtım sınıfı : 2

 1. Besleme baraları ile iletken yüzeyler arasındaki yalıtım uzaklığı en az 20 mm olacaktır.

 2. Pano içerisinde kullanılacak elektrik/elektronik devre elemanları, ilgili IEC standartlarına uygun yalıtım ve yüzeysel yalıtım uzunluklarını sağlayacaktır.

 3. Dış iletkenin giriş kesicisine veya giriş barasına bağlanmasında 8/8 sınıflı (Zn8C) galvaniz çelik cıvata ve somunlar kullanılacaktır.

 4. Pano giriş ve çıkışlarında kullanılacak terminaller devre elemanlarının nominal akımına göre standartlarda belirtilen en büyük ve en küçük kesitli iletken veya kablonun bağlanmasına uygun olmalıdır.

 5. Nötr iletken bağlanacak terminaller, faz iletken kesitinin 16 mm² veya 16 mm² nin üstünde olduğu durumlarda ,en az faz iletkenine ait akım taşıma kapasitesinin yarısına , faz iletken kesitinin 16 mm² nin altında olduğu durumlarda, faz iletkenine ait akım taşıma kapasitesinin tamamına eşit bakır iletkenlerin bağlanmasına uygun olacaktır.

 6. İmalatı yapılacak panoların tasarımında ortam sıcaklığında pano içerisinde kullanılan elektrik/elektronik devre elemanlarının en az bu ortam sıcaklık değerinde çalışabilmesi durumunda panolar doğal hava akımı ile soğutmaya uygun tasarlanacaktır.

 7. İmalatı yapılacak panoların tasarımında seçilen giriş kısa devre akımlarına göre ana besleme baraları ve mesnet sayıları uygun sayıda olacak ve bu değerler imalatçı tarafından tip-test raporları veya kısmi tip-test hesaplamaları ile doğrulanacak ve garanti edilecektir.

 8. Doğrudan dokunmaya karşı koruma ; Panolar içindeki aktif parçalara erişilememesi için devre elemanları ve baralar arasında bölümleme, kullanıcı ile imalatçı arasındaki özel şartname maddesinde belirtilmemişse imalatı yapılacak panolar Form 1 sınıfında imal edilecektir.

 9. Kullanılan önyüz plakalarına istenildiğinde menteşe takılabilecek, özel şartname eklerinde ön kapıların şeffaf olarak imal edileceği belirtilmediği durumda ön kapılar düz saçtan imal edileceklerdir.

 10. Ana besleme baraları, nominal akım değerine göre ve Isc kısa devre akım değerine göre tip-test veya kısmi tip-testli garanti edilmiş ve uygun sayıda mesnetlenmiş olmalıdır.

 11. Lama baraların esnek baralarla bağlanmasında konik tırtıllı temas rondelaları ile bara arasında en az 2 mm kalınlığında çapı esnek baranın genişliğine eşit düz pul yerleştirilecek ve M6 8/8 sınıflı cıvata kullanılması durumunda ± % 10 1,3 mdaN, M8 8/8 sınıflı cıvata kullanılması durumunda ± %10 2,8 mdaN sıkıştırma momenti uygulanacaktır.

 12. 250 Aden küçük akım değerlerindeki devre elemanlarının beslenmesinde esnek bara ve/veya esnek kablolar kullanılacak, 250 A’ den 630 A’e kadar devre elemanlarının beslemesinde esnek baralar kullanılacaktır.

 13. Kullanılan esnek baralar 1,5 mm den 2,5 mm ye kadar yalıtım maddesi ile kaplanmış olmalı, yalıtım gerilimi 35 kV ve sürekli 80 Cº ortam sıcaklığında çalışabilmelidir. Kullanılan esnek baraların bükülme yarıçapı en az baranın kalınlığı kadar olmalıdır.

 14. Esnek baralar üzerlerinde oluşabilecek olası kısa devre akımına göre genişliği 9 mm olan kablo bağları ile en fazla 400 mm lik aralıklarla mesnetlenmelidir. Kullanılacak esnek kabloların yalıtım sınıfı 2 olduğunda kablo desteklerine veya gövdeye direkt bağlanabilir, üzerlerinde oluşabilecek kısa devre akım değerine göre genişliği 4,5 mm veya 9 mm lik kablo bağları ile en fazla 400 mm de bir mesnetleneceklerdir. Kullanılan esnek kabloların bükülme yarı çapı en az kablo çapının 6 katı kadar olmalıdır. 6 mm² ye kadar kesitli esnek kablolarla besleme dağıtımında kablo bilezikleri kullanıldığında her 100 mm de bir kablo bileziği kullanılmalı ve bileziklerden geçirilen kablolar bağ yapılmalıdır.

 15. Özel şartname eklerinde aksi belirtilmedikçe yardımcı gerilim devrelerinde 1,5 mm² yardımcı akım devrelerinde 2,5 mm² lik esnek kablolar kullanılacaktır. Elektronik devrelerin beslenmesinde kullanılacak esnek kablolar burulmuş veya blendajlı olacaktır ve güç kablolarından uzağa montajları yapılacaktır. Kablolarla oluşturulan demetlerde 10 mm² den küçük kesitli kablolarda 8 adet, 16-50mm² kesitli kablolarda 4 adet demet başına kablo olabilir. 50 mm² den büyük kesitli kablolar tek mesnetlenecektir.

 16. Toplam nominal akımları 180 A’e kadar olan minyatür devre kesicilerin beslenmesinde, 40 C º de 180 A nominal akım değerli, 440 V yalıtım gerilimi olan kısa devre koordinasyonuna göre 8 kA den 50 kA’ e kadar dayanımlı, her bir çıkışına 40 A lik yük bağlanabilen çıkışları vidasız yaylı tip terminalli ve en fazla 6 mm² kesitli kablo bağlanabilen çoklu klemens blokları kullanılacaktır. Pano yerleşim şemalarında belirtildiği gibi raya veya çok delikli montaj plakalarına monte edilebilmelidir.

 17. Toplam nominal akımları, 100 A’e kadar olan minyatür devre kesicilerin beslenmesinde , 40 C º de 100 A nominal akımlı, 500 V yalıtım gerilim, kısa süreli kısa devre dayanım akımı 10 kA etkin / 30 ms, 1-2-3 veya 4 kutuplu minyatür devre kesici besleme baraları kullanılacaktır.

 18. 160 A’ lik yük ayırıcının veya 250 A’ lik kompakt kesici terminallerine direkt bağlanabilen 40 C º de 250 A ’lik güç dağıtımı yapılabilen, 750 V yalıtım gerilimli her bir çıkışına 45 A’ lik yük bağlanabilen, çıkışları vidasız yaylı tip terminalli ve en fazla 10 mm² kesitli kablo bağlanabilen dağıtım çoklu klemens blokları kullanılacaktır. Pano yerleşim şemalarında belirtildiği gibi raya montajı yapılabilecektir.

 19. Tüm bu işlemler IEC 439 - 1 ve IEC 617 standartlarına uygun olacaktır. Panonun dış sol üst köşesinde pano montajını yapan firmanın adı veya logosu olacaktır.

 20. Devre elemanlarının işaretlenmesi kullanıcı tarafından verilen kodlar ve adlar kapsamında özel şartname eklerinde belirtilecektir. Bu tanımlamalar doğrultusunda etiketlemeler 18 x 25 mm, 18 x 72 mm veya 25 x 85 mm standart boyutlarda önyüz plakalarına klips şeklinde veya vida ile sabitlenecektir.

 21. Pano/Tablo içerisindeki ana besleme baralarının ve/veya transfer baralarının yerleşimine göre simetrik olarak kullanılan düz önyüz plakaları , kapı veya kapıların üzerine tehlike işareti yapıştırılacaktır.

 22. Güç devreleri L1, L2 , L3 veya L+, L - şeklinde etiketlenecektir. Yardımcı devreler özel şartname ve tekhat şemalarında belirtildiği gibi kullanıcı ve imalatçı arasındaki özel anlaşma kapsamında belirlenen özellikte kodlanacaktır ve bu kodlamalar tek hat şemalarında belirtilecektir.

 23. Nötr baraları terminal bağlantı noktalarına yakın yerlerde açık mavi renkli etiketle işaretlenmeli, pano içersinde kullanılan tüm nötr kabloları açık mavi renkli olmalıdır. Topraklama barası PE veya PEN şeklinde etiketlerle belirlenmeli veya sarı/yeşil çift renkli kodlama kullanılmalıdır. Pano içersinde kullanılacak tüm topraklama kabloları sarı/yeşil çift renkli kablolarla yapılacaktır. Ayrıca hücre üzerindeki topraklama noktaları standart topraklama işareti ile gösterileceklerdir.

 24. Şartname özel eklerinde belirtildiği takdirde pano üzerine tekhat mimik diagramı, genişliği 7 mm olan - 25 C º +70 C º sıcaklığa dayanıklı siyah veya kırmızı renkli çıkartma usulü ile yapıştırılarak işlenecektir.

 25. Tüm görünebilir metal yüzeyler boyadan önce fosfatizasyon işlemine tabi tutularak yüzey temizliği yapılacaktır. Son olarak ortalama 50 µm kalınlıkta epoxy-polyester toz boya ile kaplanacaktır. Tüm görünmeyen iç metal yüzeyler krom pasivizasyon işlemine tabi tutulup 20 µm sıcak daldırma galvanizle kaplanacaktır. Tüm bu elektroliz ve sıcak daldırma yöntemleri ile çinko kaplama yüzeylerde anodik koruma sağlanmalıdır.

 26. Korozyona karşı korumada, korozyon direnci IEC 68 - 2 - 11 ve ISO 4628 standartlarına uygun olacaktır.

 27. Yağdan arındırma işlemi için standart parçalar fosfatlama havuzunda fosfatizasyon temizleme işlemine tabi tutulacak, prisma beji renkli epoxy-polyester toz boya ile elektrostatik kaplama yöntemi ile ortalama 50 µm kaplandıktan sonra standarda uygun hazır hale getirilecektir. Boyanın kontrol ve testleri aşağıdaki standartlar ile garanti edilecektir.

 28. Boyanın mekanik testinde ISO 2429’ a göre çapraz kazıma yöntemi sonucu sınıf A dan daha kötü olmamalıdır. ISO 1519 ‘a göre Eriksen bükme testi sonucundaki boya yüzeyindeki bozulmanın değeri 3 mm’ den fazla olmamalıdır. 150 C º de 24 saat tutulan parçanın ısı direnci test sonuçlarında emisyonu iyi, renk değişimi E = 1 NBS değerine eşit veya daha küçük olmalıdır.

 29. Tüm görünebilir metal yüzeyler yüzey temizliğinden sonra 3 µm elektro galvanizle kaplanacaktır. Tüm görünmeyen iç metal yüzeyler krom pasivizasyon işleminden sonra 20 µm sıcak daldırma galvanizle kaplanmalıdır. Tüm cıvata ve somunlar 20 µm kalınlığında Zn8 bikromat ile kaplanmalıdır. Galvanizli yüzeyler ISO 1459, ISO 1460 ve ISO 1461 standartlarına uygun olacaktır.

 30. Pano içerisinde kullanılan cıvatalar çelik 8/8 sınıflı altıgen başlı Vickers sertliği en az 320 (HV 0,3) olan Re = 64 da N/mm² sıkma kuvvetli, Rr = 80 da N/mm² kopma kuvvetli cıvatalar olmalıdır ve E 25.030 standartlarına uygun olacaktır.

 31. Şartname kapsamındaki panolara IEC 439 - 1 standardına uygun 7 tip-test uygulanmış olup LCIE, ASEFA, KEMA ve ASTA gibi laboratuarlardan onaylanmış raporlar istenildiğinde kullanıcıya teklif eklerinde verilecektir.

1 - IEC 439 - 1, madde 8.2.1’e göre

sıcaklık artışı sınırlarının denetlenmesi2 - IEC 439 - 1, madde 8.2.2’e göre

yalıtım özelliklerinin denetlenmesi3 - IEC 439 - 1, madde 8.2.3’e göre

kısa devre dayanıklılığının denetlenmesi4 - IEC 439 - 1, madde 8.2.4’e göre 8.2.4’e göre

koruyucu devrenin etkinliğinin denetlenmesi5 - IEC 439 - 1, madde 8.2.5’e göre

yalıtım uzaklıkları ve yüzeysel yalıtım uzaklıklarının denetlenmesi6 - IEC 439 - 1, madde 8.2.6.’a göre mekanik işlerliğin denetlenmesi

7 - IEC 439 - 1, madde 8.2.7.’e göre koruma derecesinin denetlenmesi

Rutin testler; İmalatı yapılacak tüm panolara imalatçı tarafından en az aşağıdaki üç rutin test uygulanacaktır.

1 - IEC 439 - 1, madde 8.3.1’e göre

kablaj muayenesi ve gerekiyorsa elektrik işlerlilik testi.2 -IEC 439 - 1, madde 8.3.2’e göre yalıtım testi

3 -IEC 439 - 1, madde 8.3.3’e göre

koruma tedbirleri ve koruma devrelerinin elektriksel sürekliliği testi 1. Şartname eklerinde ve sözleşme de aksi belirtilmedikçe rutin testler imalatçı tarafından yapılacak ve test sonuçları istenildiğinde kullanıcıya rapor olarak verilecektir. Kullanıcı isterse imalatçı atölyesinde rutin testlerin yapımında gözlemci olarak katılabilir. Kullanıcı sözleşmede belirtilen süre içinde tarafından onaylanan tekhat şemaları, panoların dış boyut ve dış görünüm resimleri, panoların düzenleme resimleri ve panonun montajı ile ilgili resimlere uygun imalat yapılıp yapılmadığını kontrol edip, imalatcı atölyesinde kabul tutanağını imzalayacaktır.

C- TALİ DAĞITIM TABLOLARI :

 1. İmalatı yapılacak alçak gerilim elektrik tablolarının dış tasarımı hücre (kapalı) tipte kullanılan malzeme saç, montaj şekli duvara montajlı ve/veya dikili tip, IP koruma derecesi madde 6’da belirtildiği gibi olacaktır. Tablolarının yapımında kullanılan tüm plastik aksam ve parçalar IEC 695-2-1’e göre 960Cº’deki alevlere 5 s dayanıklı kendi kendine sönümlü olan malzemelerden tasarımı ve imalatı yapılmış olacaktır.

 2. Prefabrik standart fonksiyonel parçalar ile hücreler oluşturulacak, tüm yan kapaklar, ön kapı veya kapaklar ve çatının sökülebilmesi ile tam erişilebilir yapı sağlanacaktır. Gövdeler, ön kapı , çatı , önyüz plakaları, yan kapaklar 1 mm , montaj plakaları devre elemanlarının ağırlığına göre 1-1,5 mm saçlardan imal edilecektir. İmalatlar, üreticinin IP 30 , 40 ve 43 birim hücre standart boyutlarında olmalıdır.

 3. Dolaylı dokunmaya karşı koruma ; Koruyucu devre ile teması sağlanacak tüm metal parçalarla boyalı yüzeylerin birleştirilmesinde boyayı delen çentikli rondelalar kullanılacak sabit gövde ile kapıların veya contalarla ayrılmış yüzeylerin birbiri ile topraklama sürekliliği 6 mm² lik örgülü kablolarla sağlanacaktır.

(PE) Topraklama barası 12 x 2 mm izolesiz bakır lama bara ile yapılacaktır. Bu değer kullanılan koruma devre elemanı tarafından sınırlandırılan enerji ile doğru orantılı olup,

√ I2 t

SPE = ------------ formülü ile doğrulanmalıdır.

176


 1. Tek hat şemalarındaki ana giriş kesicileri tablonun üst veya alt kısmına yerleştirilebilecek, IP30.5 hücrelerde tablo içinde kullanılan devre elemanlarının tablo yerleşim şemalarında belirtildiği gibi önyüz plakalarından tüm açma-kapama ve ayar işlemleri yapılabilecektir. IP 40.7 ve 43.7 hücrelerde ise bu açma-kapama ve ayar işlemleri tablo ön kapısı açıldıktan sonra yapılabilecektir.

 2. Özel şartname eklerinde belirtildiği takdirde tabloların tabanında kaideler kullanılacaktır. Kullanılan ön kapılar en az 90º açı ile açılacaklardır.

 3. Lama baraların birbiri ile bağlantılarında, M8 8/8 sınıfında konik tırtıllı temas rondelaları kullanılacak ve ± % 10 2,8 mdaN lik momentle sıkıştırılacaklardır.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət