Ana səhifə

Contact Name and Details


Yüklə 213.49 Kb.
səhifə1/3
tarix09.06.2016
ölçüsü213.49 Kb.
  1   2   3
46. AUTHORISATIONS COMMITTEE

Contact Name and Details





The Revd Bruce Thompson, Chair of the Authorisations Committee.

revbrucet@yahoo.co.uk






  1. The Authorisations Committee has reviewed applications from Circuits for authorisations to preside at services of Holy Communion where there are insufficient ordained ministers to make this provision, or where the new missional criterion is met.




  1. The Committee has, as always, paid careful attention to the details in the applications, and given due consideration to the requests for help. We have not rejected any applications this year, but we did find it necessary to seek further information from one circuit where the extent of deprivation was not evident at first.




  1. The Committee was particularly grateful this year that we had the opportunity, for the first time, to consider applications made under the missional criterion approved by the Conference in 2012. We considered five applications made under this criterion, and we were impressed by the quality of the information provided in support, which helped us immensely in our decision-making.




  1. The Committee considered a total of 112 applications, comprising applications in respect of

45 presbyter probationers, 3 deacons and 64 lay people, 5 of whom are applicants under the missional criterion.


  1. The Committee expressed concern at the lack of clarity with regards to the criteria applicable to diaconal applications, and requests further guidance from the Faith and Order Committee about whether or not deacons should be authorised to preside at the Sacrament of the Lord’s Supper. This year, in each case, we sought guidance from the Warden of the Diaconal Order, and we recommend that the applications in relation to deacons be approved for one year only. We urge the Conference to direct the Faith and Order Committee to address this issue as a matter of urgency and to provide clear guidance to all concerned in time for next year’s applications.

6. The process of administration has passed to the Governance Support office at Methodist Church House this year and this will continue for the future. Separate revised application forms are now available for authorisation of probationer presbyters, deacons, lay persons, missional applications and renewals. These will be available to District Chairs in October. Applications need to be considered by Circuit Meetings, District Policy Committees and Synods before submission. Subject to the views of the Faith and Order Committee on the principles of applications on behalf of deacons, any applications in respect of deacons will also need to be the subject of comment from the Diaconal Order. All applications for consideration in 2014 should be submitted to Governance Support by Friday 11 April 2014. The Committee will meet at the end of April to consider the applications received.




  1. Authorisations, when granted, are for one year and their scope is limited to the Circuit in which the person is a member. They automatically renew each year up to three (see lists B and C below) unless the Committee is informed that the authorisation is no longer required.




  1. The Committee draws attention to the provisions in SO 011(7) whereby in emergencies arising after the meeting of the Conference by the death of a presbyter or otherwise, the President, or the Vice-President on his or her behalf, may grant an authorisation having immediate effect and continuing until the 31st August following the next meeting of the Conference.




  1. The Committee welcomes informal consultations with any Circuit considering making an application for an authorisation.


***RESOLUTIONS
46/1. The Conference received the Report.
46/2. The Conference directed the Faith and Order Committee, in consultation with the Methodist Diaconal Order and the Authorisations Committee, to provide as a matter of urgency greater clarity on the appropriateness of authorisations to preside at the Sacrament of the Lord’s Supper being granted to deacons.
46/3. The Conference authorised the following persons to preside at the Lord’s Supper for the year commencing 1 September 2013 in accordance with the provisions of SO 011:
AUTHORISATIONS TO BE PRESENTED TO THE 2013 CONFERENCE
Key: P = Probationer Presbyter; D = Deacon; L = Lay Person; M = Missional
LIST A – New applications for authorisations for three years


Circuit No

Circuit Name

Application

Cat

1/1

Cymru

Elizabeth Jones

L

1/1

Cymru

J Philip Davies

L

1/1

Cymru

Goronwy Ellis

L

1/1

Cymru

Vera Jones

L

1/1

Cymru

Maryl Rees

L

1/1

Cymru

Mavis Williams

L

1/1

Cymru

Eluned Williams

L

1/1

Cymru

Merfyn Jones

L

1/1

Cymru

Stephen F Roe

D

1/1

Cymru

John Ellis

L

1/1

Cymru

Tom Ellis

L













2/3

Bangor and Holyhead

Howard Jackson

L

2/13

Gwent Hills and Vales

Catherine Lewis

P

2/20

Pembrokeshire

Lorette Hinson

P













5/1

Birmingham

Caroline Hague

P

5/1

Birmingham

Deborah Humphries

P

5/1

Birmingham

Karen Webber

P

5/6

Birmingham (West) and Oldbury

Michael Hall

L













7/2

Bristol & South Gloucestershire

Peter Brazier

P













9/3

Kirkoswald & Alston Moor

Christopher Blackshaw

P

9/3

Kirkoswald & Alston Moor

Brian Thornton

L

9/4

Whitehaven

Lyn Edwards

M

9/4

Whitehaven

Douglas McDevitte

L

9/4

Whitehaven

Alan Moore

L

9/15

Ulverston with Ambleside & Windermere (South Lakes)

John Biggs

L

9/15

Ulverston with Ambleside & Windermere (South Lakes)

Bryan Bucknell

L

9/16

South West Cumbria United Area

Bob Mantle

L













11/08

Cheshire South

Jennifer Matthews

P

11/18

Stoke-on-Trent (Burslem Mission)

Philip Barber

L













12/1

Camborne - Redruth

Marquis Honeychurch

L

12/3

Falmouth and Gwennap

Mike Ely

L

12/4

Truro

Mary Mawonera

P

12/7

St Austell

Tony Warren

L

12/20

Camelford & Week St Mary

Glenton Brown

L

12/20

Camelford & Week St Mary

Robin Heywood

L

12/20

Camelford & Week St Mary

Brian Parkman

L













13/7

Barnard Castle and Teesdale

Audrey Williams

L













14/20

West Norfolk

Catherine Dixon

P













16/17

Aire and Calder

Barry Owen

P

16/17

Aire and Calder

James Robinson-Morley

P













17/1

Epworth and Scunthorpe

Ruth Simpson

P

17/4

Mid-Lincolnshire

Eleanor Smith

P

17/5

Grimsby & Cleethorpes

Katie Deakins

P

17/14

Louth

Deryck Hand

L

17/14

Louth

Roger Maidens

L

17/19

East Lincolnshire

Keith Locke

L

17/22

Boston

Michael Richard Simpson

P













18/8

Crosby

David M R Somerville

P













19/1

Manchester

Lyn Gallimore

D

19/7

Stretford & Urmiston

Margaret Curtis

L

19/12

Shaw & Royton

Rachel Hope

P

19/15

Bramhall and Wythenshawe

Timothy Colin Nicholls

P

19/24

Macclesfield

Helen Boardman

P













20/13

Bede

Neil Andrew Maynard

P













21/1

Burnley

Sharon Thraves Pennington

P













22/2

Nottingham South

Simon Andrew Rose

P

22/4

Nottingham Trent Valley

Christine Anne Margaret Fox

P

22/13

Borders Mission

Jonathan Reeve

L

22/20

Erewash Valley

John Moorley

L

22/20

Erewash Valley

Valerie Rollison

L













23/2

Wantage and Abingdon

Katherine Pickering

P

23/8

Leicester North

Jo Kay

L

23/8

Leicester North

Sue Moore

L

23/8

Leicester North

Susan Smith

L

23/8

Leicester North

Roger Wilson

L

23/9

Leicester West

David Lawton

P

23/13

Northampton

John Atkin

L

23/13

Northampton

Norma Baxter

L

23/13

Northampton

David Houghton

L

23/13

Northampton

Linda Leathersich

L

23/13

Northampton

Maggie Munday

L

23/13

Northampton

Paul Wilson

L

23/14

Rugby and Daventry

Janet Thomas

D

23/23

Nene Valley

Marie Armitage

L

23/23

Nene Valley

Jean Hinchliffe

L

23/23

Nene Valley

David Hudson

L

23/23

Nene Valley

Barbara Smith

L

23/23

Nene Valley

Jonathan Thompson

L

23/26

Milton Keynes

Ben Richard Haslam

P













24/3

Exeter Coast and Country

Bruce Sawyer

P

24/18

South Petherton & Crewkerne

Anna Flindell

P

24/20

Ilfracombe and Barnstaple

Geoffrey Harding

L

24/25

West Somerset

Mollie Brooks

L













25/14

Doncaster

Donald Reasbeck

L

25/14

Doncaster

Barry Parker

L

25/17

Rotherham & Dearne Valley

Karen Beecham

P

25/17

Rotherham & Dearne Valley

Anne Holmes

L













26/8

Romsey

Stephen Ings

L

26/16

Isle of Wight

Helen Millward

P

26/16

Isle of Wight

David Masters

L

26/16

Isle of Wight

Margaret Potts

L

26/16

Isle of Wight

Jeff Ryall

L

26/16

Isle of Wight

John Wells

L













27/18

Skipton and Grassington

Glennis Hobbs

L

27/35

Huddersfield

Timothy Francis

P

27/35

Huddersfield

Sally Spencer

P













28/1

Wolverhampton

Christopher J Collins

P

28/5

Vale of Stour

Ruth Childs

P

28/9

Stafford

Nathan Falla

P

28/14

Gornal & Sedgley

Jemima Strain

P

28/20

Kidderminster and Stourport

Denise Elaine Williamson

P

28/21

Telford

Gabriele Britton-Voss

P













31/13

Scotland

David Saunders

M













34/1

North Bedfordshire

Graham Keith Claydon-Knights

P

34/1

North Bedfordshire

Gillian Rosemary Baalham

P

34/10

Southend and Leigh

Hannah Mary Bucke

M

34/14

West Herts and Borders

Derek John McLean

P













35/12

London NW Mission

Audrey Browne

P

35/34

Enfield

Alan Combes

P

35/37

Teddington

Victoria Elizabeth Davidson

P













36/21

North Kent

Bart Woodhouse

M

  1   2   3


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət