Ana səhifə

Çatalpinar çatalapinar adi coğrafi konum


Yüklə 22.69 Kb.
tarix13.06.2016
ölçüsü22.69 Kb.
ÇATALPINAR

ÇATALAPINAR ADI

…….COĞRAFİ KONUM

İlçe, canik dağlarının kuzeye bakan yamaçlarında, Bolaman Çayı’nın kenarında kurulmuş, Ordu ilinin güney batısındadır. Denizden yüksekliği yaklaşık 120 metredir İlçenin doğusunda Çamaş ve Gürgentepe, güneyinde Kabataş ve güney batısında Korgan, güney doğusunda Gürgentepe, kuzeyinde Fatsa ilçesi bulunmaktadır. Denizden 20 km içeridedir.

İlçe merkezinin güney istikametinde üç omuz görünümü vardır. Bunları batıdan doğuya doğa incelersek; batı tarafında abazdağı kıratlı çayı 851m yüksekliğindedir. Kuzeye doğru alçalarak devam eden omuz Çatalkaya da 741 m dir.

Keş deresi vadinin doğu, Bolaman vadisinin batı yamaçlarını zirvesini oluşturan omuz, kalın çorak mevkiinden başlar. Buranın yükseltisi 910 m dir. Hemen karşısında Karadağ 937 m yüksekliktedir. Omuz üzerinde ilçe tarafına doğru gelindiğinde Fırışlık tepesi 574 m yüksekliktedir. Bu orta omuz bu noktada sonlanır. Su içen devenin boynu gibi ilçe merkezine iner. İndiği nokta devecik boynudur. İlçe merkezinin hemen güneyidir. Devamında bir yükselti vardır. Bu yükselti Kalpoğlu tepesidir. Buranın eteklerinde ilçe merkezi kurulmuştur. Anlatmaya çalıştığımız bu orta omuz bir devenin Bolaman çayından su içilmesine benzetilmiştir. Kalpoğlu tepesi de devenin kafası görünümündedir. Kalpoğlu tepesi 204 m yüksekliğindedir.

Bolaman vadisinin doğu tarafını oluşturan omuz, ilçenin en yüksek noktasını oluşturur. Güneyden kuzeye doğru uzanır gibi gözükür. En yüksek noktası Evliya tepesi 1050 m’dir.

İlçe, kuzey doğudan Çamaş Topraklarında bulunan çakal dağı kuzeyden akaya tepesi ile kapatılmış gibi gözükür. Akaya tepesi batıdan doğuya doğru tarak dişleri gibi gözükür. Alçalarak, bolaman çayına iner. Akaya tepesinin yüksekliği 493 m dir.

Bolaman vadisin ilçe merkezinin güneyinde kalan kısmının batı yamaçlarında ilçenin Kabataş ile sınırını oluşturan, Zıngıroğlu deresi ve vadisi, değirmen deresi ve vadisi vardır. Vadinin doğu yakasında da küçücük vadiler mevcuttur. Gürgentepe ile sınır oluşturan, dış kayası deresi ve vadisi kuzeye doğru gelindiğinde alaca (aloca) deresi ve vadisi bulunur. Çamaş ilçesi ile kısmen tabi sınır oluşturan Karadere ve vadisi belli başlı küçük vadilerdir.

ULAŞIM

Fatsa’ya 20 kilometrelik düzgün bir karayoluyla bağlıdır. Fatsa-Aybastı devlet karayolu Çatalpınar İlçesinin içinden geçerİKLİM

Çatalpınar’da tipik Karadeniz iklimi gözlenir. Hemen hemen her mevsim yağışlıdır. En az yağışlı mevsim sonbahardır. İlçe çevresini saran dağlar dolayısıyla göreceli olarak korunaklı olduğu için, akasya gibi bazı ağaçlar sahil kesiminden daha önce çiçeklenir. Ayrıca Bolaman ve Keşderesi vadileri arıların kışlaması için oldukça elverişlidir. Arıların kışlaması için en uygun vadi bolaman ve keşdere vadisidir.AKARSULAR/GÖLLER

İlçe iki önemli akarsuyun arasında yer alır. Bunlar Bolaman Deresi ve Keş Deresidir. Bolaman Deresi, Aybastı İlçesi, Pelitözü Beldesi’nin yaylalarından doğar. Dağlardan inen diğer küçük derecikleri ve çayları alarak büyür. Keş Deresi ise, Korgan İlçesi, İteniçi ormanlarından çıkar, dereciklerle beslenir ve ilçenin kuzeyinde Bolaman Deresi ile birleşir. Bu iki önemli akarsu dışında, Tez Deresi, Gümüş deresi, Killik Deresi, Saydere, Zıngıroğlu Deresi gibi daha küçük dereler de vardır.

Akarsularda son zamanlarda kirlenmiştir. Kirlenmeden önce çok balık olmasına rağmen şimdi çok az sayıda balık bulunmaktadır. Mevcut bulunan balıklar; kasnak, bıyıklı, sarı, karabalık isimleriyle adlandırılan sazanlardır.

İlçe merkezinin güney tarafında iki vadi vardır. Keş deresi ve Bolaman vadileridir. Keş deresi ve Bolaman vadiler dar, sonra “V” tipi vadilerdir. Keş deresi vadisinin en derin yeri 800 m, bolaman vadisinin en derin yeri ise 900 m dir. İki vadide ismini vadiyi oluşturan akarsulardan alır. Keş deresi ve Bolaman deresi ilçe merkezinin güney doğusunda birbirleriyle birleşir. Buradan sonra, Bolaman çayı olarak akar. Güneyde iki olan vadi bu noktadan itibaren kuzeye doğru, Bolaman vadisi tek vadi olarak devam eder.YER ALTI SULARI /TERMAL KAYNAKLAR

FLORA / FAUNA

İlçenin bitki örtüsü tipik Karadeniz bitki örtüsüdür.

Ormanlarda, akasya, kestane, gürgen, meşe, çetir, taraklık, karaağaç, ıhlamur, çınar, meşe, gibi ağaçlar vardır. Ormanaltı bitki örtüsü oldukça zengindir. Yer yer büyük alanlar halinde sarıağı ve püren (yılgın) gibi bitkilere de rastlanır.

Yörede orman gülü (Sarıağı) vardır. İlkbaharda sarı çiçekler açar. Arılar bu çiçeklerden bal yaparlar Bu bal halk arasında denilen deli baldır. Dikkatli tüketilmesi gerekir. Bilinçli bir şekilde tüketildiği zaman faydalı bir bal türüdür.

Orman içinde yaz kış yapraklarını dökmeyen küçük boylu ağaçlar yanında (koyun dikeni) meyve veren ağaçlar da ( dağ çileği, Ahlât (çörtük), böğürtlen, kuş burnu gibi ) meyve ağaçları bulunur.

TİCARET-SANAYİ-TARIM-HAYVANCILIK

İlçenin temel geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. İlçe için fındık önemli bir tarım ürünüdür. Ancak hayvancılık ilçede giderek önemini kaybetmektedir. Aileler kendi ihtiyaçlarını karşılamak için az miktarda hayvan beslemektedir. Bunun dışında başta Keçili Köyü olmak üzere ilçede arıcılık da yaygındır. Bölgenin bitki örtüsü arıcılık için elverişli olmasına rağmen, özellikle fındık tarımında kullanılan ilaçlar dolayısıyla bölge arıcıları, gezici arıcılardır. Bir başka deyişle kovanlarını başta Doğu Anadolu olmak üzere farklı bölgelere taşırlar. Bölgede, Kafkas, Karadeniz Kafkası ve Melez ırklar yaygındır.

Ayrıca kivi bahçeleri de kurulmaya başlamıştır. Bunun dışında her aile kendi ihtiyacını karşılamak üzere değişik sebze ve meyveler üretir. Mısır, fasulye, pancar ekimi yanında sonbahar aylarında açık olan arazilere fiğ, yulaf, ekin, arpa ekilmektedir.

İDARİ BÖLÜMLENME

Çatalpınar, bir belde, 11 köy ve altı mahalleden oluşur. İlçenin mahalleleri, İncirli, Kıran, Hasal, Terimli, Yenimahalle ve Güneyce’dir.

Çatalpınar kasabası; Çatalpınar adı ile 1990 yılında ilçe olmuştur.

KISA TARİH

İlçenin ilk adı Çatak’tır. Bir söylenceye göre, 1900’lü yıllarda burada bir han bulunmaktaydı. Aybastı, Kabataş gibi daha yüksek kesimlerde yaşayanlar Fatsa’ya alış-veriş için yola çıktıklarında bu handa gecelerlermiş. Aybastı ve Fatsa’dan gelen yolcular arasında, konaklama konusunda sık sık çatışmalar çıkarmış o yüzden burası “Çatak” olarak adlandırılmıştır. Aslında bu bir efsanedir ve doğru da değildir. Kasabanın adı, ülkemizde birçok örneği bulunan, iki nehrin birleştiği yer anlamındaki “çatak”tan gelmektedir. İlçe, Osmanlı İmparatorluğu kayıtlarında Karahamza Köyü’ne bağlı bir mahalle olarak görünür. 1953 yılında köy olan Çatak, 1973 yılında Karahamza Köyü’nden Hatipler, Keçeli Köyü’nden Haşal, Sakargeriş Köyü’nden Gerişli mahallelerinin katılmasıyla Belediye olmuştur. Küçük bir yerleşim olan Çatak belediye olduktan sonra ilçeyi bir çatal gibi saran Bolaman ve Keş ırmakları dolayısıyla Çatalpınar adını almıştır.

İlçe 1990 yılında ilçe olmaya hak kazanmış, 1991 yılında ise resmi olarak ilçe statüsüne yükseltilmiştir.

Söylencelere ve türkülere konu olan Hekimoğlu, Çatalpınar’ın Sayaca Köyü’ndendir. Konağı halen bu köyde bulunmaktadır. Harap durumda olan konak onarılmayı beklemektedir.KÜLTÜREL DEĞERLER, SANAT

EĞİTİM

İlçede çok sayıda ilköğretim okulu ve çok programlı bir lise bulunmaktadır.SPOR

GEZİ

Killik kayası mağarası

Fırışlık, kalınçorak, kalpoğlu, evliya tepesi

ÖREN YERLERİ

Akaya kalesiMESİRE YERLERİ / YAYLALAR

NEREDE NE YENİR?

Lokantası TelFESTİVALLER / ŞENLİKLER

KONAKLAMA

. Oteli Tel:TAKSİ DURAKLARI

.. Taksi Tel:KUTULAR


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət