Ana səhifə

Bilgisayarınıza ikinci bir Cdrom/Dvdrom ya da ide sabit disk aldınız. Anakartın hepsini bir arada tanıması için master/slave ayarlarını montaj yaparken ayarlamak zorundasınız. Dikkat etmeniz gerekenlere sırayla bir göz atalım


Yüklə 7.51 Kb.
tarix15.06.2016
ölçüsü7.51 Kb.
anakart üzerinde 2 tane IDE kablosu girişi vardır.1.si primary,2.si secondary dir.ve bunlarında 2 ayrı birişi 1.si master(usta),2.si slave(çırak)dir.sistem açılış yaparken sistemi şu işlem sırasında arar:

1-primary-master 2-primary-slave 3-secondary-master 4-secondary-slave

bu yüzden daha hızlı açılması açısından harddisk primary-master a bağlanmalıdır.
Bilgisayarınıza ikinci bir Cdrom/Dvdrom ya da IDE sabit disk aldınız. Anakartın hepsini bir arada tanıması için master/slave ayarlarını montaj yaparken ayarlamak zorundasınız. Dikkat etmeniz gerekenlere sırayla bir göz atalım.
Kaynak: Bydigi Forum http://www.bydigi.net/bilgisyar-donanim-destegi/163129-master-slave-ayari-nedir-nasil-yapilir.html#post1269028


Sabit disklerin pin ayarları genelde üst taraftaki etikette belirtilmiştir. Master ve slave ayarları için jumper pozisyonları bir çizelgeyle gösterilir. Mantık hep aynı bir cihaz master iken yanına taktığımız diğer cihaz slave olmalıdır.


Cdrom ya da Dvdrom' unuz arkasını çevirdiğinizde yukarıdaki resimde gördüğünüz harfleri görebilirsiniz."SL" harfleri slave "MA" harfleri ise master belirtiyor.Görüldüğü gibi resimde master harflerinin altındaki pinlere jumper yerleştirilmiş.Yani bu cihazın yanında başka bir Cdrom yada Dvdrom çalıştıracaksak onun ayarlarını slave yapmak zorundayız.


IDE kablomuzu her iki cihaza da bağladıktan sonra gelelim pin ayarlarına.Zaten hangisinin master hangisinin slave olacağını belirleyen pin ayarlarıdır.

IDE kablolarının bir tarafında kırmızı bir çizgi bulunur. Bunun anlamı ; çizginin olduğu taraf taktığınız aletin güç kablosuna bakacak demektir.

Diğer kaynak

Master-Slave Ayarları ile Anakarta Donanım Bağlama


Sabit Diskimizin Arkası:


Sabit diskler Master olarak gelmektedir.Sabit Disk Master Ayarı;

Slave yapmak için de aynı adımları uygulayacaksın..Sürücülerimize Geçelim

Sürücünüzün üzerinde şu şekilde ibareler görürsünüz.Sürücü Master / Slave Ayarı;Sürücünün Monte Edilmesi:

SONUÇ:

HDD + Sürücü Görünümü;2X HDD + 2X Sürücü Görünümü;Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət