Ana səhifə

Bildiginiz gibi Hindistan ile Pakistan arasında savaş gerginliği sürüyor


Yüklə 26.59 Kb.
tarix14.06.2016
ölçüsü26.59 Kb.
Bu mektup http://www.hindistangezi.com/adresindeki siteye uye olduğunuz için

gonderilmektedir.


2 Haziran 2002 / Bulten No : 10
Sitemizin son ziyaretçi sayısı : 3772

Sitemizin üye sayısı : 107

Merhaba dostlar
Bildiginiz gibi Hindistan ile Pakistan arasında savaş gerginliği sürüyor. 60 yıla yakın bir süredir iki ayrı devlet bayrağı altında yaşayan ama aslında tek bir Hintli milleti olan insanlar dış güçlerin oyunlarına gelerek, biraz da kendi düşüncesizlikleri sonucunda savaşın eşiğine geldiler. Pakistanı ve Hindistanı görenler bu iki ülkedeki insanların aynı dili konuştuklarını, aynı tarihsel geçmişe sahip olduklarını, aynı yemek kültürüne ve aynı gelenekleri yaşadıklarını görürler. Bu iki ülke insanları arasındaki tek belirgin fark birisinin Müslüman bir devlet yönetimine diğerinin ise Laik bir devlet yönetimine sahip olmasıdır. Gandi döneminde bağımsızlık savaşının sonrasında ingiliz hükümetinin politikası sonucunda Hindistan ikiye bölünmüştü. Ayrılıktan sonra Pakistanın uluslararası planda Amerika yanında yer almasına karşılık Hindistan Rusya ve 3. Blok ülkeleri tarafında bulunmuştur.

Zamanla her iki ülke karşılıklı silahlanma yarışı sonunda atom bombasını geliştirmiş ve görünüşe göre gerektiğinde bu silahı kullanabilecek teknolojiye ulaşmıştır. Bu bölgede maydana gelebilecek bir savaş durumunda kullanılması ihtimali olan bir veya birkaç atom bombası bu ülkelerdeki insanları mahvetmekle kalmayacak asırlar boyu getirilmiş olan kültür mirası da yok olup gidecektir. Böyle bir durumun meydana gelebileceğini asla düsünmek bile istemiyoruz.

Çeşitli gezi gruplarında savaş olasılığı altında bulunan Hindistan ve Pakistanın durumu gezginler tarafından incelenmekte ve internet, mailing listeleri ve panolar aracılığıyla duyurulmaktadır. Bugünkü bültenimizde bu konu ile ilgili bir yazı da bulacaksınız.
---------------------------------------------------------------

Haberler....


AYŞE VE JAN DOĞU TURUNDA İRANA GİRDİ
Daha önceki bultenlerimizde bahsettiğimiz Belçikalı gezginler kendi otomobilleriyle Türkiye ve İranı kapsayan bir geziye çıkmışlardı. Bu geziyle ilgili olarak http://start.at/travelspotadresine bakabilirsiniz. Gezilerinin Türkiye bölümünü bitiren grup İrana geçti. Simdi İrandaki maceralarını bize gönderdikleri gezi anılarından size aktarıyoruz.
Gürbulak - Bazargan sınır kapısına geldik. Son olarak 6 yıl önce geçtiğimiz bu sınır kapısındaki değişiklikler bizi biraz şaşırttı. Sınırın İran tarafındaki bina tamamen yeni ve modern bir yapı. Türk tarafındaki bina ise hala eski ve kırık dökük. Ayrıca bürokrasi burada isliyor. Ancak merak etmeyin Türkçe konuşamazsanız bile size her zaman doğru yönü gösterecek birisi bulunuyor.
Arabamızı sınırdan geçirene kadar 6 değişik yerde evraklarımız damgalandı. Ayşe ve çocuklar başka bir kapıdan çabucak geçtiler. En son geçişimizdeki gecikmeleri düşünen Ayşe çocuklar için yeterli miktarda yiyecek içecek ve hatta bazı oyuncakları yanına almıştı ama onlara ihtiyaç kalmadan kendini İranda buluverdi.
Arabamızın sınır geçiş karnesi İranda da birçok kez damgalanıp imzalandı, hepsi 10 dakika kadar sürdü.

Birdenbire kontrol noktasında Azade ve Berkanı gördüm... Fakat Ayşe neredeydi? Hemen yanıbaşımda duruyordu ama onu başörtüsü ve giysisi nedeniyle tanıyamamıştım???!!!

Tüm sınır geçişimiz 2 saat kadar sürdü ve bu gerçekten de çok fazla değildi. Sonuçta gümrüklü bölgeden çıkarken 2 Fransız Motorsikletliyle karşılaştık.Hanoiden Parise gidiyorlardı. Bize söyledikleri tek şey şu oldu. İranda çılgınca otomobil sürüyorlar. IRAN'a hoşgeldiniz...
Bazangandan Tebriz 250 km kadar. Yol gayet iyi fakat buradaki trafik Türkiyenin doğusundan çok daha yoğun. Buna fazla şaşırmadık, ancak şuna şaşırdık. Mazot almak için durduğumuzda 40 Litrelik depoyu doldurduk ve 0.90 Euro ödedik.... Evet, lütfen tekrar okuyun... 0.90 Euro, sıfır nokta doksan Euro (1 Milyon 200 bin TL / 40 Litre mazot). yahuuu, size bir litre mazotun kaç Euro olduğunu hesaplamayı başarınca bildireceğim. O kadar küçük bir değer ki belki bizde karşılığı bile yok...
Tebrize ulaşmamız 3 saat kadar sürdü. Şehir merkezindeki Köşer Otele yerleştik. Üniversite sınavı nedeniyle oteller hep doluydu sadece iki yataklı ve tuvaletsiz bir oda kalmıştı orada konakladık... Otel gerçekten temizdi. Burada otellerde 24 saat sıcak su var çünkü doğal gaz kullanıyorlar. Türkiyedeki gibi değil Türkiyede güneş enerjisi kullanılıyor. Tabii ki sabah erken saatlerde sular ısınmıyor.

Yemekten sonra odamıza çıkmıştık ki lobiden telefon geldi bizi birileri görmek istiyormuş. Zencan sehrinden arkadaşlarımız gelmişler. Sınırı geçince telefon etmiştik, Mehmet ve Habibe ile 6 sene önce Meşhedde karşılaşmıştık. Bizi almak için 300 km yol yapmışlar. (4 saatlik bir yolculuk) Onlarla tekrar karşılaşmak gerçekten çok güzel oldu. Onlara katılarak Habibenin annesini ve ağabeyini ziyarete gittik.


Ertesi sabah Habibenin annesinin evinde kahvaltıya gittik ve sonra hep birlikte Zencana geldik. Şu anda Zencandayız. Bir çok akrabaları ve komşuları gelip bizi ziyaret ediyorlar. Dün Cuma günü iranın en popüler şeyi olan pikniğe gittik. 10 yetişkin, 10 çocuk ve 3 otomobil ile, çok eğlendik.
Gezi anılarımız devam edecek. Bekleyin!
Zencanda internet bağlantısı Türkiyedekinden daha hızlı! Tebrizde birileri bize internet kafelerin hükümet tarafından kapatıldığını söylemişti, fakat bu doğru DEĞİL. Açıklar ve işliyorlar.
İkinci konu: İranda geçen 3 gün içinde Türkiyede geçirdiğimiz günlere göre daha fazla sayıda insan (erkek ve kadın) bizimle İngilizce konuştu
Yani duyduğunuz veya okuduğunuz her şeye hemen inanmayın (hatta bizim gezi anılarımıza bile :-))

Ayse-Azade-Berkan-Jan

------------------------------------------------------------------------

TORONTODAN MİKRONEZYAYA TEKNEDE ÇALIŞACAK GEMİ ADAMLARI ARANIYOR

Toronto’dan Güney Afrika Asya yolu üzerinden Mikronezya adalarına sefer yapacak Katamaran sınıfı 28 foot'luk bir teknede bir yıl süreyle gemi adamı olarak çalışacak eleman aranıyor. donkeysail@yahoo.com
------------------------------------------------------------------------

QUETTA - PESHAWER TRENİ SEFERLERİNE BAŞLADI


Pakistan Demiryolları uzun süre sonra 25 Mayıs tarihinde Quetta Peshawer hattında yeniden direkt tren seferlerine başladığını bildirdi. Bu seferler gezginler için daha hızlı ve daha ucuz bir ulaşım imkanı yaratacaktır.
Imran Schah,

imranthesavant@yahoo.com
---------------------------------------------------------------

TARTIŞMA
bcnsanchis

Gelecek Ağustosta Hindistana gideceğim, gitmekte hiçbir tereddütüm yok. Hindistan çok büyük bir ülke Keşmir veya bazı Kuzey eyaletlerine gitmek tehlikeli olabilir ancak bence Televizyon kanalları ve medya sahte bir alarm veriyor. Belki şu an Hindistanda bulunan gezginler bize oradaki gerçek durumu iletebilir.

Teşekkürler


saurabh

Hindistanda iktidarda bulunan Bharatiya Janata Partisi (BJP) (Hindu Aşırıların Partisi) müslüman karşıtı sloganlar sayesinde seçimi kazanmıştı. Zaman geçtikçe gücünün azaldığını anlayan BJP cami - tapınak tartışmalarını ve Hindu - Müslüman çatışmalarını el altından kışkırttı. Şimdi de sıra anti - pakistan mücadeleye geldi. Böylece iç politikada gücünü toplamayı planlamıştı.

Buna karşılık Pakistandaki askeri yönetimin lideri Gn. Müşerref de iktidar gücünü ortak düşmana karşı mücadele sayesinde elinde tutabileceğinin farkında.

Bence bu iki görüş açısından bakılırsa karşılıklı mücadele yükselebilir ama savaşın çıkmasına gerek kalmadan bitecektir. Çünkü her iki taraf da istediğini elde etmektedir.

Hindistana gelin ve buranın tadını çıkarın...
poornima4life

Şu anda Bombaydayım ve buradaki insanların düşüncesi savaş olmayacak şeklinde. Gazetelerin başlıkları gerilimin arttığını yazıp duruyorlar ama bu iki ülke savaşa başlayacak kadar güçlü değil. Buradaki ortalama Hintliler zaten buna inanmıyor.

Ortamın politize olması tek sebep değil burada yakında yapılacak olan seçimlere hazırlık da etkenlerden biri.

Ancak aynı zamanda sınırdaki çatışmalarda birçok askerin öldüğünü de biliyoruz. Kargil çatışması / baskınından sonra iki ülke arasındaki durum eskisi gibi değil. Kuşku, güvensizlik ve derin bir hoşnutsuzluk Hindistan ve Pakistan arasında derin ayrılıklar yaratıyor.

Pakistan despot bir diktatör tarafından yönetiliyor. Ülke Hindistan içinde terörizmi desteklemekle suçlandı ve bu kanıtlandı. Hindistanın “Nükleer silahı ilk kullanan biz olmayız” politikası karşısında Pakistan gerekirse biz ilk kullanan olmaktan çekinmeyeceğiz açıklamasını yaparak gerilimi tırmandırdı.

Kısaca söylemek gerekirse buradaki ortalama insan böyle bir savaşın çıkmasına ihtimal vermiyor ama tabii hiçbir şey önceden bilinemez, Biz sadece olabileceklerin en iyisinin olması umudunu koruyalım.

---------------------------------------------------------------
NOT : Bu bülteni Türkçe karakterleri KULLANARAK gönderiyorum. Türkçe

karakterlerin okunmasında sorun yaşayanlar varsa onlara Türkçe karakter

içermeyen ayri bir bülten gönderebilirim. Yalnız Türkçe karakterleri doğru

göremeyenlerin bu durumu bana bildirmeleri gerekiyor.


---------------------------------------------------------------

Bu haftalik bu kadar. Her turlu katkilarinizi bekliyorum.


Phir milenge / Gorusmek uzere


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət