Ana səhifə

Azerbaycan / Azarbaijan Nahçıvan Devlet Kukla Tiyatrosu Nakhichevan State Puppet Theatre


Yüklə 133.38 Kb.
tarix17.06.2016
ölçüsü133.38 Kb.
Azerbaycan / Azarbaijan
Nahçıvan Devlet Kukla Tiyatrosu

Nakhichevan State Puppet Theatre
Oyunun Adı / Name of the Play: Cik-cik Hanım / Ms. Tweet

Yaş Grubu / Age Group: 7 – 13

Süresi / Duration: 45 Dakika / 45 Minutes

Oyun Dili / Language: Azeri / Azerbaijani

Oyun Türü / Play Type: Kukla Tiyatrosu / Puppet Theatre

Yazarı / Author: Samed Canbahşiyev


Nahçıvan Devlet Kukla Tiyatrosu: 1989 yılında kurulmuştur. Azeri klasiklerini ve Nahçıvanlı yazarların eserlerini sahneye koymaktadır. Topluluk bugüne kadar Türkiye ve İran’da çeşitli festivallere katılmıştır.
Oyunun Konusu: Cik Cik Hanım, minik bir serçenin adaletsizliğe ve haksızlığa karşı verdiği mücadelenin hikâyesidir. Kötü ve zalim birisi, günün birinde serçenin sevgilisini kaçırır. Bu kötülük karşısında minik serçe fiziki güçle değil, öz varlığıyla sevgilisini kurtarmaya karar verir. Yolda başına çeşitli maceralar gelirken bir de nine ile tanışır. Bakalım Cik Cik Hanım mutlu sona erebilecek midir?

Nakhichevan State Puppet Theatre: It was founded in 1989. They generally put on stage the Azerbaijani classics and work of arts of the writers of Nakhichevan. The theater has attended too many festivals in Turkey and Iran.
Subject of the Play: Ms. Tweet is the story of the little bird that fights for fairness and against injustice. The bad character of the story kidnaps the lover of another sparrow. Little sparrow decides to save her not with physical force but with her own wisdom. While she is on her way she meets a granny. Let’s see if Ms. Tweet will find the happy end…

Programı / Program: 11 Aralık, Cuma – 11.00 ve 14.00 – Uğur Mumcu Sahnesi

11 December, Friday – 11.00 and 14.00 – Uğur Mumcu Stage

Bulgaristan / Bulgaria
Devlet Kukla Tiyatrosu – Burgas

State Puppet Theatre – Burgas
Oyunun Adı / Name of the Play: Ormanda Eğlence / Fun in the Woods

Yaş Grubu / Age Group: 4 Yaş Üzeri / Over 4 Years

Süresi / Duration: 45 Dakika / 45 Minutes

Oyun Dili / Language: Türkçe / Turkish

Oyun Türü / Play Type: Kukla Tiyatrosu / Puppet Theatre

Yazarı / Author: Iroslav Petkov


Devlet Kukla Tiyatrosu – Burgas: 1954 yılında çocuklar için profesyonel bir tiyatro olarak kurulan Burgas Kukla tiyatrosu 1962 yılında Devlet Tiyatrosu statüsüne geçti. O zamandan beri de Bulgar ve dünya çocuk edebiyatının klasikleri arasına giren birçok masalın karakterleri sahne ışıkları altında can bulmaya başladı. Burgas Devlet Kukla Tiyatrosu, tüm Avrupa, Asya ve Afrika’da sergilediği 200’den fazla yapımla 3 milyon seyirciye ulaştı.
Oyunun Konusu: Hipopotamların şarkılar söylediği, ayılarla kaplumbağaların dans ettiği, kurbağaların bale yaptığı ve çok daha fazla sürprizin olduğu büyüleyici bir müzikaldir bu. Fakat aniden kargalardan oluşan bir müzik grubu ortaya atılır ve partide şarkı söylemek için son derece ısrarlı davranır. Eğlenceyi sürekli bozan bu grupla parti nasıl devam eder?

State Puppet Theatre – Burgas: Burgas Puppet Theatre which was founded as a professional theatre group for kids in 1954 placed to National Theatre in 1962. Since then, they brought to life many Bulgarian and world child literature classics under the stage lights. They reached 3 million audiences all around Asia, Europe and Africa with more than 200 presentations.
Subject of the Play: This is a lighting, gay and magic musical show where the hippopotamus sings, the bears and tortoises dance and the frogs are charming ballerinas. And there is more... But suddenly a Crows’ band rushes into the dancing party and insists to sing too. They interrupt the show several times and that makes the conferencier very angry. But what will happen in the end?
Programı / Program: 10 Aralık, Perşembe – 11.00 ve 14.00 – Barış Manço Kültür Merkezi

10 December, Thursday – 11.00 and 14.00 – Barış Manço Culture Center

İran / Iran
Mulan – Tahran
Oyunun Adı / Name of the Play: Mahikhar (Heron)

Yaş Grubu / Age Group: Her Yaştan Çocuk / Children at all Ages

Süresi / Duration: 25 Dakika / 25 Minutes

Oyun Dili / Language: Sözsüz / Without Language

Oyun Türü / Play Type: Gölge Oyunu / Shadow Theatre

Yazarı / Author: Niloofar Rafie


Mulan – Tahran: Topluluğun hem yönetmeni, hem oyuncusu hem de kuklacısı olan Niloofar Rafie, 1974 yılında İran’ın Tahran şehrinde doğmuştur. Sinema ve Tiyatro Fakültesinde sanat üzerine mastır yapmaktadır. 1994 yılında oyunculuğa başlamış, 1997 yılında kukla oynatıcılığına geçmiş ve 1999 yılında da yönetmenliğe adım atmıştır. Şu anda tiyatroda ve televizyonda profesyonel yönetmenlik yapmaktadır. Sırbistan (2008) ve Fransa’da (2009) çeşitli festivallere katılmıştır.
Oyunun Konusu: Bu oyun, Pers edebiyatındaki en eski hikâyelerden biri olan Klile ve Demne üzerinedir. Bir grup balık ve yengeç aynı gölette beraber yaşarlar. Günün birinde balıkçılın biri bu gölete yerleşir ve orada yaşayanları rahatsız etmeye başlar. Gölet sakinleri başta balıkçıldan korksalar da sonrasında onu etkisiz hale getirmeyi başarırlar.
Mulan – Tehran: Niloofar Rafie is director, actress and puppeteer of the group. Born in 1974, Tehran, Iran. She has Master of art (MA) degree of Cinema Theater Faculty, Tehran Art University. She started theater in 1994 with acting, puppet theater in 1997 and directory in 1999. Her profession is directory in theater and television now. Also she attends in two international festivals, Serbia (2008) and France (2009).

Subject of the Play: The story of this play is based on Klile and Demne that is one of the oldest books in Persian literature. Some of fish and a crab live in pond. One day a heron pass in there and attack to them. At the first they are afraid of heron. Finally they get successful to destroy heron with map.
Programı / Program: 9 Aralık Çarşamba – 11.00 ve 14.00 – Karagöz Müzesi

9 December, Wednesday – 11.00 and 14.00 – Karagöz Museum

Kazakistan / Kazakhstan
Almaata Devlet Kukla Tiyatrosu

Almaty State Puppet Theatre
Oyunun Adı / Name of the Play: Kutlama Devam Ediyor / Celebration Goes On

Yaş Grubu / Age Group: Her Yaş İçin / For All Ages

Süresi / Duration: 45 Dakika / 45 Minutes

Oyun Dili / Language: Sözsüz / Without Language

Oyun Türü / Play Type: Kukla Tiyatrosu / Puppet Theatre

Yazarı / Author: Nurlan Orazalin

Almaata Devlet Kukla Tiyatrosu: Almaata Devlet Kukla Tiyatrosu 1935 yılında kurulmuştur. Kazakistan Kukla Tiyatrosundaki en eski kuruluşlardan biridir. 74 yıldır çok çeşitli kuklalara hayat verilmiş, en basitinden en karmaşığına kadar pek çok yöntem kullanılmıştır. Tiyatro bünyesinde, şu anda birçok kukla tiyatrosunda görev alan çok sayıda oyuncu, kukla oynatıcısı ve yapımcı yetiştirilmiştir. Topluluk bugüne kadar ulusal ve uluslararası festivaller ile yarışmalarda toplam 17 ödül kazanmıştır.
Oyunun Konusu: “Kutlama Devam Ediyor”, Bağımsız Devletler Topluluğu ve komşu ülkelerinin müzik ve danslarıyla sahneye konulmuştur. Farklı ebatlarda ve sistemlerle kuklalar oynatılmaktadır. Oyunun konusu çeşitli ülke ve uluslardaki kültür çeşitliliğinin düzeyini fark ettirme amacı üzerine kurulmuştur. Bu performans, arkadaşlığın yarattığı atmosfer, insanlar arasındaki güven, birliktelik düşüncesindeki algılama şeklinin uluslara ve kültürlere göre nasıl değişiklik gösterdiğini anlatmak konusunda oldukça başarılıdır. Çünkü belirtmek gerekir ki Kazakistan’da 130’dan fazla farklı ulusal ve etnik grup bir arada yaşamaktadır.

Almaty State Puppet Theatre: Almaty State Puppet Theatre was founded in 1935. It is one of the oldest puppet show theatres in Kazakhstan theatre space. During 74 years there were puppets of all systems – from simple canes to complicated marionettes. The theatre grew up and brought up several generations of talented actors, master-puppeteers, producers, artists, most of them are dedicated to the theatre’s puppet art for years. The theatre is the prize-winner and awarder of international, republic festivals and contests for 17 times.
Subject of the Play: Play “Celebration goes on” presents in the form of puppet show in which songs and dances from many nations of CIS and the other neighbor countries. Puppets of different kinds are being used: Marionettes, life size puppets, glove puppets, etc. The subject is made to increase level of awareness at rising generation to the cultural variety of other countries and nations. In Almaty performance is very popular as directed on creation of atmosphere of friendship and trust between people, and also on formation in public and cultural consciousness of idea of unity of all nationalities. It is necessary to notice that more than 130 nationalities and ethnic groups live in Kazakhstan.
Programı / Program: 9 Aralık, Çarşamba – 11.00 ve 14.00 – Tayyare Kültür Merkezi

9 December, Wednesday – 11.00 and 14.00 – Tayyare Culture Center

Romanya / Romania
Luceafarul Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu

Luceafarul Theatre for Children and Young
Oyunun Adı / Name of the Play: İki Bozuk Paralı Cüzdan / Purse With Two Coins

Yaş Grubu / Age Group: 4 – 10

Süresi / Duration: 60 Dakika / 60 Minutes

Oyun Dili / Language: Rumence / Romanian

Oyun Türü / Play Type: Kukla Tiyatrosu / Puppet Theatre

Yazarı / Author: Ion Creanga


Luceafarul Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu: 1949 yılında yönetmen Prof. Manole Al Foca tarafından kurulmuştur. İlk yıllarda daha çok Romanya’nın folklorik hikâyeleri işlenmiş, zamanla Roman yazarların ve evrensel edebiyatın önemli eserleri de repertuara alınmıştır. (Charles Perrault, Grimm Kardeşler, Carlo Collodi, H.G. Wells, Mark Twain, Pamela Travers, Carlo Gozzi, William Shakespeare / Ion Creanga, Mihail Sadoveanu, Vasile Alecsandri, I.L. Caragiale gibi...) Topluluk tarafından her sezon en az 6 adet yeni uyarlama sahneye konulmaktadır.
Oyunun Konusu: Oyun, horozu olan bir dede ile tavuğu olan bir ninenin hikâyesidir. Tavuk her gün yumurtlayarak sahibini memnun ederken, horoz maalesef doğası gereği herhangi bir şey üretememektedir. Horozun bu haliyle dalga geçen nine sürekli olarak dedeye sataşmaktadır. Dede de bir gün buna dayanamayarak horozu “bir şey üretmezsen bir daha buraya geri gelme” diyerek kovalar. Hikâyenin bundan sonrası horozun maceralarıyla devam eder. Bu Romen masalı, her varlığın kendi anlamını taşıdığını, cesur ve atılgan olanın hayatta başarılı olabileceğini anlatmak amacıyla Ion Creangă tarafından yazılmıştır.
Luceafarul Theatre for Children and Young: Founded in 1949 as a Puppet Theatre by director Manole Al. Foca, professor of philosophy and diction at the Iasi Conservatoire.  During these first years, the repertory consisted mainly in Romanian folklore stories, completed, starting with its future decades of activity, with important titles of the universal literature. On the permanent theatre poster one can find classic authors of the universal literature (Charles Perrault, the Grimm Brothers, Carlo Collodi, H.G. Wells, Mark Twain, Pamela Travers, Carlo Gozzi, William Shakespeare etc) and Romanian authors (Ion Creanga, Mihail Sadoveanu, Vasile Alecsandri, I.L. Caragiale). The troupe prepares about six new performances each season that are being attended by some 50.000 spectators.
Subject of the Play: The play is the story of an Old Man who had a Rooster and an Old Woman who had a Hen. The Hen used to lay eggs every day and her master was very proud of it, while the Rooster, according to his nature, wasn’t producing anything. The Old Woman, a somehow wicked character, used to scold the Old Man every day, so the Old Man, driven out of his senses, chased away the Rooster claiming that the latter should only return when having produced something. The play goes on with the adventures of the Rooster. The moral of this Romanian tale written by Ion Creangă is that every being has its own meaning and that through courage and boldness one can succeed in life.
Programı / Program: 8 Aralık, Salı – 11.00 ve 14.00 – Adile Naşit Sahnesi

8 December, Tuesday– 11.00 and 14.00 – Adile Naşit Stage

Yunanistan / Greece
Ioannis Chatzis Gölge Tiyatrosu

Ioannis Chatzis Shadow Theatre
Oyunun Adı / Name of the Play: Herkül ve Nemea’nın Aslanı / Hercules and Nemea’s Lion

Yaş Grubu / Age Group: Her Yaş İçin / For All Ages

Süresi / Duration: 60 Dakika / 60 Minutes

Oyun Dili / Language: Yunanca / Greek

Oyun Türü / Play Type: Gölge Oyunu / Shadow Theatre

Yazarı / Author: Ioannis Chatzis


Ioannis Chatzis: Selanik’te doğmuş ve daha küçük bir çocukken Karagiozis ile ilgilenmeye başlamıştır. Karagiozis araştırmacısı ve oynatıcısıdır. Yaptığı çalışmalar dergi ve kitaplarda yayınlanmış, Kuzey Yunanistan’da 16 tane sergi açmıştır. Hazırladığı Karagiozis figürleri çeşitli müzelerde, koleksiyonu ise Almanya’da bir turda sergilenmektedir.


Oyunun Konusu: Oyun, pek çok değişik gölge oyunu karakterinin katılımıyla aksiyon dolu bir Herkül hikâyesi anlatır. Korkunç Nemea’nın aslanı ona yaklaşan herkesi ürkütmekte ve zarar vermektedir. Ayrıca her kahramanın karşı karşıya geldiği kötü adamlar bu hikâyede de vardır. Karagiozis, kralın emriyle efsane kahraman Herkül’ü kışkırtır ve Herkül korkunç aslanı yok etmeye gönderilir. Çeşitli tehlike ve maceralardan sonra Herkül başarılı olur ve herkes huzur içinde yaşamaya başlar.
Ioannis Chatzis: He was born in Thessaloniki and started dealing with Karagiozis from his early ages. He is a Karagiozis researcher and performer. He works on Karagiozis and plays in his repertoire have been published in magazines and books. He has organized 16 exhibitions of Karagiozis in Northern Greece. His figures are on display in several museums and a big collection of his figures are on tour in Germany.
Subject of the Play: A picturesque play, full of action with the participation of a lot of characters that brings to shadow theatre’s scene the most popular Hercules labor. The dreadful Nemea’s lion horrifies and mangles every person that passes its area. It also murders every hero that pits against it. Karagiozis drive Hercules, the mythical hero, by the command of the king, to pit against the lion. After a lot of troubles and adventures, Hercules manages to kill it and gives an end to people’s problems.


Programı / Program: 10 Aralık, Perşembe – 11.00 ve 14.00 – Tayyare Kültür Merkezi

10 December, Thursday– 11.00 and 14.00 – Tayyare Culture Center

Türkiye / Turkey

Orhan Kurt Kukla - Karagöz Tiyatrosu

Orhan Kurt Puppet - Karagöz Theatre
Oyunun Adı / Name of the Play: Cinli Yazıcı / Haunted Printer

Yaş Grubu / Age Group: 7 Yaş Üzeri / Over 7 Years

Süresi / Duration: 40 Dakika / 40 Minutes

Oyun Dili / Language: Türkçe / Turkish

Oyun Türü / Play Type: Gölge Oyunu / Shadow Theatre

Yazarı / Author: Anonim / Anonymous


Hayalî Orhan Kurt: 1930 yılında doğdu. Karagöz oynatıcılığına çocukken çok dinlediği Hayali Küçük Ali etkisi ile başladı. Asıl mesleği inşaat mühendisliği olmasına rağmen Karagöz oynatıcılığı alanında kendi kendini yetiştirdi. Kültür Bakanlığı tasvir yapım ve oynatım kursunda öğretim görevlisi olarak çalıştı. Tacettin Diker ile kurdukları ekiple Almanya’da “Bochum Gölge Oyunları Festivali”nde büyük başarı elde ettiler. Türk güzel sanatlarından hat, resim ve süsleme dalında da çalışmaları bulunuyor.

Oyunun Konusu: Karagöz ve Hacivat yazıcılık yapmak için bir dükkân tutarlar. Bir adam gelerek dükkânı kendisinin tutmak istediğini söyler. Bu dükkânda acayip işler olduğunu söyleyerek Karagöz ve Hacivat’ı korkutmak ister.


Karagöz Semineri Konusu: Karagöz Yapım ve Oynatım Bilgileri.
Hayalî Orhan Kurt: Born in 1930, started performing Karagöz under the influence of Hayalî Küçük Ali who he listened to often as a child. Despite being a civil engineer he trained himself in the field of Karagöz. Worked as an instructor at the Puppet production and took performance course held by the Ministry of Culture. They achieved great success at the “Bochum” Shadow Theatre Festival with the group they put together with Tacettin Diker. He also has works on Turkish arts as Hat (Ottoman Calligraphy), painting and decoration.
Subject of the Play: Hacivat and Karagöz hire a store for their new job: being a clerk. One day a man arrives and tells them he wants to hire that store, too and tries to get scared Karagöz and Hacivat by saying weird things are happing at the store…
Seminar on Making Karagöz Figures and Performing Karagöz
Programı / Program: 7 Aralık, Pazartesi – 14:00 – Tayyare Kültür Merkezi

7 December, Monday – 14:00 – Tayyare Culture Center
Seminer Programı / Seminar Program: 11 Aralık, Cuma – 11:00 – Bursa Kent Müzesi

11 December, Friday – 11:00 – Bursa City Museum

Türkiye / Turkey
İstanbul Kukla ve Karagöz Tiyatrosu “Ünver Oral”

İstanbul Puppet and Karagöz Theatre “Ünver Oral”
Oyunun Adı / Name of the Play: Karagöz Dondurmacı / Karagöz The Ice Creamer

Yaş Grubu / Age Group: 7 – 70

Süresi / Duration: 50 Dakika / 50 Minutes

Oyun Dili / Language: Türkçe / Turkish

Oyun Türü / Play Type: Gölge Oyunu / Shadow Theatre

Yazarı / Author: Ünver Oral


Hayalî Ünver Oral: 1937 yılında doğdu. Karagöz başta olmak üzere geleneksel Türk tiyatrosu hakkında yazıları ve radyo oyunları yayınlandı. 1961 yılından sonra geleneksel seyirlik oyunlarına ağırlık verdi. Bu konuda yazılar yazdı, konferanslar verdi, kurs ve sergiler açtı, radyo ve televizyon programları yaptı. Sanatçı, UNIMA Türkiye Milli Merkezi’nin kurucu üyesidir. “Türk Gölge Tiyatrosu Karagöz” kitabı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İngilizce’ye çevrilmiştir ve dünya çapında tanıtımı yapılmaktadır.
Oyunun Konusu: Karagöz yine işsizdir. Ona yardımcı olmak isteyen Hacivat, bir dondurma arabası kiralayarak getirir. Arkadaşı ile anlaşarak ve müşteri de göndermek üzere ayrılır. Heyecanlı ve sevinçli olan Karagöz seslenerek müşteri çağırmaya başlar. Az sonrada müşteriler teker teker gelirler. Bebe Ruhi, Keloğlan, Karadenizli farklı isteklerde bulunurlar. Tuzsuz Deli Bekir ise Karagöz’ün ayrıca korkmasına sebep olur. Fakat sonuçta hiç dondurma satamamıştır. Hacivat gelir, durumu öğrenir ama o da zaten kaplara dondurma koydurmayı unutmuştur. Çenginin dansından sonra oyun sona erer.

Seminer Konusu: Çocuk Gelişiminde KuklaHayalî Ünver Oral: Born in 1937. He’s had articles published on Traditional Turkish Theatre and especially about Karagöz and his radio plays have been broadcasted. After 1961 he concentrated on traditional plays. He’s made T.V. and radio programs, gave seminars and courses. The artist is the incorporator of UNIMA Turkey National Center. His book, which is named “Turkish Shadow Theater Karagöz” has been translated into English and promoted all around the world.
Subject of the Play: Karagöz is jobless again. Hacivat would like to help him and hires an ice cream machine deals with Karagöz and leaves the scene to find some customers. Karagöz gets very happy and cheers up to attract some people. “Bebe Ruhi”, “Keloğlan”, the man from Black Sea all asks for different requests. And finally “Tuzsuz Deli Bekir” gets scared him. He is unable to sell any ice cream. Hacivat arrives and learn about the situation…
Seminar on Puppet for Child Development
Programı / Program: 9 Aralık, Çarşamba – 11.00 ve 14.00 – Uğur Mumcu Sahnesi

9 December, Wednesday – 11.00 and 14.00 – Uğur Mumcu Stage
Seminer Programı / Seminar Program: 10 Aralık, Perşembe – 15.00 – Karagöz Müzesi

10 December, Thursday – 15.00 – Karagöz Museum

Türkiye / Turkey
Hayalî Safder-i Gölge Tiyatrosu “Metin Özlen”

Hayalî Safder-i Shadow Theatre “Metin Özlen”
Oyunun Adı / Name of the Play: Karagöz’ün Gelin Oluşu / Karagöz The Bride

Yaş Grubu / Age Group: 9 Yaş Üzeri / Over 9 Years

Süresi / Duration: 45 Dakika / 45 minutes

Oyun Dili / Language: Türkçe / Turkish

Oyun Türü / Play Type: Gölge Oyunu / Shadow Theatre

Yazarı / Author: Anonim / Anonymous


Hayalî Metin Özlen:  1940 tarihinde İstanbul’da doğdu. Karagöz yapımına dedesi Hayri Bey’den dinlediği hikâyelerden etkilenerek başladı. İlk tasvirlerini kartondan yaptı, 16 yaşında deve ve sığır derisi kullanmaya başladı. Tasvir yapımında nevrekan adı verilen bıçak ve işleme tekniğini geliştirdi. Tasvirlerinde stil olarak büyük üstat Nazif Bey’i seçti. Seslendirme tekniğinde ise Hayali Küçük Ali ve dedesi Hayri Bey’i örnek aldı. 1976 da Kültür Turizm Bakanlığının açtığı Karagöz yarışmasında Türkiye birincisi oldu. Bu tarihten sonra yurt dışı ve yurt içinde ülkesini başarıyla temsil etti. Sanatçı, kaybolmaya yüz tutmuş ‘Ferhat ile Şirin’ ve ‘Leyla ile Mecnun’ isimli klasik oyunları, eşi ile birlikte yeniden kaleme alarak, hayal perdesine taşıdı. Nihayet bu yoğun çalışmaların karşılığını 2008 de kendisine UNIMA Milli merkezinde üstün hizmet madalyası verilerek taltif edilmiştir. Ayrıca Metin Özlen,  Karagöz sanatında göstermiş olduğu üstün performans nedeniyle UNESCO tarafından somut olmayan kültürel mirasın temsil listesine alınmıştır.
Oyunun Konusu: Çelebi devamlı sarhoş gezen ağabeyini evlendirmek için, Hacivat’a rica eder, Hacivat ise sarhoşu içkiden kurtarmak için Karagöz’ü kadın kıyafetine sokarak ders vermek ister. Oyun komik sahnelerle devam eder. Karagöz zor durumdan kurtulduğu için çengi oynatır. Her şey normale döner.
Seminer Konusu: Karagöz Sanatı.
Hayalî Metin Özlen: Born in 1940. Started to make Karagöz puppets with the influence of the stories that he listened from his grandfather, Hayri Bey. He made his first puppets from cardboard and at the age of 16 he started using camel and cattle skin. He developed the “nevrekan”, a knife carving method. He chose the style of the great master Nazif Bey. And in vocalizing he took after his grandfather Hayri Bey and Hayali Küçük Ali. The Artist rewrote the almost forgotten classics “Ferhat and Şirin” and “Leyla and Mecnun” again with his wife and carried them to the curtain of dreams. He receives the medal for his eminent services by UNIMA National Center in 2008. Besides, his name is added into the UNESCO list that consists of the persons who represents the intangible cultural heritage.
Subject of the Play: Çelebi asks for help to Hacivat about his grand brother, who drinks too much, to get married. Hacivat makes Karagöz wear woman costume and introduce him as the bride to the drunken grand brother of Çelebi in order to give a lesson. The funny scenes happen during the performance. At the end Karagöz and the belly dancer dance together, everything gets normal.
Seminar on Karagöz Art
Programı / Program: 9 Aralık, Çarşamba – 11.00 – Bursa Kent Müzesi

9 December, Wednesday – 11.00 – Bursa City Museum
Seminer Programı / Seminary Program: 8 Aralık, Salı – 11.00 – Bursa Kent Müzesi

8 December, Tuesday – 11.00 – Bursa City Museum

Türkiye / Turkey
Mutlu Karagöz - Kukla Tiyatrosu “Mustafa Mutlu”

Mutlu Karagöz - Puppet Theatre “Mustafa Mutlu”
Oyunun Adı / Name of the Play: Salıncak / Swing

Yaş Grubu / Age Group: 8 – 10

Süresi / Duration: 40 Dakika / 40 Minutes

Oyun Dili / Language: Türkçe / Turkish

Oyun Türü / Play Type: Gölge Oyunu / Shadow Theatre

Yazarı / Author: Anonim / Anonymous


Hayalî Mustafa Mutlu: 1942 yılında doğdu. Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünden mezun oldu. Birçok kurs, gösteri ve Sergi ile gölge oyunu sanatını tanıttı. Sanatçı UNIMA Türkiye kurucu üyesidir. İspanya, Almanya, Finlandiya, İngiltere, Suriye, Tunus, Avusturya, Kanada, Polonya, Fransa ve İsveç’te festivaller, radyo ve televizyon programları yapmıştır. Sanatçı halen devlet tiyatrolarında çalışmaktadır.
Oyunun Konusu: Oyun başında sahne önünde seyircilere gölge tiyatrosu ve Karagöz oyunlarından kısa bilgiler verilir. Oyuna geçilir. Karagöz işsizlikten yakınır, arkadaşı Hacivat ona salıncak işletmeyi teklif eder. Aralarında anlaşırlar. Salıncağa çeşitli müşteriler gelir. Karagöz müşterilerden para aldığını Hacivat’a söylemez.
Hayalî Mustafa Mutlu: He was born in 1942. He graduated from the Theatre Department of the Ankara University, Faculty of Language, History and Geography. Through various exhibitions and courses he demonstrated and introduced shadow theatre art. He is a founding member of UNIMA. He was invited in many festivals in Turkey, Spain, Germany, Finland, England, Syria, Tunisia, Austria, Canada, Poland, France and Sweden. He made productions for the television, radio and cinema. He is still working at the Turkish State Theatres.
Subject of the Play: Before the performance, the artist gives some information about the Shadow Theater and Karagöz play. Karagöz complains about not having a job and his dear friend Hacivat advices him to work out a swing. They make a deal o n that. Many customers arrive but Karagöz doesn’t tell Hacivat that he is colleting fee from them…

Programı / Program: 10 Aralık, Perşembe – 11.00 ve 14.00 – Karagöz Müzesi

10 December, Thursday – 11.00 and 14.00 – Karagöz Museum

Türkiye / Turkey
Geleneksel Gösteri Sanatları Topluluğu “Mahmut Hâzım Kısakürek”

Traditional Performing Arts Group “Mahmut Hâzım Kısakürek”
Oyunun Adı / Name of the Play: Karagöz’ün Korkulu Rüyası / Karagöz’s Nightmare

Yaş Grubu / Age Group: 9 – 15

Süresi / Duration: 40 Dakika / 40 Minutes

Oyun Dili / Language: Türkçe / Turkish

Oyun Türü / Play Type: Gölge Oyunu / Shadow Theatre

Yazarı / Author: Mahmut Hâzım Kısakürek


Hayalî Mahmut Hazım Kısakürek: 1969 yılında Adana Dost Oyuncular topluluğunda Tiyatroya başladı. Çalıştığı tiyatro topluluklardan bazıları Çukurova Bölge Tiyatrosu, Ziyapaşa Tiyatrosu, Ankara Sanat Tiyatrosu (Çocuk Tiyatrosu),Yeni Ankara Tiyatrosu, Ankara Birlik Tiyatrosu, Adana Büyükşehir Belediye Şehir Tiyatrosu, Gösteri Sanatları Merkezi, Kaktüs Kabare’dır. Adana Tiyatro Derneği ve UNIMA üyesi olan sanatçı, kendi kurduğu Geleneksel Gösteri Sanatları Topluluğu’nda geleneksel ve modern kukla ve gölge oyunu (Karagöz, Hacivat) gösterileri yapmaktadır. Aynı zamanda da bir özel okulun sanat danışmanlığını ve seçmeli tiyatro dersi çalışmalarını usta öğretici olarak yürütmektedir. Birçok ulusal ve uluslararası festivalde kuklacı-karagözcü olarak görev almıştır.
Oyunun Konusu: Karagöz gündüz yaşadığı yanlışlarının etkisinde kalıp yanlışları ile ilgili gece rüyalarında kâbuslar görmektedir. Hacivat’ta bu rüyaları Karagöz’e yorumlar. Karagöz bu asılsız yorumların etkisi ile iyilik misali bir insan olur. Ama bunu da biraz abartır, öyle ki hırsıza bile hırsızlık yapabilmesi için yardımcı olur.
Hayalî Mahmut Hâzım Kısakürek: He has begun to his theater career in 1969 at Adana Friendly Players. Later he worked at Çukurova Region Theater, Ziyapaşa Theater, Ankara Art Theater (Child Theater), New Ankara Theater, Ankara Union Theater, Adana Greater Municipality City Theater, Performing arts Center and Cactus Cabaret. He is a member of Adana Theater Association and UNIMA and performs traditional Turkish theater at Theater for Traditional Performing Arts, which is established by him. At the same time working as a consultant for a private school and instructor for theater lectures.

Subject of the Play: Karagöz is having dreams about the mistakes he’d done during the day. Hacivat comments on Karagöz’s dreams. According to the false comments Hacivat made, Karagöz becomes a very good person. He becomes so full of good that he even helps the thieves to steal.

Programı / Program: 8 Aralık, Salı – 11.00 ve 14.00 – Karagöz Müzesi

8 December, Tuesday – 11.00 and 14.00 – Karagöz Museum


Türkiye / Turkey
Üsküdar Karagöz Tiyatrosu “Alpay Ekler”

Üsküdar Karagöz Theatre “Alpay Ekler”
Oyunun Adı / Name of the Play: Karagöz Ay’a Gidiyor / Karagöz Going to the Moon

Yaş Grubu / Age Group: 5 – 11

Süresi / Duration: 45 Dakika / 45 Minutes

Oyun Dili / Language: Türkçe / Turkish

Oyun Türü / Play Type: Gölge Oyunu / Shadow Theatre

Yazarı / Author: Alpay Ekler


Hayalî Alpay Ekler: 1964 yılında doğdu. Türk Karagöz ve kukla sanatçısı, tiyatro dekor, kostüm, mask tasarımcısı, müzisyen, yazar ve yönetmendir. Dedesi Münir efendinin çırağı olan kuklacı, ortaoyuncu ve Karagöz ustası Hayalî İhsan Dizdar'a çırak oldu. 1996 yılında profesyonel olarak "Karagöz" oynatmaya başladı. Çocuk Vakfı Karagöz Okulu'nda Âşıklar oyununu güncelleyerek birinci oldu. Yurtdışında ve yurtiçinde çeşitli festivallere katıldı. Üsküdar Karagöz Tiyatrosunu kurdu. 2005 yılında UNIMA Milli Merkezi tarafından en başarılı kukla ve Karagöz sanatçısı seçilmiştir.
Oyunun Konusu: Hacivat Karagöz’e şaka yapmak için biraz para verir ve bir uzay gemisi yapmasını söyler. Gökyüzünde parlayan Ay’ın altın olduğunu, aydan parça alınabilirse zengin olunacağını söyler. Karagöz bunun üzerine derme çatma bir araç yapar ve gülünç olaylar gelişir.

Hayalî Alpay Ekler: He was born in 1964. He is a Turkish Karagöz and puppet artist, set designer, costume and mask designer, musician, writer and director. He became an apprentice for the puppet, light comedy artist and Karagöz Master Hayali İhsan Dizdar, who previously served as an apprentice for his grandfather, Münir Efendi. He started Karagöz Shadow Theatre in 1996 as a professional. He became the winner with his study for adapting the play, Âşıklar (Lovers), while he was at School of Karagöz of Children’s Foundation. He participated in various national and international festivals both within Turkey and abroad. He is the founder of the Üsküdar Karagöz Theatre. He was awarded to be the best puppet and Karagöz artist in 2005 by the UNIMA National Centre.
Subject of the Play: Hacivat plays a joke on Karagöz by giving him some money in return for building a spacecraft. He tells him that the shining moon is made of gold and he will become rich if he could obtain a piece from the moon. Hereupon Karagöz builds a patched up vehicle and funny things begin to happen.


Programı / Program: 8 Aralık, Salı – 11.00 ve 14.00 – Tayyare Kültür Merkezi

8 December, Tuesday – 11.00 and 14.00 – Tayyare Culture Center

Türkiye / Turkey

Tiyatro Pembe Kurbağa “Ali Nihat Yavşan”

Theatre Pink Frog “Ali Nihat Yavşan”
Oyunun Adı / Name of the Play: Eski Zaman Sokağı / Old-time Street

Yaş Grubu / Age Group: 6 – 13

Süresi / Duration: 40 Dakika / 40 Minutes

Oyun Dili / Language: Türkçe / Turkish

Oyun Türü / Play Type: Kukla Tiyatrosu / Puppet Theatre

Yazarı / Author: Ali Nihat Yavşan


Tiyatro Pembe Kurbağa: Ali Nihat Yavşan ve Figen Çakmakoğlu’nun tiyatro öğrencisiyken kurdukları Tiyatro Pembe Kurbağa, 1984 yılından beri çocuk oyunlarını sürdürmekte. 20 yılı aşkın tiyatro deneyiminden aldıkları güç ile Türkiye’de ilk kez denenen 3 yaş ve öncesi tiyatronun da ülkemizdeki tek temsilcisidir. Geleneksel Türk Tiyatrosunun en güzel örneklerinden olan Gölge Oyununu da repertuarına alan Tiyatro Pembe Kurbağa “Karagöz Kış Hazırlığı”, “Karagöz Düş Gezgini”, “Ah Karagöz, Vah Karagöz”, “Sihirli Kavak” oyunlarını da günümüz koşullarına uyarlayarak küçük seyircilerle buluşturmuştur.
Oyunun Konusu: İbiş’in, Eski Zaman Sokağı’nda gezinirken bir hırsızın peşinde olan Bekçi Baba’nın sesini duymasıyla oyun başlar. Hacivat ve Karagöz gölge perdesinde sohbet ederken her zamanki gibi atışmaya başlarlar. Karagöz gölge perdesinde olmaktan sıkılır, Usta’dan kendisini başka yere göndermesini ister. Usta da onu Eski Zaman Sokağı’na ipli kukla olarak gönderir ve ona iş bulup burada yaşamasını önerir. Karagöz kendini bir anda Eski Zaman Sokağı’ndaki olayların içinde bulur. Oyunun sonunda izleyicilere kukla ve gölge karakterleri tanıtmayı amaçlayan kısa bir atölye çalışması yapılmaktadır.
Theater Pink Frog: Ali Nihat Yavşan ve Figen Çakmakoğlu established the Theater Pink frog while they were theater students in 1984. They are the first and only representative who produces theater for children under the age of 3. Members have developed their repertoire by including some of the best examples of Traditional Turkish Theater and adapting them to current day such like “Karagöz Winter Preparation”, “Karagöz Dream Traveler”, “Ah Karagöz, Vah Karagöz” and “Magical Poplar”.
Subject of the Play: While İbiş is walking at the Old Time Street, he hears the voice of night guard calling after the thief. And play starts. While Hacivat and Karagöz are talking to each other, traditionally exaggerations begin. Karagöz gets bored of existing on the dream curtain and asks to his Master to send him somewhere else. Master sends him to Old Time Street as a string puppet and suggests him to find a job and live there. Karagöz finds himself immediately at the middle of the events at Old Time Street… At the end of the play, there will happen a short time workshop on about shadow and puppet theater.
Programı / Program: 11 Aralık, Cuma – 17.00 – Carrefour AVM

12 Aralık, Cumartesi – 11.00 – Bursa Kent Müzesi

12 Aralık, Cumartesi – 16.00 – Korupark AVM


Programı / Program: 11 December, Friday – 17.00 – Carrefour Shopping Mall

12 December, Saturday – 11.00 – Bursa City Museum

12 December, Saturday – 16.00 – Korupark Shopping Mall
Türkiye / Turkey
Açıkgöz Kukla Tiyatrosu “Duygu Tansı”

Açıkgöz Puppet Theatre “Duygu Tansı”
Oyunun Adı / Name of the Play: İbiş Çöp Canavarı / İbiş Garbage Monster

Yaş Grubu / Age Group: 5 Yaş üzeri / Over 5 Years

Süresi / Duration: 50 Dakika / 50 Minutes

Oyun Dili / Language: Türkçe / Turkish

Oyun Türü / Play Type: Kukla Tiyatrosu / Puppet Theatre

Yazarı / Author: H. Oya Tansı


Açıkgöz Kukla Tiyatrosu: 1991 Yılında Kocaeli Değirmendere’de A.Duygu Tansı tarafından kuruldu. Aktif sanat hayatına İstanbul'da devam etmektedir. İlköğretim okullarında, İstanbul Oyuncak Müzesi, İstanbul Bahçelievler Belediyesi, Necip Fazıl Kültür Merkezi, İstanbul Kadıköy Belediyesi Sanat Etkinlikleri ve çeşitli festivallerde oyunlarını sergilemektedir. Katılmış olduğu festivallerden ödül ve plâketler almıştır. Açıkgöz Kukla Tiyatrosu geleneksel el kuklası “İBİŞ” oyunlarına ve ipli kuklalarda da sanatçı kuklalara ağırlık vermektedir.

Oyunun Konusu: Çevre temizliğine dikkat etmeyen İbiş’in başına gelenlerin anlatıldığı oyunda temizliğin ve sağlığın önemi vurgulanmaktadır.Açıkgöz Puppet Theatre: It was established by A.Duygu Tansı at the city of Kocaeli, Değirmendere in 1991. It goes on its artistic studies in İstanbul. Performs regularly at primary schools, at İstanbul Toy Museum, for İstnabul Municipality of Bahçelievler, at Necip Fazıl Culture Center and for İstanbul Municipality of Kadıköy Art Activities. Attends to many festivals and receive awards and plaque. Açıkgöz Puppet Theater focuses generally on traditional hand puppet “İBİŞ” and other string puppets.
Subject of the Play: Play tells about the story of İbiş, who doesn’t keep his environment clean and what happens if he consists of acting like that.

Programı / Program: 11 Aralık, Cuma – 16.00 – Korupark AVM

11 December, Friday – 16.00 – Korupark AVM
Programı / Program: 12 Aralık, Cumartesi – 15.00 – Kent Meydanı Shopping Mall

12 December, Saturday – 15.00 – Kent Meydanı Shopping Mall


Türkiye / Turkey
Tiyatro Anse

Theatre Anse
Oyunun Adı / Name of the Play: Cimri Ağa İle Kaplumbağa / Stingy Man and the Turtle

Yaş Grubu / Age Group: 6 – 9

Süresi / Duration: 50 Dakika / 50 Minutes

Oyun Dili / Language: Türkçe / Turkish

Oyun Türü / Play Type: Shadow Theatre / Puppet Theatre

Yazarı / Author: Serkan Öztürk


Ankara Sanat Evi (Anse): 2001 yılında kurumun Genel Müdür ve Yapımcısı M. Yusuf Kulaksız önderliğinde kurulmuştur. Yurt içinde özellikle de Anadolu’da çoğunluğu tiyatroyla ilk kez tanışan seyircinin huzuruna çıkmıştır. Yurt dışı turnelerine Almanya’nın birçok şehrini dolaştıktan sonra Hollanda, Fransa, Avusturya, İngiltere, Belçika, İsviçre, Dubai, Danimarka’nın ardından Avusturalya’ya giderek devam etmiştir. Amerika, Tataristan ve Pakistan da oyunlarını sergileyen Tiyatro Anse, UNİMA (Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunları Birliği) tarafından Geleneksel Türk Tiyatrosu alanında yaptığı çalışmalardan ötürü 2005 Tiyatroya Hizmet Ödülü ile ödüllendirilmiştir.
Oyunun Konusu: Mustafa ve Yiğit top oynarken topları Hasan Ağa’nın üzüm bahçesine kaçar. Topu alırken üzümleri görürler. Yemek isterler. İzin almak için Hasan Ağa’nın yanına giderler ancak Ağa cimridir, izin vermez çocuklara. O sırada işçi Salih gelir ve çocuklara manavdan üzüm alıp hediye eder. Aynı anda bahçeye bir kaplumbağa girmiş üzümlerden yemiştir, bunu gören Hasan Ağa sinirlenir ve kaplumbağayı cezalandırır…
Ankara Art House (Anse): It was established in 2001 by M.Yusuf Kulaksız who is still the manager and producer of the theater. They performed for many time all around Turkey especially for the audience who meets to theater for the first time. They visited many cities of Germany at one time and at the later years they constantly make tours to Netherland, France, Austria, England, Belgium, Switzerland, Dubai, Denmark and Australia. Prepared special projects for U.S.A, Tatarstan and Pakistan. In 2005, it has been awarded for its services to Traditional Turkish Theater by UNIMA (The International Association of Puppeteers).
Subject of the Play: While Mustafa and Yiğit are playing with the ball, it escapes to the grape garden of Hasan Ağa. They see the beautiful grape when they enter to take the ball and goes to Hasan Ağa for permission of eating them. However Hasah Ağa is stingy and does not allow them. The worker, Salih, arrives and buys some grapes from the grocery and gives to the kids. At the same time, the little turtle discovers the grapes of Hasan Ağa and tastes them. He gets very angry and punishes the turtle…
Programı / Program: 9 Aralık, Çarşamba – 14.00 – Bursa Kent Müzesi

9 December, Wednesday – 14.00 – Bursa City Museum
Programı / Program: 10 Aralık, Perşembe – 11.00 ve 14.00 – Bursa Kent Müzesi

10 December, Thursday – 11.00 and 14.00 – Bursa City Museum


Türkiye / Turkey
Bursa Karagöz Gölge Oyunu Tiyatrosu “Recep Şinasi Çelikkol”

Bursa Karagöz Shadow Play Theater “Recep Şinasi Çelikkol”
Oyunun Adı / Name of the Play: Kanlı Kavak / Bloody Poplar

Yaş Grubu / Age Group: Her Yaşa Uygun / For All Ages

Süresi / Duration: 45 Dakika / 45 Minutes

Oyun Dili / Language: Türkçe / Turkish

Oyun Türü / Play Type: Gölge Oyunu / Shadow Theatre

Yazarı / Author: Anonim / Anonymous


Hayalî Recep Şinasi Çelikkol: 1947 doğumludur. Metin Özlen, Orhan Kurt, Tacettin Diker ve Hayali Torun Çelebi’den ders aldı ve onlara yardaklık etti. 1994 yılında Hadi Poyrazoğlu tarafından kendisine Hayalî unvanı verildi. Çeşitli ulusal ve uluslararası festivallere katıldı. 1997 senesinde T.C. Kültür Bakanı tarafından UNIMA Onur Belgesi ile ödüllendirildi. 1988’den beri Bursa’da Karagöz gösterileri organize etmekte ve UNIMA Bursa başkanlığını yürütmektedir.
Oyunun Konusu: Geleneksel bu oyunumuzda giriş ve muhavere bölümlerinden sonra Karagöz, evinin önündeki ağaca çarpar. Yere düşer ve bu sebepten ağacı kesmeye kalkar. Hacivat da bu ağacın kanlı kavak ve cinli, olduğunu söyler. Daha sonra Karagöz ve Hacivat ağaçtaki cin tarafından çarpılırlar. Karagöz de ağacı keser, bu arada da bekçiler Karagöz’ü yakalarlar ve onu cezalandırırlar.
Hayalî Recep Şinasi Çelikkol: He was born in 1947. He has been organizing shadow plays in Bursa since 1988. He took courses from Metin Özlen, Orhan Kurt, Tacettin Diker and Hayali Torun Çelebi and assisted them. In 1994 He was denominated by Hadi Poyrazoğlu as “Hayalî”. He has participated to various national and international festivals within Turkey and abroad. He was awarded the UNIMA Honorary Certificate by the Turkish Ministry of Culture in 1997. He is the head of UNIMA Bursa branch.
Subject of the Play: In this traditional play, after the opening and dialog sections Karagöz crashes into the tree in front of his house and falls down. Because of this, he decides to cut it down. Hacivat claims that it is a bloody poplar tree and there lives a ghost into it. After a while, both of them are smite by jinn. Karagöz goes to cut the tree down. While he is cutting the tree, the night guards catch and punish him. They try to show and tell how harmful and bad it is to cut a tree.
Programı / Program: 12 Aralık, Cumartesi – 11.00 ve 14.00 – Karagöz Müzesi

12 December, Saturday – 11.00 and 14.00 – Karagöz Museum

Türkiye / Turkey
Bursa Karagöz Atölyesi “Nevzat Çiftçi”

Bursa Karagöz Atelier “Nevzat Çiftçi”
Oyunun Adı / Name of the Play: Karagöz’ün Dönüşü / Return of Karagöz

Yaş Grubu / Age Group: 8 – 10

Süresi / Duration: 40 Dakika / 40 Minutes

Oyun Dili / Language: Türkçe / Turkish

Oyun Türü / Play Type: Gölge & Kukla Oyunu / Shadow & Puppet Theatre

Yazarı / Author: Nevzat Çiftçi


Hayalî Nevzat Çiftçi: 1967 doğumludur. UNIMA’nın açmış olduğu kurslara katılarak, Geleneksel Türk Tiyatrosu ve Gölge Oyunu Karagöz üstüne dört dönem eğitim aldı. Kendi yazdığı oyunlarla pek çok ulusal festivale katıldı. Halen TV dizi oyunculuğu, senaristliği ve kendi kurduğu kukla ve tasvir atölyesindeki çalışmalarının yanında, Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen, BUSMEK bünyesinde Milli Eğitim Bakanlığı onaylı gölge oyunu ve tasvir yapım kursunda eğitmenlik yapmaktadır.
Gölge Oyununun Konusu: Karagöz, ejderhayı yenemeyince, Bursa’yı terk etmeye karar verir ama ejderha da onu takip etmektedir. Mücadele yeniden başlar. Çarpışma sonrası öğrendiği sır, onu yeniden kahraman yapacaktır.
Hayalî Nevzat Çiftçi He was born in 1967. He attended UNIMA’s courses and took lessons on Traditional Turkish Theatre and Karagöz Shadow Theatre for four periods. He participated to national festivals with his own writings. He is currently acting in and writing TV drama series besides working at his own foundation of puppet and depiction workshop. In addition he is an instructor at the Turkish Ministry of Education approved shadow theatre and depiction workshop, which is established within the body of BUSMEK.
Subject of the Shadow Play: Karagöz can not beat the dragon and decides to leave Bursa, however the dragon goes after him. The fight starts again. At the end Karagöz learns a secret and this secret is enough to make him a hero.

Oyunun Adı / Name of the Play: Dilek Çiçeği / Wish Flower

Yaş Grubu / Age Group: 8 – 10

Süresi / Duration: 35 Dakika / 35 Minutes

Oyun Dili / Language: Türkçe / Turkish

Oyun Türü / Play Type: Puppet Theatre / Puppet Theatre

Yazarı / Author: Nevzat Çiftçi
Kukla Oyununun Konusu: Bahçesinde çiçek yerine, diken yetiştiren Korkut, kasabada yapılan, çiçek yarışması için komşusundan da aldığı yardımlarla, değişir ve yarışma için hevesle çalışmaya başlar. Her şey çok güzeldir, ta ki kötü arkadaşı Kara ile karşılaşıncaya kadar.
Subject of the Puppet Play: Korkut, who breeds thorn in his garden instead of flowers, learns about a flower contest which will happen very soon at the town. By the support of his neighbor, he changes and starts to work enthusiastically for the contest. Everything is going wonderful, until his bad intent friend, Kara (Black), comes upon.
Programı / Program: 11 Aralık, Cuma – 11.00 Karagöz Müzesi – Gölge Oyunu

11 December, Friday – 11.00 Karagöz Museum – Shadow Theater
Programı / Program: 11 Aralık, Cuma – 14.00 Karagöz Müzesi – Kukla Oyunu

11 December, Friday – 14.00 Karagöz Museum – Puppet Theater

Türkiye / Turkey
Bursa Geleneksel Tiyatro Topluluğu “Ufuk Durmaz”

Bursa Traditional Theater Group “Ufuk Durmaz”
Oyunun Adı / Name of the Play: Karagöz İş Arıyor / Karagöz Looking for a Job

Yaş Grubu / Age Group: 6 – 10

Süresi / Duration: 35 Dakika / 35 Minutes

Oyun Dili / Language: Türkçe / Turkish

Oyun Türü Play Type: Gölge Oyunu / Shadow Theatre

Yazarı / Author: Ufuk Durmaz


Hayalî Ufuk Durmaz: 1956 doğumludur. 1980 yılında Mustafa Mutlu’dan feyiz aldı. Bursa Devlet Tiyatrosunda 28 yıl çalıştıktan sonra emekli oldu. 2002’den bu yana profesyonel olarak gölge oyunu oynatıyor. Aynı zamanda oyun yazarlığı yapıyor. Bursa Geleneksel Tiyatro Topluluğu’nun kurucusudur.
Oyunun Konusu: Karagöz kolay iş peşindedir. Bir türlü iş bulamaz, şarkıcı olmaya çalışır olamaz, davulcu olur para kazanamaz, sonunda dilenci olur, onu da beceremez. Hacivat da ona yardımcı olmak için uğraşır.

Hayalî Ufuk Durmaz: He was born in 1956. He was inspired by Mustafa Mutlu in 1980. Got retired from the State Theatre after having worked for 28 years. He has been performing Shadow Plays professionally since 2002 and writing new plays. He is the founder of Bursa Traditional Theatre Ensemble.
Subject of the Play: Karagöz is chasing easy money. He can’t find a job, tries to be a singer but becomes unsuccessful, becomes timpanist, and finally becomes beggar. Still can’t succeed. In the meantime Hacivat tries to help him to find a job.

Programı / Program: 9 Aralık, Çarşamba – 11.00 ve 14.00 – Barış Manço Kültür Merkezi

9 December, Wednesday – 11.00 and 14.00 – Barış Manço Culture Center

Türkiye / Turkey
Tayfun Özeren Karagöz Gölge Oyunu Topluluğu

Tayfun Özeren Karagöz Shadow Play Group
Oyunun Adı / Name of the Play: Yılan Hikâyesi / Snake Story

Yaş Grubu / Age Group: 7 – 77

Süresi / Duration: 45 Dakika / 45 Minutes

Oyun Dili / Language: Türkçe / Turkish

Oyun Türü / Play Type: Gölge Oyunu / Shadow Play

Yazarı / Author: Anonim / Anonymous


Hayalî Tayfun Özeren: 1964 doğumludur. 1997 – 2000 senesinde UNIMA Bursa Şubesinin açmış olduğu seminerlere katıldı. Özel günlerde okullarda ve Bursa Karagöz Müzesi’nde gösteriler yapmaktadır.
Oyunun Konusu: Ormancı dağda gördüğü yılanı her gün gidip beslemektedir. Bunun karşılığında yılan da kendisine her gün bir altın vermektedir. Karagöz bu durumu öğrenir, altına sahip olabilmek için yılanın yanına gider. Yılan onu istemez ve üstüne çöreklenir. Ama Karagöz’ü “Bende bu kuyruk acısı sende bu para sevdası varken biz dost olamayız” der ve serbest bırakır. Karagöz ise yaptığı hatanın farkına varır, yılandan özür diler.
Hayalî Tayfun Özeren: He was born in 1964. He attended to the seminars and courses which were managed by UNIMA Bursa between the years of 1997 and 2000. He performs shadow theatre at schools on special days and at Karagöz Museum.
Subject of the Play: The forester goes to the mountain everyday and feeds the snake. Snake favours him by giving that one gold each day. Karagöz learns about the situation and goes to the snake to receive the gold fro himself, too. Snake does not like his approach and capture him. But finally releases him by saying “we can’t be friends never ever you have got this desire for money and I have got this desire for vengeance”. Karagöz realises what he has done and apologizes from the snake.


Programı / Program: 10 Aralık, Perşembe – 11.00 ve 14.00 – Uğur Mumcu Sahnesi

10 December, Thursday – 11.00 and 14.00 – Uğur Mumcu Stage

Türkiye / Turkey
Çelebi Kukla ve Gölge Oyunu Birliği “Ahmet Karakman”

Çelebi Puppet and Shadow Play Union“Ahmet Karakman”
Oyunun Adı / Name of the Play: Karagöz Otelci / Karagöz the Hotelier

Yaş Grubu / Age Group: 5 – 12

Süresi / Duration: 45 Dakika / 45 Minutes

Oyun Dili / Language: Türkçe / Turkish

Oyun Türü / Play Type: Gölge & Kukla Oyunu / Shadow & Puppet Play

Yazarı / Author: Ahmet Karakman


Hayalî Ahmet Karakman: 1950 doğumludur. Kariyerine Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosunda oyuncu olarak başlamıştır. UNIMA Milli Merkezi Bursa ve İstanbul şubelerine üyedir. 13 yıldır gölge oyunu, 2 yıldır kukla tiyatrosu üzerine çalışmaktadır. Yurt içi ve yurt dışında pek çok festivale katılmıştır.
Gölge Oyununun Konusu: Karagöz yine işsiz kalmıştır. Hacivat da O’na bir iş bulur. Kasabaya gelecek olan Festival misafirlerinin konaklaması için Karagöz’ün evini otel yapmaya karar verirler. Oysa Karagöz’ün evi tek odalıdır…
Puppeteer Ahmet Karakman was born in 1950. He has begun to his career as an actor at State Theater of Ahmet Vefik Paşa. He has been working on traditional Turkish shadow theater for 13 years and puppet theater for 2 years, participated to many festivals within Turkey and abroad. He is a member to branches of UNIMA National Centers at İstanbul and Bursa.
Subject of the Shadow Play: Since Karagöz was jobless again, Hacivat finds him one. According to the plan they would use the house of Karagöz as a Hotel to host the participants of The Festival. However his house has just one single room…
Programı / Program: 12 Aralık Cumartesi – 17.00 Carrefour AVM

12 December, Saturday – 17.00 Carrefour Shopping Mall

Oyunun Adı / Name of the Play: İbis ve Bilgin Dede / İbiş and the Wise Old Man

Yaş Grubu / Age Group: 5 – 12 Yaş / 5 – 12 Years

Süresi / Duration: 45 Dakika / 45 Minutes

Oyun Dili / Language: Türkçe / Turkish

Oyun Türü / Play Type: Kukla Tiyatrosu / Puppet TheatreYazarı / Author: Ahmet Karakman
Kukla Oyununun Konusu: Ece ile Efe’nin gittiği kütüphane yıkılacak, yerine iş hanı yapılacaktır. Buna çok üzülüp olayı Bilgin Dede’ye aktarırlar. Bilgin Dede de mahallenin ileri gelenlerini toplar, konuşur, destek alır ve yeni bir kütüphane yaparlar.
Subject of the Puppet Play: The library that Ece and Efe have gone constantly, will be ruined and will be established new offices instead. They get worried on that and ask for help from the Wise Old Man The wise man gathers the representatives of the quarter, talks to them, gets their support and they all build up a new library together.
Programı / Program: 9 Aralık Çarşamba – 19.00 Kent Meydanı AVM

9 December, Wednesday – 19.00 Kent Meydanı Shopping Mall


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət