Ana səhifə

Aydınlık Gazetesi Ünlü Rus Soprano Maria Maksakova’dan izlenimler


Yüklə 10.44 Kb.
tarix04.06.2016
ölçüsü10.44 Kb.

Aydınlık Gazetesi

Ünlü Rus Soprano Maria Maksakova’dan izlenimler


 Hayati Asilyazıcı

 18 Şubat 2012,

Maria Petrovna Maksakova, St. Petersburg’un ve Rusya’nın en eski operası olan Marinski’nin solist mezzosopranosudur. Genç yaşına karşın ününü doruğa taşımış ender opera sanatçılarından biridir. Rusya Federasyonu’nun dışında birçok ülkede ünü yaygındır. Özelliklerinden biri de, sinema oyuncusu oluşudur. Artıları var. Putin’in partisinden Dağıstan milletvekilidir. Ayrıca Rusya Kültür Kanalı’nın sunucusudur. Annesi Ludmila Maksakova Alman asıllı Peter Igenbergs’in evliliğinden dünyaya gelmiştir. Maria Maksakova’nın çocukluğu Moskova’nın Snegiri köyünde ve Bolşoy Tiyatrosu’nun daçalarında geçti. Çünkü annesi Ludmila ve anneannesi Bolşoy Operası solist sanatçılarındandı.

Maria müzik eğitimine 3 yaşında Moskova Konservatuvarı’na bağlı Merkez Müzik Okulu Piyano Bölümü’nde başladı. On beş yaşında Rusya Gnesin Müzik Akademisi’ne girdi. Ardından İtalya ve İngiltere’de de müzik akademilerinde eğitim aldı. Rossini’nin “Sevil Berberi” operasındaki Rosina rolündeki başarısıyla 2000 yılında Moskova Opera Festivali’nde büyük ödülü kazandı. Maksakova, 2011’de St. Petersburg’taki dünyaca ünlü Mariinskiy Opera’sında pek çok ünlü yapıtlarda solist olarak olağanüstü gösterimler sergiledi.

Sanatçı ve politik kimliği Rusya’nın dış ilişkilerine renkli ve nitelikli boyutlar katmaktadır. Şimdiki Rusya Devlet Başkanı Medvedev’in eşi Svetlana Medvedeva’nın himayesinde İtalya’nın Milano kentinde gerçekleşen Rus Haftası’nda Mariinskiy Opera solisti olarak konser vermiştir. Sinema alanında da çalışmalar yapan Maksakova, ünlü Rus yönetmen Nikita Mihalkov’un yönettiği “Sibirya Berberi” adlı filmde rol aldı.

Anneannesi Bolşoy Operası’nın prima donnası olarak bilinen aynı adı taşıyan Maria Maksakova’dır. Kalıtımsal olarak annesi, anneannesi ve kendisi mezzosopranodur. Anneanne Maria Maksakova, 1935 yılındaCumhurbaşkanı Atatürk tarafından Bolşoy’dan bir grup sanatçı ile birlikte Türkiye’ye davet edilir. Bu sanatçılar arasında ünlü besteci Dmitri Şostakoviç, henüz 26 yaşındadır. Daha sonra dünyanın saygın bestecilerinden biri olur. Leningrad’ın 2. Dünya Savaşı’nda 900 gün kuşatma altında kalmasını anlattığı Leningrad Senfonisi’ni besteler. Bu yapıtla dönemin en büyük ödülü Stalin Ödülü’nü alır. 20. yüzyılın dünyaca ünlü keman virtüözlerinden Fyodoroviç Oystrah da, o grupla Türkiye’ye gelenler arasındadır. Bolşoy Topluluğu Ankara, İzmir ve İstanbul’da turne yapar.

Bolşoy Tiyatrosu, ilk konserlerini 17 Nisan 1935’te Ankara Halkevi’nde verir. Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, Başbakan İsmet İnönü, bakanlar ve milletvekillerinin de katılımıyla kalabalık bir izleyici topluluğu vardır.Ankara’daki gösterimlerin bitiminde Atatürk konukların onuruna balo düzenler. Sanatçılara üzerinde kendi resimlerinin ve Atatürk’ün imzası olan altın tabakalar armağan eder. Mezzo Soprano Maria Petrovna Maksakova konserde Fransız besteci Georges Bizet’nin “Carmen” operasından Habenera prelüdünü seslendirmiştir.

Anneannesi gibi Maria Maksakova da, ülkemize gelecek ve İstanbul’da 28 Şubat Salı günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Şef İslam Manafov yönetimindeki orkestra eşliğinde bir şan konseri verecek. Kısa da olsa programından söz edeyim. Mozart, Rossini, Bizet, Şostakoviç’in besteleri ve Rus Romanslarını seslendirecek. Maksakova, bu konserden önce ilk kez 23 Şubat Perşembe günü saat 15:00’te Ulusal Kanal’da Hayati Asılyazıcı’nın “Sahne Sanatları” adlı programında Türk izleyicisi ile buluşacak.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət