Ana səhifə

Ambassade de france


Yüklə 39.02 Kb.
tarix15.06.2016
ölçüsü39.02 Kb.
AMBASSADE DE FRANCE

Lycée Français Charles de GAULLE

Ecole primaire


Okul Kurulu özeti

29 ocak 2013
Katılımcılar  :

Bayan Joubert –Lise müdürü, Bayan Jourdan-ilkokul müdürü, Bayan Ribon, Idari ve Mali işler müdürüÖğretmenler: Bayan Balma, Bayan Biçer, Bayan Braud, Bayan Capelle, Bayan Ciftçi, Bayan Celik, Bayan Cıldır, Bay Douau, Bayan Droz-Bartholet, Bayan Evrim, Bayan Kızılaslan, Bayan Laheye, Bay Lavallery, Bayan Musal, Bayan Tıraş.

Ögrenci veliler : Bayan Abadan, Bay Aksu, Bayan Delepine, Bay Doğan, Bayan Ezeroğlu, Bay Inal, Bay Incesu, Bay Kıraç, Bayan Miossec, Bayan Okur.
Sağlık nedeniyle gelemeyenler : Bayan Perrain, Bayan Karaağac.
Seans Sekreteri : Bayan Tıraş
Ilkokul müdürü Bayan Magali Jourdan, gündem maddelerini açıklıyor.
GÜNDEM MADDELERI

 • Ilkokul projeleri / okul gezileri

 • Güvenlik : yangın tatbikatı sonuçları , 1.inci güvenlik komisyonu çalışmaları özeti

 • Eğitim sonrası aktiviteler : ikinci dönemin organizasyonu

 • Incek’te yemekhane

 • 2013/2014 tatiller takvimi

 • Eylül 2013’ten sonra ortaokul ve liseler için değişecek çıkış saatlerin eğitim sonrası aktivitelere vereceği sonuçlar

 • Ceşitli sorular  

Bayan Jourdan, öğrenci velilerinin, öngörülen zaman içerisinde soruları ilettiği içer teşekkür ediyor. • Ilkokul projeleri


Bayan Jourdan, bir önceki kurul sırasında tanıtılan projelere tekrar değinmeyeceğini bildiriyor.
Gösterilerini Cumhurbaskanlığı Senfoni Orkestrası’nda tertipleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Coksesli Korosu okulumuzu ziyaret etti. GS’dan CM2’ye kadar bütün sınıflar gösteriyi izlediler. Cok güzel bir andı ve Bayan Jourdan tekrar teşekkürlerini iletmek istedi.
Noël için, ilk defa, GS’dan CE2’ye kadar bütün sınıfların velileri, sınıflara gelip küçük bir şan ve şiir gösterisi izlediler.
Frankofoni haftası. Bayan Jourdan, bu proje çerçevesinde, öğrencilerimizle çalışmak için, ortaokul öğrencileri, veliler ve çeşitli ortaklardan destek isteneceğini belirtiyor. Öğretmenler, iş deneyimlerini, eğitim geçmişlerini anlatmak üzere frankofon olupta fransız vatandaşı olmayan kişileri sınıflara davet edecektir ve böylece şarkılar hikayeler paylaşacaklardır. Geçen yıl, bir veli, bu projeyi duyurmak ve sınıflara konuşmacı olarak gitmek için okuldaki bütün ailelere bir mesaj göndermeyi teklif etmişti.
Karnaval

Incek’te 22 şubat tarihinde gerçekleşecektir. Bu yıl da, bu kutlamalara katılmak üzere veliler davet edilecektir. Cocuklar kostümlerini giymeli ! Cocuklar istedikleri gibi giyinebilir. Silah gibi aksesuralar veya köpük spreyler yasaktır. Incek’te bulunan Grande Section sınıfları da katılacaklardır.

Tenefüs zamanı sırasında bir defile gerçekleşecektir. Daha sonra, veliler çocukların sınıfinda gelecektir. Geçen yıl gibi, orta 1.inci sınıf öğrencilerinden oluşan bur grup gazeteci, her sınıfa gidip fotoğraf çekecektir ve röportaj yapıp sınıf hakkında bir makale yazacaktır. Ayrıca, sınıflarda çocuklarla ve öğretmenlerle vakit geçirmek için veliler sınıfta bir süre kalacaklardır.
Anaokul : Bahar kutlaması, bahar tatilinden önceki hafta gerçekleşecektir. Incek’in GS öğrencileri davet edilecektir.
Okul gezileri

Bu yıl sonu için, aşağıdaki geziler planlanmıştır :

Bayan Droz-Bartholet ve Bayan Edeviye Erten’in CM1 sınıfları birer hafta Kapadokya’ya gidecektir. Cocuklar, yerel ekonomiyi, Kapadokya’nin çoğrafi özelliklerini çalışacaklardır. Ayrıca, 5 gün çanak çömlek atölyesine katılacaklardır..
Bayan Erişen’in CM2 sınıfı da Kapadokya’ya gidecektir. Bu gezi sırasında, öğrenciler, çeşitli spor, kültürel ve sanatsal aktivitelere katılacaklardır.

Bayan Raphaneau’da öğrencileri ile bir gezi planlıyor. Bu hafta, okulda olmaması sebebiyle, müdüre hanım’a son programını iletemedi. Kurum Kurulu için hazırlayacaktır.


Bir veli, bu projelerin çok faydalı olduğunu söylemek için ısrar ediyor.

Bir diğer veli, kayaga yapılan geziler artık neden yapılmadığını soruyor. Bayan Laheye, Kartalkaya’da sınıflara eşlik eden öğretmen olarak, bu aktivitenin veliler için çok maaliyetli olduğunu vurguluyor. Ayrıca, kayak aktivitesinin fransızca yapılması sorunu her yıl, karşımıza çıktığını belirtiyor. Öğretmenlerin, Kapadokya, Beypazarı veya Eskişehir’e yapılan gezileri tercih ettikleri ifade ediliyor. Bu geziler, çocukların çeşitli temalara değinmesini sağlıyor.


GS/CP bağlantısı : Anaokulda bulunan GS öğrencileri ile birlikte, Incek’e bir gezi planlanıyor. Bu vesile ile, öğrenciler, Incek ile temas kurmuş olacaklar, lise ile tanışmış olacaklar ve CP öğretmenleri ile sınıfta buluşacaklar. Bu yıl, bu bağlantı, ilkokul binasından bulundukları için çocukların çoğunluğu için daha kolay olacaktır.

Bayan Jourdan, CM2’den orta1’e geçiş için benzer bir çalışma yapıldığını vurgulamaktadır.
 • Güvenlik : Yangın tatbikatı sonuçları, Güvenlik komisyonu çalışmalarının özeti

Yangın tatbikatları, meteorolojik nedenlerden dolayı geçen haftalarda iptal edilmişlerdi. Yakın bir zamanda hiçbir ön bilgi vermeden, her iki yerleşkede tekrar gerçekleşecektir. Daha önce birer tatbikat yapılmıştı.


Güvenlik Komisyonu, 17 ocak tarihinde, Incek’te toplanmıştır. Bu komisyonun görevi, personel ve çocukların lisede çalışma koşullarını, yılda en az 1 defa değerlendirmektir ve bunun akabinde, personnel ve çocukların güvenliğini arttırmak ve çalışma kosullarını iyileştirmek için yapılabilecek çalışmaların bir listesini oluşturmak. Hijyen kuralları da değerlendirilmektedir. Ikinci bir toplantı, anaokulda 30 ocak tarihinde yapılacaktır.

Bu komisyonun çalışmalarının önemli bir ekseni ise, tehlike anında alınması gereken kararları belirten PPMS (Güvenliğinin uygulanması için özel plan) yazmaktı. Bu belgenin yazımı tamamlanmak üzere.


Değişmesi gereken noktalar için öğretmenler ile görüşüldü. Komisyon ise, her noktayı titizlikle çalışıp bir çözüm bulmaya çalışıyor. Örneğin, anaokulda bulunan tenefüs alanı zemininde beyaz fayanslar bulunuyordu ve kaygan oldukları için tehlike arz ediyordu. Bu fayanslar çıkarıldı. Ayrıca, Petite Section sınıflarının lavaboları, PS çocuklarının boyuna uygun olmadıkları için değiştirilecek.


 • Egitim sonrasi aktiviteler : ikinci dönemin organizasyonu

Yeni aktivite döneminin programı velilere yeni gönderildi. Kayıtlar 1 şubatta sonlandırılacaktır. Cocuklara yeni aktivitelere önerilmektedir : mozaik, çanak-çömlek atölyesi ve CP-CE1 öğrencileri için yoga.


Gösteri atölyesine devam ediliyor. Yıl sonunda, iki gösteri sunulacaktır : biri ders saatlerinde sırasında diğeri ise aileler için akşam saatinde. Düzenli şekilde, provalar düzenlenecektir.

Gösterinin hazırlığında, çeşitli aktiviteye katılan çocuklar görev alacaktır. Dekor için resim atölyesi, kostümler için moda tasarım atölyesi, basın atölyesi ve müzik atölyesi.
 • Incek’te yemekhane

Servislerin organizasyonunu iyileştirmek adına, değişiklikler yapılması öngörülüyor.

Sodexo, gerekli ekipmana sahip olduğunda, CM1 ve CM2 ögrencileri self-servis’ten öglen yemek yiyeceklerdir. Servislerini yaparken, CE2 sınıfı öğrencileri masada oturmuş olacaklardır. Bu sekilde, ikinci servis için büyük bir vakit kazanmis olacagiz.

Ayrica, restoranda yeni bir örtülü masa hazirlandi, onur masası. Her Cuma, her servisten, hafta içinde güzel yemek yiyen, yemekhanede iyi davranan, bütün yemeklerin tadına bakan 12 çocuk, bu masada yemek yiyorlar.

Cocukların yemekhanede giriş düzenlerini iyileştirmek için, kordidorda bekleme süresini azaltmak için, öğrenciler tarafından bir geçis sırası organize edilmis. Her hafta, binaya giriş sırası, değişiyor. Cocuklar bir afiş ile bilgilendiriliyor.
Okul Kurulu, tatil takvimi önerisini değerlendirdi. Bayan Jourdan, Pierre Loti lisesi, ve büyükelçilik ile görüşüldüten sonra Kurum Kurulunda onaylanacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı müfetişi tarafından da onaylanmalı.

Takvim, Kurul üyelerine önerilen şekilde kabul edilmiştir.

19 mayıs gününü veya 29-30 mayıs günleri resmi tatil yapma fikri, veliler tarafindan 19 mayıs’in, Türkiye’de de resmi tatil olduğu için daha uygun olduğunu fakat diğer seçeneğinin de uzun bir eğitim dönemi için bir ara vermek için uygun olacağını düşünmektedirler.

 • Eylül 2013’ten sonra, ortaokul ve lise kısmında değişecek saatlerin, eğitim sonrası aktivitelerde ne gibi sonuçlar yaratacaktır.

Ortaokul ve lise kısmında çıkıs saatleri değişecektir. Ortaokul ve lise öğrencilerin en geç okuldan saat 16.30’da çıkış yapacaklardır.

Bu da, egitim sonrası aktivite saatlerinde değişikliğe sebep olacaktır. Eğitim sonrası aktiviteler saat 15 ile 16.15 arası düzenlenebilecek.

Bayan Jourdan, velilere hangi formatta aktivite sunması gerektiğini soruyor.

Bir veli, ise, ödev yardımlarının ne denli önemli olduğunu vurguluyor.

Bir veli, çarşamba günleri için aktivite sunulmasını ve diğer günlerin sadece ödev yardımı yapılmasını öneriyor. Ilkokul çocuklarının yorgun oldukları konusu ele alınıyor. 17.15’te aktivitelerin bitmesi, çocukların eve çok geç saate dönmesi demek ve bu da yorgunluklarını artırıyor. Bu velinin önerisi bu soruna çözüm olabilir.
 • Çesitli sorular  


Okulda kaza yaşayan çocukların velileri, bir sağlik görevlisinin (hemşire) ve revirin okulda bulunmasının kaçınılmaz olduğunu düşünmektedir. Deneyimleri aktaran veliler, durumun ciddiyetine göre, ilk yardım yapabilecek ve türkçe konuşan bir uzmanın (çünkü ambulans ile gelen doktorlar fransızca konuşmuyor) eksikliğini hissetiklerini ifade ettiler. Bu veliler, personelin iyi niyetini göz ardı etmiyorlar ama okuldaki herkes için daha emin bir ortam istiyorlar. Bir ücret problemi ise, bu iş, velilerin gönüllü bir katılımı ile sorun çözülebilir.

Bir veli, bu sorunun genel olarak velilerin en büyük endişesi olduğunu ifade ediyor.

Bayan Jourdan, personelin büyük çoğunluğunun ilkyardım eğitimi aldığını belirtiyor.

Belirtilen kazalar için, bu ilk yardım hareketleri uygulanmıştır. Ayrıca, Bayan Jourdan, bu tür telefon görüşmesi yapmak için, türkçe konuşan bir kişinin sürekli danışmada bulunduğunu söylüyor.

Bir hemşiren ise alınması konusu, daha öncede birçok kurul sırasında ele alınmıştır. Bayan Joubert, Incek binasının büyütülmesi projesinde, daha büyük bir revirin yapılması söz konusu olduğunu anlatıyor. Daha sonra ise, bir hemşirenin ise alınması mümkün olabilir. Bu hemşire, çocuklara şu anda yapılandan daha fazla herhangi bir müdahele yapamaz ama öğrencilere danışma, önlem ve dinleme işi gerçekleştirebilir.

Veliler, bir kaza anında, uygulanan işlemler hakkında bir yazının kendilerine iletilmesini istemektedirler. Bayan Joubert, bu belgenin var olduğunu ve velilere iletileceğini bildiriyor.
Sağlık sektöründe çalışan bir veli, 6331 nolu Sağlık ve Is Güvenliği kanununun okulllar için yeni hükümleri hakkında bilgi veriyor. Bu kanuna göre, 50 kişiden fazla personeli olan kurumların bir doktoru ve çalışma güvenliği uzmanı çalıştırılma zorunluluğu vardır. Özel türk okulları, yabancı şirketler bunlara uymalı. Bu kanun, kaza anında yapılması gerekenler ve alınması gerekenler önlemler hakkında birçok yükümlülük öngörmektedir. Bu veli,okul yönetiminin istemesi durumunda, gerekli bilgileri aktarabileceğini belirtiyor.

Bayan Jourdan, kurul üyelerine, okulun avukatının bu dosya üzerinde çalıştığını ve bu yeni kanuna uymak için yönetimin gerekeni yapacağını anlatıyor.Pazar fiyatının iki katı daha yüksek ödemeye yapılmasına rağmen, Sodexo’nun menüleri, kötü ve ucuz malzemelerden oluşuyor. Bazen, çocuklar sadece ekmek yiyerek ve su içerek eve dönmüş oluyorlar. Bunu, saat 4’te eve geldiklerinde, çok aç olduklarından ve bir anda çok yemelerinden anlayabiliyoruz. Yemeklerin çeşitli ve yüksek kaliteli olmasını istiyoruz.

Öncellikle, Bayan Jourdan TED Koleji ve Tevfik Fikret Lisesinin yemek ücretlerinin Charles de gaulle Lisesinin yemek bedelinden daha yüksek olduğunu ifade ediyor. Velilerin yemekhaneye davet edildiği gün, bir toplantı yapılmıştır. Velilerin not aldığı sorunlar, tek tek ele alındı. Bu toplantının özeti, internet sitemize eklendi ve velilere bunu okumalarını tavsiye ediyor.

Isteyen veliler, Okul Aile Birliğiyle iletişime geçmeli ve Yemek Komisyonuna katılmalı. Bu komisyon, isteyen bütün velilerin katılması için fransızca ve türkçe toplanacaktır. Bayan Jourdan, Okul Aile Birliğinde yemek komisyonu ile ilgilenen sorumlu kişinin ismini seçilmis üyelere bildireceğini söylüyor.

Bir veli, haftada bir gün, fransız alışkanlıklarına yakın bir menü hazırlanmasını öneriyor. Böylece, belki çocuklar daha fazla yemek yiyebilir.

Ayrıca, ilk grup saat 11.30’da yemek yediği için, çocukların eve geldiklerinde saat 16.30’da acıkmasının çok normal olduğunu belirtiyor.

Bazı çocuklar, saat 16’da evde istedikleri yemeği yiyebildiklerini ve o yüzden yemekhanede yemek yemediklerini söylüyor. Veliler, çocukları bu konuda bilinçlendirmeli.

Bir veli, Sodexo’nun birinci ve ikinci dönem arasında bir fiyat yükseltmesinden bahsediyor. Bayan Ribon ise, bu yükselişin eylül ayında yapılması gereken ama Sodexo tarafından unutulan bir fiyat farkı olduğunu ve bu artışın ocak ayında uygulandığı belirtiyor.
Incek’te havaların çok soğuk olduğunu ve çocukların tenefüsler sırasında dışarı çıkması gerektiğini de biliyoruz. 20 dakikalık bir süre kabul edilebilir fakat soğuk ve karda çocukları 1.30 saat dışarıda tutmak haksızlıktır. 30 dakikalık yemek süresinden sonra, çocukların tenefüs alanında yapılan sek sek oyunundan başka bir oyun alternatifi yoktur. Hava çok soğuk oldugunda, gösteri salonu açılıp çocuklar çizgi filmi seyredebilmeli veya aile oyunları oynayabilmeli. Okul Aile Birliği, gerekirse bu oyunları tedarik etmeye hazır. Gözetmen olarak, liseli öğrencilerden yardım istenebilir. Bu opsiyonlarla, dışarıda geçirilen uzun süreler kısıtlamanmış olur.

Bayan Jourdan, daha önceki kurullarda bu konunun işlendiğini hatırlatıyor. Yagmurlu, rüzgarlı veya çok soğuk günlerde, gösteri salonu çocuklara ayrılıyor. Ekstrem durumlar dışında, çocuklar her zaman dışarıda oynuyorlar. Oğrencilerin hava almaya ve dışarıda oynamaya gerçekten ihtiyaçları var. Ayrıca, her gün öğle vaktinde, küçük gruplar halinde, çocuklar kütüphaneye gidebiliyor.


Elektrik problemi bizleri endişelendiriyor. Okulun inşaası ertelenecekse, bu sistemin güvenliğini iyileştirmeyi düşünüyormusunuz ?

Elektrik kontörünün değişikliğinin yanı sıra, elektrik sisteminin detaylı bir kontrolü yapılmıştır ve gerekli değişiklikler yapılmıştır. Sorun, elektrik kontörümüzün kapasitesinden daha yüksek bir elektrik tüketimidir.Incek yerleşkesi çok rüzgarlı. Grande Section velileri, gösteri salonunun olduğu tarafta oynayan çocukları rüzgardan korumak için izolasyon yapılmasını istiyor. Bazı elçilikklerin duvarlarında görülen transparan ve kalın bir plastikten oluşan korumalar türünden.

Incek’te havalar soğduğundan bu yana, çocuklar ön tarafta, güneşte tenefüs yapıyorlar.


Okul, karın çok yağdığı şubat tatili dönüşünü hatırlamalı. Okul kapalı olsa dahi, önemli bir kar yağışı olması durumunda, yerel kuruluşlara bilgi vererek, müdahale etmeleri sağlanmalı.

Tatilde çalışan lise personeli, yoğun kar yağışı olması halinde, gerekli kontrolleri yapıp, ilgili kurumlara haber verecektir.


Her iki okulun etrafinda arabalarını park eden velilere bir mesaj iletilmeli. Herkes çocuğunu bırakmaya geliyor ama trafiği engelleyen her yanlış park trafik sıkışmasına sebep oluyor ve çocukların okula geç girmelerine neden oluyor.

Velilere yeni bir mesaj iletilecektir. Incek yerleşkesi için, velilere, binanın ön tarafından bulunan park yerleri hakkında bilgi verilecektir.


Cocukların okuldan aldığı kitapların yasaklarına uygun olmadığı konusu. Örneğin, « Zoe la bagarreuse » isimli kitap, herkes ile kavga eden ve öğretmen tarafından cezalandırılan bir öğrenciyi anlatıyor. Bu kitap PS öğrencilerine veriliyor. Bazı kitapların içerigi, kötü bir pedagojik yaklaşıma sahip.

Bazi öğretmenler, öğrencilerin okuma yazma bilmesine rağmen, iletişim defterlerine aileye iletmek istedikleri sorunları yazıyorlar. Ihtiyaç duyulduğunda, mail ve telefonla iletişim kurmanın daha uygun olduğunu düşünmüyor musunuz ?

Öncelikle, Bayan Jourdan kurul üyelerine ilgili kitabı tanıtıyor. Bu tür kitapların, bu gibi konuları sınıfta öğrencilerle konuşmak için öğretmenlerin kullandıkları kaynaklar olduğunu ifade ediyor. Bir öğretmen, bu kitapların, çeşitli konuları çocuklarla konuşmak için yazıldığını belirtiyor.

Bayan Jourdan, bu tür bir durum karşısında, velilerin sınıf öğretmeni ile birerbir konuşması gerektiği konusunda israr ediyor.
Defterlerde yazılan yazılar ile ilgili, öğretmenlerin öğrencilerin bilgisinin olmamasını istediğinde mail veya telefon yoluyla velilerle iletişime geçtikleri bildiriliyor. Aynı şekilde, öğretmen, öğrencinin bilgisinin olmasını istemesi halinde, iletişim defterini kullanılıyor.
Ödevler iptal edilecek mi ? Araştırmalar, ödevsiz sistemler içerisinde olan çocukların daha mutlu olduğunu gösteriyor.

Bu güne kadar, Bakanlıktan bu yönde yeni bir direktif gelmemiştir.


Oturum sonu : 19.40


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət