Ana səhifə

Agreralarda Kil-Mil Tayini Deneyin Amacı


Yüklə 8.79 Kb.
tarix22.06.2016
ölçüsü8.79 Kb.
Agreralarda Kil-Mil Tayini
Deneyin Amacı:

Kil-mil suda şişen bir yapıya sahip maddelerdir.Böyle bir durumda beton içinde kil-mil zamanla su ile şişecek ve hacim sahipliğini bozacaktır.Bizim amacımız ise bu durumun önüne geçebilmek için agreradaki kil-mil oranını kontrol etmektir.Deneyin Yapılışı:

-Numune olarak 100 cm3 ince agrera (kum) alınır.

-İçinde su bulunan ve hacmi bilinen cam mezur içine numune konur ve iyice çalkalanır.

-Cam mezur düzgün bir yüzeye konarak 24 saat beklenir ve kumun üstünde bulunan katmanın (kil-mil katmanının) kalınlığı okunur.

-Eğer ki okunan değer <0,05 h ise kil-mil oranı düşük,agrera kullanılabilir demektir.(h,konulan ince agreranın (kum) cam mezur içindeki kalınlığıdır. (yüksekliğidir))

-Deney üç kez tekrarlanır ve bulunan değerlerin aritmetik ortalaması kullanılır.

Sonuç olarak bizim ele aldığımız numunenin sıvı içinde kum üzerinde oluşturduğu kil-mil katmanın kalınlığı 0,02cm olarak ölçüldü ve 0,02<0,05 olduğundan normal betonarme betonunda kullanılabilir.
5) Agreralarda Organik Madde Tayini
Deneyin Amacı:

Betonun içinde bulunan organik maddeler zamanla kimyasal reaksiyona girerek yok olurlar ve bulundukları hacim kadar betonun içinde boşluk meydana getirirler bu da betonun mukavemeti açısından çok zararlıdır.Bizim amacımız agrerada var ise organik maddelerin güvenli sınırlar içinde olup olmadığını araştırmakDeneyin Yapılışı:

-%3’lük sudkostik çözeltisi hazırlanır.(NaOH-3 gr,H2O-97 gr)

-Numune olarak alınan agrera hazırlanan bu çözelti içine atılır ve iyice çalkalanır.

-24 saat beklendikten sonra çözeltide meydana gelen renk değişimi gözlenir.

-Renkler;Vişne Çürüğü,organik madde çok miktarda var ve bu agrera kullanılmaz.Kırmızı,Organik madde var ve bu agrera önemsiz işlerde kullanıla bilinir.Safran Sarısı,organik madde az miktarda var ve agrera normal betonda kullanıla bilinir.Renksiz veya Açık Sarı,organik madde ya çok var veya hiç yok demektir ve kaliteli agrera olarak istenile yerde kullanıla bilinir.
6)Agreralarda Hacim Katsayısı
Deneyin Amacı:

Beton içinde maksimum doluluk için agreraların küreye yakın şekillerde olması istenir.Bu amaçla elimizdeki agreranın hacim katsayısını bulmak için bu deneyi yapıyoruz.Deneyin Yapılışı:

-Numune olarak 100 veya 200 adet agrera alınır.

-Agreraların kompas vasıtasıyla en uzun boyutları ölçülerek toplam fiktif hacim bulunur.

-Arşimet prensibinden yararlanarak ise de agreraların toplam gerçek hacimler bulunur.-Gerçek hacmin,fiktif hacme oranı olan H, >%15 ise elimizdeki agrera normal betonda kullanıla bilinir. Eğer ki H>%20 ise agrera yüksek dayanımlı betonda kullanıla bilinir.
d1=2,5 cm d2=3,4 cm d3=2,9 cm d4=3,7 cm d5=3,4 cm d6=3,5 cm d7=3 cm d8=3 cm d9=2,6 cm d10=2,6 cm
V1+V2+...+V10=40 cm3

olduğundan agreramız yüksek dayanımlı betonarme betonunda kullanıla bilinir.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət