Ana səhifə

31. İStanbul film festivali 31 mart–15 Nİsan


Yüklə 176.54 Kb.
səhifə4/4
tarix13.06.2016
ölçüsü176.54 Kb.
1   2   3   4

Mark Cousins’in aynı adlı kitabını temel alan film, sinemanın getirdiği yenilikleri keşfe çıkarken sinemacıların hem dönemlerinin tarihi olaylarından, hem de birbirlerinden nasıl etkilenmiş olduklarını inceliyor; sessiz sinemanın ilk günlerinden Hollywood’un doğuşuna ve yıldız sistemine uzanarak, sinemanın Rusya, Japonya, Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, İskandinavya ve ABD’deki sanatsal evrimini kat ediyor. Bernardo Bertolucci, Jane Campion, Gus Van Sant, Lars Von Trier, Claire Denis, Stanley Donen ve Claudia Cardinale gibi efsanevi sinemacılar ve oyuncularla söyleşiler içeren bu yapıtla izleyiciler, tüm zamanların en iyi filmlerini kuşatan on beş saatlik sürükleyici bir dünya turuna çıkacaklar.

KÖPRÜDE BULUŞMALAR 7 YAŞINDA
İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen ve sinema profesyonellerinden büyük ilgi gören “Köprüde Buluşmalar” bu yıl yedinci kez gerçekeştirilecek. Avrupa ve Türkiye’den yapımcı, yönetmen, senarist ve kurum temsilcilerini bir araya getirerek sinemacılara yeni uzun metraj projelerinin ilk uluslararası sunumunu yapmaları için olanaklar yaratmaya devam eden Köprüde Buluşmalar, ortak yapımlar için de zemin hazırlıyor.

Film Geliştirme Atölyesi
Uluslararası sinemacılar ve dağıtımcıların artan ilgisiyle her geçen yıl gelişmeye devam eden Film Geliştirme Atölyesi bu yıl 11–12 Nisan tarihlerinde yapılacak. Türkiye’den sinemacıların projelerini uluslararası profesyonellere sunmalarını sağlayan atölye aynı zamanda proje sahiplerinin ortak yapımlar için ilk görüşmelerini yapmalarına da önayak oluyor. Atölyeye yapılan başvurular arasından seçilen projelerin sahipleri, Avrupa’dan yapımcılar, dağıtımcılar ve aralarında Eurimages, ARTE, Berlinale, Binger Lab, Cinelink, Cinemart, Torino Film Lab ve Fortissimo Films gibi kurum ve kuruluş temsilcilerinin yer aldığı uluslararası jüri ile birebir görüşmeler yapacak. Görüşmeler sonucunda jüri tarafından seçilen üç proje TC Kültür ve Turizm Bakanlığı 10.000 USD Destek Ödülü, Melodika Post Prodüksiyon Ödülü, CNC (Fransa Ulusal Film Merkezi) 10.000 Avro Destek Ödülü ve Binger Lab 2.500 Avro değerinde Senaryo Danışmanlığı Ödülü’nü alacak.

Work in Progress / Yapım Aşaması Atölyesi bu yıl başlıyor
Türkiye’den, çekimlerinin en az yarısını tamamlanmış veya post-prodüksiyon aşamasında olan uzun metraj filmlere ve belgesellere açık Work in Progress / Yapım Aşaması Atölyesi, Köprüde Buluşmalar kapsamında bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek. Amacı, Türkiye’den yapım aşamasında olan filmleri desteklemek olan atölye sırasında yapımcılar filmlerinin uluslararası tanıtımını yapma fırsatı da bulacaklar. Yapımcıların offline (kaba) montaj ile başvurabilecekleri atölyeye Köprüde Buluşmalar Danışma Kurulu tarafından seçilen en fazla 5 film katılacak. Atölye bitiminde üç kişiden oluşan uluslararası jüri tarafından seçilecek filme 1000Volt Post Prodüksiyon Ödülü verilecek. Atölye başvuruları için son tarih 9 Mart Cuma.

Türkiye–Almanya Ortak Yapım Film Geliştirme Fonu
İstanbul Film Festivali–Köprüde Buluşmalar Platformu, Medienboard Berlin–Brandenburg ve Hamburg Schleswig–Holstein Film Fonları’nın işbirliği ile oluşturulan Türkiye–Almanya Ortak Yapım Film Geliştirme Fonu 2011 yılında, 13 başvuru arasından seçilen 7 projenin desteklenmesine karar verdi. Aynı fonun ikinci dönem başvuruları için son tarih 2 Mart 2012. Desteklenecek projelerin duyurusu festival sırasında, Köprüde Buluşmalar ödül töreninde yapılacak. İki ülke arasındaki kültürel işbirliğini arttırmak ve ortak yapımları desteklemek amacıyla alanlarında öncü bu üç kurum tarafından oluşturulan fon, toplam 150.000 Avro bütçesi ile çekimine henüz başlanmamış tüm Türkiye–Almanya ortak yapımlarına açık.

İstanbul Film Festivali ve Hollanda Film Festivali’nde

Türkiye–Hollanda ortak yapım görüşmeleri ve paneller
Türkiye ile Hollanda arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 400. Yılı kutlamaları kapsamında İstanbul Film Festivali–Köprüde Buluşmalar ve Hollanda Film Festivali–Hollanda Film Buluşmaları (Holland Film Meeting) işbirliği ile Türkiye–Hollanda ortak yapım görüşmeleri ve panelleri düzenlenecek. Her iki ülkeden film profesyonellerini bir araya getirerek ortak yapımlara zemin oluşturmayı amaçlayan görüşmeler, adı geçen festivaller sırasında Nisan’da İstanbul’da, Eylül ayında da Utrecht’te yapılacak.

Köprüde Buluşmalar seminerleri
31. İstanbul Film Festivali sırasında yapılacak Köprüde Buluşmalar seminerleri kapsamında ortak yapımlar ve destek olanakları, ödüllü Hollanda çocuk filmlerinin yönetmen, yapımcı ve senaristlerinin ve Cinekid Çocuk Filmleri Festivali Market yöneticisi Fleur Winters’ın katılımı ile çocuk filmleri yapımı ve dağıtımı konuları konuşulacak. Ayrıca Michel Reilhac Transmedya üzerine 10 önemli ilkeyi paylaşırken ve Dijital Emmy Ödüllü ilk Arap internet dizisi Shankaboot’un yapımcılarından Toni Oyry deneyimlerini paylaşacak. Bu sene seminerlere ek olarak konularında uzman Isabelle Fauvel ve Franz Rodenkirchen ile proje ve senaryo geliştirme değerlendirme atölyeleri düzenleniyor. Seminer ve atölyelerin programı Mart ayında duyurulacak.
FESTİVALDEN ÖNCE OKULLARDAYIZ
Festival, sinemalardan önce geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da önce okullarda başlıyor. Festival, heyecanını “Festivalden Önce Okullardayız” ile festival başlamadan okullara taşıyor. Festival kapsamında geçen yıl Akbank Galaları bölümünde gösterilen, usta yönetmen François Ozon’un, başrollerinde Fransız sinemasının usta isimleri Catherine Deneuve ve Gérard Depardieu’nün yer aldığı komedisi Potiche / Kadın İsterse ve Altın Lale Uluslararası Yarışma’da gösterilen, Ola Simonsson ve Johannes Stharne Nilsson’ın Cannes’da Genç Eleştirmenler Ödülü’nü kazanan komedisi Sound of Noise / Yaşamın Ritmi filmleri, İstanbul’daki 13 üniversite ve 2 lisenin öğrencileriyle buluşacak. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek film gösterimlerinden önce öğrencilere İstanbul Film Festivali programıyla ilgili bilgi de verilecek. “Festivalden Önce Okullardayız”, 8 Mart Perşembe günü Robert Kolej’de başlayacak gösterimler, 29 Mart Perşembe günü Boğaziçi Üniversitesi’nde sona erecek. “Festivalden Önce Okullardayız”ın detaylı programı film.iksv.org adresinden takip edilebilir.

FESTİVAL BİLETLERİ 17 MART CUMARTESİ GÜNÜ SATIŞA ÇIKIYOR
31. İstanbul Film Festivali biletleri 17 Mart Cumartesi günü saat 10.00’dan itibaren;


  • BİLETİX satış noktaları,

  • BİLETİX çağrı merkezi (0216 556 98 00)

  • biletix.com

  • Atlas, Beyoğlu, Nişantaşı Citylife (City’s) ve Rexx Sinemalarında açılacak ana gişelerden alınabilecek.


31. İstanbul Film Festivali’nde bilet fiyatları tam 15 TL; öğrenci ile 65 yaş ve üstü sinemaseverler için ise 9 TL olacak. Hafta içi gündüz seanslarındaki indirimli bilet uygulaması bu yıl da devam ediyor. Festival boyunca, hafta içi gündüz seansları (11.00, 13.30 ve 16.00) yalnızca 5 TL olacak. Sinema tutkunlarına ve öğrencilere özellikle tavsiye ederiz.
Filmlerin gösterim saatleri geçen yıllarda olduğu gibi 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30. Festivalin büyük ilgi gören Geceyarısı Sineması gösterileri bu yıl da sürüyor. Festival süresince her Cumartesi gecesi saat 24.00’te bir film izleyicilere sunulacak.

Festival’de filmleri en ucuza izleme şansı yine Lale üyelerinin
Festival boyunca filmleri en ucuza izleme şansı Lale üyelerinin olacak. Lale üyeleri biletlerinde %25’e varan özel indirimlerden yararlanabilecekler. Lale Kart sahipleri için indirimli ön satış dönemi 14–16 Mart. Lale üyeleri öncelikli biletlerini Atlas, Beyoğlu, Nişantaşı Citylife (City’s) ve Rexx sinemalarından alabilecekler.

PasoFilm! kartıyla öğrenciler,

bu yıl da festivali daha avantajlı seyredecek!
İstanbul Film Festivali’nin geçtiğimiz yıl öğrencilere özel başlattığı PasoFilm! bu yıl da öğrencilere avantajlar sağlamaya devam edecek. Üniversite ve lise öğrencileri, PasoFilm! ile festival biletlerini genel satışı başlamadan 16 Mart Cuma günü Beyoğlu Sineması’ndan öncelikli alabilecek, festival kitapçığına ücretsiz sahip olabilecek ve hafta içi gündüz seanslarından birine davetiyeyle girme hakkı kazanacaklar. PasoFilm! kartı İKSV’den ve “Festivalden Önce Okullardayız” gösterimlerinin yapılacağı bütün okullardan 20 TL karşılığında temin edilebilir.

Axess kart sahipleri festivalde de avantajlı
Festival Sponsoru AKBANK’ın Axess kart sahiplerine sunduğu çok önemli bir avantajı hatırlatmakta fayda var. Axess sahipleri hafta içi gündüz seansları hariç tüm festival filmlerinin biletlerini % 20 indirimle alacaklar.

BitamBiöğrenci” projesiyle öğrencilere destek olmak ister misiniz?
İKSV, 2007 yılında başlattığı “BitamBiöğrenci” projesinin kapsamını 2012 yılından itibaren genişleterek, işbirliği içinde bulunduğu çeşitli sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle, sanata duyarlı herkesi, kültürel etkinliklere katılma şansı bulamayan öğrencileri sanatla buluşturmaya devam ediyor. Sinemaseverler, Biletix satış sistemi üzerinden ya da İKSV merkezinden, “BitamBiöğrenci” projesine destek vererek, 15 veya 50 TL’lik bir katkıyla festivaldeki film gösterimlerine 3 ila 10 öğrencinin katılmasını sağlayabilecekler.
Sinemaseverler on beş gün boyunca ellerinden düşürmeyecekleri İstanbul Film Festivali kitapçığını festival sinemalarından (Atlas, Fitaş, Beyoğlu, Nişantaşı Citylife City’s, Rexx) ve İKSV merkezinden 3 TL karşılığında temin edebilir.

31. İstanbul Film Festivali’yle ilgili ayrıntılı bilgi için, 10 Mart Cumartesi günündenitibaren festivalin resmi web sitesi film.iksv.org takip edilebilir.

Festivali sosyal medyada takip etmek için:

facebook.com/istanbulfilmfestivali

twitter.com/istfilmfest

31. İstanbul Film Festivali’nden yüksek çözünürlüklü görseller için:

iksvpress.com/film2012
1   2   3   4


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət