Ana səhifə

31. İStanbul film festivali 31 mart–15 Nİsan


Yüklə 176.54 Kb.
səhifə1/4
tarix13.06.2016
ölçüsü176.54 Kb.
  1   2   3   4

31. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ

31 MART–15 NİSANİSTANBUL FİLM FESTİVALİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI
İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından AKBANK sponsorluğunda düzenlenen 31. İstanbul Film Festivali için geri sayım başladı. Otuzuncu yılında 150 bin izleyiciyle yine Türkiye’nin en büyük sinema etkinliği olan İstanbul Film Festivali’nin programı her zaman olduğu gibi bu yıl da dopdolu.
Festival sponsorluğunu bu yıl sekizinci kez AKBANK’ın üstlendiği 31. İstanbul Film Festivali, 31 Mart–15 Nisan tarihlerinde yapılacak. Gösterdiği filmlerin niteliği ve çeşitliliğiyle önder konumunu koruyan İstanbul Film Festivali, bu yıl da sinemaseverlere 20’nin üzerinde bölümde 200’ün üzerinde filmden oluşan programının yanı sıra ünlü konuklar, usta sinemacıların katılacağı söyleşi ve atölye çalışmaları, sinema dersleri, ustalık sınıfları ve konserlerle dolu dolu iki hafta vaat ediyor.
Her zaman olduğu gibi sinemaseverlere oldukça zengin bir içerik sunacak festival programında bu yıl 2011 ve 2012'nin yeni yapımlarından sinemanın unutulmaz klasiklerine ve usta yönetmenlerinin başyapıtlarına seçmeler, Ocak ayında Sundance ve Şubat’ta Berlin’de dünya prömiyerlerini yapan filmlerden, Uluslararası Altın Lale, Ulusal Altın Lale ve FACE İnsan Hakları yarışmalarına, belgesellerden çocuk filmlerine uzanan geniş bir yelpazede filmler izleyicilerle buluşacak. Festivalde, İKSV’nin 40. yılı için hazırlanan “Sinema ve Müzik” başlıklı bölümün yanı sıra “Devrimin Filmini Çekmek”, “Yunanistan’da Neler Oluyor?”, “Bir Çin Sinema Geleneği: WuXia”, “Aile İçinde” gibi yeni bölümler ve Mark Cousins’in The Story of Film: An Odyssey / Filmin Hikayesi: Uzun ve Maceralı Bir Yolculuk adlı 15 saatlik filminin özel gösterimi dikkat çekiyor.
31. İstanbul Film Festivali’nin programı 7 Mart Çarşamba akşamı İKSV’de yer alan Salon’da düzenlenen bir toplantıyla basına açıklandı. Basın toplantısına konuşmacı olarak İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil ve İstanbul Film Festivali Direktör Yardımcısı Kerem Ayan katıldı.
Yaptığı konuşmada 31. İstanbul Film Festivali’nin İKSV’nin kırkıncı yılında gerçekleştireceği ilk etkinlik olduğunun altını çizen İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı Festival, özenle hazırlanan programı, sinema dersleri, sunumları, Köprüde Buluşmalar platformu kapsamındaki atölyeleri ve yarışmalarında sunduğu ödülleriyle Türkiye’de film endüstrisi, sinema sanatı ve festival kültürünün gelişimi konusunda üstlendiği sorumlulukları yerine getirmek için çalışmaya devam edecek. Bu yıla sevindirici bir haberle, İstanbul kültür-sanat hayatının en önemli mekânlarından Atatürk Kültür Merkezi’nin yenilenmesi için bir özel sektör-kamu işbirliğinin adımlarının atıldığını öğrenerek başladık. Kültüre destek vermeyi kendine görev edinmiş özel sektör temsilcilerinin, kamuyla el ele vererek kültür mekânlarını sahiplenmesi kentimizin ve ülkemizin gelişimi için büyük önem taşıyor. Emek Sineması olmaksızın gerçekleştireceğimiz bir diğer İstanbul Film Festivali’nin programını açıkladığımız bu günde, bu konuda da benzer bir sürecin gerçekleşmesi dileğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Emek Sineması’yla birlikte üç farklı salonu içinde barındıran, Cercle d’Orient binasını da kapsayan bölgenin kamu ve özel sektörün sorumluluklarını birlikte üstleneceği benzer bir projeyle bir kültür adasına dönüşeceğini ümit ediyoruz. dedi.
Konuşmasında İKSV’nin evrensel kültürün Türkiye’de yaygınlaşmasındaki önemli rolüne dikkat çeken Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil,“31 yıl önce mütevazi bir etkinlikle başlayan İstanbul Film Festivali, bugün artık uluslararası dev bir organizasyon. Festival, sadece sinema sanatının en değerli örneklerini her yıl sinemaseverlerle biraraya getirmekle kalmıyor. Bu büyük başarısıyla, ülkemizin sanata ve sinemaya bakışındaki gelişimi destekliyor ve temsil ediyor. Sinemaseverlerin her yıl iple çektikleri bu önemli etkinliğin destekleyicisi olmak bizim için her zaman gurur kaynağı oldu.” dedi. Festivalin başarısının iki temel nedeni olduğunu söyleyen Binbaşgil, bunlardan birincisinin festivalin bugünkü haline gelmesini öngören vizyon, ikincisinin ise festival başlamadan kataloğu incelemeye başlayan, biletler satışa çıktığı andan itibaren, yılmadan, yorulmadan bilet kuyruklarında bekleyen, salonları tıklım, tıklım dolduran, seanslar arasında koşturan tutkulu sinemaseverler olduğunu sözlerine ekledi. Tüm dünyadan beyazperdenin en seçkin örneklerini, başyapıtları sanatseverlerle buluşturan İstanbul Film Festivali’nin bu yıl da binlerce sanatseveri ağırlayacağını belirten Binbaşgil, Festival zengin programıyla bu yıl da sinemaseverleri mutlu edecek. Akbank Galaları’nda sinema tutkunları için seçtiğimiz filmler izleyicilere, her sene olduğu gibi yine müthiş bir görsel şölen sunmaya devam edecek.” dedi.
Basın toplantısında daha sonra söz alan İstanbul Film Festivali Direktör Yardımcısı Kerem Ayan, festival programında yer alan filmlerle ilgili ayrıntılı bilgi aktardı.

FESTİVAL BİLETLERİ NE ZAMAN, NEREDE?
İstanbul Film Festivali biletleri 17 Mart Cumartesi günü saat 10.00'da satışa çıkıyor. Sinemaseverler biletlerini Atlas, Beyoğlu, Nişantaşı Citylife (City's) ve Kadıköy’de Rexx sinemalarında açılacak gişelerden, Biletix satış noktalarından, Biletix çağrı merkezinden (0216 556 98 00) ve biletix.com'dan satın alabilecek.
Festivalde bilet fiyatları, tam 15 TL, öğrenci ile 65 yaş ve üstü sinemaseverler için 9 TL olacak. Festivalde hafta içi gündüz seanslarındaki indirimli fiyat uygulaması bu yıl da devam edecek; hafta içi gündüz seansları yalnızca 5 TL.
Lale Kart sahipleri her zaman olduğu gibi yine biletlerini öncelikli ve indirimli almaya devam ediyor. Üniversite ve lise öğrencileri için hazırlanan PasoFilm! kartı bu yıl da festival boyunca özel avantajlar sağlamaya devam edecek. Festival Sponsoru AKBANK’ın Axess kart sahipleri ise (hafta içi gündüz seansları hariç) Festival boyunca satın alacakları biletlerde %20 özel indirimden yararlanacak.
İKSV, 2007 yılında başlattığı “BitamBiöğrenci” projesinin kapsamını kırkıncı yılından itibaren genişleterek, işbirliği içinde bulunduğu çeşitli sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle, sanata duyarlı herkesi, kültürel etkinliklere katılma şansı bulamayan öğrencileri sanatla buluşturmaya devam edecek. Sinemaseverler, alacakları biletlere ek olarak 15 veya 50 TL’lik bir katkıda bulunarak, festivaldeki film gösterimlerine 3 ila 10 öğrencinin katılmasını sağlayarak “BitamBiöğrenci” projesine destek verebilecek.

FESTİVAL SİNEMALARI VE SEANSLARI
Festivalin gösterimleri geçen yıl olduğu gibi Beyoğlu’nda Atlas, Fitaş 1 ve 4, Beyoğlu, Pera Müzesi, Nişantaşı’nda CityLife (City’s) ve Kadıköy’de Rexx olmak üzere 7 salonda yapılacak.
Filmlerin gösterim saatler: 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30. Festivalin büyük ilgi gören Geceyarısı Sineması gösterileri bu yıl da sürüyor. Festival süresince her cumartesi gecesi 24.00’te bir film izleyicilere sunulacak.

FESTİVALİN BASIN VE KONUK AĞIRLAMA MERKEZİ
31. İstanbul Film Festivali’nin basın ve konuk ağırlama merkezi bu yıl da Akbank Sanat olacak. Teknosa, festivale akredite olan tüm basın mensuplarına açık olan Basın Merkezi ve festivale gelen konuklar için hazırlanan Konuk Ağırlama Merkezi’ne teknoloji desteği vermeyi bu yıl da sürdürüyor.

FESTİVALDE SİNEMA ONUR ÖDÜLLERİ
İstanbul Film Festivali’nin 30 Mart Cuma akşamı Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı’nda yapılacak Açılış Töreni’nde sinemanın beş önemli ismine İstanbul Film Festivali’nin Sinema Onur Ödülü takdim edilecek.
Sinema Onur Ödülleri bu yıl Türkiye’den, sinemaya imza atan dört büyük isme veriliyor: Yönetmen Ali Özgentürk, Türk Sineması’nın unutulmaz oyuncuları Ayşen Gruda ve Halit Akçatepe ile Türkiye'nin ilk kadın sinema eleştirmeni Sevin Okyay. 2008’de çektiği Liverpool güzellemesi Zaman ve Şehre Dair’in ardından yeni filmi merakla beklenen usta yönetmen Terence Davies de festivalin açılış töreninde Sinema Onur Ödülü’nü almak üzere İstanbul’da olacak bir diğer önemli sinemacı. İngiliz yönetmenin, başrolünde Rachel Weisz’in yer aldığı son filmi The Deep Blue Sea / Aşkın Karanlık Yüzü 31. İstanbul Film Festivali Açılış Filmi olarak gösterilecek. The Deep Blue Sea festivalde ayrıca “Yıllara Meydan Okuyanlar” bölümü kapsamında izleyicilerle buluşacak. Terence Davies, ayrıca festival kapsamında bir de sinema dersi verecek. “Belirsizliğin Keyfi ve Tehlikeleri” başlıklı sinema dersi, 31 Mart Cumartesi günü 16.00’da Salon’da gerçekleştirilicek.
Ali Özgentürk’ün 1981 yılında çektiği bol ödüllü At, Ayşen Gruda’yla Halit Akçatepe’nin birlikte rol aldığı, Ertem Eğilmez’in kültleşmiş Süt Kardeşler ve Ayşen Gruda’nın ‘Kam Ana’ karakterini canlandırdığı Ezel Akay’ın Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? filmleri de festival kapsamında gösterilecek.

FESTİVALİN AÇILIŞ VE KAPANIŞ TÖRENLERİ
31. İstanbul Film Festivali, 30 Mart Cuma gecesi Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı’nda düzenlenecek Açılış Töreni’yle başlıyor. NTV’den canlı yayınlanacak törenin ardından, festivalin Sinema Onur Ödülü’nü almak üzere İstanbul’a gelecek Terence Davies’in The Deep Blue Sea / Aşkın Karanlık Yüzü filmiyle, festival resmen başlayacak.
Altın Laleler ve İstanbul Film Festivali’nin diğer ödülleri ise sahiplerini 14 Nisan Cumartesi gecesi CNN Türk’ten canlı yayınlanacak, Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı’nda gerçekleştirilecek kapanış töreninde bulacak.

İSTANBUL FİLM FESTİVALİ DANIŞMA KURULU
Bu yıl yenilenen İstanbul Film Festivali Danışma Kurulu, yönetmen Semih Kaplanoğlu, yapımcı Zeynep Özbatur Atakan, ve sinema yazarı Esin Küçüktepepınar’dan oluşuyor. Festivalin kuruluş yıllarından bu yana danışma kurulu üyesi olan sinema yazarı Atilla Dorsay, bu yıldan itibaren Danışma Kurulu Onur Üyesi olarak İstanbul Film Festivali’ne destek olmaya devam edecek.
Son yıllarda artan belgesel sayısı gözönüne alınarak, festival bünyesinde bu yıldan başlamak üzere bir Belgesel Danışma Kurulu oluşturuldu. Kurulda yönetmen Berke Baş, yönetmen, akademisyen Can Candan, yönetmen Elif Ergezen, akademisyen Alisa Lebow ve sinema yazarı Alin Taşçıyan yer alıyor.

İSTANBUL FİLM FESTİVALİ’NİN DESTEKÇİLERİ
31. İstanbul Film Festivali bu yıl 20’nin üzerinde kurumun desteğiyle gerçekleştiriliyor. TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu sene 31. İstanbul Film Festivali’ne büyük destek veriyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi de festivale verdiği tanıtım desteğini sürdürüyor


Festival Sponsoru AKBANK’ın yanı sıra Festivale destek veren 6 Tema Sponsoru var:


 • Efes “Ulusal Yarışma ve Türkiye Sineması”

 • Sabah Gazetesi “Dünya Festivallerinden”

 • Colin’s “Genç Ustalar”

 • NTV “NTV Belgesel Kuşağı”

 • Avrupa Konseyi “Sinemada İnsan Hakları Yarışması”

 • Size Magazine “Geceyarısı Çılgınlığı”

bölümlerinin Tema Sponsorluğu’nu üstleniyorlar. Festivalde yine AKBANK’ın sponsorluğunda, özel bir bölümle “Akbank Galaları” yer alıyor.


İstanbul Film Festivali, Groupama sponsorluğunda beş yıl önce başlattığı “Özel Gösterim: Türk Klasikleri Yeniden” bölümüyle Türk sinemasının önemli yapıtlarını yıllar sonra beyaz perdeyle buluşturmaya devam ediyor. Bu yıl Halit Refiğ’in 1964 yapımı Gurbet Kuşları adlı filmi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema–TV Merkezi tarafından restore edilerek izleyicilere sunulacak.


Köprüde Buluşmalar’ın Yapım Aşaması Atölyesi 1000Volt, Film Geliştirme Atölyesi Melodika’nın sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.
Kavaklıdere, AKFA Teknoloji Ses ve Görüntü Sistemleri ve Turyol da festivale destek veren kurumlardan…
İstanbul Film Festivali’nin bu yılki tanıtım kampanyası Alametifarika tarafından hazırlandı.
İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın tüm festivallerine Öncü Sponsor Eczacıbaşı Holding, Resmi Havayolu Türk Hava Yolları, Resmi İletişim Sponsoru Vodafone ve Resmi Taşıyıcı DHL Express. Servis Sponsorları olarak ise Ergo Sigorta, Fida Film ve GFK destek veriyor.

İKSV 40. YIL ÖZEL BÖLÜMÜ: “SİNEMA VE MÜZİK”
Düzenlediği festival ve etkinlikleriyle İstanbul'un kültür ve sanat yaşamında önemli bir rol üstlenen İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 2012 yılında 40. yaşını kutluyor. İstanbul Film Festivali de, programında yer alacak özel bir bölümle İKSV’nin 40. yılını kutlayacak. İlk yılında klasik müzik ağırlıklı olan festival programında bir süre sonra film gösterimlerine, tiyatro ve dans performanslarına, sergilere ve güncel müzik konserlerine de yer verilen, yıllar içerisinde bu farklı sanat disiplinlerinin her birini ayrı bir festival çatısı altında toplayan İKSV’nin bu çokdisiplinli yapısını vurgulayan “Sinema ve Müzik” başlıklı özel bölümde, İKSV’nin kuruluş yılı olan 1973’ten bu yana her 10 yıllık dönemden seçilmiş birer müzikal film izleyiciyle buluşacak.
Martin Scorsese’nin iki müzisyenin aşk hikâyesini anlattığı, Liza Minelli ve Robert De Niro’nun başrollerinde yer aldığı 1977 yapımı unutulmaz müzikali New York New York, izleyicileri 1940’ların Amerika’sında caz dolu bir yolculuğa çıkaracak.
Alan Parker’ın Pink Floyd’un müziğinden, sözlerinden, özellikle 1979 yılında çıkan efsanevi albümü The Wall’dan esinlenen müzikal belgeseli Pink Floyd The Wall / Duvar izleyicileri 1980’li yıllara götürecek. 1982 yapımı filmin senaryosu, Pink Floyd grubunun basçısı ve vokalisti Roger Waters’a ait.
İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın 40. yılına özel bu bölümde 1990’lar Stephan Elliott’ın kiç dans müzikleri, renkli kostümlerle dolu yol filmi The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert / Priscilla, Çöller Kraliçesi, 2000’ler ise Baz Luhrmann’ın Nicole Kidman ve Ewan McGregor’un başrollerini paylaştığı stilize aşk öyküsü Moulin Rouge! / Kırmızı Değirmen filmleriyle yer alıyor.
2010’lar ise en son Cannes Film Festivali’nden bir müzikalle temsil ediliyor. Festival takipçilerinin Aşk Şarkıları, Güzel İnsan ve Hayır Kızım, Dansa Gitmek Yok gibi başarılı filmleriyle yakından tanıdığı, Fransız auteur Christophe Honoré’nin 2011 yapımı filmi Beloved / Sevgililer’de Catherine Deneuve ve kızı Chiara Mastroianni başrollerde oynuyorlar. Geçen yıl Cannes Film Festivali’nin kapanış töreninde gösterilen film 1964 ile 2007 yılları arasında, 43 yıllık bir zaman diliminde bir anne ile kızının aşk hayatlarını anlatıyor.

FESTİVALDE ALTIN LALE HEYECANI
Altın Lale Uluslararası Yarışma
31. İstanbul Film Festivali’nin “Uluslararası Yarışma” bölümünde Altın Lale için, sanat ve sanatçı temasını işleyen ya da edebiyat uyarlaması olan 11 film yarışacak. Şakir Eczacıbaşı anısına sunulan Uluslararası Yarışma Altın Lale Ödülü, bu yıl da Eczacıbaşı Topluluğu tarafından verilecek 25.000 Avro’luk para ödülüyle destekleniyor. Bu ödülün 10.000 Avro’su birinci gelen filmin yönetmenine, 10.000 Avro’su filmin Türkiye’deki dağıtımını üstlenecek firmaya, 5.000 Avro’su da Jüri Özel Ödülü alan filme verilecek.
Uluslararası Yarışma filmleri, Altın Lale ödülü için festivalin ikinci haftasında izleyiciler ve uluslararası jürinin huzuruna çıkacak. 31. İstanbul Film Festivali Altın Lale Uluslararası Yarışma Jürisinin başkanlığını bu yıl ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan üstleniyor. Altın Lale Uluslararası Yarışma Jürisi’nde Nuri Bilge Ceylan’ın yanı sıra oyuncu Hiam Abbas, yönetmen Brillante Mendoza, yönetmen Corneliu Porumboiu ve gazeteci Elçin Yahşi yer alıyor.
Altın Lale Uluslararası Yarışma’da Julia Loktev'in yönetmenliğini yaptığı The Loneliest Planet / Yalnız Gezegen, romantik bir dram ile korkunun birleşimi olan bağımsız bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Gael Garcia Bernal'in başrolde oynadığı film Gürcistan’ın dağlık ormanlarında geçiyor. Yönetmen Julia Loktev, festivalin ikinci haftasında İstanbul'da olacak.
Almanya ve İrlanda ortak yapımı Süper Kahramanın Ölümü / Death of a Superhero, canlı çekimler ile animasyonu yenilikçi bir üslupla harmanlayan dokunaklı, komik, samimi ve fevkalade modern bir film. Bu Filmde Ben Varım ile 2009’da İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale kazanan Ian FitzGibbon’ın yönettiği bu roman uyarlamasında Maymunlar Cehennemi–Başlangıç, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden tanıdığımız Andy Serkis de rol alıyor.
Cannes’da “Belirli Bir Bakış” bölümünde prömiyerini yapan Bonzai, Şilili yönetmen Cristian Jimenez’in Optik Yanılmalar’ı izleyen ikinci filmi. Aşk, kitaplar ve bitkiler üzerine kurulu filmin öyküsü, Buster Keaton tarzı Güney Amerikalı bir kahraman etrafında gelişiyor. 2011 yapımı filmin oyuncularından Natalia Galgani festivale konuk olarak katılacak.

Emily Brontë’nin meşhur Viktorya dönemi romanının uyarlaması olan Wuthering Heights / Uğultulu Tepeler yönetmeni Andrea Arnold’un büyük beğeni toplayan Kırmızı Sokak ve Akvaryum adlı filmlerinin izinden gidiyor. 2011 Venedik Film Festivali'nde En İyi Görüntü ve 2011 Valladolid Film Festivali'nde En İyi Görüntü Yönetmeni ile En İyi Çocuk Oyuncu ödüllerini toplayan film alışılageldik hoş dönem filmlerinin ötesinde, 19. yüzyıl Yorkshire’ında bir çiftlik evinde geçen yeni, cesur ve doğalcı bir intikam hikâyesi.


Yeni İran sinemasının en etkili isimlerinden Amir Naderi, Japonya’da, çektiği son filminde klasik filmlerin sanatsal niteliğini geri getirmeye kendini adamış genç bir sinemacıya odaklanıyor. 2011 yapımı Cut, 2012'de Japonya'da gerçekleştirilen Takasaki Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ve Jüri Özel Ödülleri'ni kazandı. Amir Naderi de festivale gelecek konuklardan…
Prömiyerini Cannes Film Festivali’nin “Belirli Bir Bakış” bölümünde yapan, Fransız yönetmen Robert Guédigian’ın son filmi The Snows of Kilimanjaro / Kilimanjaro’nun Karları ismini Ernest Hemingway’in ünlü kısa hikâyesinden alıyor. Filmde, işini kaybetmiş olsa da ailesi ve arkadaşları ile mutlu bir şekilde yaşayan rıhtım işçisi Michel’in, silahlı bir saldırıya uğramasından sonra hayatının nasıl değiştiği anlatılıyor.
Karlovy Vary Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ve Kiliseler Birliği Jüri Ödülünü alan Christian Schwochow’un Cracks in the Shell / Kabuktaki Çatlaklar’ı, sahnede kimse tarafından farkedilmeyen bir tiyatro öğrencisinin başrole seçildikten sonra yavaş yavaş kabuğundan çıkışını konu alıyor. Filmin ödüllü oyuncusu Stine Fischer Christensen festivalin konuğu olarak İstanbul’a gelecek isimler arasında.
Berlin Film Festivali’nde Kiliseler Birliği Jüri Özel Ödülü ve Der Tagesspiegel gazetesi okuyucuları tarafından verilen özel ödülü alan The Delay / Gecikme Uruguaylı yönetmen Rodrigo Pla’nın beşinci filmi. Gündüzleri bir tekstil fabrikasında çalışan üç çocuklu Maria geceleri de yaşlı babasına bakmak zorundadır. Maddi ve manevi olarak bu zorluğa daha fazla dayanamayan Maria, babasını bir yerde terk edip sosyal servisleri arayarak onu bir huzurevine yerleştirme planı yapar. Filmin yapımcısı Sandino Saravia festivalin konuğu olarak İstanbul’a gelecek.
Ünlü yazar Gabriel García Márquez’in oğlu, senarist ve yönetmen Rodrigo Garcia’nın son filmi Albert Nobbs, başrol oyuncusu Glenn Close ile En İyi Kadın Oyuncu da dahil, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Janet McTeer) ve En İyi Makyaj kategorilerinde Oscar ödüllerine aday gösterildi. Film, doğru düzgün bir iş bulabilmek için erkek kılığına girmiş ve kendi dükkânını açmak için gizli gizli para biriktirmeye uğraşırken kendi kimliğini unutmuş bir kadının hikâyesini anlatıyor.


Uluslararası Yarışma’da Altın Lale için Nikolaj Arcel’in A Royal Affair / Yasak Aşk ve daha önce Reprise / Tekrar filmiyle İstanbul’da Altın Lale ödülünü kazanmış Joachim Trier’in Oslo, 31 August / Oslo, 31 Ağustos filmleri de yarışacak.

Ulusal Yarışma ve Türkiye Sineması
İstanbul Film Festivali’nde “Ulusal Yarışma ve Türkiye Sineması” sponsorluğunu 25 yıldır olduğu gibi Efes üstleniyor. İstanbul Film Festivali’nde Türkiye’den 2011–2012 sezonunda yapımı tamamlanan filmlerinin bir araya geldiği Türkiye Sineması bölümünde Ulusal Yarışma’nın yanı sıra Yarışma Dışı, Belgeseller ve Yeni Türkiye Sineması başlıkları altında 40’a yakın film gösterilecek.


 • Altın Lale Ulusal Yarışma

Festivalde bu yıl, 2011–2012 sezonunda yapımı tamamlanan 12 film, Ulusal Altın Lale ödülü için yarışacak. 31. İstanbul Film Festivali Altın Lale Ulusal Yarışma jüri başkanlığını, yönetmen, senaristi, şair ve yazar Murathan Mungan üstlenecek. Ulusal Yarışma Jürisi festivalde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Müzik ve Jüri Özel Ödülü olmak üzere toplam 9 dalda ödül verecek.


Ulusal Yarışma Jürisi’nin seçeceği En İyi Film 150.000 TL, En İyi Yönetmen 50.000 TL, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu 10.000'er TL ile ödüllendirilecek. İlk kez 2011 yılında para ödülüyle desteklenen Jüri Özel Ödülü bu yıl Efes tarafından verilmeye başlanıyor. Altın Lale Ulusal Yarışma’ya katılan filmler arasından Onat Kutlar anısına verilecek Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmin yönetmenine bir sonraki filminin yapımında kullanılmak üzere Efes tarafından 30.000 Amerikan Doları ödül verilecek.
Altın Lale Ulusal Yarışma’da ödül için bu yıl 12 film jüri karşısına çıkacak. 3 tanesinin Türkiye, 4 tanesinin dünya prömiyerini yapacağı yarışma filmleri şöyle:


 • Tepenin Ardı / Emin Alper (Türkiye Prömiyeri)

 • Ben Uçtum, Sen Kaldın / Mizgin Müjde Arslan (Dünya Prömiyeri)

 • İz-Rêç / M. Tayfur Aydın

 • Lal Gece / Reis Çelik (Türkiye Prömiyeri)

 • Can / Raşit Çelikezer

 • Yeraltı / Zeki Demirkubuz

 • Babamın Sesi / Orhan Eskiköy & Zeynel Doğan (Türkiye Prömiyeri)

 • Ana Dilim Nerede? / Veli Kahraman (Dünya Prömiyeri)
  1   2   3   4


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət