Ana səhifə

14. Uluslararası Randevu İstanbul Film Festivali 16-22 Aralık 2011


Yüklə 14.22 Kb.
tarix13.06.2016
ölçüsü14.22 Kb.

14. Uluslararası Randevu İstanbul

Film Festivali
16-22 Aralık 2011
T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve Avrupa Birliği Bakanlığı’nın katkılarıyla, TÜRSAK Vakfı tarafından her yıl gerçekleştirilen, yılın son Film Buluşması “Uluslararası Randevu İstanbul Film Festivali” açılış töreni Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen görkemli bir törenle gerçekleştirildi.
Ece Sükan’ın sunuculuğunu üstlendiği “Randevu İstanbul Film Festivali”nin açılış gecesi geçtiğimiz akşam Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen görkemli bir törenle gerçekleştirildi. Sadettin Saran, Selma Ergeç, Meltem Cumbul, Hatice Aslan, Şükran Ovalı, Lale Mansur-Cem Mansur, Tolga Savacı-Nermin Bezmen, Beste Bereket, Haldun Dormen, Şener Şen, Gökçe Bahadır-Ali Sunal, Çağan Irmak, Mehmet Aslantuğ, Atilla Saral-İnci Türkay, Cansel Elçin, Osman Sınav, Mustafa Altıoklar, Yeşim Salkım-Hakan Eratik, Oya Aydoğan, Atilla Dorsay, Ara Güler, Nuri Alço, İzzet Günay, Feryal Gülman gibi isimlerin katıldığı törende yıllarını sinemaya adamış sanatçılara onur ödülleri verilirken; gecenin sonunda davetliler Roman Polanski’nin son filmi Acımasız Tanrı’yı izleme şansına sahip oldu.
Saygın Davetliler Sinema İçin Bir Araya Geldi...
Ece Sükan’ın sunuculuğunu üstlendiği 14. Uluslararası Randevu İstanbul Film Festivali’nin açılış töreninde başta Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış olmak üzere Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik de hazır bulundu.
Atilla Dorsay’a ödülünü takdim etmek için sahneye çıkan Egemen Bağış, Dorsay’a “Emek Sineması’nın sahnesinde daha nice ödüller alacaksınız” diyerek Emek Sineması’nın yıkılmamasını desteklediğini belirtti.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Şener Şen’e Onur Ödülü...
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın her yıl kültür sanat alanında üstün çalışmalara ve başarılara imza atmış isimlere layık gördüğü kültür sanat ödülü, usta oyuncu Şener Şen’e verildi. Ödülü Meltem Cumbul sunarken; Şener Şen ödülü, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik’in elinden aldı.
Kültür Sanata Yıllarını Veren İsimlere Onur Ödülleri Verildi…
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve TÜRSAK Vakfı Başkanı Engin Yiğitgil’in yaptığı konuşmalarla açılan gecede, ünlü film eleştirmeni Atilla Dorsay’ onur ödülü verildi. Dorsay’a ödülünü ünlü oyuncu Hatice Aslan getirirken; ödülü Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve TÜRSAK Vakfı Başkanı Engin Yiğitgil sundu.
Ünlü film ve dizi yönetmeni Çağan Irmak, Gökçe Bahadır’ın getirdiği ödülünü, Yönetmenler Birliği Başkan’ı Reis Çelik’ten teslim aldı.
Türkiye’nin en ünlü ve en başarılı fotoğrafçılarından, fotoğraf sanatına yıllarını vermiş Ara Güler’e ödülünü genç oyuncu Selma Ergeç getirirken; ödülü Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve TÜRSAK Vakfı Başkanı Engin Yiğitgil teslim ettiler.
Yeşilçamlı yıllardan beri sinemanın her alanında çalışmış ve hala çalışmakta olan Muzaffer Hiçdurmaz ise onur ödülünü başarılı ve güzel oyuncu Beste Bereket’ten alırken; ödülün takdimini Türsak Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurcan Kuzucan gerçekleştirdi.

Festivalin Yabancı Konukları da Gecedeydi…
İngiliz bağımsız sinemasının gelecek vaad eden yönetmenlerinden Alexandra McGuinness ve Alexandra McGuinness’in festivalin de konuğu olan filmi Lotus Eaters/Kabak Çiçekleri’nin oyuncularından Cacha Seigne, sahneye çıkarak davetlileri selamladılar.
Büyük Yönetmen Polanski’den Acımasız Tanrı
Gecenin sonunda; sinema dehasını Repulsion, Rosemary’s Baby, Bitter Moon, Chinatown ve The Pianist ile ispatlamış usta yönetmen Roman Polanski’nin son filmi Acımasız Tanrı gösterildi.
Dünyanın en seçkin festivallerinde (Cannes, Berlin, Toronto, Venedik Film Festivalleri) ödüle layık görülmüş; kimi ülkelerde hem sanat sineması izleyicilerinin beğenisini kazanmış, hem de gişede başarı sağlamış, fakat henüz Türkiye’de vizyona girme şansını bulamamış filmler 2011 biterken izleyiciler ile buluşturuluyor.
Ülkemizde henüz vizyona girmemiş sinema filmlerinden oluşan bu zengin programı sinema severler Fransız Kültür Merkezi, Cinebonus Maçka G-Mall ve Beyoğlu Cinemajestic Sinemaları salonlarında takip edebilecekler.
Randevu İstanbul'un yılın son film buluşması olmasının yanında bir diğer ayrıştırıcı özelliği; ekonomik eşitsizliklerin önüne geçerek bütün sinemaseverlere ulaşabilmek adına, bütün seanslar için öğrenci bilet fiyatlarının 5 tl, tam bilet fiyatlarının ise 6 tl olarak belirlenmesi.
Öğrenci Biletleri Askıda
Randevu İstanbul'un “Askıda Bilet” uygulaması kapsamında; festival boyunca kafelere ve festivalin gösterimlerinin yapılacağı gişelere her seans için bırakılacak olan 10 adet bilet, saat 10:00'a kadar, pasolarını gösteren bütün sinemasever öğrencilere ücretsiz olarak verilecek.
2011 BİTERKEN YILIN EN İYİ SİNEMA FİLMLERİYLE OLAN RANDEVUNUZU KAÇIRMAYIN!


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©kagiz.org 2016
rəhbərliyinə müraciət